Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:33 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:33



Така е. Все от нещо се умира. Въпросът е,че вече мои съученици си заминаха. От "хубав" живот - от соца вкл,до сега...



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:35



О, и мои. Ама дали преди не беше така, и дали по благите държави никой не умира на 45-50? Вуйчо ми, син на същия ми дядо, умря по соца на 53 от друг вид рак.

Иначе само за последните месец-два ми умряха двама състуденти (единият е адвокат от Пловдив, сигурно ще се сетиш) и една съученичка, и то само тези, за които научих.

Ся КЦМ-то продължава ли живота за сметка на рака, или обратното?

По-малко вредна ли е работа в КЦМ тогава от обикновен живот сега?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:36.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 17:35



Полша, Чехия и Унгария, са на задминали яко дим, още преди 100г., сравнението с тях е неуместно. С Румъния сме си на едно дередже. Кой там бил дръпнал с милиметър, няма голямо значение. СДС ликвидираха държавната собственост в сектори, които не трябваше да се пипат. Тези на които дадоха да приватизират, не развиха нищо. Окрадоха каквото можаха и туриха катанеца. Кризата 1997г. я овладя аще служебното на Софиянски, което показа, че кризата е била инсцинирана, щом за толкова кратко време спихна. А 2001г., вече имаше понятието трайна безработица и желание на множество хора да емигрират, което и се случи след като паднаха визите.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:38



"Ся КЦМ-то продължава ли живота за сметка на рака, или обратното? По-малко вредна ли е работа в КЦМ тогава от обикновен живот сега?"
Не мисля. Двама мои съседи, с които съм играл пред блока, тръгнаха по стъпките на бащите си - 20 години вече в КЦМ. И двамата са с онко.

Съвпадение ли е, не знам..



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:57



Да се върнем на Асеновград и как живее народа. Ами без да се бачка яко, без да знаеш поне 2 чужди езика (северджанския не се брои), да имаш знания и умения - дуки баце. А това, че в София, Пловдив и Варна се събира народа, е виновно правителството, защото може да орапа с данъци фирмите в тези градове и да стимулира да семестят в прованса.
Не познавам човек, който бачка яко, и който да е в немотия. Дори в затънтеното Кнежа комшиите си купиха Тигуан за 8 хилки миналата година. Мъжа е в строителството, жена му е детска учителка. Имат 2 деца, и живеят добре.
Ако те мързи, няма шанс. Ако имаш компромисно образование, не умееш да разделиш на 2 магарета сено - ами утайка си.
Румъния ни отвя като куцо пиле домат. От поне 7-8 години ни дръпнаха, ама яко!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 18:03



Как живее народа, си го казват синдикатите, между 40-60% на прага на бедността, работещи бедни. Големите фирми в нашия регион, са си плюли в устите, заплатите са толкова и точка. Олигопол.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 18:37



Синдикатите са едни паразити, които когато и да премахнеш, ще е късно.
Не ми е работа, но мога да поразпитам какво са заплатите в пловдивско. Надали има под 1500 лв. Но и въпроса е дали всеки може да си изиска необходимото, не е въпроса кой колко дава, а да си вземеш заслуженото. Мога да се обзаложа, че над 80 % не го могат. А над 90 % имат необосновани претенции.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 19:17



За още един дефицит се сещам.

Какъв празник беше нашите като купят маслини. Едни дребни, много солени. Но ми беше голям кеф да ям краишник на хляб с маслини. И досега ми е останало. Най-вкусни са ми простите ястия: нарязан домат със сол и малко олио, маслини и хляб.



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 22:07



И сиренце. Маслини, сбръчкани, турски, топъл краищник, даже от заводски, сирене и масло. Кашкавал, по немаше.

В София, по принцип имаше по магазините, хляб, кифли, сирене, кашкавал, хамбургски, шпеков, шунка, кренвирши, пастет, и мляко, сметана и сладолед в кутии.
Виж кафе, шоколад и други глезотии — на късмет.

Но при баба на село — нищо. Всичко свършва сутринта или 2 часа след като го докарат.

На село ми викаха, че баща ми е захапал кокала, щото беше полковник в пожарната ;). А ние бехме бедни и нямахме много в сравнение със съучениците ми.



Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 22:27



На село правеха много хубав ръчен селски хляб.
Помня дядо ми сутрин закусваше липов чай с много захар, правеше си попара с хляб и сирене. Беше му останало от годините на недоимък, тая закуска си беше пиршество за него.
Лятно време по обед готвеше "френчовица" - доматена яхния с яйце. Можеше да изтопя половин самун хляб с нея

Баба ми не можеше да готви. Пържени яйца ми правеше.
По нашия край викаха на доматите "френци". Явно са ги считали за "френско" ястие. По това съдя, масово са започнали да ги отглеждат едва през 20-ти век.
Дядо беше прекарал удар. И аз, като най-малко внуче нямам спомени с него, когато е бил здравеняк. На младини е бил много як българин. Беше добродушен и единствен той ми обръщаше внимание - разказваше ми за царско време, за фронта и т.н. Каквато и щуротия да направих, никога не ми се караше. Много го обичах. Помня го как спеше зимно време с огромния си овчи кожух и котката върху него. Като умря и му подреждаха нещата, откриха в избата вързоп, в който беше скрил портрета на цар Борис Трети. Почина 5 години преди промяната.

Редактирано от goga на 24.03.23 22:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.