Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:30 20.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 13:56



Всъщност даже доколкото мога да си спомня от книгата на Даскалов, една от причините да не получим статут на страна победител е за да може да ни накарат да изплащаме репарации на Гърция и Югославия. Айде ако има някаква заслуга Сталин е, че гръцките и сръбски претенции са намалени неколкократно. Пак за пари е цялата работа.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.08.23 14:11



Към края на войната са избити доста хървати и словенци от комунистите на Тито.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано16.08.23 15:34



Най-вече ако бе останал жив Борис Трети! Представи си след десанта в Силицилия юли 1943 и последвалия го такъв на Ботуша 3 сеп 1943, по това време някъде България също излиза от Оста и става съюзник? Царя е зет на Краля на Италия...
Та, като погледнеш контролираните територии от нас, при един нов десант, да речем в Драч или Вльора какво можеше да се очертае за немските сили в Гърция...



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: NAVYBG]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано16.08.23 15:52



Ма то това е щяло и да стане, ако Чърчил бе надделял над Рузвелт и бе направен десант от съюзниците през 43-та на Балканите.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 15:51



Немските сили в Гърция към 44г., са една шушка. Това че Италия обръща плаща, не променя нищо. Допреди да го обърне, съюзниците са почти до Рим. След като се обръща, напредват от Рим...до Милано. Мусолини създава Социалистическа Република Италия (САЛО). Немските сили в Северна Италия са си още там към май 45г, непобедени. Англичаните никога не са имали план да дебаркират на Балканите. Дори втория им десант във Франция, след Нормандия, а именно до Марсилия е с изключително малко войски (американски), просто няма откъде да вземат и виждат голям зор. Нежели да отделят сили да се лутат на дивите Балкани. Хеле пък на албанското краюбрежие. На Балканите си връзват гащите, чрез Сталин и титовите партизани. Факта, че беломорското крайбрежие, барабар със Солун се охранява от култовите 50к., български войници, повечето на гарнизони във вътрешността (като в началото са 16к., после 36к и след август 43г., като взимаме и Халкидики достигат максимума си от 50к) без танкове, без авиация, без бетонни прегради и с 4-5 катера, показва колко сериозно се е гледало на опцията за десант в тази част на Балканите. То и кой ще дойде там, като трябва първо да преодолее всички острови от Крит до Тасос, незабележимо



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:04



Горе долу така. Нещата в Югославия щяха да са по сложни обаче . И кървавата драма на разпадане доста по ранна. Налагането на независимо повардарие с модела на Иван Михайлов .
Ние щяхме най вероятно да минем през военен режим , да се успокоят комунетата . И нова масова миграция от Гърция и Югославия към нас.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано16.08.23 15:58



То това е проблема, островите, а не че Чърчил не го е глождело да има влияние през Гърция и Турция до България. Оставяйки на Сталин Балканите, му е било ясно какво ще стане после, за което той спомага със сълфетката.
Иначе брилятно изложение от твоя страна по темата. Евала!!!



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 16:10



Да, при нас военните щяха да продължат да играят голяма роля.
Съгласен съм, че и при такава хипотеза нямаше да се докопаме до Македония и тя отново щеше да тръгне по пътя на независимостта, но без този нечовешки антибългаризъм.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:17



Турската карта е опасна , вземат земи от Сирия точно за неутралитет. Англичаните по принцип развалят европейския ред с Мюнхен , конфронтация със Сталин. Играта им е била да се стигне до задънена война Германия -Русия, като тази сега с Украйна .
Но не са били вече в състояние сами да поддържат паритета на силите в Европа , както са го правили три века. В нея остават малко големи играчи, с които да балансират. те пък , нормално, са имали сериозни и основателни претенции да игнорират британците за партньор . Изобщо , идва времето на гигантите .



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 16:21



Да, франсетата отделят Хатай от Сирия и го подаряват на Турция, с надеждата онези да ги подкрепят в задаващата се война. Турците хитро, взимат вилаета, но остават неутрални.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.