Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 20.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано19.08.23 09:10



Линка не е мой. Преди споделях линкове от този ппоучвател, но конкретно този линк не е мой. Тъй като нямам силна вяра в генетичните изследвания, взимам някакви усреднени варианти. Има проучвания, според които сме най-близки с македонците и северна Гърция. Което няма как да е вярно, щото населението в северна Гърция е подменено. Има варианти, в които най-близко ни дават с румънците. Срещал съм и изследвания, които дават до македонците най-близко сърбите, а след това нас българите от България, което пак донякъде е вярно, щото източна Сърбия са били българи в миналото. Мисля, че всеки си нагажда нещата, както му е угодно. Най-силно генетиката се използва от тези, които застъпват автохтонния произход. На тези пък археолозите им скачат най-силно. Във всеки случай, Балканите са заселени паралелно от славяни и от източната и от западната група.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.08.23 09:25



Да, на Нейви е линкът, моя грешка.
И това го има с различните резултати на различни проучвания, да. А и нормално е и не е странно дори в една и съща народност да има повече леки регионални генетични разлики. Предполагам, въпрос най-вече на подбор на изследвани маркери, ама като нищо може и някакъв вид нагаждане на резултата да има, с едно или друго средство (извадка и т.н.).
За паралелното заселване сигурно е така, въпросът е доколко това може да има отражение през вековете във вече единната бг народност, та чак и като съзнание за "посебност" да подейства. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 19.08.23 09:24.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.08.23 00:36



Сетих се нещо. Има хора и у нас, аз всъщност за класически пример с потребител от Дира се сетих, които поддържат тезата: "македонците никога не са били българи" - един вид, "немаме нищо заедничко", демек. Имам предвид хора, които не са омовци, от Източна България. Потребител в Дира има такъв, сега не ми се търсят стари теми, че трудно се търси в тоя форум, обаче неведнъж които пишем в 40-50 сме спорили с него. Неговата теза е буквално тая: "ония никога не са били българи", само злини ни е докарал опитът да ги приобщим; не е причината в сърбите да спрат да бъдат българи, глупости са тва, сърбите признават българско малцинство и освен това има македонски думи, които не съвпадат нито с българските, нито със сръбските, едната била думата, която означава налягане ли беше, напрежение ли. Мразят ни, защото сме ги тормозили през окупацията. Човекът е с произход, по собствените му думи, изцяло от Източна Бг. Върл русофил освен тва. Който пише в 40-50, ще се сети за тия постове. Ето, съвпада: човекът усеща инстинктивно, че сме чужди със "западните" славяни, не сме една народност, но сме близки и са ни мили източните, от Русия.


Ще е яко, ако се направи анкета дали в Източна Бг, или в Западна (без София) русофилите са повече като дял. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.08.23 00:47



И сега като ти търсех мнението за западните и източните славяни, прочетох по-внимателно за тая в Пловдив с бабата от Гуменджанско. Преди на бързо четене бях решила, че тя е дошла в Пловдив от РСМ. Сега пак чета. Пловдивчанка оригинална ли е всъщност, нашенка?!


Ако да, верно егати простата овца. Братски народ...

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 20.08.23 00:48.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.23 06:31



Хващам бас, че е с дедо активен борец и баща партиец





Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.08.23 06:41



Въпросният по отношение на историята е пълен с пропагандни едностранчиви червенотиквеничковчести клишета и е чел недостатъчно.
Налягане - напор, притисок.
Не знае, че това е правило при изграждане на македонската литературна лексика - ако една дума е една и съща на книжовни български и сръбски, те често вземат тяхна диалектна, въпреки, че често в диалектите там го има и вариантът, приет в българския книжовен език.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.08.23 06:48



Баща партиец, живели в Москва...



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.08.23 08:17



Да, оригинално пловдивчанка, от 20-те г. на 20в.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.08.23 13:26



Генетика, е като математиката — точна наука 2+2 прави 4.

Проблема е , като се използват резултатите от нея като статистика. Както си отбелязал, в зависимост от маркерите и обхвата на извадката можеш да изкараш съседни популации или А или Б.
Като разгледаш Р формулите в gedmatch на съответните моделите я видиш тази закономерност. И даже на ниво под модел (с различна комбинация от едни и същи маркери). И като капак, наскоро се опитаха да направят опростен вариант на разстояние.

(Другия проблем е, че не се определят точно кой ’ген’ за какво е, ама нас това не ни касае тук).

Но неможе да се отрече, местни са ни ‘гените’. То и не е изненада — дори външно се отличаваме от “северняците в Европа” повече отколкото от гърците или италианците например.

=====
Апропо, поне на мен не ми е известно, как в 6 век (като е славянското заселване) се прави разлика между източни и западни славяни?
Чел съм го априори в не един и два труда (книжки) за древните славяни.

Но като чета тогава временна литература (повест времен, житията от Киев или даже Радонеж), то поляци и руси си се разбират идеално. Че и легендата за Рус, Лех и Чех… А и бита им май е един и същ по това време освен на управляващата върхушка.
Не споря тук, любопитно ми, щото често споделяш линкове, да прочета повече по въпроса.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.08.23 13:35



Тъй, докладвам. Днес прелистих отново страниците за Парижката мирна конференция.
1.Още преди нея, съвета за сигурност на ООН, гарантира границите на България към 24 април 1941г. Т.е. Южна Добруджа е потвърдено българска. Няма документирани никакви претенции за нея.
2.Гърците предявяват претенции за Пирин и Родопите, без да конкретизират къде точно ще минава границата. Пращат емисар в Лондон, преди конференцията за да сондират. Получават леден отказ.
3.Конференцията започва (юли 1946-февруари 1947) .Гърците получават отказ още първия месец. Американския представител коментирал, че тия искания са с мирис на тютюн. Великобритания коментирала, че може евентуално България да компенсира Гърция с 2000кв.км., без да се коментира къде. Гърция не среща разбиране НИКЪДЕ, сред представителите на 21 държави участващи в конференцията.
3.България прави искане за Западна Тракия. СССР, не подкрепя това искане.
Thats all folks.
Не дължим никому нищо за териториалната си цялост. Просто не е имало настроение някой да ни реже.
Гръцката преса, описва събитието като "поредната гръцка драма". Никой не ги е подкрепил!!!!
Не дължим нищо на СССР и Сталин за териториалната си цялост. А и преговорите от страна на СССР ги води Молотов, който е на място.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.