Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:26 29.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Защо трябва да умрем?нови  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.05.23 17:53



"Защо се махаме от България": украинки разказват
Николета Атанасова
преди 1 час
"Едно българско момче, връстник на 12-годишната ми дъщеря, ѝ каза, че всички украинци трябва да умрат. Тя много се изплаши, иска да се върнем в Украйна. Каза, че по-малко се бои от ракетите там." Разкази на украинки.
"Едно българско момче, връстник на 12-годишната ми дъщеря, ѝ каза, че всички украинци трябва да умрат. Тя много се изплаши. От този момент нататък иска да се върнем в Украйна. Каза, че по-малко се бои от ракетите там."

Това ми разказва моя позната от Украйна, избягала в България още в началото на войната. Срещам се с нея и с други украинци малко след публикуването на постинга на Костадин Костадинов във Фейсбук, в който той се заканва, че "когато "Възраждане" започне да управлява, всички украински туристи, представящи се за бежанци, ще бъдат експулсирани от държавата ни".


"Исках да се хвана на хорото, но ме изгониха"

Те са смаяни не само от изказванията на Костадинов срещу украинските бежанци, но и от заливането на сградата на Европейската комисия (ЕК) в София с червена боя. Питат ме защо в България, членка на ЕС, полицията допуска нещо подобно. Чудя се какво да им отговоря и как да им обясня, че у нас не само това остава безнаказано. В това време една от познатите ми споделя с мен: "Още като пристигнахме в София, въпреки че българи ни помогнаха и се държаха добре с нас, усетихме, че много хора тук са настроени против украинците. След това започнахме да се ориентираме кои от българските политици подстрекават такива настроения към Украйна. Виждахме техни симпатизанти, които извършваха провокации по време на шествията в подкрепа на Украйна. Спомням си как на един такъв концерт седяхме встрани и мъже с българското знаме в ръце започнаха да ни подвикват да се махаме от България, че сме нацисти и не сме желани тук. Малко по-късно на близкия площад пред Народния театър се събраха мъже и жени, пуснаха българска народна музика и започнаха да танцуват. Първо си казах: колко е хубаво, че на два съседни площада се чува музиката на две култури и хората могат почти заедно да преживяват някаква радост. Доближих ги и ги попитах дали и аз мога да опитам и да се хвана на хорото. Но като разбраха, че съм украинка, те грубо ми казаха да ходя на другия площад при моята музика. Тук била българската. Тогава видях сред тях тъкмо онези, които ни нагрубяваха малко преди това. Изплаших се и бързо си тръгнах. Много се натъжих, защото вярвам, че общочовешките ценности трябва винаги да са на първо място и е недопустимо да унижаваш която и да е нация. Ако ние сме нацисти, както ни наричат някой хора тук, как така сме възпитани да зачитаме човешките ценности и права? Защо ритъмът на българското хоро ми харесва и бих се учила да го играя? А какви са тези българи, които в същото време ме обиждат, наричат ни нацисти и ни казват в очите, че искат да умрем?"

"Не взимам помощи в България. Работя."

"Следващата седмица си заминаваме от България", споделя другата ми позната от Украйна. Тръгват си главно заради лошото отношение към тях. "Винаги сме се чувствали ненужни и изолирани тук. Не знам защо голяма част от българите, с които се срещнах, ни гледат толкова лошо. Може би защото хора като Костадинов им внушават, че украинските бежанци ощетяват България, тъй като им се плаща издръжка, която е за сметка на българите. Бих искала да кажа, че тези пари са отпуснати от ЕС. Но има и друго: аз например работя от дома си за чуждестранна фирма, защото съм графичен дизайнер. Не получавам издръжка или помощи. Много украинки също работят онлайн за украински и други фирми. Ние всеки ден пазаруваме в България храна, дрехи и всичко, което ни е нужно за децата. Ние помагаме на вашата икономика, защото оставяме парите си тук. Защо никой не обяснява на българите това?"

"Защо трябва да умрем?"

Украинската ми позната с 12-годишната дъщеря също смята да напусне скоро България - заради лошото отношение към тях. Споделя, че има и българи, които се държат с тях много добре, "тези, които вече са ни опознали, изградили сме някакви отношения и дори приятелство". Но малко след това се връща към случката с българското момче от началото на този текст: "Най-много ме заболя, когато дъщеря ми наскоро се прибра разплакана и ужасена. Беше излязла да си играе с други деца до блока, в който живеем. Едно българско момче, връстник на дъщеря ми, ѝ каза, че всички украинци трябва да умрат. Че Украйна е пълна с нацисти и че Русия ще ги победи. Много се разстроихме. Опитах се да я убедя, че момчето се е шегувало, но тя не повярва и ми каза, че иска да се върнем в Украйна веднага и че по-малко се страхува от руските ракети, които падат в градовете ни. Ние ще си тръгнем. Всички ще си тръгнат, когато войната свърши. Едва ли някой ще иска да остане тук. Но ми се струва, че българите ще имате проблем с хора като Костадинов и партията му. Той разпространява лъжи и все повече българи му вярват. Другите политици трябва да му се противопоставят, а и в медиите също. Според мен трябва да започне дебат за неговите лъжи. Иначе не ви чакат хубави времена. Какви нацисти може да сме аз и дъщеря ми и защо трябва да умрем, според едно момченце на 12 години. Това е много опасно нещо."

Редактирано от o_megas на 23.05.23 17:55.



Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: o_megas]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.05.23 18:06



Дойче веле. Така и предполагах. Все по-лошо става мнението ми за тая медия, или по-скоро се затвърждава - това е обикновена пропагандна радиоточка.

Дъщеря ми има в класа момче от Украйна, ще я питам дали някой в класа му казва, че трябва да умре.



Коцето и той ясен, него не го коментирам изобщо.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 23.05.23 18:02.



Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: MupaM]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.05.23 18:43



За DW е ясно..,но дори бесарабските българи (с малки изключения) не остават у нас.
Преди около половин година видях украинска кола цялата нашарена с Z и V, грозна противна работа на нашите русоробски юнаци





Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: o_megas]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.05.23 19:02



Всякакви идиоти има, но ако напускат, не смятам, че е заради тях - не мисля, че са толкова много. По-скоро е по икономически причини. По същата причина, по която не искат да се задържат у нас тия от Близкия изток и кой ли не.

Наистина има една порода нашенци, които тия ги гледат точно все едно им ядат супата: ууууаааа, нашата държава за нас мащеха, за тях майка, ууууаааа, те са по-богати от нас (което не е вярно за държавата им като цяло, за конкретните индивиди няма как да знам), а ние ги издържаме. Близки са до русоробите, но не знам дали са точно от тях, по-скоро много от тях са от стандартните мрънкалници, а проруските пропагандисти го използват и това.

Но да повторя: ако има напускане, не мисля, че това е основна причина.

Дойче веле си е чиста пропагандна радиоточка. С все опорки, вкл. не е пропуснато "ние помагаме на вашата икономика, защо някой не обясни на българите това?". Принципно не оспорвам, естествено, че всеки, който харчи тук, действа добре на икономиката, даже и българите се сещаме за това; но като за ДВ си е опорка, та дрънка и се чува.


„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 23.05.23 19:10.



Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: o_megas]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.05.23 19:52



Мога да говоря за Пловдив. Тук украинците са приети добре. Който не парадира със селска гордост и пари, никой не му е казал нещо накриво. Обикновено негативизъм е предизвикан от арогантни рускоговорящи украинци. На такива и аз съм се натъкнал. На обикновените изстрадали от войната хорица, само добро са видели от Бг. Друг е въпросът, че наистина част от платежоспособните бежанци се държаха като туристи. Бг не ги привлича, защото не е Германия. Макар, че и там вече взеха да вдигат ръце от някои украински типажи.

Но е вярно и това, че за значителна част от българите руската путиноидна пропаганда се приема безкритично. Говорим за 15-20 процента.

Редактирано от goga на 23.05.23 19:59.



Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.05.23 21:16



Обикновено негативизъм е предизвикан от арогантни рускоговорящи украинци.

Хе, хе... храним търтеите. Тези украинци костват 1 млрд. на българския бюджет. (днес такива данни срещнах, но не се наемам да ги потвърдя)

хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним


Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.05.23 21:39



"Бедните " украинци се жалват пред Карбовски:



хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним

Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.05.23 23:18



"Немам доказ, али тврдам..."





Тема Re: "Защо трябва да умрем?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.05.23 06:46



Имам докази. Те са от самото правителство. Ето каква е картинката към септември миналата година:



И това са само извънредните разходи, а не целевите. Лесно се пресмята (досега трябва да са половин милиард). И като прибавим безвъзмездната военнна и хуманитарна помощ - ето ти го един милиард.

хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним

Тема Re: "Защо си постнал тази боза ?нови [re: o_megas]  
Автор el_sofia (пристрастен)
Публикувано24.05.23 10:06



Защо в този клуб ? Някакви украинки казали...Ами те могат да кажат, че българите на закуска изяждат по едно украинско дете. Ти да си чул нещо добро от антибългарската секция на "Дойче веле" ? Лошото е, че няма истински мъже на власт, които директно да поставят въпроса за съществуването на такава секция ? Откъде-накъде Германия си позволява да финансира антибългаризъм ???? Или ако е решила, нека да го прави, но нашите власти с помощта на разни технически средства трябва да го блокират. Да не говорим, че начело на тази секция е бившия комунистически лизач от БНР Александър Андреев.
А що се отнася до украинците - оказаха се едно общо взето невъзпитано племе, нагло и нахално. То не бях хотели по морето, то не бяха държавни почивни бази, то и здравните им осигуровки плащаме....Какво още искат ? Тия дори си позволиха да скандират пред президентството "Оставка". Дотам достигна наглостта на тия чужденци. Позволиха си и да мажат с боя разни паметници у нас. А това са хора, които се натрапиха на българите. В огромна част от територията на Украйна няма военни действия, но дойдоха на курорт тук. Какво правят младите и прави украински мъже в България ? Защо не са на фронта ? За информация - имаше украински сайтове, в които се рекламираха безпллатни седмични почивки по нашето море ?!?!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.