Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:48 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.08.22 16:23



Търсех да видя дали пише нещо за преброяването в Албания 2011, защото оня албански омовец ;) Стерьовски нали наляво и надясно разправя как в Албания и 2011, и по-рано никой не се бил определил като българин нито във Връбник, нито където и да било (а така ли е?!). И попаднах на това:


"Преброяването през 2011 г. беше бойкотирано от част от етническите малцинства в Албания заради „дискриминационния закон за преброяването”, според който се налага глоба от 1 000 евро, ако анкетираният посочи друга етническа принадлежност, различна от тази, посочена в регистрите."

Та рекох да питам тук за по-лесно, че иначе само теми за Русия, пък аз войничка не съм била и от война нищо не разбирам.

Какви са тези регистри всъщност и каква е тая глоба от 1000 евро?!

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 27.08.22 16:23.



Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано27.08.22 18:49



Другаде прочетох:

Въпросникът ще бъде същия от предходното преброяване.

Въпросите за етнос ще са от доброволен характер.

Нещата са организирани така, че отговорите да не могат да се променят в последствие. Правилата са договорени от правителството.

https://www.dnes.bg/balkani/2022/06/29/albaniia-obiavi-prebroiavane-na-naselenieto.535271

Само Левски!


Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано27.08.22 18:50



И още малко по въпроса (българската позиция):

...„Това, на което най-много ще държим, е преброяването да отговаря на всички европейски стандарти, да бъде проведено при спазване на европейските условия за преброяване и признаване правото на респондентите да отговарят за принадлежността си към дадена идентичност”, подчерта заместник-министърът.

Той припомни, че през 2017 г. албанското правителство е приело закон за защита на националните малцинства и българското също е било признато.




Само Левски!

Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.08.22 19:21



Аз междувременно пороввам с Гугъл тук-там и установих, че е ставало дума за глоба, според някои източници за невярно обявена етническа принадлежност, според други - за различна от записаната в акта за раждане. (У нас няма такива данни в актовете за раждане, предполагам, че и в повечето други държави също.) Предполагам, че първата формулировка е вярната, което не пречи хората да са се притеснили, може би с основание, че на практика ще е втората. Ако всички "наши" (ако ги има, де, щото според Стерьовски няма такива) са по акт за раждане македонци, по всяка вероятност и в преброяването до един са такива, заради глобата най-малкото.
Гърците са пищели доста по тоя повод из евро институциите, те имат претенции за много сериозно малцинство там.

Към оня момент в Албания официално признато българско малцинство е нямало, само македонско. Не успявам да разбера това има ли значение за отразяването на националността на отделния индивид в документите - ако китаец или туарег се засели там и му се родят деца, предполагам, че няма да има проблем с акта за раждане и народността в него.
Как е обаче за местните, могат ли да изберат, да променят, зависи ли пряко от народността на родителите и пр., това не знам. Не знам също имало ли е към 2011 хора, местни, отразени като българи в актовете за раждане, или всичко е било "македонец", кога са отразени за пръв път народности там (държавата им съществува от 1912, македонският етнос - не баш), откога е актуалното записване, по какъв начин е станало, такива неща. Чувала съм, че по соца тези хора са имали обучение в училище на майчин език македонски и т.н. (тва в един брой на предаването "Джинс" също го споменаха). Но детайли не знам и намирам трудно и малко.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 27.08.22 19:26.



Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано27.08.22 19:37



Обучение на македонски е имало само в Мала Преспа, само там е било и официално признатото македонско малцинство.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.08.22 19:52



Може, не споря. Тези в "Джинс" бяха от Връбник, имаше един горе-долу наша възраст, адвокат в България, май той беше, който спомена такова нещо.
А имаш ли представа как е ставало/става отразяването на народност в регистрите или актовете за раждане и всички ли са отразени като македонци?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано27.08.22 20:06



Мисля че отразяването е било служебно, от преброителите. Не мисля че някой в 2022г., ще прави проблеми или дори да слага глоба, за това кой какъв ще се преброи. Конкуренцията ще е вътрешна българи/македонци, с целия натиск от съответните български/македонски НПО-та. Ние направихме пътя Връбник-Биглища и сега ремонтираме детска градина в Гора. Македонците пък инвестират в Мала Преспа. Някакви такива ще са маркерите. Най-вече очаквам общия сбор българи+македонци, да е далеч от това което българската/македонската пропаганда афишират като бройка на малцинството в Албания.
Гърците е нормално да мрънкат, а албанците да ги режат, тъй като според гърците, всички православни в Албания са гърци, което разбира се не е така. Религията спомагаше на много албанци, да се пишат гърци, за да вземат гръцки паспорти.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано01.09.22 15:38



Еди Рама вчера е ср@л отново, после се обяснява като невръстна ученичка... че и отново невярно! България спря Македония (и Албания понеже е в калъп) само 2 години и нещо.



Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.09.22 17:31



Той явно е македонист по душа - т.е. не харесва България. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Наясно ли е някой с преброяванията в Албания?нови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.09.22 17:37



Леки комплекси го тресат човека. Водач на Албания, той често не е в синхрон нито с македонските албанци, още по-малко с косовските. На всичко отгоре бе на път да сключва разни споразумения с Вучич, помагайки на сърбите в стремежите им в нова доминация на западните Балкани. Гони си го кретенията, която може и да изглежда понякога забавна, но е и опасна и само американския му гръб за сега го държи на повърхността, а когато въпросният се оттегли, той става политически труп.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.