Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:03 23.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.08.23 13:54



Най-общо казано, източните славяни се заселват на Балканите през Влашката равнина, разливайки се в днешна Добруджа, Мизия, Тракия и Родопите, а западните през Панония, заселвайки се по долините на Морава и Вардар, а от там и в Албания, а на юг до Пелопонес.
В средновековните български хроники двете паралелни заселвания имат отглас в легендата за цар Испор и Мала Скития, а другата част за това как българите населили Балканите идвайки от Белгард, а от там в Браничево и Видин.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.23 15:18



Разбра ли, Куманич

?



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.08.23 18:13



Въпроса е, как се знае, че по Вардар и Морава са от Западната група, наименования на местности, имена на вождове?

От племената които се повтарят:
Драгувитете (Вардар) са от днешна Белорусия,
Березитите (Албания и Македония) май са от Северна Украйна,
Хърватите — Бели Хървати — Западна Украйна.

Единствено Сърбите, евентуално, ама с много уговорки и то да не казвам супер спекулации, можеш да кажеш, че са Зорби.
И поморавските:
Моравци
и Ободрити

И това при положение, че имената на западно славянските племена са запазени, докато на изток, не съвсем.

Така че, ако следваме поне е наименованията на племената:
Сърбия, Моравско, “Западни”
Гърция, Македония, Албания, Южна България — “Източни”


А тук, какво попаднах от Уикипедия:

Consistent with the proximity of their languages, analyses of Y chromosomes, mDNA, and autosomal marker CCR5de132 shows that East Slavs and West Slavs are genetically very similar, but demonstrating significant differences from neighboring Finno-Ugric, Turkic, and North Caucasian peoples. Such genetic homogeneity is somewhat unusual, given such a wide dispersal of Slavic populations, especially Russians.[46][47] Together they form the basis of the "East European" gene cluster, which also includes non-Slavic Hungarians and Aromanians.[46][48]

Only Northern Russians among East and West Slavs belong to a different, "Northern European" genetic cluster, along with Balts, Germanic and Baltic Finnic peoples (Northern Russian populations are very similar to Balts).[49][50]

The 2006 Y-DNA study results "suggest that the Slavic expansion started from the territory of present-day Ukraine, thus supporting the hypothesis placing the earliest known homeland of Slavs in the basin of the middle Dnieper".[51] According to genetic studies until 2020, the distribution, variance and frequency of the Y-DNA haplogroups R1a and I2 and their subclades R-M558, R-M458 and I-CTS10228 among South Slavs correlate with the spread of Slavic languages during the medieval Slavic expansion from Eastern Europe, most probably from the territory of present-day Ukraine and Southeastern Poland.[52][53][54][55][56][57][58]


1. Славяните са се развили в Украйна и Югоизточна Полша ( не в Пражката култура) => това обаче е хипотеза, на базата на няколко изследвания (виж цитатите),
в първото: , че същата група гени си е съществувало в неолита у нас :) Обесняват го — тръгнали от тук Неолита и после обратно в Словения ;).

2. Факт: Източно и Западно славяни, Унгарци и Аромани (част) са генетически много близки (чел съм маса изследвания за това, а са и дадени линкове), освен Северно Руските (по изследванията Москва и на север, най—общо Суздал, новгородските земи), ама то и по “лицата” личи.

3. Нас, южните хич ни няма да сме славяни генетически. А и сам виждаш, навсякъде ти излизат в една категория Сърбия, Румъния, Македония, Сев Гърция, Албания(Косово) и България. Средно отдалечението е 4—7, а за към другите 14 нагоре. Нямам представа точно какво значат тези числа в смисъл популации.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.08.23 18:39



Предполагам, че допълнително, освен легенди, хроники и пр., би могло да има и някакви данни за появяващи се към 6-7 век вече разлики в говора на източните и западните славяни, които да могат да се проследят до някои черти на съответните по-нови наши и чужди славянски диалекти.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.23 19:10



Аз за славяни се сещам за:
смоляни / Беломорието/, драговити - Епир и тимочани /р Тимок/.
Какви източни, какви западни. Къде са тези славяни?



Със свещ да ги търсиш на север от Хемус.

Редактирано от goga на 20.08.23 19:18.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.08.23 19:36



До Словенските (Каринтинските) писания, няма нищо на славянски остано преди а Кирил и Методи. Незнам как ще се даде разлика в диалектите, освен по имена на местности и личности



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.08.23 23:38



Сега се зачетох в книгата на Рашо Рашев, за да опитам да намеря отговори на въпросите ти. Констатирам, че нямам книги за славяните, освен една на Флорин Куртя "Създаването на славяните". Всичко ми е за прабългари, траки и прочие. Хич не са ми били афинитет тези, а май и на авторите. По общите книги са стандартизирани текстове, без значение кой е автора. Но да се върна на Рашев. Задължително четиво, за който иска да се запознае с България и българина в езическия период. Фундаментален труд. 550 страници. Освен че пише разни работи, които тотално демитологизират целия Фейсбук патриотизъм и вече хептен ще ме намразите ако взема да ги пиша, пише, че славянския може да се хване по транскрибирането на тракийската топонимия и хидронимия към славянски. Та според него, границата е...Янтра. Малко по на запад от нея по Искър е и границата на България от 681-803г. От там започват тимочани, абодрити, моравяни, известни с нежеланието си да живеят в Българското ханство.
Вероятно ще изровя още работи, на към тези часове зрението отслабва.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов

Редактирано от komitaO3 на 20.08.23 23:41.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано23.08.23 15:43



пусни го рашев някъде за сваляне /освен ако го няма вече пуснат/.
иначе това за източни спрямо западни славяни при нас като теории трябва да го има отдавна. казвам отдавна, защото точно тая теза е застъпена в ноторната "история на македонскиот народ" на м. апостолски от края на на 1960те /а македонистката историография е известна с това че копира и доизкривява или стари български или стари сръбски исторически "наративи"/. та там се извежда етническата различност на българи и македонисти от етническата различност между склавини и анти още от ранното средновековие.
иначе от езикова гледна точка поне на мен не са ми известни някакви ясно определими маркери които отличават ясно обособени източни и западни диалекти - всички големи български изоглоси се развиват след условно казано "кирило-методиевата" фаза на езика. последващи вълни на палатализации се развиват независимо една от друга в различните славянски диалектни групи и след 9-10ти век, когато общия славянски престава да функционира като хомогенен език /вкл и в източнославянската група, която достига сегашната си степен на "мекост"/. т.е. нашето източно "мьекане" може да е по-късен и вторичен процес.
отделно пък при македедонистите го има и сръбското влияние от 14-15 век, което пък е много по-лесно проследимо от езикова гледна точка /с разните идеи, че имало уж "побългарени" сърби и т.н./.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.08.23 16:05



Няма го Рашев онлайн.
Съгласен съм с това, което пишеш.
Анти и склавени действително го има като разделение в следосвобожденските български автори.
А мякането, дали не е плод на 20-ти век?
Например, защо тази 97г. баба от Еркеч не мяка?



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.08.23 16:15



Не мога да я чуя бабата сега, но не си представям по никакъв начин да е плод на 20-ти век.
Може според отделни селища да има разлики. Особено ако големи групи от населението са скорошни преселници отнякъде.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.