Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Не е лесно да си полумакедонистнови  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.23 14:33



...или прикрит македонист, не знам.
Покрай коментар в профила на една колежка, адвокатка от Варна, настроена перманентно и подчертано в стил "отчаяна съм от България", попадам на профила на благоевградски адвокат. Правил ми е впечатление и друг път като завоалиран македонист, не в прав текст, но едва-едва завоалиран, пак беше май покрай профил на общ колега.

Колежката писала нещо по въпроса защо българските ресторантьори "не стават за нищо" и как никога не могат да стигнат хърватските, и срещу тях да тичат. Включил се тоя и всичко по пет - не можем да стигнем не само Хърватска, ами и Македония, Сърбия, Република Сръбска и Черна гора. Колежката съгласна, други също. Тя охка: "чужденец трябва да е луд да почива у нас", македонистчето: "то и българин трябва да е луд, за да го направи". Естествено, всички се съгласяват с думите: "абсолютно".
В профила на тоя - доста статуси за Сашко дъ грейт, веднъж споменаване на Илинденското въстание, плюнки по "Ганьо", сравнения на цени, хранителни продукти и уреденост с РСМ, всичко в полза на РСМ, щото нали тука Ганьо. И за капак - статус с цитат на Чавдар Маринов, подигравателен, колко зле били българските власти, явно не могат да намерят кьорав българин в Мк, та им се наложило да ползват човек с мюсюлманско име от регион, наречен "Мала Шумадия".
Дъно. И македонистчето, и Маринов. Факти отделни верни винаги могат да се намерят, тонът и подборът говорят много.

На това лице, Рангел Бараков се казва, баща му някога е бил председател на Благоевградския окръжен съд.

Предполагам, че не му е лесно да се движи по ръба на завоалираната омовщина. Но пък не знам, у нас сме лесни, много лесни за вербуване и за презиране на собствения народ. Мненията му срещат одобрение (лайкове, демек) сред хора от Варна до София. От малки в такава атмосфера неволно растем. А все в излишен национализъм ни обвиняват и все от него се пънат да ни лекуват нашенските "космополити".




Какво искам да кажа с темата - ами нищо. Споделям.
Имате шанс, Саше, да ни надвиете. Потенциалното "македонско малцинство" лесно поддава, ако се съди по тоя.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 14.08.23 14:42.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано14.08.23 14:42



Според мен те е впечатлил, защото е от Благоевград. От благоевградчани се очаква да бъдат само целомъдрени българи и нищо криво да не кажат

. Аз съм от тоя край и познавам всичко на всичко 2 македониста.
Но пък ежедневно се сблъсквам със всякаква българска простотия и нихилизъм навсякъде по България, чак впечатление не ми прави. Като се започне с непрекъснатото плюене по държавата ни, през "сръбските" скари на всяко кьоше и масовите гръцки и цигански маанета. Да не споменавам, всякаквите изцепки на български "звезди"
Плюенето по България и българското си е национален спорт, особено възроден, защо ли, последните няколко години.

Редактирано от DannyDeVito на 14.08.23 14:38.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.23 14:37



Не, не просто това. Категорично като внимателно завоалиран македонист ми звучи, не просто като плюещ Бг по стар български обичай. И преди съм го запомнила като такъв. Сега, то е натрупване на усещания, не е само едно нещо, което категорично да го прави такъв, но е по-различно.

Радвам се, че само двама познаваш, де. Другото вече наистина си е национален спорт. Пак вреден с деморализиращото си действие, но там отдавна сме свикнАле.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 14.08.23 14:45.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано14.08.23 14:53



Напълно е възможно и да е такъв, не го познавам. Доколкото чета в профила му, по-скоро се интересува от древна Македония, гневи се на държавата ни. Знае ли човек какво му е на душата...





Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: DannyDeVito]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано14.08.23 16:01



Аз побеснявам от тия сръбски скари (плюс всичко което си забелязал, точно така е). Дъно беше снимката на Киро на гръцката почивка, с някаква захвърлена джапанка... да ме подсети някой за съседен премиер, качил снимка от наш курорт?
Не вярвам някой да е дошъл, но дори да е бил, едва ли ще качи снимка от България, защото се сещате какво го чака...
При всеобщия рев за липса на туристи (което не е така, но това е друга тема) да правиш реклама на Гърция, където и без това ходи половин България, според мен е за съд, но то какви кражби и национални предателства минаха, та това ли...
Та в размисли и страсти да отбележа, че бяхме на една рокаджийска вечер в Аспарухово тази събота и освен чисто, приветливо, с хубава храна и сносни цени, без блъсканици, широко място за сядане, всички продавачи и готвачи бяха брандирани с фланелки, престилки и шапки, на които пише БЪЛГАРСКА СКАРА.
Просто е, печалбари долни, дето за жълти стотинки майка си продадохте, забравете майстор Миро и си спомнете (ако изобщо сте знаели), че Лесковац и околията са стари български земи и никаква сръбска скара няма, както и сръбска шопска салата.

Редактирано от Darkages на 14.08.23 16:08.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано14.08.23 16:12



Бараков е путинист, но не е македонист. Пусни си го в гугъл.


В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов

Редактирано от komitaO3 на 14.08.23 16:15.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано14.08.23 16:13



Яко



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: Darkages]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано14.08.23 16:30



Горнооряховската скара е широкоразпространена:


Левсковац пък е смененото име от Лясковец.



Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано14.08.23 16:33



Тия са леееко шашма



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Не е лесно да си полумакедонистнови [re: Darkages]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано14.08.23 16:51



спомням си кебапчетата от ком време /вероятно правени по официалния рецептурник на балкантурист/ - бяха ми леко горчиви и задължително ги комбинирах с лютеница /купешката първомайска/. другата стандартна гарнитура тогава доколкото имам някакви спомени беше от зеле /пресно/, моркови и магданоз.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.