Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Саше, може ли  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 19:44



някой да те българизира, ако не си българин?



Виждам, че искрено се палиш като пещерен македонист и ти се чудя... 20 години в тоя клуб нахалост.



Тема Ајде сега ! Зашто отвараш тема без врска...таканови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 20:00



Ја се врни малко назад и прочети постовте ми од примерно 2011-2014 година.


Значи ја обрнахте 100% на зајаждане ! Сериозен човек да не може сериозно да се произнесе.



Редактирано от SashetoBE на 21.07.22 20:01.



Тема Што, бренови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 20:15




БЕЗ ЗАЯЖДАНЕ, просто се опитвам да опозная отблизо човешкото лице на македонизма



Тема Re: Ајде сега ! Зашто отвараш тема без врска...таканови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.07.22 20:19



Саше, аз не се заяждам с теб. Харесвам те, ти си интелигентен и откровен. В теб няма злоба. Има човещина. Единствен ти се нагърби дума по дума, запетая по запетая да обясняваш гледната точка на македонците, светоусещането им, чувствата им, настроенията им. Благодаря ти за търпението, което проявяваш.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Ајде сега ! Зашто отвараш тема без врска...таканови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 20:35



Мисля, че би било глупаво на всеки 6 месеца да се обясняваме в любов и за сетен път да уточняваме, че тук никой няма нищо лично против теб. Имаш чувство за хумор. Но понякога ме плашат реакциите ти - толкова сподавена ярост, че направо е страшно. Щом ти си такъв, представям си какви са тези около теб, за които България е най-черна.



Тема Започни од тукнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 20:53





примерно



Тема Re: Започни од тукнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 07:53



Благодарам, но аз говоря за сега. Хем се лютиш, че в клуб Македония не се пише за Македония, а за Украйна. А като стане въпрос, го обръщаш на лично и се засягаш.
Аз ти казах какво ме провокира. Последната година забелязвам, че трудно съдържаш негативизма си. Не към някой от нас лично, а към държавата ни. Донякъде те разбирам. Но и не съвсем, защото си информиран и не си някой, който не е осведомен. И това ме удивлява. Макар, че не би трябвало.
Знам, че е малко особено да се пише лично. Ако ти е неприятно, не го прави.
Провокирам те, не от "заяждане", а от желание да бъде интересно в този клуб ;)



Тема Јас думата зајаждање јанови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 08:50



разбирам само како позитивна? Да не сум грешка ?

Британски аналогии



Редактирано от SashetoBE на 22.07.22 08:53.



Тема Re: Јас думата зајаждање јанови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 08:53



При нас е станала малко негативна, демек спор заради спора





Тема Re: Јас думата зајаждање јанови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 09:04



Якооооо!





Тема Ама ја чакај малце(така вика Ванката) ?нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 09:11



кога и каде сам спомнал било каква блгаризација ?

Ама вие(в смисал всичките “европејци“) почнахте да ни газите и мачкате и по образа и по душата. Това вече стана открита подигравка и унизение.

Какав македонист бих бил аз ако не се палам когато кој как стигне си играе курташак с нас ? Какво да правам , да се радвам ли ?

Значи ако сме малки и слаби не значи че немаме достоинство, и колективно но и лично. Разбира се че ште се палам.



Тема Re: Ама ја чакај малце(така вика Ванката) ?нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 09:18



На митингите в Скопие само за тая пуста бугаризация говорите. Па и ти си споменавал, ама сега забрави. Та, затова ми е чудно.





Тема Аз не сам написал ништо тук което данови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 09:24



не е лично, как се чувствам в момента, така пиша. Това е хубавото спорет мен. Просто се пречупих в един момент по вапроса как мислам че треба да ни врви државата и казвам че мојот глас(количина едно) на следваштите избори нема да отиде за продолжаване на преговорите за ЕС. Арно лошо, това е.



Тема Re: Ама ја чакај малце(така вика Ванката) ?нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 09:27



По-малце македонец ли си, ако почитуваш Коне и Красте. И приемеш дека Самуил не е знаел що е то "макидонец", писал се е "българин родом"?
Малце ли ви са вашите херои, че сакате чуждите.
Гоце - бил е бугарин и се е борил за автономна Македония. Защо трябва да му се внасят думи и самоличности кои не е имал.
Вероятно, ако бе живял до 80, може би щеше да стане "македонец", а може би не. Що е тука нервозното?
Ова вето сами си го направихте. Сега като не е България, кой е виновен?



Тема Ненови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 09:31



нјама как. В този контекст не сам. Ако се сешташ на феиса некаде бех написал че македонизма е нашата блгарштина но како отговор на Виктор Стојанов кои конкретно
беше зајавил нешто от сортата.
Македонизма ште го “леко блгаризираме“, надевам се самите ние, но аз не го напускам.



Тема Re: Аз не сам написал ништо тук което данови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 09:32



Во правото си си.



Тема Сполајти Славенови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 09:56



да си здрав и жив.
Нали идејата в началото беше да сме повече македонисти, да е различно и богато. Но, за сажаление не се получи. Си останах аз да си леча комплексите и чат пат Протостратора.



Тема Нашите први евродепутатинови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 10:01



кога влезат за први пат во Еврпскиа парламент в 2075 година и лифта ште ги попита:


- Моља, произнесете етаж
- Први
- Сажалавам, между П и р липса буква
- СЛОБОДАААА ЗА МАКЕДОНИЈААААААААААААААААААААААААА

Редактирано от SashetoBE на 22.07.22 10:00.



Тема Re: Аз не сам написал ништо тук което данови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.07.22 10:07



Саше, ние искахме братство и приятелство, вие - развод. Ами еве - получавате това, което искате. Хитър Петър нещо се оказа неподготвен за Бай Ганьо... а си знаят и кътните зъби! И си нервен. Защо? Нима някой в северджанската вукойебина е смятал, че ще смачка и унизи България? Като как точно би се случило това? Все още има мегдан да се оправят нещата, но като гледам, сами си копате гроба.



Тема Re: Нашите први евродепутатинови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 10:20



Дааа бе, схванахме го.

Ама го гледаш буквално, а поантата е обратна на твоята.

Тези, дето гледаха като се отвори вратата на лифта (нормалните хора като нас), кое ги втрещи - лифта или лудите?



Маймуни! Вие не щете на лифт да ви качат, искате на гръб по стълбата да ви носят!
Гиди калпазани.



Тема НЕ е савсем така, иако нанови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 10:31



поврхноста, така се вижда.
Нашето колективно но за сажаление и кај мнозина лично психологично састојание е смесица от два противоречиви компелкси, величие и жртва. По некакав начин ние сме болни малко повече от останалите но всепак не сме говеда(както ни третирате) а хора. Тези два компелкса предизвикват непрекаснати ватрешни и ваншни сбалсаци и емоционални бури. НЕ успјахме да се преборим од ватре но и вие от ван не спомогнахте много.



Тема Ме запустинови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 10:33







Тема Re: НЕ е савсем така, иако нанови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.07.22 10:53



Не че България направи всичко по ноти, както се казва, но който не целува на попа ръката, ще му целува задника. Или сега ще трябва да изпиете горчивото хапче, щом не пожелахте со кротце, со благо. Общо взето - оправяйте се както знаете. Щом и на мен вече нищо не ми трепка, смятай.
Велики макетата са били XIX век, когато във Вардарско започва Българското Възраждане. До 1918 година. Сега от величието са останали шепа българи, които въпреки всички репресии и мачкане над 100 години не са полудели или корумпирали се, за да забравят род и произход. Underground на Костурица live!



Тема Мене пък знаеш ли кое най-много ме дразни?нови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано22.07.22 12:06



Вече ме мога да кажа, че съм македонец без да се обяснявам след това точно какъв. Преди 20-30 години нямах никакъв проблем, а сега имам. И затова сте виновни най-много вие и държавната ви политика и това никога няма да ви го простя. И нашите са виновни, но е разбираемо да са объркани. Мисля, че тези като мен са най-големите жертви, не вие.

P.S. Скоро имах случай да ми се каже - абе какъв македонец си ти бе, ти си си българин, при което вътрешно побеснях.

Редактирано от DannyDeVito на 22.07.22 12:06.



Тема Сега грците ште ти кажат че нјама македонци коитонови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.07.22 12:37



да не са грци, но тјах нјама да се срдиш, ште си молчиш.
Точно заради това штеше да е добре нашата политика да се заснова на возприемане на блгарскиа произход и македонски сепаратизам во политическа и нацинална смисла и така да ја тераме приказката. Това не решава савсем пробелма за които говориш но штеше да го амортизира с времето. Но, тука и вие требваше да ударите едно рамо и да не инсистирате чак толкова че освен српско и коминтерновско друго нјама ништо. Но уви, немахме достаточно сили а нито усилија ни модрост за да го направим. Ех, сега, тези които не обвиањаваха че сме гнусни предатели като попчиња ште си потпишат черно на бјало че МАкедонија е коминтерновско творение и српски проект. На здраве.

Редактирано от SashetoBE на 22.07.22 12:47.



Тема Re: Сега грците ште ти кажат че нјама македонци коитонови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано22.07.22 12:51



Гърците не са проблем защото не си се обичаме чистосърдечно. Да кажа, че се мразим - не, но езиковата бариера ни спестява достатъчно. Това, че произхода ни е от Егейска Македония е полузабравен, помни се само от такива романтични будали като мен.
Аз лично тази опасност че ще стане това което е сега я виждах още преди 25 години. Честно. Направих каквото можах да се избегне, просто кой съм аз и още няколко ентусиасти - нищо.



Тема Re: Сега грците ште ти кажат че нјама македонци коитонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 13:43



Саше, аз нямам македонски сантименти като Дани, затова мога обективно да ти кажа как изглежда отстрани: провали ви югославската мегаломания. Вие така и не разбрахте, че Катерина си замина навеки преди 30 години. И днес продължавате с юго-мурафетите: скачате на българи и гърци, албанците за вас са расово непълноценни и т.н. Затова сте на път да ви наврат в миша дупка. Ние сме ви най-малкият проблем.



Тема Да си го речемнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.07.22 19:08



Срещу какво ревете и какво реално стои насреща:
1. Влязохте в НАТО. Ако не виждаш очевидното, не знам какво да кажа: сега никой не може да ви оспори териториалната цялост. Каква беше алтернативата? Минисъюз с Белград. Да, ама, Белград не е това, което беше преди 40 г. Реално нищо съществено не може да ви предложи. Те Косово не са оправили, та вас ще пазят.
2.Дава ви се шанс. Първо, да стъпите на здрави основи и да градите истински македонизъм и национален наратив. Ние всъщност ви правим услуга като Ви освобождаваме от опашатите лъжи на МАНУ. 2022 не е 1962, нали! Второ, дава ви се шанс за свежи пари по предприсъединителните фондове. Ще има пари за крадене, но и за инфраструктура и плати. Каква е алтернативата? Москва и Пекин? Не ставайте смешни. Вучич е в пъти по-зле от нас, въпреки, че е светлинни години пред вас. Нито кинти, нито нау-хау ще ви даде.

И с какво ви плашат? С българизация? Верно? Ти що не стана българин след толкова българизиране? :) Толкова е нелепо, че не си струва да се коментира дори. Не може да те българизират в тази ситуация, ако не си българин. България не е САД. Няма келепир.

Редактирано от goga на 22.07.22 19:08.



Тема Re: Нашите први евродепутатинови [re: SashetoBE]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано22.07.22 23:12



- Моља, произнесете етаж
- Први
- Сажалавам, между П и р липса буква
- СЛОБОДАААА ЗА МАКЕДОНИЈААААААААААААААААААААААААА


За онези, които се чудят, откъде ти е дошло това в главата:




***
Слава Україні!


Тема Малко малко па ве чувамнови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 19:20



“Оправјајте те се сами“. Да ти кажам право в последно време почнах да си мислам че подобре ште се справехме ако не ни помагахте вие от Блгарија, останалите соседи но и от Европа. Аман, не помагајте вече, оставете ни на мир да си пропадаме. Ето примерно започнете с това че ште спрете да се намесвате в нашиа европејски пат.



Тема Ми, лесно енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 19:38



Кажете "не" на ЕС и многу ште ни улесните



Истината ти казвам, огромно облекчение ще изпитат мнозина в България, без да са руска колона или подобни дивотии.



Тема Хубаво че влезохме в НАТО, нонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 20:05



за територијалната целост не сам убеден. Точно влизането в НАТО ни го пробутаха между другото и с неколко албански далавери които окончателно парализираха унитарноста на државата, но и не само, туку и засилиха несразмерно тежеста на албанците во важните одлуки за држават.Аз никога не се убедих че тези хора прават било какво добро за МАКЕдонија, напротив, или ништо или зијан. А и зашто би го правили когато за тјах това е само една привремена етапа до крајната цел. Просто казано си го дрват и си гледат сеира колко побрзо да се распадне всичко.

Која е тази здрава основа на којато ште стапим ? Можеби тази от разјаснителниа меморандум които Балгарија поденсе в Бруксел ? Каква блгаризација , кви пе лева ? Проблема е че децении напред и този малко поотенцијал които е останал тук ште не може да се фокусира на битните нешта а ште се расправаме с глупости от типа колко блгари има в конституцијата и в админисрацијата и пр.



Тема Нјама какнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 20:07



улезели сме в калапа. Нито може напред, нито назад.



Тема Re: Хубаво че влезохме в НАТО, нонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 20:41



Няма как - ако искаш мир, вързваш попа да е мирно селото. Във вашия случай - даваш повече права и власт на албанците, но под шапката на Големиот Брат - САД. Ако слушкате, САД и НАТО ке ви чуват. Ке я има СМ. Твоята Македония свърши преди 20 години, щото не сакахте да разберете, че тая земя не е само ваша, а и на албанци и торбеши. (Истото е и при нас, признахме, че турците също са чеда на Майка-Бугария и им дадохме право да крадат на воля, за да не им идва наум да хващат пушкалата).


После, след шиптарите, вие разбрахте, че Македония е и фанариотска, а сега - че е и бугарска
Драма няма. Драмата е во вашите глави. На теб ти е лесно с плата над 3 хил еуро, а дали така мислат ората од Куманово дека сакат бугарски пасоши, за да не мизеруват в државата ви?

Просто е, Саше, но не сакаш да ме поймеш.
Като махнете откровените фалишификации, остава фактот, че сте различни од нас. Е, ова никой не може да ви го отнеме. Барайте и чувайте истинскиот си идентитет, а не омразата от МАНУ. Бугари бевте, извикайте го да ви олекне
Но сега - да те варя, да те печа, од теб бугарин не става

Редактирано от goga на 25.07.22 20:44.



Тема Немахте тоя късмет, да сме и ний като вас:нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 21:33



първо автономни, а после - не-бугари

Чети, Саше, писано е преди 130 години:


"Това правеха и шопите: троицата бяха обикновени селяни, с обрасли от косми, мършави, опечени лица, с изражение грубо или тъпо; четвъртият беше по-забележителен: въз шопските бели абени гащи и долактянка беше намъкнал шаячево късо сетре, вместо цървули той носеше чизми, а на главата проста сламена палария вместо шопската шапка. Тоя полупоевропейчен шоп имаше лице едро, длъгнесто и грапаво с наивни сиви очи и редки мустаци. Той се отличаваше още с гигантската си снага и с гръмливия си дебел глас, който наумяваше гласа на дърто овчарско куче в планина. Когато се смееше, сякаш че баучеше. Той нямаше още трийсет години, но едрината му го правеше по-стар. Очевидно, този великан беше най-умният между четворицата, защото само той приказваше, а останалите зяпаха очудено-глупаво в устата му. И умствения му склад хармонираше с външността на тая любопитна личност. Сред просташкия си и груб говор той вмъкваше речи чужди, термини книжовни, повечето от тях лошо казани или лошо употребени. Явно бе, че тоя шоп се бе, както казват, „налапал“ при засягането с едно по-културно общество, чуждо на неговата среда...............
Далеко пред колата на нашите пътници ездеха из шосето четиримата шопи, на които исполинът продължаваше да маха нещо и да разправя. .........
След половина час те превариха шопите. Докторът и Иванчо не пропуснаха случая да си стрелнат ненавистни погледи и колата отминаха напред към триумфалната арка, близо до която се редяха Бучинските ханища. Тъкмо на един километър оттам загърмя. Небето бързо се покри с облаци; едри капки дъжд западаха по шосето. Вятърът духна, гръмотевиците затрещяха, няколко светкавици избраздиха облаците над Ком, дъждът заплющя и потече като из ведро.
Докторът и Стремски стигнаха в Бучинския хан съвсем оквасени. Те окачиха връхните си дрехи и шапките си на стената в кръчмата. Колата с конете също бидоха вкарани в двора, на подслона. ........
След няколко време и шопите стигнаха измокрени като мишки. От сърдитите им разговори Стремски разбра, че отиваха за Искрец, отдето бяха, и че дъждът ги накарал да се отбият в кръчмата. Докторът беше крайно недоволен от тая случайност, той не можеше да гледа Иванча спокойно, с когото продължаваше пак да разменя злобни погледи. Освен бурята отвън, имаше още две бури в кръчмата, кипящи мълком в душите на двамата противници. Дъждът валеше. Той даже не сочеше скоро да престане. Шопите решиха да чакат; Искрец беше на един час разстояние оттука и щяха да успеят да си идат още рано. По неволя и нашите пътници чакаха: те и така бяха измръзнали от дъжда, който ги би на откритите кола. Стремски стоеше настрана с доктора; той с удоволствие видя, че шопите се залисаха в приказки и тоя път съвсем чужди на раздразнителната тема за войната. Именно дума ставаше за убития при Кутловица турчин Юсуф. Иванчо казваше, че го е познавал още в турско време, че от този турчин си купувал кожи за цървули на пазара в Бяла черква.
Споменуването на Бяла черква разбуди любопитството на Стремски. Той се приближи към депутата и го попита:
— Ваша милост, декашен сте, господине?
— Аз не съм оттука, аз съм от Тракията — отговори депутатът. По онова време Източна Румелия често означаваха с това име.
— Аз разбрах това още по говора ви: а отдека сте родом именно?
— От Гьопсата, от село Алтъново, ако сте чули. Ама от една година се заселихме тука и ошопихме, господине — усмихна се Иванчо.
— Вие познавате Бяла черква добре?
— А че как да не познавам? Нали всеки четвъртъчен ден карах на пазара там дърва? Псето онова, Юсуфът, дето го утрепаха, беше табак в Карлово и в четвъртък носеше стоката си в Бяла черква… Едно до друго са Карлово и Бяла черква… Хей, отиде си и тоя градец! Както и нашата Клисура една година по-рано, майка му стара! Тракията си изтегли само!
Като узна, че Иванчо е от Стремска долина, Найден внезапно усети голямо съчувствие към него. Докторът, който се въсеше настрана, също наостри уши към разговора между Найдена и Иванча. Той даже паполовина му прости одевешните постъпки в Гинцкия хан, като видя, че му се е оперил не шоп, а тракиец. Неговото тясно, тракийско-патриотическо чувство изпита някакво си удовлетворение, даже гордост някаква от това приятно откритие. Но самолюбието му го не оставяше да покаже това явно.
Найден беше нетърпелив да попита Иванча познава ли някого от домашните му. Тоя човек сега му стана много близък; голямото му, грапаво и грознаво лице сякаш стана по-симпатично.
— Познавате ли покойния Марка Иванов?
— Чорбаджи Марка ли?
— Да.
— Познавам го много харно, бог да го прости… Ха! Та ти говорех за тоя табак: той убил, пезевенкинът, в планината чорбаджи Марка… Сега и той си намери майстора… Майка му тамо!…
На Найден щръкна косата.
— Как? Юсуф ли го уби? — извика той потресен.
— Той. Аз не бях там тогава, но ми разказаха белочерковци, дето видели… Всеки казва: табака, бреговчанина. Тъй го и викаха там: „Бреговчанина!“
Стремски си плесна ръцете, силно развълнуван: той си спомни сега, че и Иван Кирков в Стара планина беше споменал с това име: „Бреговчанин“, убийцата на баща си.
Докторът, който чу тоя разговор и разбра, че Рангел е убил убийцата на Найденовия баща, неусетно скокна и дойде при Иванча. Той забрави сръднята си… Подаде ръка на Иванча и му каза покъртено:
— Да се примирим, господине, и аз съм тракиец: доктор Догански.
Иванчо стисна докторовата ръка с готовност и ухилено каза:
— Дай, защо да се караме.
— Вий как се казвате, господине?
— Тука, в Искрец, ми викат Иванчо Тодоров, по баща ми, де; а там, у нас, ме прекарваха другояче, викаха ми повечето човеци: Иван Боримечката.
— Боримечката! Вий ли сте? — извика зачуден Стремски, който знаеше анекдота от Клисурското въстание за „топчето“.
— Аз самичък, господине — отговори гордо Боримечката, — аз съм, дето на Клисура славно изнасях на Злѐ дол черешовия топ!
Стремски стисна ръцете на Иванча, покъртен и възхитен от всичко, каквото чу.
— Ами ти кой си? От Бяла черква си, нали? — попита Боримечката.
— Как? Негова милост е синът на чорбаджи Марка! — каза докторът.
— Ах, ти си бай Марково момче?
— Да.
— Ти къде беше тогава, когато бягаха през Балкана?
— И аз бягах заедно, бай Иване.
— Ами кой бай Марков син пушкал на турците на Балкана? — попита Иван живо.
— Аз.
Боримечката скочи и му улови и двете ръце.
— Ваша милост отърва наша Стайка. Найден го гледаше, без да разбере коя Стайка и без да си обясни вълнението му.
— Как, ти не знаеш ли? Ти тогава си отпъдил турците, та Стайка, жена ми, избягала и кака Гинка с народа барабар!… Е, ти ли си юнакът бил?
И великанът сграбчи в широките си обятия, като една горила, Найдена и го цалува по устата и по бузите много пъти и с насълзени очи.
— Без тебе Стайка, господине, щеше да се пропадише и стане зян за мене… Турците искали да я отвлечат… Тя ми е разказвала и аз съм плакал. Името ти не помнеше само. Да си жив, бог да прости баща ти, че родил такъв син… Огнянов беше така юнак! Ей, виж пак де да се видим! Кой знаял? Да не беше дъжда, така и не щях да знам, че си Марков син и избавител на Стайка… Като й кажа тая вечер, каква радост ще бъде! Дай тука бре, да почерпя! — обърна се Иван към кръчмаря. — Господин докторе, седни и ти… Кусур не връзвай за одеве… Така, живи хора доде сме, караме се, мирим се… Искам с вас като с братя от една майка да си погълчим и да се погледаме… И мене ми е, зер, измиляло сърцето за нашата Автономия… Кога да е, тамо ще се ходи, там ме тегли… И Стайка се плаче за село… Какво има там? Пепел… Ама на: сърце… „Дето се окучило, там се научило.“ Ето и дъжда се вали, няма що да бързаме… Заповядайте! — казваше възрадвания Боримечка, като подаваше на всекиго стъкълце със сливовица по шопския обичай. — Пийте, хайде и аз да пия: бог да прости дяда Марка… Найдене! Много здраве ти да носиш в Бяла черква на всичките, които питат. А там кой не познава Боримечката?… Ах, нашата благородна Автономия. Друго нещо, хора благородни. Наздравица!…
Възхитеният Иван се разбъбра, той от вълнуване стана пиян. Спасителят на Стайка беше пред очите му. Простото му сърце тупаше от драгост, душата му преливаше от чувство на благодарност и той не сваляше очи от Найдена, радваше му се и любуваше му се… Той със страх поглеждаше навън, дето дъждът намаляваше и двамата тракийци скоро щяха да тръгнат.
"



Тема Re: Нјама какнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.07.22 22:47



Напред - смок по око може да те апне...
От смок рискуваш едното око. Назад - магаре може да ти го бапне. Рискуваш да ти изпаднат и двете...





Тема Re: Немахте тоя късмет, да сме и ний като вас:нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.07.22 00:44



На селяните от бившата ромейска тема България и на Охридската архиепископия на цяла България им беше набито в тиквите, че са македонци, тоест наследници на висока елинска култура и древни завоеватели на целия свят. Преди това 30-40 години го играхте като столичен хинтерланд на Душановата империя.
Но колкото и да ви го набиваха, все пак етнонимът "болгари" остана до началото на 19 век. Една част избра да продължи с него, друга да бъдат "гърци", и много малка трета част, едва в 20 век станахте сърби.
България не успя да ви спечели, за което вина има и българското ВМРО, но въпреки това, най-умните и предприемчивите измежду вас избраха България и дойдоха тук, защото бяха български националисти и патриоти.
След 1920 г маята на сепаратизма започна да набухва и с помощта на София станахте, което сте.
Под българско управление бехте 6 години. Под юго-сръбско-кралско 25. Но бугарите са ви най-черните изедници. С МАНУ до тук.



Тема Re: Сега грците ште ти кажат че нјама македонци коитонови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.07.22 07:44



Научи ги наизуст, после ще те изпитам.



За нас, не знам, ама тия няма да те оставят на мира. Виж колко са от Битоля.



Тема Молчи !нови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 08:54



това са ми родата



П.С. Но скарание сме, заради каштата и дуќаните.



Тема Горе доле можам да сенови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 09:17



соглсам. Имам само две забелешки.
1. За сажаление заплатат ми е 2 а не 3. Но ВНИМАВАИ:
2. Пропускам заплата от 4-7 в Германија или САШт и оставам тук, само и само да упортсвам срешту националисти като вас.

Между другото, никога не сам имал лоша дума за паспорташите, напротив. Но да знаеш те истински ве мразат, а аз ве обичам.

Редактирано от SashetoBE на 26.07.22 09:33.



Тема Re: Молчи !нови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.07.22 09:17



Разкрит си отдавна!

Ние що не се караме?



Тема Re: Горе доле можам да сенови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.07.22 09:41



А знаеш ли кой е големиот майтап, еве ти - торбеш ребугаризира Струга:

https://youtu.be/WOLI73zcTiI

А ония со пасошите ни мразят от простотия и Ману, а поради реална причина. От нас само добро виждат. Никой не ги кара да се колнат в трикольора пред камера и да заработват 3 години в Бг преди да отпрашат за Италия и Германия.



Тема Е тоја ме порази наполнонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 10:14



дори е разбрал и че езиците са ни слични. Браво на момчето.



Тема Re: Е тоја ме порази наполнонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.07.22 10:23



Не знам що за диалект е, вероятно охридски стар, но си е звучен бугарски, дека в Търново ке разберат веднагически.
Не знам вие у Скопие как го разбирате:)



Тема Ма тои се опитва да вкарванови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 10:47



блгарски думи, това не е наполно изворно македонско. Не че не го правја и аз , де. Спорет мен е симпатично но повечето сонародници го приемат искљочително негативно, по познатите причини.Като цјало говори и врши добри нешта братот но надјавам се да не го прави само от материјална изгода.

Ето хард кор чисто македонскo(со неизбежните српски псувни) от селата на половин пат Битоља-Прилеп. Човека не е добре с психиката(нека проштева че го споделјам) но говори един такав сочен оригинален език които вече ретко може да се чуе. А и по малко ми хареса че е срдит на Европата





Редактирано от SashetoBE на 26.07.22 10:50.



Тема Е тук вече не успја да ја удржинови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 14:50



и се пусна и на блгарски





Тема Като "Отче наш"нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.07.22 21:48



"Българино прости ни
Българино, ти, който четеш този текст, трябва да знаеш че не всички в Македония мислят по същия начин. За разлика от тези, които са загубили своята идентичност, позовавайки се на историята от 1945 г. насам, има и такива, които са запазили българските си корени. Трябва да знаеш скъпи Българино че искам да запазя братството и това всеки път, когато мисля за теб, чувам ги думите на Кръсте Мисирков изразени срещу сръбската опасност:

"Наричаме ли се ние българи или македонци,
ние винаги съзнаваме себе си като отделна,
единна, съвършено отлична от сърбите
и с българско съзнание народност"

Чувам и думите, с които той, Мисирков, увековечи борбата за българската ни екзархия и вика вместо дедите ми, че са българи!
"Началото на ХІХ в. завари в Македония гръцко духовенство и българско национално съзнание между по-събудените македонци, които ръка за ръка с българите от България и Тракия поведоха борбата за национална просвета и национална църква. Това духовно и национално единство на мизийци, македонци и тракийци предшествува и последва създаването на българската екзархия и освобождението на България. Но ето че се раздават викове на самите македонци: Ние сме българи, повече българи и от самите българи в България...Вий сте могли да победите България, да наложите каквито си щете договори, но с това не се изменя нашето убеждение, нашето съзнание, че ние не сме сърби, че ние засега сме се казвали българи, тъй да се казваме и днес и такива искаме да се казваме и в бъдеще. "
Затова и днес, когато България направи голяма крачка да помогне на Македония по европейския й път и когато македонците протестират и те обиждат, само шепна : Българино прости ни ..."



Тема Re: Горе доле можам да сенови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.22 05:51



""По времето и на Тито, и на Бранко Цървенковски, и на Киро Глигоров, да не говорим за Любчо Георгиевски, хората говореха за своите предци, че са били българи. Груевски превърна „македонец“ от териториално определение в национален идеал на най-високо ниво. Нареди тези глупави „антични“ статуи, направи Скопие на нещо като европейския Дисниленд. И една част от македонския плебс, даже и образовани хора, се вдигнаха да бранят македонския национален архетип от антично време до днес." Това каза в ефира на Euronews PrimeTime журналистът Владо Перев от Скопие."



Тема Заваля, бре, Сашенови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.22 07:36



не толкова, че е труден за разбиране язикот, а човекот заваля

- яде, докато говори



Тема Јас сам го направил преди 14 годининови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 08:06



во моето прво мнениа в ДИР бг, МАкедонија

Редактирано от SashetoBE на 27.07.22 08:08.



Тема Тогаш Штркот ми одговори брзо и јаснонови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 08:15



„Спирате да лъжете и крадете и всичко е окей между нас.....„

Ште исползвам приликата да му отговорам со мало закаснение от 14 години:

Е сори Штрк, ама нема да може, нито тогаш нито сега. За напред ше видим.

Редактирано от SashetoBE на 27.07.22 08:14.



Тема Јаде, да ,ама не това ти е проблеманови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 08:17







Тема Re: Като "Отче наш"нови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.07.22 08:15



Гога, ти ли си авторът, бе?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Всичко ни е набито от некоинови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 08:25



само етнонима блгарин ни е паднал от небесата.



Тема Re: Като "Отче наш"нови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.22 09:15



Не, не съм от СМ.

Пуснал го е потребител с тамошна фамилия. Хареса ми и реших да го споделя.



Тема Re: Всичко ни е набито от некоинови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.22 09:17



За вас, власите и грците, не ви е паднал, но за дедо ти бугарин от Битолско си му е бил роден от поне хиляда години.



Тема Не знамнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 09:20



не се сештам.



Тема Re: Не знамнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.22 09:27



Бе и аз не знам, но читам османски, венециански и генуезки документи, барабар с каменни надписи от времето на Самуил ;)



Тема Re: Молчи !нови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.07.22 10:07



A ?



Тема Re: Тогаш Штркот ми одговори брзо и јаснонови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.07.22 07:25



Саше, обаче верно онези от вас, които са наясно с миналото, трябва да ги е СРАМ от държавата и от сънародниците им. Съжалявам. За срам е, не за цупене. Извинявай, че си го изкарвам на теб, че сте малко.
От електората хвърчат и не са спирали грозни псувни и обиди и налудничави обвинения срещу България. Държавата продължава да ги подгрява целенасочено, като нейните овластени представители също сипят обвинения по нас; обещава културенн център за македонците в Пиринско, иска реципрочност... вероятно и работи активно за омовизиране на повече хора от Пиринско, там не знам... И викаш, не можете да си позволите друго, щото сте влезли вече с двата крака и ви харесва, гордост имате и не знам кво имате.


А ние какво се очаква да направим, не знам. Или то работата е кой по-хитър, по-нахален и по-активен и способен "дипломат", че да надвие без подбор на средствата...

И нашенският евроцивилизован, правилен умнокрасивитет се пъне да изкара всичко това закономерна последица от "ветото" и нашето поведение.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 29.07.22 07:52.



Тема Да, знам по нешто от историјатанови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано29.07.22 11:19



но вече нјама значение. Правете каквото можете и знаете.



Тема Re: Да, знам по нешто от историјатанови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.07.22 11:21



Там е работата, че и преди май е нямало значение. И преди не е можело нищо да направим (броено от 90-те насам, че и отпреди това), и сега не можем, както се вижда. Къде обективно, къде - защото няма ясна и разумна идея за тези неща у управляващите у нас, но повече обективно.

Но е срамно. За вашата държава.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 29.07.22 11:25.



Тема Оти, бре, Сашенови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано02.08.22 01:15






https://youtu.be/SUwicBI8LPk

Редактирано от goga на 02.08.22 01:17.



Тема Re: Молчи !нови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.08.22 20:16



Това от Бретан ли е?
Откъде е оркестъра?





Тема Re: Молчи !нови [re: leyte]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано02.08.22 21:41



Много е готино! Духови инструменти и тъпани са страхотна смес!

***
Слава Україні!



Тема Re: Саше, може линови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.08.22 22:48



Югославски виц.
Жена отива при доктор. Докторе, никой мъж не може да ме задоволи. Пробвай с двама. Пробвах докторе, нищо не става. И с двама и с трима пробвах, не става. А с десет? И с десет пробвах, пак не става. Ееее, па ти си медицински феномен! Точно така докторе, феномен, а не както цяло села казва-курва!



С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.