Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:56 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.11.22 17:04



Шокиращото е, че според бабата историчарка самият той бил разказвал на хърватския скулптор Иван Мещрович как не е бил българин, а под българско влияние е "станал" такъв, но един вид е наясно че македонците са нещо отделно и средно между българи и сърби. Цитираното било извадка от спомените на Мещрович - предполагам, автентична сама по себе си, в смисъл, че Мещрович така го е записал, не вярвам северните да са си позволили редактиране точно там.

Дали обяснението е, че хърватинът малко е попресилил спомените, или Ризов наистина точно така му е говорил - трудно ми е да повярвам във второто...



"Мене, како на Хрват, ми ја објаснуваше вистинската состојба на работите во Македонија и ми зборуваше дека е штета што првата словенска слободна држава не е создадена во Македонија, којашто еднакво би ги привлекувала Бугарите и Србите во заедница и би била алка, а не раздор помеѓу Србите и Бугарите. Ми раскажуваше дека Македонците, говорејќи ја објективната вистина, не се ни Бугари, ни Срби, туку македонски Словени, кои говорат на свој одделен, македонски јазик или наречје. Освен тоа, дека причина што Македонците во таквата денешна состојба се определуваат повеќе за Бугарите е посилната и поуспешна пропаганда, како и поширокоградното прифаќање на Македонците во Бугарија. Нашиот свет – рече – беше само ’македонски христијанин’, а потоа, откога се разви грчката пропаганда, стана ’македонски христијанин Словен/Славјанин’. Нам ни беше сеедно која христијанска земја ќе ни помогне да се ослободиме од Турците. Ја сум роден во Битола. Во градот имаше неколку гимназии: турска, грчка, српска и бугарска. Нам, на Словените, ни беше сеедно во која словенска гимназија ќе учиме. Добивавме стипендија, за да можеме да живееме и да учиме. Јас на пр. со многу мои другари, кои потоа станаа Бугари, одев во српска гимназија. Вистина е дека професорите во гимназијата ни зборуваа дека сме Срби, како и на оние во бугарската гимназија дека сме Бугари, но ние во себе си мислевме, а тоа и дома ни го зборуваа: сеедно, нека прикажуваат тие, но ние сме си македонски Словени христијани… Кога завршивме гимназија, отидовме во Софија на висока школа, се разбира со стипендија. Ние велиме Македонски Словени тие велат Бугари, и така се привикнавме. Ете, така јас станав Бугарин. Исто како што Коста Стојановиќ и толку други Македонци во Белград станаа Срби“, заврши Ризов, објаснувајќи дека нив, Македонците, во Бугарија, повеќе ги влечел нивниот инстинкт, оти поверојатно било дека Бугарите ќе им помогнат да се ослободат од Турците отколку Србите. „Ние Македонците сме на главни раководни места во Бугарија и природно е што би сакале цела Македонија да биде во Бугарија. Сакаме да имаме силна држава, да излегуваме на три мориња, а после ќе видиме“, ми објаснуваше Ризов."

П.П. Гледам Уикипедия - Ризов, роден през 1962, ще е бил вече 16-годишен гимназист в Пловдив, когато изобщо е създадена бг държава (и не е включвала Пловдив). Ама иначе станал българин, щото на македонците им било все едно коя славянска държава ще ги освободи, не за друго.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 26.11.22 17:11.



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 17:08



Ами така е то ако не били македонците и Съединение нямало да имаме...


С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Редактирано от komitaO3 на 26.11.22 17:14.



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.11.22 17:20



Ризов е великобугарски шовинист:

Ние Македонците сме на главни раководни места во Бугарија и природно е што би сакале цела Македонија да биде во Бугарија. Сакаме да имаме силна држава, да излегуваме на три мориња, а после ќе видиме“



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин" [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.11.22 17:24



БЪЛГAPИТЕ въ техните исторически, етнографически и политически граници





Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: MupaM]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано26.11.22 17:34



Спомените на Мещрович излизат през 1962 г., Ризов умира през 1918 г. Значи между разговора и изданието има едно 50 години. Кой какво е казал, пък кой какво е разбрал и запомнил, е дълга тема.

Редактирано от bash bugarash на 26.11.22 17:35.



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано26.11.22 17:37



Точно в него да се съмняваме, дето наистина целия му живот е посветен на България, е смешка. Само на 20 години е, когато помага за българската книжарница на Самарджиев в Солун, после Съединението, да не говорим за онзи

в Берлин, дето половината форумни герои го развяват като немско доказателство в интернет...



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: bash bugarash]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.11.22 17:44



Из реч на Дим. Ризов произнесена през 1902 г.:

Вие не ще повервате, г-да, ако ви кажа, че сърбската пропаганда въ Гостиварско се крепи на подкупени турски поляци, които биятъ и убиватъ българските селяни, за да ги каратъ насила да се наричать "сърби"; вие не ще повервате, ако ви обадя, че сръбската пропаганда плаща на всички почти влиятелни турски чиновници, за да агитират открито предъ българите, че те требва да се казватъ "сърби". При такива условия, питамъ: възможна ли е борба съ сръбската пропаганда на черковна почва? Не знамъ, какъ мислите вий по тоя въпросъ; нъ азъ оставамъ при убежението си, че е невъзможна и немислима такъва борба. И ето защо, аз винаги съмъ подържалъ, че има само едно нещо, което ще изяде главата на сръбската пропаганда въ Македония - то е: Богътъ на свободата и на революцията!...Само революционниятъ български духъ може да се разправи съ сръбската пропаганда въ Македония, г-да - вервайте ми въ туй и помнете ми думите!..





Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 18:02



Точно това написах, преди да си редактирам мнението



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: cumanich126454]  
Автор mulcho ()
Публикувано26.11.22 21:20



Прави кариера в България - говори това което би се приело от околните. На мен спомените на хърватина ми се струват реални, големи групи от населението по тези краища е било и е склонно да се продава, може пък Ризов да му се е изповядал очаквайки разбиране.



Тема Re: Мк историчарка - как Дим. Ризов "станал българин"нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 21:37



Ризов не е обикновен мигрант, опитнащ се да се впише в нова обстатовка, той е активен участник в "татарските" действия за национално обединение.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.