Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Притури се планинатанови  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 09:51



На Стефка Съботинова...е молитвата "Отче наш" на арамейски?

Арамейски:



Притури се планината:



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Притури се планинатанови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.11.22 10:03



То и текстът почти същият.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Притури се планинатанови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 10:04



Е не, но мелодията съвпада



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Притури се планината [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.11.22 10:58



Български боен химн от средновековието обърнат от гърците в прослава на Василий Българоубиец.

Майната им на гърците. Виж как звучи припева на български:





Тема Re: Притури се планинатанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.11.22 11:19



Един коментар под клипа:

I was a Muslim because of this hymn I converted to Christianity



Тема Re: Притури се планинатанови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.11.22 11:28



Аз не знам за тоя коментар (и аз го видях), обаче наскоро под коментар под клип "Как се променя тялото, ако клякате не знам колко пъти всеки ден" имаше коментар от типа: "Аз съм на 93 години, клякам по сто пъти и няма никакви резултати, ако не се брои това, че нямам проблеми със ставите, ама не знам дали има връзка". ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 26.11.22 11:28.



Тема Re: Притури се планинатанови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 11:39



Всъщност това което Мохамед е измислил е доста гениално. Физически упражнения, всеки ден по 5 пъти. Да, проблема със ставите не се решава, но колко от нас могат да седнат на краката си и да се наведат до земята. Освен това, по 5 пъти на ден да си миеш краката, лицето и ръцете. Е, това е за пустинята, че за там е измислен исляма, но определено е имало замисъл в цялата работа.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Притури се планинатанови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.11.22 11:41



Малаките са видни крадци на български, аромънски и албански фолклор, а покрай понтите и на грузински, башка и турското зейбекико.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Притури се планинатанови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.11.22 13:02



Иначе, за "Притури се", най-добре си пусни "Полилей на българката" и сравнявай. То е първото, средновековно, църковно произведение с включени фолклорни мотиви, поне като извод от сравнителен анализ. Има трудни места за изпълнение, сравнено с каноничните дотогава.
Освен, че е очевидно с български мотиви, писано от българин, посветено на българка, то включва послание към майката.

Съботинова я знае от баба си, която е преселничка от Беломорска Тракия.
Разбира се, може да се спекулира дали е авторска или автентична (заради многобройните дивотии на Кутев), но ще е тъпо да се съмняваме в думите на първата изпълнителка. Тоест, трябва да се слуша само ласа, а не добавената ритмика.

П.п. Сега и теб да питам: гърците от 9 век пишат за танци, песни и заклинания на българите, преди да влязат в битка. По стените и керамиките от Преслав има песни с църковни мотиви.
Не съм срещал ни едно изследване или доказана БГ бойна песен от средновековието.
Такива има гръцки. Сърбите и русите също, в старобългарски. Понапаснати.
Къде и кои са нашите?
В учебника История за 8 клас пише за такива песни, но песни няма!?



Тема Re: Притури се планинатанови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.11.22 13:07



Защото носи традицията именно на православното църковно пеене от 14 век в Цариград. Липса само хор към него. Добави и виж какво ще се получи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.