Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:18 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Гърция линови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.05.23 23:41



През 2019 като ви разказвах какви са всъщност гърците, доста хора тук не ми вярваха - нали сме уж съюзници, в ЕС и НАТО нямало място за такива делби и т.н.

Точно такива са под повърхностния friendly пласт. Спряха да ме проверяват и ме отведоха до участъка, а бях с две малки деца и жена само, защото съм дръзнал да посетя Загоричене и да поговоря на развален български с местни хора.


Спряха ме на 60 км от там, бяха записали номера на колата ми, движех се по шосето със 65 км в час при допустими 70. Поне полицаят изплю камъчето и си каза. Успокоиха се чак като ни взеха паспотртите и направиха справка, че нямам корени в тази част на Гърция.
Въобще добре дошли сме, но не съвсем, ако не е само морски туризъм или търсене на нископлатена работа.

"Български граждани са задържани напът към с. Баница в Гърция, където са отивали да отдадат почит на паметта на българския революционер Гоце Делчев.
На брифинг външният министър Иван Кондов коментира, че българите са отведени за проверка до полицейски участък, докато са пътували към мястото.

Към момента не е ясно защо не са допуснати до с. Баница, но генералното ни консулство в Солун следи случая, заяви министърът."




Тема Re: Гърция линови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано05.05.23 00:03



Нали ти казах, преди 8 години ни спря полицай в Солун, до църквата Кирил и Методи, под прикритие бил. Защото 0племенника ми носеше тениска с “Македокиja” и звездата от Виргина. Да ме дразни и той и синът ми.

Мен ми беше супер смешно, но този полицай абсолютно сериозно говореше, че за наша сигурност го направил, защо в Солун не можело да се носят.
След като му показах Българският паспорт и, че са наследници двамата хаймани на баба от Солун, точно започна да се извинява горе долу читав български. Ама надалеч от светофара и оживеното кръстовище и жената с децата.

Много мислех да се направя, че не му разбирам англиският и да викнем и Американският консул, ама пусто ми беше найстина много весело. Между другото се лигитимира, чак когато му казах да си върви по пътя и че нищо не а да му показвам.
И Кресна беше с руса коса и сини очи. Типичен грък (имам гърци в семейството, така че мога да си сложа двете ръце).



Тема Re: Гърция линови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.23 05:57



Теб са те взели за функционер на виножито


А правят проблеми на граждани на държава от ЕС за нелепи неща. Значи, ги е страх от ребългаризация. И знаят, че са взели чуждо.



Тема Re: Гърция линови [re: goga]  
Автор burdzan93344 (ентусиаст)
Публикувано05.05.23 07:29



В Зогоричани като си бил и си говорил с местните, как ти се стори, езика добре ли е запазен. Впечатленията ми са, че дори старците не го знаят много добре там, но хайде аз не съм говорил с кой знае колко много хора, но имаше едни баба и дядо, мъж и жена, някой думи не си ги спомняха, замисляха се, явно не го говорят езика в ежедневието си. Какво остава за средното поколение, младите и децата. А селото е почти чисто българско. Примерно в Апоскеп впечатлението ми е, че по-добре го знаят българския.



Тема Re: Гърция линови [re: burdzan93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.23 08:26



Разбират всичко, но се правят на луди.
То това беше нелепото - че съм разменил по 2-3 изречения с двама местни, налях вода от чешма в центъра на селото, пихме по едно кафе в местния хоремак /в който бяхме само ние/ и си тръгнахме. Затова ми дойде като гръм от ясно небе задържането ни на другия ден на път за Преспа. Въобще не съм предполагал, че толкова сме ги напрегнали. Че бяха полицейски въпроси "Защо посещаваме тази част на Гърция? Какво правим тук, морето е далече?" и т.н..

Иначе, българи там сега няма. Колкото има нещо различно - славофони-македоноиди са. Но и тях ги е страх.

Редактирано от goga на 05.05.23 08:25.



Тема Re: Гърция линови [re: goga]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано05.05.23 13:29



Но и тях ги е страх
Страх от какво?



Тема Re: Гърция линови [re: T a n y a]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.23 14:58



От гръцките репресивни органи



Тема Re: Гърция линови [re: goga]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано05.05.23 15:10



При влизанeто на Бг в ЕU....
нямаме никакви териториални претенции към останалиte.


По стъпките на миналoто...
на Римската Империя. италианците винаги могат да вървят в Гърция,
защо ние да не можем да вървим по стъпките на дедите ни?

Редактирано от T a n y a на 05.05.23 16:04.



Тема Re: Гърция линови [re: T a n y a]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.23 15:08



Питай гърците. Очевидно не са изолирани случаи.



Тема Re: Гърция линови [re: goga]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано05.05.23 16:16



...като гледам как бях разместила буквите, ако ги бях попитала, щяха да си помислят, че говоря на развален български.


Пооправих това-онова




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.