Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:44 24.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.09.23 21:34



Забелязал съм, че българинът получи ли властова позиция, дори най-дребна, забравя за революционните си алтруистични бленувания.
Но мен ме остави. Аз с политика не се занимавам. Кажи за Мая





Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.09.23 23:49



За идеологията.
Не споделям, както казах, идеята "за да има деца, жените - в кухнята" (айде, може максимум начални учителки и медсестри). Бих се чувствала отвратително както в общество, в което мъжът е социално принуден да си гледа финансово семейството (но и коли и беси в него), като социален живот и изява извън седянката в махалата има само той, така и в по-съвременно, където, направил кариера и доход, може във всеки момент да си бие камшика с по-млада и да остави неработилата дълги години примерно поради майчинство жена без достатъчен доход да се оправя, никой никому нищо не дължи.
Едната крайност се противопоставя на другата и я подхранва. Не е в крайностите решението, за да имаме що-годе нахранен вълк и цяло агне. Броят на децата не е самоцел, всички искаме и добър живот. Не само мъжете.

Сега се драчих в тема в женски форум, бг мама, по въпроса дали е нормално и разумно днес да се роди на 20-21 (твърдо не според някои) и с неудоволствие констатирах отново, че не само в очите на недоволните от "еманципацията" образът на жената с професия е противопоставен донякъде на този на жената с деца, ами и в очите на "модерните", само че положителният и отрицателният знак са разменени. В очите на едните еманципацията е зло, на другите - успялата кариерно жена (нали, с широк мироглед, увереност и свободен дух) е положителният образ, но тя не може да си позволи нито дете на 21, това го правят само маргинали, които нямат капацитет за по-смислени занимания в младостта си, нито много деца, в обичайния случай едно е подходящата бройка. Но и за едните, и за другите противоположностите са образите на 40-50-годишна с кариера, без мъж и деца и 21-годишна с "бебчи" (и-то накрая е за присмех). Когато при това излишно според мен противопоставяне се оказа, че за същите, според които раждане на 21 е само за "определени среди", на 50 с кариера и сама "кое му е лошото", ей в тоя момент си казах, че само Комитата липсва в тая тема, и се изнесох, че и без това имам в актива си един жълт картон там - временен бан за заяждане и "коментиране на потребители", а следващото е перманентен.


Дано не надделяват крайностите. Ако някоя обаче ще надделява - с еманципацията съм.

Обаче едно не мога да разбера. Не само за "кариеристките", но и за много по-слабо амбициозни жени и всякакви по вид мъже едно дете им стига. Тия хора също обичат децата си. Не може да не си дават сметка, че такъв брой деца масово в семействата означава в бъдеще децата им да живеят в свят от дъртаци. И не им пука. На България, разбирам, са и таковали майката, на тая кочина, децата им винаги могат да се махнат - ама то и по Европа е така. И по запада даже едва ли все ще има прилив на млади източноевропейци в тия мащаби, щото и те намаляват. И не го мислят, не им дреме или не смятат, че има опасност собственото им общество да се срине. Дори и това не ги мотивира за по още едно дете. Няма нужда от пет, днес, слава богу, не ни мре всяко второ дете (и кажи-речи всеки трети възрастен, дори короната не ни изтреби, само на българите ни свали средната продължителност на живота), ама две поне, за поддържане на броя.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 17.09.23 23:56.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.09.23 11:42



Мисля, че моето поколение, дето трябваше да започнем да се плодим и множим края на 90-те и началото на новия век до голяма степен бяхме увредени ментално от кризите и несигурността. Бях свидетел как мои малко по-възрастни семейни и несемейни колеги с бебета как се чудеха с какво да ги изхранват, пък и себе си, бачкаха като ненормални, жертваха си учение и кариери, беше страшен катаклизъм. Така че моето поколение донякъде го оправдавам. Оправдавам и масовата емиграция през тези 30 години, това и предното което казах беше резултат от страшните щети, които комунизма нанесе на тая нация, без значение какви лакардии разправят за прекрасното комунистическо време, включително и някои тук списващи.
А иначе, принципно погледнато - малко вероятно е жена да има 3-4 деца и да има успешна кариера. Просто природа. Може да има и изключения, включително и бащите да се жертват, пък майката да работи, но ако искаш децата ти да получат добро образование, да живеят добре по съвременните стандарти, малко вероятно ми се вижда. За мъжете е лесно да имат повече деца, просто могат да имат от две и от три жени, но това не решава демографският проблем. Просто ако 51% от нацията, а именно жените не започнат ли да раждат по повече от 2,1 деца средно - прираст няма да има.

П.С. Природата е като махало. Преди 150 години жените се бореха за това което имат днес, мисля че много скоро ще започнете да се борите за това което имахте преди 150 години. И не съм сексист, повярвай.

Редактирано от DannyDeVito на 18.09.23 11:41.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.09.23 12:39



"...това което имахте преди 150 години"
Кое точно?



"включително и бащите да се жертват..."
Ама е жертва да стоиш вкъщи с деца, признаваш, нали?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 18.09.23 12:39.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.09.23 12:49



Привилегията на дами и майки. Примерно. Компенсацията за това, че чисто физически губите години в бременност и раждане.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.09.23 17:17



Да,бе, да, оправдания. Прабаба ти все в дворец ги е раждала. Всичко е менталност и настройка.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.09.23 18:46



Ами на жените не им се ражда, това е. 2 най-много. Ако някой мъж иска повече деца трябва да смени жената. Но това не помага, щото по тоя начин просто замества друг мъж :-)



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано18.09.23 20:37



40-50-годишна с кариера, без мъж и деца

Това се нарича кучка


В повечето случаи "кариерата" се изразява в лъскави дрешки, скъпи почивки, кола на лизинг и апартамент с ипотека. И задължително кученце, което се побира в шепите и минимум 2-3 приятелки, със сходен профил.

Продължението на "Сексът и градът", защо завърши така трагично за Кари. Защото точно това е профила на "успялата" жена и точно такова бъдеще я очаква. Това показаха сценаристите, защото това виждат в Ню Йорк. Това е мултиплицирано и в целия свят, където живеят бели като модел.
Не съм за да раждат ок.20. Обикновено след това ги чака живот на самотни майки. На тази възраст, вече не са съзрели, като 20 годишните от миналото и 2/3 правят грешен избор с партньор. Минат ли 30 обаче, вече е време, а роди ли се едно и второ след него, в скоро време е идеален модел. Заинатят ли се, остават стари моми. После в 40-те, някои се осмеляват да родят ин-витро от донор.
София също поглъща много души. Уж весело, динамично, ама не остава време за социален живот. Бачкат, спестяват, след 40-те успяват да се сдобият с жилище и вече безвъзвратно няма с кой да се вземат. Изградени навици, рутина.
Много ни е разбутано обществото, не конкретно българското, а времето в което живеем.



Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано18.09.23 21:37



На прост български, един прост, но работлив човек, обяснява в кратце, какво и има на тази държава и защо хората са недоволни, независимо какъв БВП имаме:





Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: MupaM]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано18.09.23 22:17



Адмирации за мнението и за теб самата в това отношение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.