Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 18.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: cumanich126454]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано07.03.23 21:55



Но няма нито един убит!!! Това е била целта - да не се пращат в нацистките лагери, а да са тук, и да оцелеят.
Очевидно олекваш всеки път, и нито буквичка за другите последствия!!!



Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.03.23 21:59



Там е имало ограничение къде да живеят евреи, освен това черносотниците и ултраправославните войни са насъсквали мужиците да палят и бият евреите. Огромната емигрантска вълна в края на 19-ти и началото на 20-ти век от Южна Русия към Америка - това са предимно евреи.
Не е случайно и това, че после сред болшевишките функционери през 1917 г огромната част са евреи.
Имаше един подкаст - бях го пускал тук - за историята на Малорусия/Украйна - обяснение откъде идва омразата към евреите сред украинците още от 17 век - чисто по икономически причини - шляхтите са собственици на земите, но ги дават на чифути под аренда, а те обират мужиците. И т.н.

Редактирано от goga на 07.03.23 21:59.



Тема Re: Паметници, Храмове...нови [re: Amateur]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано07.03.23 22:18



Мене нищо и никой в София не ми пречи.



Махнаха си Мавзолея, а можеше да е картинна галерия....
Каквато станаха "Халите" в Стара Загора примерно...

Самарското знаме ще се вее свободно...
Щипка - гордо възвисява
Бузлуджа - музей на соца..... ми се искаше да е.
Соцът не бива да се забравя, да не вземе да се повтори...

Шипченският манастир „Рождество Христово“...
и Тракийските гробници си стоят...
Имаме си Музей на Религиите в центъра на града,

И разбира се паметникът на Митрополит Методий Кусев.
Един велик достолепен и непреклонен българин от Прилеп.
Паркът Аязмото.... Съграденото остава...

Заарата нямо нищо общо със София.
Градът на поетите е ....на липите.... на правите улици
и.... хубавите жени.



Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.03.23 22:23



е това за арендаторите евреи е уж обяснението за първите украински погроми по времето на хмелницки. за през 19ти век, причините за омразата трябва да са били някакви други /чак такава дълга родова памет на омраза не ми се вярва да са имали. при все че с украинците, знае ли човек/.
между другото жеч посполита се оказва като добър разпределителен пункт за евреи в един момент - първо водят толерантна политика и приемат много евреи от тия прогонени от испания и другаде. после 17в с прехвърлянето на украинските земи от литовското княжество към полската корона много евреи биват "убедени" да напуснат полша "proper" и се установят в "новозавладените" земи. където по-късно стават жертва на украинските казаци.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.03.23 22:30



къде намеси украниците, нали не е имало такива

Православието мрази евреите. В Руската империя тази омраза е официална държавна политика. Не ги избиват и пращат в концентрационни лагери, но им налагат ограничения за придвижване и разселване, и отвреме-навреме им организират погроми. Погромите в 90% са инспирирани от властите, руските в случая, а не украинските
Поляците също са антисемити. Те с охота предават на нацистите евреи през Втората световна.
В Европа, освен при нас, почти няма страна, която да не е антисемитска като традиция.
Не Хитлер е измислил антисемитизма, той е популист и го експлоатира умело.
Както Волен не е измислил омразата към циганите.

Редактирано от goga на 07.03.23 22:29.



Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: goga]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано07.03.23 22:29



Не помнят софиянци вероятно.





Тема Re: Паметници, Храмове...нови [re: T a n y a]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано07.03.23 22:42



Картинна галерия? Тази грозна сграда беше такъв срам за София и носител на негативна енергия, че беше задължително да бъде премахната. Форевър. Мавзолей никога не е имало.

***
Слава Україні!


Тема Re: Паметници, Храмове...нови [re: Amateur]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано07.03.23 22:56



негативни са самите софиянци....
Криви ракети, все нещо им пречи...



Да сменим столицата! Да живее Центъра Вселената!
софиящениелетището, бургаспристанището!



Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.03.23 23:00



е ако претендират за разни исторически личности, очевидно трябва да се чустват отговорни и за "лошата" част от наследството.
иначе, това за руската империя не е съвсем точно /имало е някакви закони за уседналост и подобни, разбира се, но основната вина на централната власт е че са си правили пълни оглушки по въпроса за поддържането на закона и реда/. поне това което чета за един от градовете с дълга история на погроми:



максималната квалификация е с "мълчаливо одобрение" на властите. иначе са основно замесени първоначално местните гърци, после местните "руснаци" /явно по това време наблюдателите не са различавали руско-украинско говорящите/.
абсолютен бум на антиеврейските погроми в украйна /около 1200 с общ брой жертви според различни оценки между 30 и 100 хиляди/ има през 1918-1919 година по време на краткото съществуване на украинската народна република.
а после македонистите нас ни изкарват изроди, заради депортацията на македонските и тракийските евреи /а в сравнение с братята украинци и богатата им история сме много повече от цвете за мирисане/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: ПЛАЧ за МОЧАнови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано07.03.23 23:34



Альошката е държавна собственост, както и тепетата. Това сериозно. Иначе съм си представял да го одялкаме и белким заприлича на български войник. Разумното би било да се премести от там на Братската могила. Ама не съм сигурен дали няма да се разпадне по пътя, примерно закачен на няколко хеликоптера. Които пък не знам дали ще могат да летят толкова близо един до друг. В предишни времена съм го мислил да има статуя на полк.Борис Дрангов (командир на 9 пехотен пловдивски полк), обърната на югозапад. Или пък на незнайния български воин. В днешно време обаче не мисля, че паметника на Бунарджика, трябва да е милитаристичен. И като знам какви сме еснафи в Пловдив, най-вероятно ще се изпокараме за нещо средно между църковно и гражданско. Дядо ти Николай искаше черква да гради на Младежкия хълм, по едно време пък някакви бизнесмени искаха там кръст да вдигат, а още по-назад имаше обществено обсъждане за цар Симеон Велики. Простотия до шия. Един Левски би стоял гордо горе. Ама пък в Пловдив Христо Ботев е по-популярен. Готино е, че на тепето има статуя, вижда се отдалеч. Ама кофти, че сме случили да е Альошката.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.