Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:58 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Николай, ЧНГнови  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.01.23 21:33



Тъй като често се чудиш, какво се случва дома, ето един доста близък до реалността анализ на най-добрия народопсихолог в момента д-р Николай Михайлов


"България беше силно поощрена да участва в привилегирования свят на Европейския съюз, но тази либерална демокрация с нейния парламентарен ред на управление сякаш не ни понесе докрай и се оказахме некомпетентни да построим ефективна парламентарна власт. През последната година сме свидетели на зрелище, трудно за понасяне. България няма правителство, защото не го заслужава, а не го заслужава, защото политическата немощ е и на елита, и на електоратите. Ние имаме обща и фундаментална политическа слабост, едно неумение за политическо уреждане на общия ни живот". Това каза пред БНР д-р Николай Михайлов, психиатър, богослов и политически анализатор.

И допълни, че българите преживяват корупцията като човещина и нещо, което съпътства живота, което е разбираемо, когато човек е под натиска на изкушението:
"Тъй като изкушенията от имотен характер са непреодолими. Това е българското дребнодушие, урбанизираният селски манталитет. По тази причина и правосъдието ни присъства формално и не функционира за елита. Функционира избирателно. По тази причина има абдикация да се поеме тегобата да бъде санкционирана елитарната корупция. Какво стана с управлението на Борисов, с тази гледка на златните парчета, на банкнотните и на пищова отгоре? Това е трудно за понасяне, защото е национално самоунижение и е провокация за правосъдието. Ако правосъдието се решава да фалшифицира истината за този казус, това има много мощно деморализиращо въздействие върху българската политика, върху българските граждани, защото става ясно, че такъв тон е даден от най-високо място, че трябва да живеем в регламент на избирателно правосъдие. Затова и коалициите са трудни за съставяне, защото електоратите помнят, обичат да морализират със стаената мисъл за корупцията като човещина в собствения им живот... Не става дума за убеждения, а за дебнещи предразсъдъци на електоралните тела и за едно спящо правосъдие, което не желае да арбитрира в среда на беззаконие".
В предаването "12+3" той подчерта - докато не се решим, че нещо в България трябва да бъде забранено по съгласие, че трябва да поставим червена линия, отвъд която собственият ни живот е бламиран и ние ставаме за национално посмешище, ние ще живеем в среда на нещо, което "прилича повече на групиране на разбойници или на шмекери, отколкото на отговорни политически лица".

Д-р Николай Михайлов е категоричен, че живеем в период на упадък на европейската цивилизация, тъй като има поход към това да бъде посегнато върху човешкия образ - що е човек, що е семейство, що е любов, що е смисъл, що е история, що е традиция:

"Произнасянето на тези неща дори ще звучат смешно и патетично. Цинизмът е рационалността на днешния ден. България има само една единствена възможност на разположение - да остане член на ЕС в едно лавиране, което би запазило нещо от капката достойнство на този народ, който е напът напълно да го загуби. Тези млади мъже, които се появиха през последните година - две, те са емблематични за едно корумпирано корпоративно съзнание, което няма интуиция за свързаност с народа си. Това не е техният народ просто".

Елитът не може да съществува в състояние на опозиция или коалиция, защото опозицията е лесна, а коалицията е сложно политическо упражнение, допълни още той.
"Президентската република е неосъществима възможност, но се тематизира днес поради отчаяното състояние да наблюдаваме инвалидизирана парламентарна власт. Електоратите са вероизповедни тела. Те се свързват в партии по фанатичен сектантски начин, независимо от всичко, което бива произвеждано на общата национална сцена. Всичко се понася, при положение че догматиката на една секта остава неприкосновена и предразсъдъкът е жив и здрав".

Според д-р Михайлов най-драматично корумпиращият компонент на българската политическа действителност е това, че не разполагаме с правосъдие, че то е зрелищно пасивно, вулгарно и цинично амортизирано от тези, които го управляват.

По думите на анализатора конфликтът между Украйна и Русия протича извън всяка логика, а Украйна е драматично губещата страна, тъй като на нейната територия се разгръща този конфликт за хегемония и нов световен ред. И смята, че не е възможно да се прогнозира, въпреки че има превес на предположението, че това ще бъде една проточена война.

"Не намирам логика в решението на руската страна да потегли в началото в Киев, да се помотае известно време там, след което да се върне обратно, като не е успяла да осъществи първата цел на своето нахлуване - защитата на уязвимите области. Какво витае в умовете на тези, които водят войната, е повече от проблематично. Тази война е извънредна във всяко отношение, включително и по отношение на непредвидимостта. Дали може да се случи мир? Всички се надяват на това. Мобилизиране на дипломацията ще стане, ако хегемонът, който е пряко ангажиран в тази война, разреши - САЩ. САЩ воюват в Украйна и чрез Украйна. Загубената война на украинския терен е катастрофа за свръхсилите, които са ангажирани в конфликта - Русия и САЩ. Това не може да бъде позволено. Продължават да настояват за военна победа на всяка цена. Трагически-гротескно това е изразено така - до последния украинец".

Най-страшното, което се случва в Украйна, смята д-р Михайлов, е тази нечувана безмилостност към украинския народ, която е "заслуга" на САЩ, които отдавна са решили да превърнат Украйна в шило, в инструментализирана страна, която да се противопостави на Русия за целите на нейната дестабилизация, политически безпорядък и дезинтеграция.
"Трябва да си извънредно наивен да си мислиш, че това не е цел и че САЩ са неспособни да жертват многомилионен народ. Има плач за украинците, но тези, които настояват за тази победа, настояват за проточване на изключителните украински страдания. Ние сме в разгара на много голяма трагедия и няма обозрими перспективи за приключване на този ужас".

Интервюто с д-р Николай Михайлов можете да чуете тук.

Източник: БНР


С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.01.23 21:38



Есенцитята (за Николай):

Най-страшното, което се случва в Украйна, смята д-р Михайлов, е тази нечувана безмилостност към украинския народ, която е "заслуга" на САЩ, които отдавна са решили да превърнат Украйна в шило, в инструментализирана страна, която да се противопостави на Русия за целите на нейната дестабилизация, политически безпорядък и дезинтеграция.



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.01.23 21:36



Бактън от тая Украйна...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано02.01.23 22:33



Пълни глупости. Да нема човек преки наблюдения, да се подлъже. Ама дори и да няма 10 месеца и резултатите вече трябва да си сляп или мнооого твърдоглав да ги не виждаш.
Иначе, тук горе долу знаем историята. Предполагам 1921, глодомора, 1939—1950, 1991 (тук Буш прави и невъзможното да се не разпадне Югославия и СССР), а и завземането (даряването преди това) на Крим, все САЩ са виновни ;)
И 2022 предполагам САЩ накараха Путин да почне широкомащабна война.

И както писах, с тактиката на салама, ако нема мир до март, ще почнат и настъпателни оръжия да идват.

====
Куманич, брат, вервай ми (или не), но имперското отношение на обикновенни руснаци към нас, източно европейците, е нещо вкоренено дълбоко. И това е в най—добрите, хрисими, роднини и приятели. Които ще дадат (или в моят случай са дали) последната си риза за теб.
Парадокс. Американците нямат и помен от подобно отношение. И помен. Нито в техните полит дискусии, нито в телевизията или чатове, соц мрежата. Нито в работата, нито в нашата община на живо. С малки изключения де, преди време.
Самочуствие и патриотизъм в САЩ много. Ама след Иракската катастрофа,когато беха зомбирани маса мои познати (пак хрисими хора) след 10 месеца война в Ирак се освестиха.

*използвам ‘хрисими’ — защото просто немога да ги опиша колко добри и мили и скромни. Не е за да “внуша” или да се подиграя.



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано02.01.23 22:57



Честита Нова Година!

Комита, ама това с корупцията и липсата на правосъдие си е навсякъде. Ако ти кажа какви слухове се носят за нашите общинари — и какво излиза когато се скарат помежду си и почнат негативна кампания … София ряпа да яде. А при нас и прокурора и съдиите са избираеми. Таката че и за нашата районна прокурорка такава кампания и спретнаха, че схеми, аз на теб и на мен и прочие … и накарая нищо пак я избраха. Прекалено голям е района — близо 500000 човека.

===
Имам чуството, че всички сме селяни (то и сме реално тук селяни де). Ама и в съседните общини (включва Сан Франциско) е леж. Шуробаджанащина, ама не Нта степен. Племениците, любовници, братовчеди, чичовчи, бивши шефове/подчинени …
А уж сме най—прогресивната община.

===
“Ремонт на ремонта на новото строителство” на само една фирма, на 100ци километри магистрали … 21 години (толкова съм тук) се не спряха. Фирмата е на братовчеди на мъжа на Пелоси, които пък е син на мастит политик. Дето бездомен от Канада нелегален имигрант, комунист го нападна с чук в къщата му преди 2 месеца.


И ти за Борисов ми говориш.



===
В една фондация (Кайзер) познат руснак работеше по проект (незнам колко преувеличаваше) — 1 млрд изхарчили и накрая решили, че нема да стане и няма файда за “бедните” и цели проект под ножа. Само неговата заплата за година беше над 200 хиляди (през 2004, беше голяма заплата, сега вече е средна работа).

===
Нашето село дава по 25 млн на година за борба с бездомните (един лагер бяха, незнам официално май бяха 200 човека и нещо). Включително строеж на обществена полева (така ми се струва като я видя) баня, която излезе 208 хиляди на душ!?
Сега решиха, че много се харчи а файда никаква и даваме парите на съседният град да се оправя с нашите бездомни. Вече няма лагери при нас.

====
В съседното градче (реално квартал на нашият) с население 6100 човека, шефа на полицията за 2020 година получи 356000 заплата и бонуси. Кмета каза, това е нормално, основната му заплата била само 270000 и била на базата на средното за съседните общини. И този шеф бил толкова ценен кадър, че го откраднал от Севастопол (друг съседен град) и затова бил бонуса. Ковид, мовид. Ако не вярваш, ще ти пратя официалната дискусия по въпроса. Накрая кмета каза — които не е съгласен да идва да става кмет. Той немож да си губи вече времето с кметуване и да ни слушал критиките.

===
Откриха линия на влака (бързо метро).
Билет 10$ — реално разходи 64$ за превозване на пътник на 100 км. Средна заплата на администрацията 210000 на година. Шефа и борда (на не пълен ден) с над 350000. Има 4 влака на ден в едната посока и 4 в другата. Ако не ти се вярва — и за това мога да ти пратя отчет. Виж за строежа много евтино го построиха в сравнение с околните общини.

====
Мен ми се струва, че сме много критични към себе си. Не ми се сърди.



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.01.23 23:07



Ми много хубаво, но ние имаме да ви догонваме (което никога няма да се случи), пък тогава да казваме, о, ама то навсякъде е така. Не става, базата за сравнение е различна, за да генерализираш, че и у вас е като у нас. Като е навсякъде еднакво, що не си стоя тук? Щото там са си насмогнали на масрафа, затова си раздават бонуси и крадат от социални програми, строителство и прочие. Мрънкали сме били, ми мрънкаме. Ела, поживей тук, опитай да направиш фирма и да поработиш 2-3г. Ще избягаш с 200, по морето ще вървиш и ще разправяш, че това у вас е нищо. Вие имате държава, с всичките и кусури. Тук държавата е номинална. На хартия.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано03.01.23 01:03



Хахаха … благодаря за времето което отделяш. Сериозно.

Между другото — като програмист, Силиконовата долина беше мека. И затова последната година в университета ме взеха на работа (с работна виза) в голяма американска фирма.
Уволниха ме 6 седмици по—късно, без един ден да съм свършил нещо, просто удари кризата. От яд се върнах в България, от където бях напуснал доста доходна работа. Ама жената не дойде в началото с мен и ме натисна да приема следващата работа. Че и тя да видила свят. А тя е смес шоп (трънско) по майка и македонка (Солун—Велес) по баща. Изключителен инат, та даже “тепегьоз”. И така и останах. В България, колегите ми не правят % по—малко пари или не живеят по—зле. Даже обратното.

====
Иначе, когато ме съкратят следващият път, не ми дреме ще се прибирам :)
Всичко пари на света не струват, че не бях по дълго с майка и татко.



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано03.01.23 01:14



Още нещо, ако позволиш

Попадна юга ми две книги за “създаването” на държавата в САЩ и системата за управление.
Основата е “общото право” и “селските общини само управление” — започнатп през 12-13 век. В Щатите взети от католиците и краля — е “гражданско право”* — но те са по—късно присъединени. Революцията в този контекст е само вододел, не начало.

Доста се връзва с теорията ти за “софтуера”, които гърците са ни прекъснали 11—12 век и последващото провинциално развитие.

** не ми е най—пълно ясно разлика между общо и гражданско право (закон). Сигурно ти по—добре знаеш. Но знам за развод, женитба, договор и прочие е доста различно в тези щати.



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.01.23 13:54



На този и гилдията му им е отговорено много отдавна по правилния и точен начин, мисля.
В духа на снощния филм (щото още ми се плаче от него, а го чаках с нетърпение):

ЗАЩО НЕ СЪМ...?

Защо не съм и аз поет,
поет като Пишурката?
Ех, че ода бих направил
на баба си на хурката!

Защо не съм и аз поет,
като Сапунова трети!
Че запял бих, че възпял бих
на владиката конете!

Но защо не съм Владикин,
да напиша чудна драма -
за жабите, за мишките,
и боят им с цар Радана?

Защо не съм и Войников,
плодовит, прочут списател,
да съставя и молитви
на нашия цар създател?

Защо не съм и Пърличев,
да преведа Илиада;
но с такъв превод, за който
и лобут да ми се пада?

Но защо не съм Славейков,
да заплача, да запея:
"Не пей ми се, не смей ми се,
от днес вече ще да блея"?

Но защо не съм и Вазов,
"вярата" си да възпея:
че ще стане вълк овцата,
а певците като нея?!

Този (Н.Михайлов) е психиатър, нали така - Кой ще помогне да открием един излекуван от него?!
Бил е и преподавател, нали така - Кой ще помогне да открием един негов ученик, да се е въздигнал та прославил та даскала си, та Академията му!?

Сещам се за Прокопий Кесарийски, за успокоение на душата. Не от 12ти век... От 6ти век нищо не е мръднало в нечии кратуни и няма шанса да шавне. "За градежите" - ей го! Далаверата на държавната институция за "благото" на империята. "Тайната история' - Далаверите в двора и дипломацията. "За войната" - как се бият, ама не баш и побеждават.
И... Народа прост. И пати. Мор, чума, недоимък.

Това е в устата на всеки член на професорския еснаф (не всички професори са еснафи, но всички в професорския еснаф са професори). Поантата им винаги колко хората сме им прости.
Е, как бе... Мама му дейба (израза не е мой, а на професорите, доктори, хонорис кауза Бойко Борисов и Христо Стоичков, не ме кълнете мен). Та нали това е идеята - ние да сме прости, вие да ни ограмотите. Ерго : ако ние все си седим прости, то какви професори сте вие бе!?

Аххх, как полудявам понякога! Ако са ми пред очите в определен момент ще им забивам по един тукат в зъбите, па нека се разчуе.
После ми минава. Ама продължавам да се чудя: Добре бе, лош материал сме. Вие сте убавите. Ами идете по света бе! Научете на нещо някой друг някъде. Другаде получете полагащото ви се признание, па се върнете богати и честити.
Никой по света не ги знае тези уникални тукашни мозъци и чеп за зеле не им дава.
Напоследък се изхитриха, да си ебе майката ( не, не е мой бе този израз, на докторите е). Вече и света им е прост. Дават ни го като успокоение, един вид.

Не бе... Стига глупости! Честно - не мога да ги трая повече тия! Много дразнят.
Въпроса започва да опира до достойнството на който ги чете или слуша. Все някой някъде няма да им издържи. Много близко плуват до онова ниво на културно общуване с масите, което преваля барата и става потоп. Доста от тях го съзнават и сякаш точно това целят.
Те си мислят, че народа тях ще последва и набие "лошите". Ама не бе, хора! Народа вас първи ще набие бе, ей!

Не може такъв тон, така да се изразяваше ти по отношение на народа и държавата си. Ние, обикновените хора можем, но точно вие не бива да го допускате и трябва да оборвате подобни твърдения. Не да ги раждате такива.
Това е призванието да си будител, учител, професор. Ако народа вас загуби - всичко губи.
Слава Богу, намират се и свестни.
За справка - Ботев горе.

"Не пей ми се, не смей ми се,
от днес вече ще да блея"



Тема Re: Николай, ЧНГнови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано03.01.23 14:11



Много точно.

За много години, жив и здрав да си!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.