Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 23.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 07:33



"Дойче веле" са ясни.

Но като гледам какви хора са съветвали Ж. Желев в началото на 90-те, ми идва да вия като койот.




https://bnr.bg/post/101685016

Редактирано от goga на 03.08.22 07:43.



Тема Re: Бугари беанови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.22 07:42



Аз в думите на този Иванов, поне колкото е в писания текст в линка, пък нещо скандално не виждам.
Ако съветниците на президента са скептични към масовото мнение, също не е непременно лошо.
За включването на българите в конституцията им мненията се различават, мнозина у нас мислят като него. За езика в днешния му вид също има доводи, че не беше нужно да държим на него, по-скоро си вредим с настояването, всъщност и аз, общо взето, мисля така. Езикът им, книжовният, отговаря на приетото от филолозите за език и всъщност само даваме доводи на северните, които те не пропускат да използват злостно срещу нас.
От дупедавците от бг редакция на ДВ, медия, която само допреди няколко години уважавах, сега - обратното, ми иде на мен да вия.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.08.22 07:44.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 07:47



Аз слушах в колата началото - наблегна специално, че това е празник на "македонците", на тяхната борба, на трагизма и мъките им - сякаш не е имало българи и те не са носили етнонима за местни българи - "македонци".

Този е от сдружението на Дечевци. Не се отказват.

Редактирано от goga на 03.08.22 07:47.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано03.08.22 09:17



Културата, Мира. Културата е разковничето, не политиката с нейното подразделение - политическата история.

Няма друг път, по който ние, с хората от повардарието да вървим споделено. Заредени с общ емоционален заряд съчувствено, състрадателно, деепричастно ако щеш. Път, в който всеки е себе си, но отколе общ за всички.

Трябваше да си създадем не затворена историческа комисия, а отворена културна такава.
В нея априори не могат да виреят или се чертаят различия.
С теб мисля последно си давахме примери с една песен, по Смирненски.

Представи си не тема Гоце, а най-близък другар на Гоце - Пейо и неговата съдба, творчество и саможертва за Македония. Признателността на македонците от онова време. Без да е раждан, учил и расъл там.
Панчо Владигеров с неговата Рапсодия Вардар, по същия начин.
Александър Божинов - Македония в карикатури.
Отиваме при Владимир Димитров Майстора, Райко Алексиев, в театъра при Кръстьо Сарафов. Внасяме Димитър Талев със "Светилника".
Говорим им за Атон и "Зограф", стенопис, литература, иконосис, пеене.

Край няма да има, представяш ли си?
Вместо това отваряне културен център "Ванчо Михайлов"... !? Танкове, пари, паради, проекти, паметници, герои, езици, маси, мохабети. Не, че лошо, ама...
Не езика, говора е важен, какво казваш с него. Може да се говори и общува без език.
Била ли си влюбена? Всичко с думи ли разбираше?
Ние се мразим и делим бе, човек! Ние не се и опитваме да се обичаме.

Работата е изтървана отдавна.



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 09:38



Така е, Митак. Но вие, македоно-българските романтици, все забравяте откъде тръгна и продължава разделението. То не е при нас, макар повърхностно така да изглежда. И до какво доведе 'общностния подход" 30 години, когато нямаше НАТО и ЕС.
Хубаво, че дойдоха янките да ни набият чумберите по дебелите вардарски и нашенски кратуни.

И ме гложди, че така събирателно и безкритично - пак ще стигнем до образа на Че или Лафайет. А не е вярно, защото през 1903-1918 там са живели същите като тук българи.


Редактирано от goga на 03.08.22 09:52.



Тема Еве, за Сашетонови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.22 09:42



Као црвено за бик:


https://www.facebook.com/KrasimirKarakachanovVMRO/videos/352689763694876/?app=fbl



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.22 11:13



И с теб съм съгласна, и с Гогата по малко.



Така е, ние и самите пречим, правим някои явни глупости, които вредят. Вкл. и за името на центъра съм готова да се съглася. За него и да има аргументи "за" - предизвикване, дебат, показване кой е Михайлов, дали и защо е "предавник" и "фашист", тези "против" са доста по-тежки и според мен.

Но не е реципрочно и не започна от нас, не зависи от нас и не се поддържа от нас, и не ние имаме интерес от разделянето, ние с грешките си най- много на себе си вредим и на "противника" помагаме.
Да, прекрасно би било културно "обединяване", взаимодействие, връзки, но надали е разковничето. И танковете и паметниците и те не са. Докато просто взаимодействаме културно и добросъседски, както бихме взаимодействали с всеки друг съсед, не повече, докато не се изясни неказаното, онова "мултиперспективното", за миналото - всичко около това културно взаимодействие ще е хубаво, прояви, възторзи, хубави приказки по повода, а извън тях - по старому. Нали го видяхме как е през 90-те и малко след 2000-та. Нещо да се промени в омразата? В медиите им, в учебниците им?
Да, ама комисии, вета, глупости, те развалиха работата? Изобщо не съм сигурна аз, че е така.
Страхотно е да има "културни" контакти, но бикът трябва да се хване за рогата. Как - не знам. Иначе всичко остава недостатъчно, остава си външно учтива привидност. Както беше 90-те и 2000-дните.


П.П. Центърът и "Христо Смирненски" да се казваше, те пак щяха да обещават септември откриване на културен център "Никола Вапцаров" в Благоевград - не в София, щото, нали, за нуждите на македонското малцинство в Пиринско, не за взаимно опознаване. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.08.22 11:21.



Тема Re: Бугари беанови [re: leyte]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.08.22 11:41



Няколко пъти съм го писал - икономиката е майката на нещото. След нея идва ред на медиите, и чак на трето място - културата. Това не е случайно.
Първо - парапитеците във вукойебината ще оплюят всяко културно мероприятие, или ще го оставят на тъмно. Пример 1 - турнетата One love в миналото. На тъмно, колко техни телевизии го отразиха? Пример 2 - Яна Маринова участва в техния комедиен сериал Преспав. Виден техен журналист, и в никакъв случай българомразец бе удивен от играта и, при все, че говорим за утвърдена актриса, не за начинаеща. Следствие - идея си нямат от нашата актьорска школа, при все, че носи името на брат на гигант на ВМОРО - Кръстьо Сарафов. Пример 3 - има доста известен македонец, който прави много добра кариера у нас. Какво прави той, за да популяризира това там, и въобще какво място се отдава на това в Мк медии? Никакво.
Икономика. Мк фирми с лекота навлизат у нас (КАМ), алкохола на Тиквеш - без проблеми, с 3 (три) документа. Обратното? 115 (сто и петнадесет) документа са изискани от Черноморско злато, за да започне вноса на техните продукти. 115!!! Австрия скача на България за ветото - причината - ЕВН в Македония. Българският вносител на известна марка чипсове ги внася там през... Хърватска. Причината - американска фирма, произвеждаща в Сърбия на конкурентен продукт.
Икономика-ТА. Когато български фирми имат 2-3 млрд $ инвестиции, и мениджърския им състав е от българофили, които ще назначават българи, и това число достигне 20-30 хил, ще промени "преку ноч" отношението.
Медии - няма български телевизии, те не ни познават. Има чалгарски. Ние не сме чалгари, или сме?
Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание Е БЪЛГАРСКО!!! Вчера Коминтерната пак се е насрал! Вукойебината да ходи на майната си!!! Всички коминистическо-русофилски-сърбомански креатури трябва да се сринат там. До основи, и завинаги. Поредността на стъпки - в началото.



Тема Re: Бугари беанови [re: MupaM]  
Автор cherep-50991 (ентусиаст)
Публикувано03.08.22 15:58



+++++++



Тема Потопия нинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.22 06:46



:)

https://infomax.mk/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%bc%d0%be-%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8%d0%bd-%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b8-%d0%b1%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%80/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.