Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:30 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема 24 май - национален празникнови  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано23.07.23 15:40





"...Една от най-важните теми е свързана с 24 май като национален празник. Миналата година колегите от ГЕРБ направиха такова предложение. Предлагаме това да се случи с текстове в конституцията. В чл. 3, където е уреден българският език, предлагаме да добавим позоваване на делото светите братя Кирил и Методий, на техните ученици, както и на възрожденските будители и революционери и на първо място на Апостола на свободата Васил Левски.

Това дава възможност да гледаме на българската държавност не като на някакво стечение на обстоятелствата, или както казваше Станислав Стратиев - на загуба на география, а на кауза. Тази кауза е каузата на просвещението, на културата, на образованието. Въвеждаме текст, който казва, че образованието науката и културата, опазването на културно-историческото наследство са стратегически национални приоритети. Искаме наистина да заложим този фокус."

Аз лично нямах нищо против 3 март - може да се каже, че от тази дата започва новата ни история. 24 май е най-обичаният и български празник. При това и северджаните го празнуват!

***
Слава Україні!


Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано23.07.23 19:48



Писал съм го неведнъж.
Национален празник на Република Ирландия, на всички с ирландска кръв по света и всички, намерили за добре да празнуват с тях е Денят на Свети Патрик, техният равноапостол, който не е ирландец родом.
Отбелязват се и няколко дати, свързани с етапи на добиването на независимост от Великобритания.

Съответно у нас 24 май да стане празник номер 1 , а 20 април, 3 март, 6 и 22 септември и 1 ноември да си се отбелязват .

При Сърбия и Гърция, които също получават руска помощ при отделянето им от Османската империя националните празници са датите на първите им въстания, съответни на нашия 20 април.

Редактирано от Tyзлиja на 23.07.23 21:52.



Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.07.23 21:34



Защо пък не 11 май?

безпредметно да ми плямпаш за България. Не, такава, каквато ти я виждаш, аз я презирам.


Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: cumanich126454]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано23.07.23 21:47



На 11 май е по църковния календар.



Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: cumanich126454]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано23.07.23 21:55



Ако го направим на 11-и, БПЦ ще си го премести на 24-и.



***
Слава Україні!


Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.07.23 22:12



Както е да е.. Ще славим двама византийци сътворили азбука за аборигени. Ма толкова си можат Кирчо и Кокорчо.

безпредметно да ми плямпаш за България. Не, такава, каквато ти я виждаш, аз я презирам.


Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано23.07.23 22:54



Не гледаш празника и здравия български интерес, а двама партийни лидери.
Двамата византийци ги празнуват голяма част от славянският свят, но тяхното дело се доразвива и добива завършен вид именно в България, когато славянски държави все още не съществуват или поне почти.
Всъщност говорим от десет години тук, че 24-ти май засенчва значително 3-ти март. Най-накрая ще има резултат!





Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано25.07.23 21:43



Едно интересно мнение. На Александър Сивилов от СУ. Изгледайте го (горещо препоръчвам):



безпредметно да ми плямпаш за България. Не, такава, каквато ти я виждаш, аз я презирам.

Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано26.07.23 06:27



3-ти март е паметна дата, но идеите за Велика България си остават само блян. Иначе, чрез българската азбука, влиянието на нашата средновековна култура е живо и до днес в обширни части от земното кълбо. Нищо че Путлер приписва кирилицата на северните психомутанти. Така че аз клоня към втория празник.

Русороб=боклук!



Тема Re: 24 май - национален празникнови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.07.23 16:07



Познайте автора:

"Освобождението на българския народ е най-величавият момент,най-крупното събитие в нашата история.То е апотеозът на сбъднатите най-съкровени въжделения хранени с векове в българската душа.

На това място преди 57 години българската съдба се беше спряла в колебание.По тия върхове руси и българи водиха трудни страшни боеве от които зависеше изхода на освободителната война.

Старинната доблест на руското войнство се покри тук с нови лаври,а българското опълчение,родоначалника на нашата храбра армия,извършиха своя легендарен подвиг. И пред удивените погледи на света тук възвися славата на българското оръжие възкръснала след пет векове.

На "Орлово гнездо" блесна първият сияен лъч на българската свобода. Шипка е героичният образ на българското възраждане. Тя събра в един епичен устрем мъжеството и духовните сили на българският народ. Но пътя до Шипка бе далечен път. По него е килията на Паисий, българската църква във "Фенер", лобното място на Левски, на Ботев и черешовото топче, които символически отбелязват преходите на неудържимия възход на българския народ.

Народните будители и апостоли на революцията, борците за българската църква и борците за българската държава работиха всеки със средствата на своето време, но с еднаква любов и със същата надежда за българско освобождение.
Победоносната, освободителна война, водена от руските войски, начело с незабравимия благороден рицар, Цар-Освободителя, бляскаво увенча тоя поглед на българина към свобода и народно добруване. Тая война бе от страна на братския руски народ едно дело на великодушие, без друг пример в историята на народите.
Господа, но тая светла епоха от борби, на това велико дело за Освобождение и на техните дейци и герои, народната признателност издигна тук, на това място, тоя величествен паметник.
Всеки паметник обаче, е разрушим от времето. Неразрушим е само споменът, който живее в поколенията и ги вдъхновява към подвиг. Такъв невидим паметник трябва да издигнем и ние в душите си за великата епопея на освобождението, за безсмъртния подвиг на Шипка и да го предадем на нашите поколения.
С тия чувства на развълнувана почит, с които у всеки българин е свързана неделимо и почитта към братския руски народ и към руските герои и ветерани от Освободителната война, аз се прекланям дълбоко пред делото на нашето Освобождение и от името на българския народ откривам тоя паметник и го предавам на грядущите поколения за назидание, вечна слава и признателност.
Да живее България! Ура!”

безпредметно да ми плямпаш за България. Не, такава, каквато ти я виждаш, аз я презирам.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.