Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:19 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Лебамов - кога българите стават македонцинови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.22 08:14



Лебамов:
Дядо ми по бащина линия идва в Америка през 1907 г , считал се за българин от Македония. Дядо ми по майчина линия дошъл в Америка в началото на 30-те. Считал се за "македонец". Интересно родово предание.

https://youtu.be/-hijLHqjVjA

Редактирано от goga на 15.10.22 09:15.



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано15.10.22 13:08



не казва точно така.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.22 13:33



а какво казва?



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано15.10.22 14:24



казва че другия му дядо се наричал македонец за по-просто и лесно и че пред хора който познавал, след известно разпитване казвал, че е всъщност българин /неоформен етнически македонец с отсъсваща патологична антибългарска омраза индоктринирана в югославски условия/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.22 15:17



Смесваш обяснението на Лебамов с казаното от дядо му. Но както и да е. Интервюто е интересно.

"Дядо ми от бащина страна знаеше , че е българин, неговият баща, неговият дядо са му казвали това: "помни, че си българин". Но дядо ми от майчина страна просто казваше, чее македонец. Първият ми прадядо е дошъл в Америка през 1908 г, при съвсем различни условия. А вторият - в късните 20, началото на 30-те години. THINGS WERE VASTLY DIFFERENT. Нещата са били много по-различни. And so i think, that - Аз мисля, че (Лебамов мисли, че, не дядо му), че да бъдеш "македонец", защото не е имало вече български училища и църкви, it was just easier to say "macedonian" - по-лесно било да кажеш, че си "македонец". "

Тоест Лебамов се опитва да си обясни защо дядо му по майчина линия не казвал, че е българин, а казвал, че е македонец. ТУка не слагаме тълкувание какво дядо му разбирал под понятието "македонец".

Общо-взето Лебамов навсякъде изтъква българския си произход, но по отношение на МПО казва, че там имат място и скопските македонисти, защото имали общи цели. И българи, и македонисти там се претопяват след второто поколение. На мнозина тук това няма да им хареса. Но той е в Америка, чувства се американец и гледа на нашите спорове отвън. Казва също, че вече е невъзможно да направиш от македонец българин, но, че издевателствата срещу българите в Скопско трябва да спрат един път завинаги.

Редактирано от goga на 15.10.22 15:36.



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано15.10.22 20:21



някои неща са вероятно интерпретации /и то пресилени/ на самия томас лебамов. специално това за "vastly different" - в смисъл поне за това, че положението на българите преди в османската империя и после в гърция или сърбия са драстично различни, което е действително така, но не и непременно в смисъл, че такива различия задължително трябва да се третират и в етнически или идентичностен план.
а малко по-късно казва и че ако поразчоплиш по-дълбоко /dig deeper/ щяло да се стигне до признанието, че е "всъщност българин". кирил му подсказваше на моменти, че българин/македонец тогава се ползва напълно "interchangeably" и т.н.
защо лебамов наистина го каза това за уж "македонския" дядо, не знам, може и нарочно да е искал да акцентира на нещо. гледах около 30ина минути от "интервюто" /не мисля, че съм пропуснал нещо особено/ - впечатлението ми е, че томас е наистина това за което се представи в началото - чист американец. направи ми впечатление, че доста му куца фактологията /за разлика от кирил, който е много добре подкован/, а разказа му за срещата с иван михайлов и вмро-вската клетва ми прозвуча почти бутафорно. както казах, човека ми личи на типичен американец /който даже не говори български/ и просто е наследник на известна българска фамилия с потекло от македония. явно македонските въпроси не са му особена страст, но даже и така, държи в голяма степен на правилната линия на предците си и при всички случаи ще е полезен за мпо и българските позиции.
а това, че не взе позиция за последните македонистки изцепки и гаврите с името на михайлов /дето и го е виждал лично/, не знам.
а за "македонците" дядовци, вземи и случая на кирил. при родители правоверни "югославяни" пак разправвяше за един дядо "македонец" и един дядо "българин" /и то очевидно за дядовци родени след 1940те/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано15.10.22 20:38



Аз не съм гледала интервюто, че ми е малко трудно с английския, трябва да отделя време да седна и да внимавам, не да го пусна да бърбори и да щъкам, но от двете гостувания на Лебамов в Ютюб канала "Коридор 8" и от 1-2 интервюта в наши медии оставам с впечатление, че той, очаквано, наистина си е американец, доста повече американец, отколкото българин, но пък и от средния потомък на емигранти изобщо и на емигранти българи от Македония в частност знае доста повече. Не е чак толкова неосведомен. Може би не е искал да коментира футбола по "дипломатически" причини или просто защото не знае за конкретната случка, не мисля, че не е наясно с настроенията там като цяло, ясно е, че знае, и надали ги смята за отчасти оправдани.

Май точно той беше, който каза в едно интервю, че други потомци на хора от Македония като него не знаят хептен нищо, само са чували, че дядовците им са македонци, и го отнасят по презумпция към етноса на сегашната РСМ, оттам и македонистки настроения, намиращи почва у потомци на стари емигранти. Ако правилно съм разбрала, това е различно от онова, за което говореше в друга тема Омегас (преминаване към по-македонистки възгледи у един и същ човек).

Но Кирил ще да е със сигурност по-подготвен по тези теми от Лебамов, да.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 15.10.22 21:12.



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано15.10.22 21:09



Истинска история на българи от Каладендра, Серско. Двама братя близнаци. Единият се спасява в България, другия Лазар - в Австралия някъде по време на гражданската война в Гърция - 1949. Фамилното име на тези в България е Миневи, в Австралия - Минас... Лазар има син, който се казва Георги, и който вече се нарича грък. Неговият син се казва Лазарос. Питах го - ако си грък, защо не си Георгиус? Защо баща ти се е казвал Лазар, пък сина ти - Лазарос....
Дядо Лазар се е споминал някъде 2010-2015, неговия брат в България - 1999. Но дядо Лазар редовно се е чувал с племенниците си в България, като разбира се, си е говорил български.
Според конюнктурата, и оцеляването, но не повече от 2 поколения се къса нишката с България.
И какво точно им дава България, дори като усещане за принадлежност?



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано15.10.22 21:13



Не е престижно и изгодно да си българин, аз до тоя извод стигам.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 15.10.22 21:10.



Тема Re: Лебамов - кога българите стават македонцинови [re: NAVYBG]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано15.10.22 21:14



2 поколения и половина е средният срок в световен мащаб за смяна на националността на по-големи или по-малки групи хора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.