Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:09 19.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Повече македонци отколкото татари в Българиянови  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано24.11.22 15:48



https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/samo-44-naselenieto-se-opredelyat-kato-romi

Към други етнически групи са се самоопределили 79 006 души, или 1.3%. Тук са арменци, украинци, англичани, помаци и т.н. Най-голямата група тук са помаците - близо 15 000 души. Следва руската етническа група, която е петият етнос в България - 14 000 души. За десет години те са се увеличили с над 40%. За българо-мохамедани са се обявили почти 11 000 души. 5306 души са арменците. Украинската е след арменците - 3239 души, но войната вероятно значително е променила тази картина. 2894 са англичаните у нас, 2071 са каракачани, 1625 са гърци, 1153 са евреите, като македонци са се определили 1143 души, като татарска етническа група са се заявили 1129 души. Италианците са 865, поляците - 824, румънците - 683 души. Тези данни се отнасят до етноса, а не до гражданството, уточни Магдалена Костова, шеф "Демография и социална статистика" в НСИ.

Редактирано от bash bugarash на 24.11.22 16:15.



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: bash bugarash]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.11.22 15:56



Най-хубавото е това:

Лицата, които са посочили, че не могат да се самоопределят, са 15 746 (0.3%). Отговор „Не желая да отговоря“ са отбелязали 63 767, или 1.0% от отговорилите лица. И при двете групи е голям делът на младото население, т.е. статистиците предполагат, че много родители не са пожелали да определят етноса на децата си.

Т.е. имаме доста точна снимка на етническата картина у нас и драстично спадане на хората, които не се самоопределят.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: bash bugarash]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано24.11.22 16:00



циганите явно се пишат българи или турци /в зависимост от това дали са християни или мюсюлмани/. за македонистите и аз очаквах подобна бройка - 1000-1100 души /малко по-малка от предишното преброяване/. разбира се, тука освен малък брой местни алкохолици и отрепки /като оня от крумово ли къде беше/, се включват и истински северномакедонци, които живеят и работят в България.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: bash bugarash]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.11.22 16:01



А като гражданство тези всички са бг (било двойно, или единствено), предполагам? Или всякакви живеещи у нас?
Защото някои групи ми се виждат малко, ако включват и чуждите граждани - гърци, ;) рускини, та и макетата. Северни май има у нас доста, башка от омовците.

Също се чудя дали българомохамеданите са пресечната група на етнос българин и религия ислям, или са опция, отделна от българин (и от помак

).

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.11.22 19:39.



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: MupaM]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано24.11.22 16:10



Интересно е, че има и помаци, и българи-мохамедани. Явно е въпрос на самоопределение и уклон и показва определени процеси.



Тема Re: Повече македонци отколкото татари в Българиянови [re: bash bugarash]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.11.22 17:05



През 2011 като македонци се определят 1654, т.е. за 10 години са дали фира 511 макета. Строго погледнато в 2041 г няма да има ни един.



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: bash bugarash]  
Автор mulcho ()
Публикувано24.11.22 18:03



На картата в ,,Сега" ми направи впечматление тъмносиния цвят на област Смолян- българи над 90%. Изобщо българомохамеданите там изглежда са добре интегрирани и предпочитат да се изявяват като българи. Дълго време и не подозирах, че добър приятел от този край е помак, позволявал съм си да говоря някой работи за впечатленията ми от обща служба с помаци в казармата и контакти с такива в родния край на майка ми които няма как да са му харесали, но слава Богу изглежда не е злопаметен и обидчив, запазили сме си отношенията. Рус, светъл, при повод пийва, гаджета българки, напълно интегриран. Май в Гоцеделчевско по ги влече към религията, имаше бригада от този край на строеж който наблюдавах, мохамедански имена, спазване на религиозни предписания... имам и наемател от този край, но там религията е силно застъпена, средно и висше религиозно образование, работа в посолството на Саудитска Арабия. С българо-мохамеданите като цяло се справяме добре, значима разлика между пълчищата клали в Батак и днешните ни съграждани.



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.11.22 18:07



Бях свидетел преди 2-3 седмици как турци и българи заедно набиват свинско и пият ракия

В Асеновградско. На стената портрети на Ботев и Левски...и Ататюрк



Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: mulcho]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.11.22 18:15



Помаците, както и родопчаните християни, са в голям дял руси и светли. По-голям от средното за Бг, имам предвид. Покрай изгубването на Сашо от Перник писаха отново и за Абди Абгьов, който през лятото на 2001 прекарал също седмица в планината изгубен, на 4 години и 8 месеца тогава. Виж му физиономията, доста характерен за Родопите тип, и боята (рус като дете и все още сравнително светъл като възрастен).

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Броят на македонците и татарите у нас почти равеннови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.11.22 18:19



Затворени общности с векове, съхранили са си славянско-тракийските си черти. Макар някои от тях да се имат за кумани






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.