Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:28 20.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.08.23 20:07



На Михай не му ли дадоха зведа Герой на СССР?
Що и една Добруджа да не му харижат, знаеш след 1945 няма значение етничекият състав, такива прочиствания се правят, че нашето с Гърция пасти да яде ;)

Всъщно за Албанците не съм сигурен, много малко съм чел. Но те се изкарват жертви, нали така беше, на Итралянският фашизъм. И не се ли освобождават сами, без Тито да е влезъл там. Четох, че са имали идея за федерацията...

А за Пиринско, самият факт, че са убочавани на "македонски" и са писани "македонци" - това без Сталин (събирателният Сталин, СССР), няма да е станало.
Идеята за Зап. Покраинини <-> Пиринско е само при полужение, че България е под комунистическо управление и Димитров е на власт.

====

Комита, не се сърди, но поне от лични впечатления, които тук съм споделял, 1989 в пиринско роднините бяха ама много силно македоностично настроени - и тук говоря за големите събирания 20-30 човека (т.е. поне до 2 братовчед). Поне 6-7 месеца беше така. Незнам колко е представително. Малко след това разбира се започнаха да псуват македонците от татък Станке Лисичково (или как се казваше там ГКПП-то)...

А от другата страна на рода на жена ми, които са в Македония в 2000-та като идваха на гости, дядото и бабата от Солун не ги разбираха добре и какво говорят (македонистичните им глупости) и как говорят (диалекта).

Тога запърви път чух дедо Никола (на 92г) да казва, абе не ги разбирам - вика ни, ние не сме македонци (просто намрази македонското, заради братовчедите македонисти). Баща ми (пра-дедото на жената) беше вика булгараш* (учител в Солун), а майка от Велес. Преселени 1927 по спогодбата.

Тогава за първи път чух тази дума, после я прочетох тук във форума.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.08.23 20:10



Абе незнам какво се доказват ама година я щурмат тази линия.

Даже гледах един документален филм в 2 частти, в който е засегната темата:

"Капитан Америка" и "Капитан Америка: Зимният Войн".
Там подробно е описан пробива. Удар от елитен щурмови отряд и последваа операция тип "немци в тила" за да я пробият.

Според мен е илюзия, че сме имали шанс 1943 срещу германците :)



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 20:12



Вероятно по същата причина сега да са последни със СМ за ЕУ. Нямат тази стойност.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.08.23 20:15



Комита, а каква ни е била алтернативата => не щурмуваме Чаталджа и оставяме плацдарм в тила?
Ами точно това и става Юли 1913. От този плацдарм губим повече от цела вардарска македония.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 20:27



Запознах се с една, от дума на дума, баба и била от Гуменджанско. Прадядо и изпълнявал смъртни присъди от името на Апостол войвода. Обаче, нъцки, баба и била...македонка. Бе как викам бе, за българите нещо не е ли казала? Ми, казвала била, че били братски народ. Тва в Пловдив. Подбрах няколко книги, викам и, на чети. Минаха 2 месеца. Викам кво стана? Не ги била отгърнала. Ама по темата, нямало как да се изметне, че баба и била македонка.
Прост народ да му таковам майката. 80% във Вардарско са неграмотни при първото преброяване в СХС кралство 1920г. Верицата им. По Беломорието е било още по-зле. Тва е, въобще не е трябвало се занимаваме с тия. Кой дошъл тука, дошъл, добре дошли, добре заварили. Голяма грешка.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 20:29



Губим, щото изтегляме войската да воюва срещу гърци и сърби...заради Вардарска Македония. В Изт.Тракия е имало я има, я няма 15к щика оставени. Одринския гарнизон се изтегля без бой.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.08.23 22:00



Дедото се дразнеше, че неговите племенници (по майчина линия) станали македонисти и с име “Любица”. Сестра на дедо Никола, Йорданка обаче още си викаше мама беше македонка (тя с братовчедите от Македония не се срещаше) от Велес, а татко Българин (не Булгараш).

Голема глупост е станало Юли 1913. Голяма.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.08.23 22:21



Ако ме питаш мене, такива македонисти извън област Благоевград вероятно в поколенията имат общо с ВМРО- обединена и тути кванти , или/и цинцарски корени.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.08.23 22:22



16 юНи 1913 е предопределен още при сключването на Балканския съюз 1912.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: tuzlija-179435]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.08.23 23:10



Пра—дедото от Ощава е четник на Гоце. Дедото по другата линия — горянин. Нема от обединена. И техните потомци (децата) — те разтягаха локумите 90та на маса за границата по Станкето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.