Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:45 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Швеция, причини за успех  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.01.23 23:14



Кратък справочник за успешна държава и общество, макар и в едни сурови и неблагоприятни условия.

"В средата на юли 1434 г. миньорите и селяните от Даларна, предвождани от Енгелбрект Енгелбректсон въстават срещу краля на Калмарската уния Ейрик III, целейки намаляване на непоносимите данъци и край на военните стълкновения около Балтийско море. Те успяват да постигнат политика, различаваща се от тази в континентална Европа по това, че в Швеция не се стига нито до създаване на крепостничество, нито до феодална зависимост на селяните от аристокрацията. От XV век в Швеция съществува съсловно събрание, в което селяните и гражданите имат право на участие и на съуправление.
Около 1500 г. шведското селско общество живее богато. Страната продава зърно в Данциг и от там с кораби дори до Португалия. Втората най-произвеждана стока по това време е маслото. Жените в обществото предат, тъкат, пекат и правят бира, приготвят храната, възпитават децата, отглеждат агнета, телета и „други малки домашни животни“. Мъжете отговарят за тежката работа като оран, вършитба, опитомяване на конете и се грижат за оръжията. Шведската икономика е основана на експортно стопанство, устойчива парична система и търговско съсловие с висок търговски морал. В страната се добиват и сребро, желязна руда и мед.
Около 1500 г. 95% от населението на Швеция живее в села и 5% в градове. Тогава Стокхолм има 6000 – 7000.[6] По това време се развиват цеховите организации, по немски пример, сто години по-късно отколкото в Свещената Римска империя. Броят на майсторите е ограничен, цените, количеството на производството, броят на чираците и калфите са регулирани. Има 15 сдружения на занаятчии – например на хлебарите, въжарите и бъчварите. По-късно се създават цехове и на бръснарите, дърводелците и кожарите.
През 1520 г. повечето шведи живеят в Упланд, Йостерйотланд, около Калмар и в миннодобивните райони на Даларна. В това време в страната са изградени много металургични центрове. Шведските търговци търгуват с продуктите си в Данциг и Любек. С помощ от Любек Васа завзема датските крепости в Швеция и Финландия.
През 1525 г. 45% от земята принадлежи на селяните, близо 25% на католическата църква, 24% на аристокрацията и 5,5% на короната.
През 1544. Густав Васа обявява Швеция за протестанско кралство. Култът към светците се премахва, премахват се и разпятията, поставени край пътните разклони. Постепенно манастирите се ревръщат в болници или биват закрити. Последната крепост на католицизма е замъкът във Вадстена, от който монасите са изгонени през 1549 г., а монахините – последни в края на 1595 г. През 1560 г. короната вече притежава 28% от земята, а църквата престава да играе роля в шведския икономически живот като собственик на земя.
През 1580 г. Стокхолм има 8000 жители. През 1620 г. – 10 000. Около 1600 г. Обу (днес Турку) е вторият най-голям град в Швеция с население от 4000 жители. Упсала тогава е седалище на архиепископия и има по-малко от 2000 жители. В шведските градове немските търговци трябва да се възприемат „като шведи“. С тяхното заселване се променят градските пейзажи. Дългата търговска улица в повечето градове се измества от четириъгълен площад – градският пазар. Скоро там се изграждат и кметствата. В Стокхолм, Калмар, Льодьолсе, Сьодершьопинг и Обу е позволено да се търгува всеки ден, а в по-малките градове – само в четвъртъците. Търговците се обединяват в гилдии и братства, а занаятчиите – в задруги или компании."

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Редактирано от komitaO3 на 22.01.23 23:11.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 00:47



Един допълнителен момент е, че шведите са от малкото въвели далера -нещо подобно на валутен борд - въвеждат си валута съответна по стойност на талера (още тогава 15-16 век). После и от първите национални банки - хем частна, хем с управление под контрол на краля и първи в Европа въвеждат / печатат книжни пари.
Талер-далер-долар, едно и също - валута с централно управление и контрол, с централна банка, избираемо ръководство. Кредитират се обществени начинания. Помага им да си въвеждат златни и сребърни покрития до 1930.
После с фиксирани валутни курсове си докараха ии пълен колапс на системата началото на 90те и ги спаси Банк ъф Канада и нещо пак не много различно от валутен борд.
В днешно време са и май първите с електронна валута - е-кроната. Търгуваше се по телефона, не съм сигурен дали вече не е и в обръщение за директни плащания.
Добави, че без да им пука си въвеждаха даже отрицателни лихви.

Пичовете са много в час с парите, икономиката. Мани тия все копачи и сеячи.

Редактирано от leyte на 23.01.23 00:49.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.23 06:06



Швеция никога не е била богата държава до 20 век. В селските райони до началото на 20 век често гладуват / заради климата/. Но са , да кажем, малко по-добре от останалите скандинавски страни по това време. Шведи, датчани, норвежци и финландци масово емигрират в Америка през 19 век.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано23.01.23 07:11



Комита, Швеция няма външни нашествия. Еднородна е по население. Не мислиш ли, че е “специален” случай?

Гога, до преди малката ледникова, виж какво е писал Комита, “изнася зърно и масло”.
Може би през малката ледникова да гладуват, но като цяло явно не са умирали от глад. Пък и виж Северните войни колко дълго и упорито воюват. Без ресурси това нестава.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.23 07:17



Ресурсите им идват от империята, а не от селското благополучие. Да ти припомня, че тогава Балтийско море е шведско езеро.
Косвено потвърждение за глада е ниският прираст. Те, заради него, губят Северната война, а, не, че са лоши войници.

Редактирано от goga на 23.01.23 07:17.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 09:56



Имат и кусури.

Например, какво си чувал за шведско изкуство?
Една от най-големите и богати държави. Едва ли не от символите на Новото време.
Може ли толкова векове и... Една АББА само?
О, да - Бергман в киното.

Защо ли - А, да си чувал за шведска кухня, храна нещо по-известно? Пиене - ракия някаква, боза, водка, бира, какво да е?
Упс, да - шведска маса! Колко показателно.

Музи ли нямат, модели ли - шведки, шведска тройка, Скарлет Йохансон (м, на батя..!).

Сухари! Тия не знаят да живеят. За какво ми е тяхното имане!?



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:10



Волво, Сааб, Грипен, SKF, нека да нямат култура. Иначе ние сме израснали с Емил от Льонеберя на Астрид Лингрен, не те с Асен Разцветников...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:12



Всеки със спецификите на региона си. Бая зор виждат да изгонят датчаните. Не е в това същината, а че имат самоуправляващи се общини и развито гражданско общество векове преди нас. Защо, как, не е ясно. Тяхното е закъсняло спрямо германското. Представям си Михаил Шишман, вместо да събира войски за нови териториални експанзии и загина мърцина, да беше отнел собствеността на болярите и църквата върху селата и селяните...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 10:14



Е, забрави само Златан Ибрахимович да сложиш.
Голяааама работа е Пипилона.



Тук да не е железарски магазин?!



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.23 10:19



Че без шведска тройка закъде ?





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:19



Не, това е клуб Пенкилер



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 10:26



Стига ги фали! Кво намери в тая Швеция, та и паралели с наша история!?
То, няма откъде да го подхванеш.

Ние с Ирландия по-нещо общо можем да изровим, нежели Швеция. Аз не знам и нещо по-забележително да е излязло от българо-шведски връзки. Подскажи, да си чувал швед да е направил нещо за нас, с добро да ги запомним?

С десетилетия един достоен нобелист от нашите не си харесаха. В нас ли да е грешката!? От цял свят и толкова години!? Расизъм ли е, какво е?!
Ай, да ги няма - хич не ми пука за тях.
Нищо лошо нито сме им казали, нито направили. Разкрили цяла Полша и половин Русия. Какво им оставиха? Турците повече достойнства имат. Сто пъти са по-богати на култура и изкуство,
Особено история.
Не разбират от живот тия, това е. Много сме си далече и не личи да имат ищах да се ямкаме и менкаме.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:35



Ще ти кажа. Гледам значи снощи бозата "Войната за буквите", тежко възмутен и фрустриран, с огромно желание да счупя главата на сценаристите и идиотите финансирали тази подигравка. Подтиснат от десетките исторически грешки, забелязвам, че започва по БНТ следващ сериал, за съпротивата на норвежците 1940г. Та там евакуираха норвежката принцеса в Швеция, при чичо и шведския крал, който е представен като голям задник и отявлен нацист. И реших да ровна да го видя що за пумпал е бил този. И като си ровя, за да стигна до Швеция във ВСВ, разбираемо първо преминавам през Швеция в Средновековието. И там попаднах на тези цитати, които ми напомниха за дебатите от края на годината. И реших да ги пусна тук, в подкрепа на тезите си от миналия месец. Туй то.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 10:37



Именно - да убием болката, не да си създаваме нови.

Пенкелер идва от английското painkiller, знаеш.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:42



Пенкилер в смисъл на всезнайко.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 10:46



Да бе, ти си имаш открай време едни съпоставки с други етноси. Има поучителни примери.

Тия специално, шведите, ако дойдат тука всичко ще унищожат. Нищо няма да оценят. Принципно онези уж пуритански общности не ги бива в оценките към чуждото. Нобел е създаден технократски институт и изкуството му е допълнително привнесено.

Даже немците не ги долюбват, защото в 30 годишната война буквално сриват изключителни паметници на немското средновековно изкуство.

Големи са, страшни, но има нещо сбъркано в чипа им. Те са си саможиви северняци.
Аз пък гледах филма за Пеле как се отнесоха с бразилските артисти и как им го върнаха. По-завладявашо ми беше.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 10:53



На ден да научаваш, споделяш или срещаш нещо ново е смисъл на живота и общуването.

Няма лошо.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:54



Няма лошо, няма лошо, ама веднага, що я пускаш тая тема



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 10:58



Ама те са идвали, края на ПБЦ и потушаването на въстанието на Петър Делян го дължим на тях



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 11:01



Как бе! Тя, коя да е тема печели от това да се обсъжда и коментира по нея.
Нищо родено от ума не е напразно.
Допълва се, развива, а не се спира.

Ти не си от тия дето спират или не си държат на тезите. Не се прави на уплашен.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:03



Моите тези са непопулярни, защото са пейнкилър, ама в прекия превод на думата. А и май никой не обича обективната истина. Цялата човешка история е низ от нервни разстройства и нарцистични прояви



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 11:15



Именно! И в този смисъл, не те ли дразни малко това изкуствено насосване кинематографично напоследък по викингската тема. Разни саги, записани от преразкази в Исландия, векове по-късно. Дето нямат грам покритие с нещо стойностно и полезно. Взе да минава за чиста истина.
Тия посеркивци и диваци, ни език, писмо, сграда, култура оставили след себе си, символ на разорението и диващината, ги изкараха егати чудесията.
Тия са по-вредни от татарските нашествия бе!

Някакви накичени, та изрисувани, чак до естетика някаква може би. В тъмните векове дето камък върху камък от тях не остава. Намериха им две-три лодки зарити в земята и вече голямото наследство.

Пак да кажем - няма лошо, но къде отиваме ние, с нашата си култура, език и постижения? На тия диваци ли ще се оставим!

Прав си за нашия филм. Видимо всичко опира до качествената пропаганда и няма нищо общо с истината. От това губим ние.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 11:22



То е част от драмата, но и красотата на света. Така се ражда многообразието - чрез различия в образи и фантазии в разказа.
Жалкото е, че борбата е кой мит ще надделее, а не кой носи повече общочовешки стойности.

Истината умира още в момента, в който човек си отвори устата или грабне перото и започне да я украсява. Да добавя или отнема по нея.
Резултата бива изящно произведение, но бива и дълбока кал, и мръсотия.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:23



Ами да, такива са, убийци, крадци, изнасилвачи. То и ние да живеехме в онзи кучи студ и ние щяхме да сме такива. Средностатистическия викинг бил толкова тъп, че отрязвал зурлата на живото си прасе, само за да си докаже тезата. Диваци. И периода им е 2-3в., не повече. После се очовечват. Иначе изгонват арабите от Сицилия. Ама доколко норманите са викинги, трудно е за доказване. Иначе развиват търговски пътища. Още римляните ги описват като отлични мореплаватели. Иска се все пак някакъв талант да оцелееш в онези сурови условия, а не да си останеш като саамите и евенките с юртата и елените до средата на 20в.
Виж как правят пропаганда хората. Някви благородни хора ги изкарват, борци за справедливост. Пък по гробовете им пълно и със славянско ДНК...
Пък ние сами се прострелваме в крака. Харчим пари за булеварден роман и произвеждаме евтина халтура. Май толкова си можем.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:30



То с индианците не е ли същото? Уж благи хора, живеещи в хармония с природата, мирно пушещи лула, а всъщност са се клали като животни, устройвали са си взаимни геноциди, участват на страната на различни бели, за да си връщат за някакви родови вражди.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:34



Смятай значи, колко реално днес можем да разчитаме да знаем, какво всъщност се е случило преди 300-400-500г....1000-2000г....

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.01.23 11:35



Па същото е, разбира се, и за шведите, и за ендянците и за нас, и за комшията, и за `секи, не проследих дали някой спори за митовете, ама са си митове и въпрос на популярност и "пропаганда".
Ама шведите пак се оправят по-добре и от нас, и от ендянците.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 23.01.23 11:37.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.01.23 11:36



Аха, тя Людмила Филипова зат`ва си фантазира така.

И аз пак зат`ва не гледам исторически филми и не чета исторически романи за преди 18-19 век. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:35



А, един да ме разбере защо пуснах темата, какви са причините швеците (по Пената), да се оправят по-добре от нас.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.01.23 11:38



То ясно за какво е темата, ама причините нещо не можем да ги открием и приложим, всеки във форумната и всяка друга кръчма си има негово си мнение кои са.


Но факт, де, неизменно така се получава с шведците.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 11:39



Мисля че реалната причина е следната, Людмила е внучка на висшия ешелон на номенклатурна България. Тя е от тези, израснала със златна лъжичка в уста. Мацката живее в собствен апартамент в Париж и работа през живота си, не е хващала. Съответно, като дете отгледано без да види зор в живота, решава, че трябва да прави нещо и става...писателка. Разбира се, мирогледа и изцяло съвпада с липсата на задълбочени познания и лековати, изгустирани (по пловдивски) заобикалящи среди. И резултата е...булеварден роман. По същия начин се е стигнало и до решението да бъде филмиран, точно нейния роман, а не нечий друг, на база на лични контакти и прочие. Тук не е играл талант, конкурс, състезание, а унаследени връзки и самочувствие без покритие. От което страдаме ние, не тя, на нея мечтата и е сбъдната, филмирали са и книга.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 12:06



Може би! Може би.

Нашето винаги е било обратна тояга. Друга ни е символиката и бита.
Нашите корени са във волните ездачи от северните степи, носители на много повече символика, отколкото материален белег. Неподвластни никому и във вражда с всекиго. Свобода и справедливост - да, но който я уважава и готов да я признае, споделя с нас. То и затова сума "умове" чужди не разбират що е то българин. Описан от времето на Римската империя и с територия от Китай до Апенините. Много и различни биват отъждествявани с тях, но само тук и под този си вид и форма запазили се - със степното си име, славянския си език, балкански нрави и култура, но оцелели точно в границата на непрекъснато засвидетелствано присъствие от 13 века.
Потребността от пропаганда при другите идва от тази празнина. Принудени са да си запълват този дефицит и да намират признание в очите на другите.
Ние оцеляваме в конфликта си с другите. Докато се зорим да опазим което имаме, богатството си, другите се чудят как да си набавят от същото.

Какво да направим, като всичкото онова, за които други мечтаят и си фантазират, претворяват в изкуство, ние си го имаме живо в нашето си ежедневие, кажи?
Защо - защото откак сме се пръкнали точно това и правим - борим се да се опазим.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: goga]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.01.23 12:10



Някой ходил ли е скоро в Швеция и Норвегия?
Миналата година влязох в Швеция от Норвегия. Само по табелата разбрах, че съм минал границата. Процентно старите коли ми се видяха доста повече от Норвегия, цените също са по ниски. Оказа, че е доста обичайно да пазаруват норвежци в Швеция
Норвегия ми се стори доста по лъскава и по напред от Швеция
По нататък ще кача и снимки от двете страни.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.01.23 12:18



Защото си същият и не ти се е налагало от латински да минаваш на немски или от католик да станеш протестант. Да дойдат французи на острова ти и сменят фасона. Да чакаш на Рим да ти прати поп. Да ти говорят за Бог на език, който не разбираш. Да си чех, но да говориш немски.

При теб за 1000 години нищо не се е променило в бита и начина ти на живот. Изначално си с цел да си си ти и от друг да не се влияеш. Да се адаптираш, но не и променяш. Никой не е успял да те промени.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.01.23 13:55



+1



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано23.01.23 14:02



Ся, не видях дали си го засегнал, но основното нещо за техния успех (спрямо нашия неуспех) е: твърде далеч са варварите (от турците) и са се справили с московците в дадена степен така, че да не позволят на ватниците да им стъпят на врата.
Това ни е проклятието! Дори гръци да са ни владели толкова, нямаше така да се срутим!



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.01.23 14:13



Абе, по-добре ги правят, повече ги умеят работите генерално северняците, по-скоро северозападняците, от няколко века насам. Как става, не знам, ама надали е само до турци и московци.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 23.01.23 14:16.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано23.01.23 14:30



Турците като идват, прекършват всякакво развитие тук за поне 300 години. Никакви културни и научни достижения не донасят, за разлика от арабите например.
Москалите пък ни стъпват на шията още като ни освобождават, а от 1944 насам - тотално. Да не се връщаме сега къмто икономиката на България преди 9.9.1944 г.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.23 15:15



Протестансктото пуританство по отношение на собствената си личност (което в днешни дни е отишло в другата крайност), уважение към личността на ближния, обществен ред и подреденост на земния свят в комбинация с типично северняшката откритост и добронамереност - това е ключа към днешният им успех.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.01.23 15:17



Сигурно, също протестантството казват, че влияело добре и на трудолюбието и просветата. Ама ето, малко пО на юг и католическите Австрия и Швейцария се справят добре дългосрочно. Също толкова католическите Испания и Португалия - не толкова, Италия - според региона.
Австрия и Швейцария щото са немци, сигурно, ама все пак... ;) Генетични особености ли са, дългогодишно възпитавани културни ли са (предполагам), и двете ли - факт.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 23.01.23 15:21.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.23 15:50



Австрия и Швейцария не са супер католически, особено Швейцария мисля, че доминантно е протестантска. Все едно, католици и протестанти са си оказали влияние едни на други.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано23.01.23 16:12



Ами то имаме пример на свободни армии от нашите ширини — Ранната до Късната (Марий) Римската република. Или ИРИ преди Никифор Генник. Добре се справят с отбранителните войни.

Виж и пограничните войски са от свободни земевладелци — казаци, арменци (ИРИ) и алмогаварите в Испания.

Но незнам било ли е възможно един цар да направи тази “промяна”. Даже съм сигурен, че не е можел :) Това, че след ромейското робство, си строим държавата като ИРИ провинция ни изиграва лоша шега. Но ги разбери и селяните по това време — огромни данъци и повиности за болярина, който своеволства — или относителна свобода, в началото и без големи данъци, под турците с кадия :( че и спхиството е било отворено за християни. И социалната стълбица.

====
А ако е било норма, свободните селяни, то имаме пример: Ивайло, Момчил? с всички уговорки… може би щяхме да устоим на турците.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано23.01.23 16:33



акар и в едни сурови и неблагоприятни условия.
Това си е проблем. Хроничен. Нерешим.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано23.01.23 16:49



какво всъщност се е случило преди 300-400-500г....1000-2000г....

Историята има догадки какво се е....
А литературата предложения какво би могло да се...

Мисля, че мнението ми може да е заимствано от Аристотел.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: nikolayds]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.01.23 16:49



Кой ги знае и ИваИл, и Момчил какви боляри са били. Той и Кара Джордже Петрович е бил свинЯр, ама с най-много многото свинЬе в цяла Шумадия...



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.01.23 16:58



Нещата не са били толкова розови до началото на 20-ти век. Масова емиграция към Америка . Ако се четат книги от онази епоха са живели в мизерия . Чудото става с ПСВ и след това , когато остават незасегнати . Повечето от тях с удоволствие те връщат към онези години като безметежни сравнено с преуспялото настояще .
Винаги ме е впечатлявало , че не се оплакват , а приемат като даденост . Градчето ми е създадено от шведски емигранти и събора е в най високосния уикенд .
Шведите са били малко шовинисти и съм чувал разни забележки от норвежки наследници .



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 17:55



Именно, дружината на Момчил е живия пример, какво могат свободните (или избягалите от болярите си) селяни.
А иначе, по другите държави обикновено така става, някой крал или конунг, на когото и на него феодалите са му стъпили на врата, влиза в съюз със селяните, обезправява (не напълно разбира се) аристокрацията и гради нова държава. А тук как е? Ами до средата на 19в, във Влашко чокоите владеят селяните...затова и толкова много власи бягат на юг от Дунав, при османците, защото тук при османците им е по-свободно...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Редактирано от komitaO3 на 23.01.23 17:53.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 17:59



Ами често писанато се различава от археологията...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 18:02



Свикнали са. На-15 съм виждал местен скандинавски младеж с пуловер и сако, да чака градски транспорт.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 18:05



Да, все пак шведите имат империя, Балтийско море им е частно езеро за определен период от време (преди глада, който води до емиграция към Америка).

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано23.01.23 18:49



писанато се различава от археологията...
еми осообено ако написанито е било поръчково...
... има приливи и отливи от истинността.




Притурка:
Si quidem ego non capio te, tu capies me...
Ако аз не те разбера, ти ще ме потълнеш.
Това си мислел Аристотел по повод приливите и отливите.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано23.01.23 18:51



Факт! Да бягат от Влашко при османлиите … че и казаци има доста.
Но не става с един цар. Виж след Душан вече Балканите са феодализира и напълно.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 19:27



Писаното обикновено е отблясък на желаното, а не на реалното.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 19:32



Имало е някакъв замисъл Иван Александър да ожени сестра си за Душан, но нещо не е сработило. Няма как да знаем.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано23.01.23 19:41



Швеция ни е дала Грета Тунберг!

***
Слава Україні!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано23.01.23 20:03



.... и ако е изсечено камък си е тежък физически труд с мазоли.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.01.23 20:08



А може би удоволствие, сред тежкия и скучен живот...

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: Amateur]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано24.01.23 11:43



Швеция ни е дала Грета Тунберг!

И още:

- Астрид Линдгрен
- Ингмар Бергман
- Ингрид Бергман
- Грета Гарбо
- Алисия Викандер
- Долф Лундгрен
- Нуми Рапас
- Макс фон Сюдоф
- Стелан Скарсгард
- Биби Андершон
- АББА
- Роксет
- Ейс ъф Бейс
- Авичи
- Зара Ларсон
- Д-р Албан
- Юръп
- Кардиганс
- Суедиш Хаус Мафия
- Арми ъф Ловерс
- Лике Ли
- Реднекс
- Бьорн Борг
- Андерс Целзий
- Карл Линей
- Алфред Нобел
- Сванте Арениус
- IKEA
- Volvo
- SAAB
- Electrolux
- Ericsson
- H&M
- Scania
- Husqvarna
- Sandvik
- SKF
- Primus
- Absolut Vodka
- Spotify
- Skype (купен от Microsoft)

И още - шведската стомана, ципа, коланите за автомобили, градусите по Целзий, шведския дизайн, раздвижения (френски) ключ, пейсмейкъра, GPS-а, тетрапак кутиите за мляко, сокове и др, течно-кристалния образ, безопасния кибрит, класическия телефонен апарат, сферичните ролкови лагери, стирофоума за изолация, пластмасовата торбичка за пазаруване, ламинирания паркет, примуса, въздушната пушка, динамита, блутуут-а, бичкията и още много други.

Изказват се тука някои от селската камбанария, мърляви и невежи





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: WlSP]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.01.23 11:52



Как можа да забравиш хладилника?!



На ескимоси да им измислиш система, която да им държи студено и да им я продадеш!
Това е гениално!!!



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: WlSP]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.01.23 12:03



Като каза за д-р Албан, та се подсетих за Златан Ибрахимович.



ЧУХ за шведа Нобел.
Нобел не ме блазни.
Швед ли е - мани го.
Шведското ме дразни.
Шведите какво са?
Шведите, това са
вечер - шведска тройка,
сутрин - шведска маса.

Недялко Йорданов

Забравил е само шведска стена на обяд.
А шведска кожа са казвали на велура.

Дали са също на света "Сага за Йоста Берлинг", книга и филм - от времето на нашето детство, и безкрайно количество меланхолични криминалета.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.01.23 12:04.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: MupaM]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.01.23 12:01



Иронията е страшно оръжие, ама да му знаеш цаката. Да умериш момента.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.01.23 12:05



Не е ирония, всички тук, мисля, изброяваме успехите на шведите. Дори за хладилника.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.01.23 12:07.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.01.23 12:23



Баси, не помня от колко години не съм ти се кефил така на мнение



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.01.23 13:36



..... бива да има и капка талант.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.01.23 14:01



Ние пък сме свикнали да трупаме имоти...
.... поради 4-те сезона.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано24.01.23 14:43



Баси, не помня от колко години не съм ти се кефил така на мнение

Ще си го пиша при негативите



Поантата ми е, че макар и само 10 милиона, шведите са успешна и напреднала нация, с огромен културен, научен и индустриален багаж и съответно потенциал. Освен да им се възхищаваме и използваме за пример, друго не ни се полага.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: WlSP]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.01.23 16:00



Добави и Орифлейм.
Писах каква е разликата БГ-Швеция.
Ето и сега, Турция се репчи на шведите, онези си ги слагат на онази си работа.



Тема Анонс:нови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.01.23 16:48



💬"По-задълбочен поглед върху българския политически елит след Освобождението показва ясно изразен регионален признак. Често сериозни регионални мрежи се оформят спрямо произхода на определени фигури от основните центрове на българското Възраждане: Търново, Котел, Карлово, Русе и др. Фигури като Захари Стоянов заговарят за "зетьо-шуробаджанащина". Подобни отношения "патрон-клиент" са характерни и за другите балкански държави от края на XIX в., а в последно време са плод на интересни изследвания в българската историография. Обединени от общ произход още от османско време, различните регионални кръгове провеждат общи политики, правят си постоянни политически услуги, формират общи икономически мрежи, стоящи отвъд официалните партийни разделения."
Петър Добрев

📺С участието на проф. Милко Палангурски, доц. дсн Мартин Иванов и гл.ас. д-р Петър Добрев. Водещ: Андрей Захариев. Очакваме ви пред телевизионния екран от 21:00 на 30 януари.
Онлайн можете да ни гледате по всяко време на сайта и в подкаст мрежата на БНТ:
https://bnt.bg/bg/a/istoriya-bg
https://soundcloud.com/bnt-podcast/

https://bnt.bg/news/politicheskite-eliti-ot-vazrazhdaneto-do-voinite-30012023-314286news.html

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Анонс:нови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.01.23 18:23



Обединени от общ произход...

Аристокрация.





Тема Re: Анонс:нови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.01.23 19:40



Мераклии за.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.01.23 19:43



А пък ние си имаме филм "Шведски крале". Защо е кръстен така идея си нямам. Спомням си само Григор Вачков (?) на плажа с отпечатък на потника му върху снагата му.

хуже войны с англосаксом может быть только дружба с ним


Тема Re: Анонс:нови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.01.23 19:55



.... не е до мерак.... а до името

дето всеки има:

"....някои имена през българското Средновековие се считали за запазени предимно за представителите на аристокрацията. Такива били сложните имена като Светослав, Теодор, Калоян, Десислава и династичните имена като Иван, Асен, Петър, Александър, Михаил и Шишман. Тяхното разпространение след османското завоевание вече ставало все по-рядко, като българските благородници, наред с простолюдието последвали практиката за именуване с така наречените имена-амулети... Така на голяма почит започнали да се радват имената Стоян, Стою, Стойко... "



Тема Re: Анонс:нови [re: T a n y a]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.01.23 20:02



"За какво живей човек? За едната чест и едното красно име"
Рачко Пръдлето

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Анонс:нови [re: komitaO3]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.01.23 20:15



.... ааа, то човек живее с две и с двеста.





Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано24.01.23 21:19



Кирил Господинов, не Григор Вачков.
Филмът е шедьовър, колкото пъти го гледам и все се смея от сърце.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: NAVYBG]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано25.01.23 13:08



Добави и Орифлейм.

Аз и много други съм пропуснал - и хора и фирми. Но се притесних, че за нашего брата, който знае само АББА и шведската тройка/маса и това ще е много...

Например само в съвременната електронна музика да се гмурнем и излизат десетки известни имена.



Тема Re: Швеция, причини за успехнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.03.23 22:47



През Великата Северна война, шведския крал Карл 12, разбива руснаците в битката при Нарва. След години настъпва към Москва, но най-тежката от 500г. зима, покосява армията му. Карл 12 е разбит при Полтава и му се налага да бяга с остатъците от войската си в Османската империя. Там престоява 5г., успява да убеди османците да отворят война на Русия, но са разбити. И изгонват крал Карл. След 10г. митарстване, този се прибрал в Швеция, но вече донесъл със себе си рецептите за долма и кюфте. Та от там и шведските кюфтета с боровинков сос, които днес се предлагат в ИКЕА.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов

Редактирано от komitaO3 на 02.03.23 22:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.