Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 23.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Награда "Оскар" на българин.нови  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано13.03.23 09:39





""Навални" с Христо Грозев спечели "Оскар" в категория "Документален филм".

"Ние дължим толкова много на Христо Грозев - нашият българин. Христо, ти рискува всичко, за да разкажеш тази история", каза режисьорът на филма Даниел Роър. Роър благодари за куража на семейството на руския опозиционер Алексей Навални.

"Благодаря на всички! Съпругът ми е в затвора, просто защото е казал истината. Съпругът ми е затворен, само защото защитава демокрацията. Алексей, мечтая си за деня, в който ще си свободен и нашата страна ще е свободна. Бъди силен, любов моя!", каза съпругата на Алексей Навални - Юлия Навални.

Самият документален филм едва не уби последния жив голям руски опозиционер - той и в момента се намира в затвора, арестуван още на летището при завръщането си в Москва през 2021 г. след лечение в Германия след отравяне с новичок.

В документалния филм Навални работи с разследващата група Bellingcat, с която работи Грозев.

Самият Грозев в момента се намира в САЩ, но не специално за церемонията по връчването на Оскарите, а заради повишена заплаха за живота му. Христо Грозев живееше в Австрия, но преди два месеца Руската федерация го обяви за федерално издирване - на сайта на Министерството на вътрешните работи, макар и да не бе обявено точно защо и в какъв режим, включително и след официално запитване от българска страна. След предупреждения от няколко служби, включително и тези в Австрия, за интерес от страна на агенти към личните данни на Христо Грозев той напусна Австрия.

Дейността на изданието Bellingcat, което се опита да установи обстоятелствата на отравянето на блогъра Алексей Навални и обхвана редица други нашумели инциденти, включително отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри, Великобритания. Именно Bellingcat обвързаха отравянето на българския бизнесмен Емилиян Гебрев и експлозията в чешкия оръжеен склад във Врбетице.

Във "Фейсбук" Теодор Ушев писа, че моментът е исторически, защото за първи път българин печели "Оскар"."

Редактирано от kuduger965O6 на 13.03.23 09:37.



Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: kuduger965O6]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано13.03.23 09:57



Назаем от Ирина Асиова-Диамант, ФБ

"По желание на читатели ще отворя дума за българската следа в тазгодишните Оскари. “Навални”! Това е бг следа не просто в Оскарите, а в забъркването на един шпионски трилър, който гледаме в реално време с реални последствия и пластове. И ако получи Оскар, това ще означава, че Академията взима страна. Това, което е било замислено като епопея на забравения Навални, обаче вместо да му изпише веждите, га че ли му е изболо очите. Цялата работа изглежда доста неловко сценографирана. Навални не просто си играе зле ролята, а изглежда нарцистично налудничав. И не просто, неубедителен, а направо несимпатичен. На Христо Грозев пък е дадена ролята на хай тек нърда на Джеймс Бонд, който с две траквания по клавиатурата намира от дълбокия руски нет телефонните номера на отровителите на руския опозиционен лидер. Като за данните плаща от джоба си. И вика: само да не разбере жена ми!
Не, не се майтапя, тва си е реплика от филма. После сядат и почват да ги набират един по един, докато най-тъпият клъвва и си изпява всичко. По телефона! Щото руските тайни служби са пълни с крет$ни. Били се опитали да отровят Навални с новичок в гащите! Пълни деб$ли! Путин унизен, да живей Навални.
На финала Алексей Анатолиевич се завръща геройски в Русия, където по същество доброволно се предава на властите и бива заточен в Сибир. И понеже като отидеш в Сибир, дорогие друзя, всички те забравят, две години по-късно се налага да си припомним кой беше тоя… с номинация за Оскар. А Христо Грозев дава интервюта от Ел Ей.
Значи, вижте, аз не съм предубеден човек. Не изключвам всичко да е било точно така. И дори съм убедена, че руските тайни служби са пълни с идиоти. И нямам нищо против да ме лъжат дори. Но интелигентно и талантливо."

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.03.23 10:45



Като видях кой го е писал - дори и не го дочетох.





Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: kuduger965O6]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано13.03.23 11:04



Смениха червение килим.....заради Русия и червената и армия ли?



Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.03.23 11:21



Тая Ирина ли беше на Филип Боков някаква?

Аз също мисля, че наградата си е неоспоримо политическа и че това помрачава успеха, макар да се радвам. Подкрепям антипутин-опозицията, антипутинските становища, Навални конкретно, и все пак - чисто политическа е. Филмът пак може да е добър, то и миссветовете (миссвятките?) от Латинска Америка, дето се твърди, че по политически, пиарски и подобни причини стават миски, и те са хубави.

Сутринта допълнително ми вгорчи удоволствието едно начукване на канчето от водещата на сутрешния блок по "Хоризонт", която заяви, че сега в България всички щели да се втурнат да гледат филма, а преди не се интересували от Христо Грозев. Ми да ви се не видят и журналята, нещо още по-тъпо не можахте ли да измислите...

"Юлия Навални" е нещо като "Надежда Нейнски" и Луиза Григорова-Макариев". Юлия Навалная би следвало да бъде, предполагам, но не знам дали и при тях е мода вече мъжкото окончание, или просто който е писал текста, не знае.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 13.03.23 14:21.



Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.03.23 12:56



Аз също не съм го гледал все още филма, не знам кога ще стане, но това е документален филм. И естествено, че ще бъде свързан с войната в Украйна и опозицията в Русия, пред носовете ни е, това ни интересува, с това ставаме и лягаме. Филма едва ли има претенциите да има качествата на игрален филм със всичките му майсторлъци, но самият факт, че българин е имал смелостта да прави това, което прави и е награден за това - ме радва.
Но затова пък дежурните матрьошки немаше начин да ен ес обадят и да бълват отново размисли и страсти за глупавата и кръволочна Америка и недотамумната, но пък добродушна Русия.



Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано13.03.23 13:03



Русия е ясна. Смешното е да се изкарва американския шпионин Грозев герой, а Америка облечена в бяло. И не, това не е Ирина Бокова и няма нищо общо с Филип Боков.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.03.23 13:02



Не Бокова, някакви роднини Асиови имаше той, но сега не мога да се сетя - леля, чичо, доведен/природен брат или сестра, нещо такова.

П.П. Да, Филип и Ирина Бокови имат брат на име Ангел Асьов от първия мъж на майка им. Но тази Ирина Асиова явно не е от неговите потомци, просто реших, че Дани ги познава там из района.
Иначе и нея съм я срещала като име из нета, но не я свързвам с нищо определено; също в "Дума" навремето имаше една Бойка Асиова.
Може би Дани нея - Ирина А. - е имал предвид лично, а аз съм се подвела. Сори.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 13.03.23 13:10.



Тема Re: Награда "Оскар" на българин.нови [re: DannyDeVito]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано13.03.23 13:32



Ами, гледайте го - има го в HBO Max. Христо Грозев е вътре.


Ако някой се чуди дали има принос

Редактирано от WlSP на 13.03.23 13:28.



Тема Re: Награда "Оскар" на българин. [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.03.23 14:13



Ами не си се подвела, впечатленията са лични. Принципно избягвам всячески моите лични контакти да ги разпространявам и коментирам, тоя път нека е едно малко изключение, няма да влизам в подробности.
Въпроса е принципен. Ние, като нация, като държава, като народ на коя страна сме? На страната на Америка или на страната на Русия? Ако се правим на вселенски мъдреци и кадии да отсяваме кой крив, кой прав няма да ни отива много.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.