Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:42 29.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Комитанови  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано30.03.23 18:53



Ти си сериозен човек ; струва ли си този Пейков за събиране дарения относно къщата на Димитър Талев?



Тема Re: Комитанови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.23 19:08



Как да ти кажа, човека е изключително несериозен типаж (за ралика от майка си), но умее да събира пари за каузи. Вече го е правил неведнъж, при това успешно. Въппоса е, какво като купи къщата? Тя ще се придобие да речем на името на някаква българска фондация. Оставам скептичен към намеренията на Аческа, мисля че иска да направи пари от това. Бил съм в Прилеп, виждал съм къщата, бай Миле (Царство му небесно), надълго и нашироко ми е обяснявал за тази и семейството и. Били са лошо настроени към туристите, гонели ги, дори да снимат от улицата, не се имали за българи и прочие. Как после тази жена изкрастилизира в българка, загрижена за наследството на Палисламови, за мен остава загадка.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Комитанови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано30.03.23 19:27



Бай Миле , с душа на Ангел!
Тя в същност държи 2/3 от тази собственост . Което си е скрита мина , от собствен опит. Никога не съм мислил , че е обичала България изначално . Но човек се променя . Цените в БГ са космически , тя знае , че ще има платци. Пък децата и’ са май в БГ.
Ако е мошеник , това е по важно . Явно трябва да се изчака и избистри цялата работа.



Тема Re: Комитанови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.23 19:35



Мисля че няма да отнеме много време на Манол да събере парите. Кмет иска да става, затова е целия напън. Както той сподели, Аческа искала 100к евро, но била склонна да падне на 80к. Като се придобие, тогава ще се види какво може да се случи. Частен музей ли, български клуб ли, що ли...
Пак според бай Миле, отявлените българи в Прилеп са по-малко от тези в Битоля, а тези в Битоля се определяха на под 100 (по данни на Църномарови и Наум Кайчев, докато беше консул).

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Комитанови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано30.03.23 19:44



Значи , ще преведа и аз. Не ме интересува нито кмета нито особено Аческа . Целта е да се грижим ние за дома на Талев. Дължим му го.



Тема Re: Комитанови [re: komitaO3]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано30.03.23 19:59



Гледах отдавна едно интервю с нея, на някоя от големите телевизии. Никъде не казва, че е българка, поне в този филм, дори косвено не намеква такова нещо. И за пари да е- нормално, какво да очакваш?
Всичките културни министри (изключвам онова напушено момченце) не си мръднаха пръста, а иначе приказки големи.
А ВМРО- то на Джамбазки, дето сега му е много лесно да призовава "не избирам никого", щото нали аз съм евродепутат, пенсия четирицифрена в евро съм си осигурил, ама освен да имитирам спиране турски автобуси на границата (само докато ме снимат), да пръскам протестиращи с маркуч и да продавам паспорти, други резултати няма.
Костадинов и той ходи в Тулча, на Караджата къщата показва, ама за тая на Талев и него не съм го видял да казва нещо.
Та по какъвто и начин да е, ако успеят да го направят, ще е поне едно хубаво нещо в Македония след всичките греди, които ударихме там.



Тема Re: Комитанови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.23 20:01



Малко е фетиш цялата работа, да знаеш. Истинския дом на Талев е в Бистрица, там е живял, там е творил. Сега е на внук му Климент. Познавах баща му Братислав, син на Димитър Талев. 2 пъти съм им бил на гости. Къщата е уникална и целия архив на Талев е там. Страшно много неиздавани неща. Оригинални чернови. Има недовършено продължение на тетралогията, държал съм го в ръцете си. С тяхно разрешение издадохме "Забраненият Талев", 160 непубликувани текста на Талев. После преиздадохме трилогията за Самуил (от джоба си платих печата на тиража). Сега цялото това наследство е поставено под огромен риск, заради недоброто състояние на Климент и необратимия му конфликт с чичо му Владимир (другия син на Д.Талев). Та какво и кому ще търсим в Прилеп, идея си нямам...(лично мнение).

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Комитанови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано30.03.23 20:17



По добре е да я вземем все пак за да не стане на трафопост . Има шанс да я имаме , разбирам да ни отказват . Малко запазено късче от творчеството му.
Пък каквото сабя покаже.
Сигурен съм , ще се съберат достатъчно пари и за тази в Бистрица един ден.
Тези роднински дрязги , и все от македонската ми страна съм ги имал. Тежки характери .



Тема Re: Комитанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.03.23 20:13



Та какво и кому ще търсим в Прилеп, идея си нямам...

То и мен ме гложди такава мисъл. Иначе тази Ачоска е предлагала къщата да я закупи местният музей, щото била с интересна турска архитектура. От там й отказали:



Според мене да се направи 3D заснемане на къщата. После тук в България да се възстанови (па ако ще и с 3D принтер)

хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним

Тема Re: Комитанови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.23 20:19



Ще се вземе къщата в Прилеп, въпрос на време.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.