Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:24 21.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:25



След ПСВ е вече немислимо обединение по модела Сан Стефано. България практически не участва във новите авантюри на Германия . Администрирането на гръцки и сръбски територии можело е при немска победа да даде някакви отстъпки , но е мъглява работа . Нашата администрация се опитва да ги представя пред свършен факт и е било добър ход, но когато германците скръцват със зъби , вижда се при еврейските депортации, се вижда реално , че е фасада.
За англичаните обаче модела Кралска Югославия е неработещ и вече го деградират с Тито.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 16:35



Да, английската подкрепа позволява на Тито да оцелее и да овладее Югославия след това. Ако английската подкрепа бе оказана на дражевистите, нямаше да има Тито.
Сан-Стефано изначало е мъртвородено. Тектоничния сблъсък западно-източно влияние не би позволил никой от двата лагера да овладее Балканите по ширина. Ако някой у нас бе осмислил това преди 1912г., друга щеше да ни е историята.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:35



До колкото съм следил, французите доста унизително се изнасят . Било си е турски ултиматум . Забелязал съм обаче консенсус сред великите Сили относно границата ни с турците да бъде точно такава , каквато е сега. Нито много близо до Приливите, нито пък Турция да си вре гагата в Евро делата. Кипърското фиаско е от последните изстрели на Берлинският вреден диктат.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 16:48



Е, но за сметка на това по-къснно Виши дава доста битки, в Алжир, Мароко, Мадагаскар. В Тунис пращат експедиционен корпус срещу англичаните.
За Кипър гърците са си виновни. ВВС имат доста добра документалка по случая. Поредна балканска простотия, да изгоним другите. Имат договор, на острова да не стъпват нито гръцки, нито турски войски. Гърците обявяват Еносис, но турците траят. Пристигат 2к гръцки специални части. Турците правят ултиматум гърците да се изтеглят. Междувременно турското население от юга здраво е подгонено. Ултиматума изтича и турците удрят с цялата си сила, с десанти на няколко места. Кипърския гръцки лидер реве пред ВВС, че и да искат, няма с какво да спрат турците. Даже патрони нямали. И турците взимат каквото искат. И изгонват гърците. И така имаме 2 етнически чисти части, вместо една обединена мултиетнична. Урока от Смирна не е бил достатъчен за гърците.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано16.08.23 16:46



Говорим за лятото/есента на 1943а, и шушка-мушка, ама както казваш не са посмели да навлезнат на Балканите, значи не са били баш толко малко. И кой ти казва, да се катерят по баирите? Просто скачат на Адриатическото крайбрежие на Албания и отрязват пътя към централна Европа. Останалото ще го свършим ние и гърците. Без десант на гръцкото крайбрежие. Просто докато се натуткат, и Сталин е отровил Царя.
Само 7а СС дивизия да е била, е било достатъчно. И да останем като съюзническа държава, в смисъл да не влиза Сталин.
Винаги, когато сме се възползвали от противоречия Русия/Запада сме били на печалба. От Съединението, през Независимостта, (писах за Великобритания и Бледския Договор) та и горе-долу сега.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:44



Да , на Конференцията 1876 ясно се вижда това. Неспособността на Турция по мирен път да се оттегли забатачва съдбата на Западната част на проектираните две Българии. За сметка на Източната.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано16.08.23 16:49



Англичаните са видяли, че Тито е събрал повече хора и по-яко се бие с хитлеристите, за разлика от имитациите на дражевистите, и са ударили рамо на първия. Отначало са се колебаели обаче.
Нащата история и в 1912 е била на кантар - а сме спечелили Чаталджа, друго е щяло да бъде.
Да не ни напада Румъния 1913 - също.
Защо немците ни спират на македонския фронт ПСВ? После оттам да ни идват гръци, англичани, руснаци... А бе, тъпня.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 16:52



Желанието на англичаните да имат острова, наместо да го дадат на гърците 1878, го слага неуреден статус . Гърците прочистват другите острови от турци без подобна драма . Мислят си, че ще се повтори Критския сценарии. Е, повтаря се малоазийския.
А английските бази , даже две , са си още там.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано16.08.23 16:55



Ми то гърците от Манцикерт 1072, та до ден днешен, нямат спечелена война срещу турците.
Национално-освободителното им движение не успява, освобождават се след Руско-Турската война 1829г. Войната от 1898г. в Тесалия, също я губят, получават отстъпки заради англичаните. Балканската война, със сила взимат само Янина, Солун го печелят след подкуп. Войната в Мала Азия я губят катастрофално в 1922г. После и Кипър 1974г.
Гърците са безподобен галеник на Великите Сили.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов

Редактирано от komitaO3 на 16.08.23 17:03.



Тема Re: Малко встрани, въпрос които ме глождинови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано16.08.23 17:00



Всичко , което имат и нямат , е благодарение на англичаните


В повечето други случай , освен Кипър, е поради английското безсилие , не че е нямало желание .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.