Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:23 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Методи Кусев за социалиститенови  
Автор o_megas (BG)
Публикувано11.04.23 15:59



МИТРОПОЛИТ МЕТОДИЙ КУСЕВ: КАТУНАРИТЕ КАТО ОЛИЦЕТВОРЕНИЕ НА СОЦИАЛИЗМА
Митрополит Методий Кусев: Катунарите като олицетворение на социализма
Митрополит Методий Кусев за лъжливия социализъм

Публикуваме размисли на митрополит Методий Кусев (1838-1922 г.) от книгата „Възпитанието в духа на християнството или Безбожието води към безнравственост, създава тирания, робство, отчаяние и социални нещастия”, издадена през 1895 година. По това време архимандрит Методий е получил епископски сан с титул Велички, назначен е за управляващ Старозагорска епархия и води остра полемика със социалистите.

„Идеите на измамния социализъм – да няма държавен строй и национална войска - могат да достигнат осъществяване само в един вид социален живот, който е подобен на социалния живот на катунарите. Ако обществото е в благосъстояние, ако личностите, които го съставят, са ценни хора, тогава, оставено без правителство и без войска, то ще попадне било в политическо, било в социално робство; ще го поробят, за да го експлоатират, или местни тирани или чужди държави.

За да е свободно при социален режим без господар, без правителство и без войска, обществото трябва да проявява само по себе си последната степен на снизеност, за да е крайно нищожно във всяко отношение, т.е. да има социален живот, подобен на социалния живот на катунарите. Само в такъв случай никой няма да има интерес да го завладява.

Животът на катунарите е единственият образец на такова социално съществуване. Те нямат нито отечество, нито господарство, нито правителство, нито войска, следователно са в пълния смисъл социалисти. При тях няма граждански различия – няма буржоа и пролетариат. Всички са равни – в праха. Следователно те са общност на идеалния социализъм.

Нямат и определено местопребиваване, не са им потребни къщи и покъщнина; не носят не само копринени, не носят и чисти дрехи. Косите си не режат, нито ги решат – като истински социалисти.
За повече:



Редактирано от o_megas на 11.04.23 16:01.



Тема Русофилството в България е достигналонови [re: o_megas]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано11.04.23 16:17



Русофилството в България е достигнало до идиотство. Когато руската дипломация прави пакостите, ние, българите, нарочно си закриваме очите; жумим, за да не виждаме пакостите, правени нам от Русия;

За повече:



Редактирано от o_megas на 11.04.23 16:15.



Тема Re: Методи Кусев за социалиститенови [re: o_megas]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано11.04.23 16:20



Социализмът като теория се е родил на Запад. И оттам е привнесен у нас, а пък ние го внесохме в Русия. Да си спомним, че някъде по същото време Д. Благоев основава първата социалистическа група в Русия:



хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним

Тема Re: Методи Кусев за социалиститенови [re: cumanich126454]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано11.04.23 19:25



Какво значение има къде се е пръкнал?
М.Кусев ги е разбрал "катунарите" и се е борил с измамния социализъм,затова идеше реч....


Знаем ги тези неща,нали ни задължаваха да учим научен комунизъм,че и на приемните изпити я имаше тая гадост...

Редактирано от o_megas на 11.04.23 19:29.



Тема Re: Методи Кусев - елементарно за соцанови [re: o_megas]  
Автор el_sofia (пристрастен)
Публикувано11.04.23 19:33



Казаното от М. Кусев се отнася до комунизма или иначе казано пълния комунизъм. Той изброява че това и онова нямало да има и това го присламчва към непълния комунизъм, т.е. социализма. Само че теоретиците на социализма не са писали такива неща - че при социализма нямало до има войска, държава и т.н. Те казват, че последния стадий в развитието на човечеството е комунистическата формация, която има две фази - социализъм и комунизъм. При комунизма няма да има армия, държава и т.н., а не при социализма както твърди Кусев. И нещо важно - при социазма благата се разпределят на принципа "всекиму според труда", а при комунизма "всекиму според потребностите". Може всичко да звучи наивно, но и М. Кусев е навлязъл в територия, която не му е позната и неговото писание е на ниво след третата ракия.
Кусев не си задава въпроса, защо има сериозни тежнения към социалистическите идеи на Запад ? Да не би хората на Запад да са били луди, та просто ей-така са се увлекли по тези идеи ? Лесно се седи у дома и се философства, но когато опъваш каиша от сутрин до вечер срещу общо взето мизерно заплащане, такива идеи достигат до теб.
С ренесанса се появяват книгите на Томас Мор „Утопия“ (1516) и на Томазо Кампанела „Градът на Слънцето“, където малко или много се рекламира комунизма. Жан-Жак Русо обявява частната собственост за причина за социалното неравенство.
През 19 век се оформят различни групи от хора, които виждат в комунистическото устройство на обществото средство за решаване на социалните проблеми. Идеите им намират поддръжници главно сред пролетариата. През 1864 в Лондон е основана „Международната асоциация на работниците“, известна още като Първи интернационал.
А по-специално К. Маркс научно е доказал как едни превиват гръб и изкарват парите на други. Говоря за принадената стойност. И тия другите не са щастливи от това.
Моята мисъл, е че Кусев всъщност се занимава с елементарна антикомунистическа пропаганда. Той едва ли е бил запознат с написаното на Запад и ставащото на Запад относно комунизма. А и може би не е имал потенциала за това. Нещата около социализма и комунизма са далеч по-сложни отколкото Кусев си ги представя.



Тема Re: Методи Кусев за социалиститенови [re: o_megas]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.04.23 19:36



Методий Кусев по всичко важно и непреходно за днешния ден е изразил мнение (справка - постовете на Тузлията и този).



Лигавя се, не се подигравам на тази голяма личност.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Методи Кусев за социалиститенови [re: o_megas]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано11.04.23 19:44



Знаем ги тези неща,нали ни задължаваха да учим научен комунизъм,че и на приемните изпити я имаше тая гадост...

Нима си заварил това време? Мислех, че си по-млад. За мене си мога да кажа, че съм може би последния човек в България държал изпит по идеологическа дисциплина. Това беше някъде през август 1989 г. Във въздуха вече се носеше мириса на промените. А, аз карах тогава някаква инженерна специалзация. Вече бях защитил и дипломна работа и вече можех да напусна работата си (иначе дължах обезщетение от 2000 лв. вложени в мен за обучението ми). Оказа се че имало още един изпит (идеологическия). Впрегнах връзки да се явя щото вече си бях уредил нова работа. Та помолих научния ми ръководител да организираме спешно и този изпит. Водещата дисциплината беше в отпуск та се наложи да го прекъсне временно заради мен. "Изпита" се състоя в едно кафене в Студентският град. Направо доц. Диана Велчева (ученичка на акад. Тодор Павлов) ме попита каква оценка искам. Казах, че и четворката ме задоволява. И с това приключи "изпита" ми. Но помня нейната реплика: "Та ние намаме никаква идеология, че да провеждаме този изпит". Иначе изпитната ми тема беше за решенията на последния конгрес на БКП и тяхното претворяване в живота.



хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним

Тема Re: Методи Кусев - елементарно за соцанови [re: el_sofia]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано11.04.23 20:06



Нещата около социализма и комунизма са далеч по-сложни отколкото Кусев си ги представя.
Нима...?!...сигурно ще ни ги разясниш



-кой е комунист,социалист?
-който е чел "Капиталът"!
-кой е антикомунист?
-който е чел "Капиталът"и го е разбрал!




Тема Re: Методи Кусев - елементарно за соцанови [re: el_sofia]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано11.04.23 20:36



Батка, къде си тръгнал да зееш срещу Методий Кусев с този копи-пейст от Уикипедия?!?! Глей си там трите ракии!

***
Слава Україні!


Тема Re: Методи Кусев за социалиститенови [re: o_megas]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано11.04.23 20:48



явно, освен някои верни прогнози по отношение на краха на руската империя, светиня му е писал и някои откровени глупости. първо, очевидно не е правел разлика мужду "социализъм" и "анархизъм" и второ, не е имал особено точни наблюдения върху една малка и предимно паразитираща група като тая на циганите катунари /керванджии/



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.