Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 22.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема У, бре, никой  
Автор goga (изследовател)
Публикувано02.08.22 20:32



не честити на Сашето националниот празник



Верно, че е крадната история, но е обща



Тема Re: У, бре, никойнови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.08.22 20:39



Мен ме е яд, че не си признават, че е обща, и не им честитя, щото и те не ни честитят.
Ама като за Сашето - може.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: У, бре, никойнови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.08.22 20:40



Националният празник на РСМ не е ли рожденният ден на Тато? (8-ми септември)

Слава кокаине! Героям сало!


Тема Re: У, бре, никойнови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.08.22 20:45



От Уики:

2 август Ден на Републиката Илинден (стар стил)

8 септември Ден на независимостта национален празник, на този ден през 1991 г. Северна Македония обявява независмиост от Югославия

Слава кокаине! Героям сало!


Тема моята прогнозанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано02.08.22 21:02



В близко бъдеще Илинден ще е камерна дата, без особени сантименти за повечето българи /вече започва и да става такава/ - обяснението: българи са били комитите, ама докъде я докараха - до уродливи българомразци край Вардар. Неосъзнато е, дори не точно така формулирано, но вече се усеща една горчилка. Преди 20 години къде по-романтично се гледаше на тези събития, Димитър Талев, поробени братя оттатък...
От казаното от Васко Ефтов, цитирано в съседна тема - се вижда, че подобен процес е започнал и в СМ: все повече там осъзнават българското минало, и колкото и да се напъват да го замажат, някак остава горчилка. Мисля, че е въпрос на време и при тях иконите Гоце, Сандански и Илинден да се маргинализират. Няма да стане веднага, но е неизбежно. Накрая ще стане, каквото казвам на Сашето, а той се дърпа като гимназистка: ще признаят, че много от тях имат български корени и ще кажат, че това вече няма значение. И никаква драма со идентитетот.

Редактирано от goga на 02.08.22 21:06.



Тема Re: У, бре, никойнови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.08.22 21:57



Нашите хора го честват повече на 20 юли.



Тема Re: У, бре, никойнови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.08.22 22:25



Честитих на много хора днес, включително и на себе си.
За много години Илинден!



Тема Re: У, бре, никойнови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.08.22 22:29



Така е, ама 2 август си е денят на Илинден, още повече че е по нов стил. Това че нашата Църква промени календара 60 години по-късно не променя датата на бунта.



Тема Бугари беанови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 01:20



Шо кажували во САД преди 119 години:

https://www.facebook.com/607182696/posts/pfbid0sNMvZpbwP6bxu7FNnaLhuFnGaBbpGMV3Tbd9tmt3yDJjVfpEAekJG4Srf9EKqAQWl/?app=fbl



Тема Re: Бугари беанови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.22 07:09



Обаче пък гнуснярите от бг редакция на Дойче веле само за едно нещо знаят,

, и държат да ни информират за него баш на годишнината от Илинден. Иначе за тях информации с подобен характер, подкрепящи нашата позиция, явно не съществуват. Опитва се тая така обективна медия да възпита правилно простия шовинист Ганя. Все по-гнусни ми стават същественцата от бг редакция на ДВ, в частност Александър Андреев. Не знам дали е насочена политика на цялата медия.

Изобщо не казвам да се крият и игнорират подобни чужбински материали, но нека поне да е наред, не да се подбират само не особено многото такива. И в Северната така правят.

П.П. А това (думи на гнусното нещо Андреев, не знам как точно са в доклада) е яко:

"В доклада става дума и за претенциите на България, че през 1944 година била "освободила" Македония - претенции без никаква връзка с действителността."


"Освобождаването" от 1944 г., за което БКП би имала претенции, е онова след идването на комунистите на власт - изгонването на немските войски точно от българските. Ама Андреев щом види нещо, за което може да каже, че България има "претенции без никаква връзка с действителността", и получава оргазъм.
Не знам дали се е сетил, че става дума не за "окупацията" от 1941 - вероятно да, но също така вероятно според мен разчита читателят да не забележи.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.08.22 07:22.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 07:33



"Дойче веле" са ясни.

Но като гледам какви хора са съветвали Ж. Желев в началото на 90-те, ми идва да вия като койот.




https://bnr.bg/post/101685016

Редактирано от goga на 03.08.22 07:43.



Тема Re: Бугари беанови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.22 07:42



Аз в думите на този Иванов, поне колкото е в писания текст в линка, пък нещо скандално не виждам.
Ако съветниците на президента са скептични към масовото мнение, също не е непременно лошо.
За включването на българите в конституцията им мненията се различават, мнозина у нас мислят като него. За езика в днешния му вид също има доводи, че не беше нужно да държим на него, по-скоро си вредим с настояването, всъщност и аз, общо взето, мисля така. Езикът им, книжовният, отговаря на приетото от филолозите за език и всъщност само даваме доводи на северните, които те не пропускат да използват злостно срещу нас.
От дупедавците от бг редакция на ДВ, медия, която само допреди няколко години уважавах, сега - обратното, ми иде на мен да вия.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.08.22 07:44.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 07:47



Аз слушах в колата началото - наблегна специално, че това е празник на "македонците", на тяхната борба, на трагизма и мъките им - сякаш не е имало българи и те не са носили етнонима за местни българи - "македонци".

Този е от сдружението на Дечевци. Не се отказват.

Редактирано от goga на 03.08.22 07:47.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано03.08.22 09:17



Културата, Мира. Културата е разковничето, не политиката с нейното подразделение - политическата история.

Няма друг път, по който ние, с хората от повардарието да вървим споделено. Заредени с общ емоционален заряд съчувствено, състрадателно, деепричастно ако щеш. Път, в който всеки е себе си, но отколе общ за всички.

Трябваше да си създадем не затворена историческа комисия, а отворена културна такава.
В нея априори не могат да виреят или се чертаят различия.
С теб мисля последно си давахме примери с една песен, по Смирненски.

Представи си не тема Гоце, а най-близък другар на Гоце - Пейо и неговата съдба, творчество и саможертва за Македония. Признателността на македонците от онова време. Без да е раждан, учил и расъл там.
Панчо Владигеров с неговата Рапсодия Вардар, по същия начин.
Александър Божинов - Македония в карикатури.
Отиваме при Владимир Димитров Майстора, Райко Алексиев, в театъра при Кръстьо Сарафов. Внасяме Димитър Талев със "Светилника".
Говорим им за Атон и "Зограф", стенопис, литература, иконосис, пеене.

Край няма да има, представяш ли си?
Вместо това отваряне културен център "Ванчо Михайлов"... !? Танкове, пари, паради, проекти, паметници, герои, езици, маси, мохабети. Не, че лошо, ама...
Не езика, говора е важен, какво казваш с него. Може да се говори и общува без език.
Била ли си влюбена? Всичко с думи ли разбираше?
Ние се мразим и делим бе, човек! Ние не се и опитваме да се обичаме.

Работата е изтървана отдавна.



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 09:38



Така е, Митак. Но вие, македоно-българските романтици, все забравяте откъде тръгна и продължава разделението. То не е при нас, макар повърхностно така да изглежда. И до какво доведе 'общностния подход" 30 години, когато нямаше НАТО и ЕС.
Хубаво, че дойдоха янките да ни набият чумберите по дебелите вардарски и нашенски кратуни.

И ме гложди, че така събирателно и безкритично - пак ще стигнем до образа на Че или Лафайет. А не е вярно, защото през 1903-1918 там са живели същите като тук българи.


Редактирано от goga на 03.08.22 09:52.



Тема Еве, за Сашетонови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 09:42



Као црвено за бик:


https://www.facebook.com/KrasimirKarakachanovVMRO/videos/352689763694876/?app=fbl



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.22 11:13



И с теб съм съгласна, и с Гогата по малко.



Така е, ние и самите пречим, правим някои явни глупости, които вредят. Вкл. и за името на центъра съм готова да се съглася. За него и да има аргументи "за" - предизвикване, дебат, показване кой е Михайлов, дали и защо е "предавник" и "фашист", тези "против" са доста по-тежки и според мен.

Но не е реципрочно и не започна от нас, не зависи от нас и не се поддържа от нас, и не ние имаме интерес от разделянето, ние с грешките си най- много на себе си вредим и на "противника" помагаме.
Да, прекрасно би било културно "обединяване", взаимодействие, връзки, но надали е разковничето. И танковете и паметниците и те не са. Докато просто взаимодействаме културно и добросъседски, както бихме взаимодействали с всеки друг съсед, не повече, докато не се изясни неказаното, онова "мултиперспективното", за миналото - всичко около това културно взаимодействие ще е хубаво, прояви, възторзи, хубави приказки по повода, а извън тях - по старому. Нали го видяхме как е през 90-те и малко след 2000-та. Нещо да се промени в омразата? В медиите им, в учебниците им?
Да, ама комисии, вета, глупости, те развалиха работата? Изобщо не съм сигурна аз, че е така.
Страхотно е да има "културни" контакти, но бикът трябва да се хване за рогата. Как - не знам. Иначе всичко остава недостатъчно, остава си външно учтива привидност. Както беше 90-те и 2000-дните.


П.П. Центърът и "Христо Смирненски" да се казваше, те пак щяха да обещават септември откриване на културен център "Никола Вапцаров" в Благоевград - не в София, щото, нали, за нуждите на македонското малцинство в Пиринско, не за взаимно опознаване. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.08.22 11:21.



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.08.22 11:41



Няколко пъти съм го писал - икономиката е майката на нещото. След нея идва ред на медиите, и чак на трето място - културата. Това не е случайно.
Първо - парапитеците във вукойебината ще оплюят всяко културно мероприятие, или ще го оставят на тъмно. Пример 1 - турнетата One love в миналото. На тъмно, колко техни телевизии го отразиха? Пример 2 - Яна Маринова участва в техния комедиен сериал Преспав. Виден техен журналист, и в никакъв случай българомразец бе удивен от играта и, при все, че говорим за утвърдена актриса, не за начинаеща. Следствие - идея си нямат от нашата актьорска школа, при все, че носи името на брат на гигант на ВМОРО - Кръстьо Сарафов. Пример 3 - има доста известен македонец, който прави много добра кариера у нас. Какво прави той, за да популяризира това там, и въобще какво място се отдава на това в Мк медии? Никакво.
Икономика. Мк фирми с лекота навлизат у нас (КАМ), алкохола на Тиквеш - без проблеми, с 3 (три) документа. Обратното? 115 (сто и петнадесет) документа са изискани от Черноморско злато, за да започне вноса на техните продукти. 115!!! Австрия скача на България за ветото - причината - ЕВН в Македония. Българският вносител на известна марка чипсове ги внася там през... Хърватска. Причината - американска фирма, произвеждаща в Сърбия на конкурентен продукт.
Икономика-ТА. Когато български фирми имат 2-3 млрд $ инвестиции, и мениджърския им състав е от българофили, които ще назначават българи, и това число достигне 20-30 хил, ще промени "преку ноч" отношението.
Медии - няма български телевизии, те не ни познават. Има чалгарски. Ние не сме чалгари, или сме?
Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание Е БЪЛГАРСКО!!! Вчера Коминтерната пак се е насрал! Вукойебината да ходи на майната си!!! Всички коминистическо-русофилски-сърбомански креатури трябва да се сринат там. До основи, и завинаги. Поредността на стъпки - в началото.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор cherep-50991 (ентусиаст)
Публикувано03.08.22 15:58



+++++++



Тема Потопия нинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.22 06:46



:)

https://infomax.mk/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%bc%d0%be-%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8%d0%bd-%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b8-%d0%b1%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%80/



Тема Re: Потопия нинови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.08.22 08:52



Утрепаха ни направо.
Вярно е, че допреди югославските приказки е наричано у нас Илинденско - не е имало съмнение, че е едно въстание в Македония, където действията стартират на Илинден, и в Одринско, където тръгват две седмици по-късно. Нашите в някакъв момент вкарват такова название, за да го подчертаят, след като се написват приказките. Името така или иначе е вкарано после, за да се нарече въстанието някак, по време на самото него участниците не са му викали все още "илинденско", нали.
И разбира се, де що се споменава "македонец", от Библията насам, е доказ за етничка посебност и разграничаване от бугарите.

В ютюбския подкаст Коридор 8 един участник, българин, университетски преподавател в Щатите, явно е обяснявал същото нещо, обаче македонски слушател и него го беше разбрал в смисъл, че твърди, че въстанията са две различни, Илинденското си е Илинденско, другото е друго. Вари го, печи го, те си намират "докази" според както си ги разбират, а разбирането е творческо. ;)
В част от случаите, не говоря за ОМО, впрочем напълно вярвам, че искрено така си ги разбират - така е оформено вече мисленето, представите, знанията, оттам и преценката кое е логично и какво доказва.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 04.08.22 08:59.



Тема Re: Потопия нинови [re: MupaM]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.08.22 09:42



Не е съвсем точно, че диктаторът Тодор Живков измисля двойното име на въстанието. В учебника по Отечествознание от 1936 г. името е Илинденско и Преображенско въстание:



https://i.imgur.com/FtEZMCn.jpg

Редактирано от bash bugarash на 04.08.22 09:50.



Тема Re: Потопия нинови [re: bash bugarash]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.08.22 09:54



А, то остана Тошо да го е измислил. Цялата бг позиция хем я е измислил той заедно с Божо Димитров през 60-те, хем е същата като по време на "окупацията" и преди нея.

Но явно и аз съм в грешка, мислех, че двойното име се появява след 50-те, защото наистина преди това се ползва основно "Илинденско" цялото, вкл. в Одринско, а и май точно такова обяснение съм срещала някъде. Май не съм разбрала.

Полезна е тази страница от учебника, мерси!

Обаче виждате ли сега: пише за две отделни въстания и е жив доказ за посебност.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 04.08.22 09:59.



Тема Re: Потопия нинови [re: MupaM]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.08.22 09:58



Сега, ако трябва да правим лингвистичен анализ, пише Илинденско и Преображенско въстаниЕ.

Посебно, ама според текста излиза, че и него Гоце го организирал.



Редактирано от bash bugarash на 04.08.22 09:59.



Тема Re: Потопия нинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.22 11:17



Човек като си е наумил да вярва в нещо, докази му не требат. Тъй и с тези в СМ.



Тема Re: Потопия нинови [re: bash bugarash]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано04.08.22 11:29



за момента на "измислянето" на двойното име лъжеха немалко кретени и от македонистка и от наша страна - дебила богоески, "на всяка манджа мерудията" дечев, и т.н.
а това че го има в учебник от 36та, вероятно означава че го е имало и в по-ранни учебници.
предполагам, че по същите учебници са учили и бъдещите югокадри от новоосвободените земи 41-44та година.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Море мако македонсканови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.22 11:42



https://makedonskivesnik.com/%d0%b2%d0%be-%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d1%9c-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d0%b2-360-%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%bc%d0%b0%d0%ba/



Тема Re: Море мако македонсканови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.08.22 11:59



Гледай как им идва дюшеш разказът на бабата.

Аз съм сигурна, че точно така е било - който не слуша властта, бой. За каквото и да става дума. Не се съобщава как са станали македонци преди това, просто защото тя не е била "пълномощник" тогава, 20 години по-рано. Тя не казва: "македонци сме, а не българи", де, но за неосведомен зрител точно така излиза.

Ако го гледаш това, без да знаеш предисторията и общата обстановка - в прав текст бабата разказва как бугарите вършеа притисок врз македонците и ги пребиваха да се пишат българи. Доказ, сведощво, та дрънка, копче не можеш да му кажеш.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 04.08.22 12:03.



Тема Re: Море мако македонсканови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.22 13:59



Важното е, че все натам ги тегли, а са голи и боси, с крадена история и пост-хибридна идентичност. Съдба.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.