Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:05 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Непозната снимка на Гоце Делчев?  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано02.12.22 16:23



или мистификация?

https://balkanauction.com/bg/auction/6701077

Твърди се: Стара оригинална,автентична снимка на картон.На снимката са революционерите Гоце Делчев и Тома Давидов.Снимката е с оригинални подписи на двамата долу в дясно,но умишлено съм ги скрил с бяла лента.Размерите на снимката са 17 см. на 11 см.









Редактирано от bash bugarash на 02.12.22 16:30.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.12.22 17:25



София 1902?
Обикновено пишат и годината поне.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.12.22 18:18



За Гоце Делчев не съм сигурен, но за Тома Давидов приликата е поразителна. Залагам на 80% че указаните лица на снимката са тези. Още повече че има и подписи. След "сваляне" на бялата лентичка ще може да се разбере окончателно.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: cumanich126454]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано02.12.22 18:41



При Делчев също има безспорна прилика - характерната брадичка, заоблена гуша, плътна долна устна, формата на ушите... истината е, че никога не сме го виждали в профил.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано02.12.22 19:41



Тази снимка сме я разисквали преди десетина години. До колкото си спомням, това не е Гоце.

***
Слава Україні!


Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: Amateur]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано02.12.22 20:06



Не разисквахме ли тази:

Редактирано от bash bugarash на 02.12.22 20:05.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.12.22 20:05



Тази снимка сме я разисквали преди десетина години. До колкото си спомням, това не е Гоце.


Аз съм стар участник тук, но тази снимка за първи път я виждам. Иначе сме правили проучвания по други снимки, където уж е Гоце (една от аржентински сайт, друга от сватба нейде из Македония). Винаги съм бил критичен към такива "доказателства". Но тук нямам аргументи. Не толкова за Гоце (наистина нямаме негова снимка в профил за да сравняваме). Аз повече сравнявах чертите на Тома Давидов по други негови снимки. За мене снимката е автентична.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано02.12.22 20:23



А, може!

***
Слава Україні!


Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: cumanich126454]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано02.12.22 20:23



Абсурд това да е Гоце. Никаква прилика, според мен.

***
Слава Україні!


Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.12.22 21:00



Тази съм виждала аз да разискваме, другата я виждам сефте. Не че съм прочела всяка една тема във форума за периода на съществуването му.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано02.12.22 22:00



Очите на Гоце от познатите снимки са по- големи, може би тука е по- млад, не съм сигурен. Иначе перчема е отляво на дясно, но само погледа ме смущава.
Възможна е такава снимка, нали са съвипускници от Военното все пак.
Много интересно.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано02.12.22 22:01



Това не е Гоце Делчев.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 00:15



Супер гатанка!

Не е снета в най-гъзарските ателиета, защото те си поръчват картона, с гравира на предната част само за тях си името на ателието, адрес, улица, година даже. Картоните първоначално са много пищни, гравирани и т.н. но с времето стават скъпи и след ПСВ не се ползват. Освен остатъчни количества. С времето и качеството им спада и или няма гравир, или гърба е без печат. А тук гърба е печатан, украсен, има надпи (защо скрит?). Най-често на града. Ползват се от 1860 до 1920г. Този пролича на масовите около 1900г.
Малко вероятно да е по-рано, защото снимката изглежда е сребърножелатинова и добре промита. В Европа се ползва от 1885, но тук влиза масово към 1900г.
Тоест, хем не е от най-гъзарските, но прилича на софийските. Вероятно място - София.
Тези, двамата се засичат в София точно периода 1900-1902. Със сигурност са заедно там 1902.
След това няма как, умират следващата година

Та, със сигурност ги познаваме по физиономия и им знаем историите, доказващи, че двете лица имат общо.
Снимката сочи точно периода, в който има най-голяма вероятност да са се събирали и то с повод - влизат с чети и съзнават, че може да им е за последно.

Ако на снимката, освен подписите има поне място написано, да е София (а не Брюксел), ако има и годината - 1902, то вероятността да са те изглежда значителна. Иначе трябва да търсим из цяла София техни двойници, които точно в същата година са били там заедно и с мерак да се фотографират.
Де да имахме и поне още една снимка, на същия картон и "формат" (формата е всъщност надписа cabinet portrait, 11 х 17, ползва се за албумни снимки, правени в аранжирано ателие).

Интересното на снимката е, че много рядко в този формат така се размива фокуса.
Второто интересно е, че в същия формат, фотографа хваща обикновено всичко аранжирано, излиза на снимката и тя е в портрет, а тази е направена панорама - хоризонтално, а не вертикално.

Интересна е дори само като снимка. Ако са те - цена няма!

От така представено трудно се разбира кое може да е нагласеното. Няма ли минимум място или начин то да се докаже, а само подписи, може и нещо да не е наред с нея.
Аз съм до тук иначе бих искал да е истина и това да са те двамата, снимани в София, 1902, но... Понеже има мястото изписано отзад, но скрито, изглеждат двама от... Някъде си.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от leyte на 03.12.22 00:21.</EM></FONT></P>

Редактирано от leyte на 03.12.22 00:22.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано03.12.22 06:48



Ако това са те, то снимката със сигурност не е от 1902, а е правена поне 7-8 години по рано.

С Мордор е свършено!



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: jingiby]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 08:53



Така изглежда! Би трябвало да са на по 30 години към 1902, бродили из горите последните 10, а тук са малко като 20 годишни контета, търсещи ефекта.
Сребърно-желатиновите са с детайлно изображение. Снимани не портретно, а панорамно, с художествено оформление. Като видим и отзад, ангелчето как я промива...
Само място, дата и фотографа/ателието оправя работата.

Снимка за художествени, театрални образи, не за харамии. Твърде уникална би била. Не им е по характера.

Редактирано от leyte на 03.12.22 08:58.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 11:11



На картона отзад според мен пише Souvenir, това е стандартен "куча марка" картон, произвеждан масово на запад и масово ползван от по-неутвърдени ателиета и фотографи.

Защо има лента не знам, продавачът си пази стоката, но така съмненията остават.

А самият Делчев никога не се е снимал като ербап "комита", даже напротив. Така че не пречи да са си направили приятелска снимка.

Редактирано от bash bugarash на 03.12.22 11:17.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 15:04



Е, как никога, като е все излъчен - баш комита...



Ей! Заради теб зарязах час съботно време и рових поне 1000 снимки от периода 1895-1902. Не ме е кеф само да си лафим и да няма файда.

Снимката е особена. Не е от масовите поне по три признака. Би трябвало да е по-лесно да се установи дали са точно тези двамата,, а не по-трудно.
Няма как да е, ако е след 1902. Тук са млади, значи скъсяваш периода с още 7-8 години. Промяната в технологията не е повсеместна. Отзад имаш и стилизирано промиване - бром, сяра, желатин, каквото ще да е. Видно си има кафяв туш. Това е близо до художествена фотография. Затова тогава се е плащало и се иска пазар. Такъв е София. Търсим кога са се засичали в София. Търсим подобно оформление на картона.
Не открих същия картон, но само една подобно заснета, но портрет - вертикално, а не панорама - хоризонтално. На известна семейна двойка от периода.
Рядка е снимката. Не е случайно, че е взета в антиквариат. Хората си разбират работата.

Дори да грешим... Какво ти пука?! Живота си е наш и си плащаме ние.
Колебае се някой дали да я купи ли?
Дай да я купим, дейба и снимката. Колко струва?

Ако не са те, пак ще я дадем някъде да се продаде. Голяма работа.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 15:32



Струва скромните 3700 лева.



Имам предвид, че няма снимки с пищови и пушки. Иначе повечето му снимки са групови или с другари. На тази сякаш си прилича най-много с горната снимката:



Ако беше именит фотограф, можеше да се датира приблизително по вариацията на картона. Иначе Cabinet Portrait картоните имат поне една дузина вариации - с едно, две, три ангелчета. Трудно ще му хванем дирите без надписа.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 15:52



Струва колкото се договори



Дай малко време, та да прехвърлим още нещо

То, няма сделки на всяка цена, нали знаеш.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 16:01



Ето един такъв гръб. Лицето е по-различно. Датирана 1902 г.







Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 16:03



Ето идентични картони. Скритият надпис отзад май ще да е Камерман, Руссе. Това малко усложнява нещата, но пък той освен фотограф е бил и издател, та може да е пласирал и картони и фото материали









Редактирано от bash bugarash на 03.12.22 16:09.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 17:23



От тук нататък има ли смисъл да се питаме, брат!?бях готов да се обзаложа за 1902.
Но Джинги е прав. Тези не са по на 30 и отгоре, освен това хора тръгнали на смърт... Чак толкова художественост....
Снимката е чудесна и фотографа изключителен.
Да свали цената на 150лв.
Освен, ако на снимката не са наистина "заслужили артисти" за времето и мястото си - 350 лв може, ама 3500!?



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 17:26



Втората снимка сигурно е от по-рано. Картинна е и цветен.
Много красиви!



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 17:50



Теоретично може да е вадена от по-старо стъкло. Тогава са се пазили.

А за художествеността, моите впечатления от фотографиите на Делчев са, че е бил суетен - винаги с връзка, вчесан, с широкопола шапка... А на най-известния си портрет е направо с вид на поет.





Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано03.12.22 18:09



...с вид на поет...
Духовната му връзка с Яворов е била силна.Имат нещо общо в стила.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано03.12.22 19:41



Разбирам те, но аз си падам по автентичното.
За мен, истинският Гоце е онзи, от снимката в Кюстендил, на която е с Герджиков и една баба, 5-6 дето човека са.
С каубойска шапка и вид наподобяващ на Панчо Виля, преди да е обрал или вдигнал във въздуха някой влак в Тексас.
Тази е снимката, която прилича досущ на снимките в нашите фамилни албуми. Другото е суета далечна от българската действителност в онези години.

Гоце си е и симпатяга, отива му позата. Във всички македонци или поне в повечето, които познавам има много артистизъм. Дори у кратунковците. Съвсем други са помежду си. Кукушанците специално специално са просто...
Нормално е да го идеализираме, но в грубата действителност винаги има и друга страна. Иначе нямаше да е това, което е. Така поне на мен ми се струва.

Това, с плаката е сложна история, но е добре някой много в детайли ако може да го гледа, щото в този период точно от влажни, минават на сухи-желатинови, та с туш и т.н. Аз колкото можах дадох.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.12.22 19:53



Чешем си езиците и се надяваме да е вярно





Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано03.12.22 21:20



Баба Дона Ковачева, Кюстендилската баба Тонка.
Освен Гоце и Герджиков на снимката са и Марко Секулички, Тодор Станков, Петко Пенчев- Терсенето.
Нищо чудно да в краката на баба Дона да са синовете й Васил и Йордан.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.12.22 19:30



Ето и подписа:



За сравнение:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Toma_Davidov_from_Buntovnik_1903.jpg

Редактирано от bash bugarash на 04.12.22 19:32.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано04.12.22 19:47



А на Делчев може ли да се види?



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: Darkages]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.12.22 19:59



Май няма друг...



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано04.12.22 20:26



Май няма друг...

За мене това е нормално. Тома Давидов е подписал своя екземляр от снимката. А дали Гоце ие подписал неговият си?



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: cumanich126454]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.12.22 20:59



Обикновено фотографиите се подписват, когато се даряват за спомен. Тогава е било практика.



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: bash bugarash]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано05.12.22 03:00



А, какво мислиш за тези странни инициали за собствено и бащино?
Имаме запазен подпис на Тома Давидов:


Как да си обясним разликите?



Тема Re: Непозната снимка на Гоце Делчев?нови [re: leyte]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано05.12.22 09:26



Нямам обяснение






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.