Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 17.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Ми, лесно енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 19:38



Кажете "не" на ЕС и многу ште ни улесните



Истината ти казвам, огромно облекчение ще изпитат мнозина в България, без да са руска колона или подобни дивотии.



Тема Хубаво че влезохме в НАТО, нонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 20:05



за територијалната целост не сам убеден. Точно влизането в НАТО ни го пробутаха между другото и с неколко албански далавери които окончателно парализираха унитарноста на државата, но и не само, туку и засилиха несразмерно тежеста на албанците во важните одлуки за држават.Аз никога не се убедих че тези хора прават било какво добро за МАКЕдонија, напротив, или ништо или зијан. А и зашто би го правили когато за тјах това е само една привремена етапа до крајната цел. Просто казано си го дрват и си гледат сеира колко побрзо да се распадне всичко.

Која е тази здрава основа на којато ште стапим ? Можеби тази от разјаснителниа меморандум които Балгарија поденсе в Бруксел ? Каква блгаризација , кви пе лева ? Проблема е че децении напред и този малко поотенцијал които е останал тук ште не може да се фокусира на битните нешта а ште се расправаме с глупости от типа колко блгари има в конституцијата и в админисрацијата и пр.



Тема Нјама какнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 20:07



улезели сме в калапа. Нито може напред, нито назад.



Тема Re: Хубаво че влезохме в НАТО, нонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 20:41



Няма как - ако искаш мир, вързваш попа да е мирно селото. Във вашия случай - даваш повече права и власт на албанците, но под шапката на Големиот Брат - САД. Ако слушкате, САД и НАТО ке ви чуват. Ке я има СМ. Твоята Македония свърши преди 20 години, щото не сакахте да разберете, че тая земя не е само ваша, а и на албанци и торбеши. (Истото е и при нас, признахме, че турците също са чеда на Майка-Бугария и им дадохме право да крадат на воля, за да не им идва наум да хващат пушкалата).


После, след шиптарите, вие разбрахте, че Македония е и фанариотска, а сега - че е и бугарска
Драма няма. Драмата е во вашите глави. На теб ти е лесно с плата над 3 хил еуро, а дали така мислат ората од Куманово дека сакат бугарски пасоши, за да не мизеруват в државата ви?

Просто е, Саше, но не сакаш да ме поймеш.
Като махнете откровените фалишификации, остава фактот, че сте различни од нас. Е, ова никой не може да ви го отнеме. Барайте и чувайте истинскиот си идентитет, а не омразата от МАНУ. Бугари бевте, извикайте го да ви олекне
Но сега - да те варя, да те печа, од теб бугарин не става

Редактирано от goga на 25.07.22 20:44.



Тема Немахте тоя късмет, да сме и ний като вас:нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.22 21:33



първо автономни, а после - не-бугари

Чети, Саше, писано е преди 130 години:


"Това правеха и шопите: троицата бяха обикновени селяни, с обрасли от косми, мършави, опечени лица, с изражение грубо или тъпо; четвъртият беше по-забележителен: въз шопските бели абени гащи и долактянка беше намъкнал шаячево късо сетре, вместо цървули той носеше чизми, а на главата проста сламена палария вместо шопската шапка. Тоя полупоевропейчен шоп имаше лице едро, длъгнесто и грапаво с наивни сиви очи и редки мустаци. Той се отличаваше още с гигантската си снага и с гръмливия си дебел глас, който наумяваше гласа на дърто овчарско куче в планина. Когато се смееше, сякаш че баучеше. Той нямаше още трийсет години, но едрината му го правеше по-стар. Очевидно, този великан беше най-умният между четворицата, защото само той приказваше, а останалите зяпаха очудено-глупаво в устата му. И умствения му склад хармонираше с външността на тая любопитна личност. Сред просташкия си и груб говор той вмъкваше речи чужди, термини книжовни, повечето от тях лошо казани или лошо употребени. Явно бе, че тоя шоп се бе, както казват, „налапал“ при засягането с едно по-културно общество, чуждо на неговата среда...............
Далеко пред колата на нашите пътници ездеха из шосето четиримата шопи, на които исполинът продължаваше да маха нещо и да разправя. .........
След половина час те превариха шопите. Докторът и Иванчо не пропуснаха случая да си стрелнат ненавистни погледи и колата отминаха напред към триумфалната арка, близо до която се редяха Бучинските ханища. Тъкмо на един километър оттам загърмя. Небето бързо се покри с облаци; едри капки дъжд западаха по шосето. Вятърът духна, гръмотевиците затрещяха, няколко светкавици избраздиха облаците над Ком, дъждът заплющя и потече като из ведро.
Докторът и Стремски стигнаха в Бучинския хан съвсем оквасени. Те окачиха връхните си дрехи и шапките си на стената в кръчмата. Колата с конете също бидоха вкарани в двора, на подслона. ........
След няколко време и шопите стигнаха измокрени като мишки. От сърдитите им разговори Стремски разбра, че отиваха за Искрец, отдето бяха, и че дъждът ги накарал да се отбият в кръчмата. Докторът беше крайно недоволен от тая случайност, той не можеше да гледа Иванча спокойно, с когото продължаваше пак да разменя злобни погледи. Освен бурята отвън, имаше още две бури в кръчмата, кипящи мълком в душите на двамата противници. Дъждът валеше. Той даже не сочеше скоро да престане. Шопите решиха да чакат; Искрец беше на един час разстояние оттука и щяха да успеят да си идат още рано. По неволя и нашите пътници чакаха: те и така бяха измръзнали от дъжда, който ги би на откритите кола. Стремски стоеше настрана с доктора; той с удоволствие видя, че шопите се залисаха в приказки и тоя път съвсем чужди на раздразнителната тема за войната. Именно дума ставаше за убития при Кутловица турчин Юсуф. Иванчо казваше, че го е познавал още в турско време, че от този турчин си купувал кожи за цървули на пазара в Бяла черква.
Споменуването на Бяла черква разбуди любопитството на Стремски. Той се приближи към депутата и го попита:
— Ваша милост, декашен сте, господине?
— Аз не съм оттука, аз съм от Тракията — отговори депутатът. По онова време Източна Румелия често означаваха с това име.
— Аз разбрах това още по говора ви: а отдека сте родом именно?
— От Гьопсата, от село Алтъново, ако сте чули. Ама от една година се заселихме тука и ошопихме, господине — усмихна се Иванчо.
— Вие познавате Бяла черква добре?
— А че как да не познавам? Нали всеки четвъртъчен ден карах на пазара там дърва? Псето онова, Юсуфът, дето го утрепаха, беше табак в Карлово и в четвъртък носеше стоката си в Бяла черква… Едно до друго са Карлово и Бяла черква… Хей, отиде си и тоя градец! Както и нашата Клисура една година по-рано, майка му стара! Тракията си изтегли само!
Като узна, че Иванчо е от Стремска долина, Найден внезапно усети голямо съчувствие към него. Докторът, който се въсеше настрана, също наостри уши към разговора между Найдена и Иванча. Той даже паполовина му прости одевешните постъпки в Гинцкия хан, като видя, че му се е оперил не шоп, а тракиец. Неговото тясно, тракийско-патриотическо чувство изпита някакво си удовлетворение, даже гордост някаква от това приятно откритие. Но самолюбието му го не оставяше да покаже това явно.
Найден беше нетърпелив да попита Иванча познава ли някого от домашните му. Тоя човек сега му стана много близък; голямото му, грапаво и грознаво лице сякаш стана по-симпатично.
— Познавате ли покойния Марка Иванов?
— Чорбаджи Марка ли?
— Да.
— Познавам го много харно, бог да го прости… Ха! Та ти говорех за тоя табак: той убил, пезевенкинът, в планината чорбаджи Марка… Сега и той си намери майстора… Майка му тамо!…
На Найден щръкна косата.
— Как? Юсуф ли го уби? — извика той потресен.
— Той. Аз не бях там тогава, но ми разказаха белочерковци, дето видели… Всеки казва: табака, бреговчанина. Тъй го и викаха там: „Бреговчанина!“
Стремски си плесна ръцете, силно развълнуван: той си спомни сега, че и Иван Кирков в Стара планина беше споменал с това име: „Бреговчанин“, убийцата на баща си.
Докторът, който чу тоя разговор и разбра, че Рангел е убил убийцата на Найденовия баща, неусетно скокна и дойде при Иванча. Той забрави сръднята си… Подаде ръка на Иванча и му каза покъртено:
— Да се примирим, господине, и аз съм тракиец: доктор Догански.
Иванчо стисна докторовата ръка с готовност и ухилено каза:
— Дай, защо да се караме.
— Вий как се казвате, господине?
— Тука, в Искрец, ми викат Иванчо Тодоров, по баща ми, де; а там, у нас, ме прекарваха другояче, викаха ми повечето човеци: Иван Боримечката.
— Боримечката! Вий ли сте? — извика зачуден Стремски, който знаеше анекдота от Клисурското въстание за „топчето“.
— Аз самичък, господине — отговори гордо Боримечката, — аз съм, дето на Клисура славно изнасях на Злѐ дол черешовия топ!
Стремски стисна ръцете на Иванча, покъртен и възхитен от всичко, каквото чу.
— Ами ти кой си? От Бяла черква си, нали? — попита Боримечката.
— Как? Негова милост е синът на чорбаджи Марка! — каза докторът.
— Ах, ти си бай Марково момче?
— Да.
— Ти къде беше тогава, когато бягаха през Балкана?
— И аз бягах заедно, бай Иване.
— Ами кой бай Марков син пушкал на турците на Балкана? — попита Иван живо.
— Аз.
Боримечката скочи и му улови и двете ръце.
— Ваша милост отърва наша Стайка. Найден го гледаше, без да разбере коя Стайка и без да си обясни вълнението му.
— Как, ти не знаеш ли? Ти тогава си отпъдил турците, та Стайка, жена ми, избягала и кака Гинка с народа барабар!… Е, ти ли си юнакът бил?
И великанът сграбчи в широките си обятия, като една горила, Найдена и го цалува по устата и по бузите много пъти и с насълзени очи.
— Без тебе Стайка, господине, щеше да се пропадише и стане зян за мене… Турците искали да я отвлечат… Тя ми е разказвала и аз съм плакал. Името ти не помнеше само. Да си жив, бог да прости баща ти, че родил такъв син… Огнянов беше така юнак! Ей, виж пак де да се видим! Кой знаял? Да не беше дъжда, така и не щях да знам, че си Марков син и избавител на Стайка… Като й кажа тая вечер, каква радост ще бъде! Дай тука бре, да почерпя! — обърна се Иван към кръчмаря. — Господин докторе, седни и ти… Кусур не връзвай за одеве… Така, живи хора доде сме, караме се, мирим се… Искам с вас като с братя от една майка да си погълчим и да се погледаме… И мене ми е, зер, измиляло сърцето за нашата Автономия… Кога да е, тамо ще се ходи, там ме тегли… И Стайка се плаче за село… Какво има там? Пепел… Ама на: сърце… „Дето се окучило, там се научило.“ Ето и дъжда се вали, няма що да бързаме… Заповядайте! — казваше възрадвания Боримечка, като подаваше на всекиго стъкълце със сливовица по шопския обичай. — Пийте, хайде и аз да пия: бог да прости дяда Марка… Найдене! Много здраве ти да носиш в Бяла черква на всичките, които питат. А там кой не познава Боримечката?… Ах, нашата благородна Автономия. Друго нещо, хора благородни. Наздравица!…
Възхитеният Иван се разбъбра, той от вълнуване стана пиян. Спасителят на Стайка беше пред очите му. Простото му сърце тупаше от драгост, душата му преливаше от чувство на благодарност и той не сваляше очи от Найдена, радваше му се и любуваше му се… Той със страх поглеждаше навън, дето дъждът намаляваше и двамата тракийци скоро щяха да тръгнат.
"



Тема Re: Нјама какнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.07.22 22:47



Напред - смок по око може да те апне...
От смок рискуваш едното око. Назад - магаре може да ти го бапне. Рискуваш да ти изпаднат и двете...





Тема Re: Немахте тоя късмет, да сме и ний като вас:нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.07.22 00:44



На селяните от бившата ромейска тема България и на Охридската архиепископия на цяла България им беше набито в тиквите, че са македонци, тоест наследници на висока елинска култура и древни завоеватели на целия свят. Преди това 30-40 години го играхте като столичен хинтерланд на Душановата империя.
Но колкото и да ви го набиваха, все пак етнонимът "болгари" остана до началото на 19 век. Една част избра да продължи с него, друга да бъдат "гърци", и много малка трета част, едва в 20 век станахте сърби.
България не успя да ви спечели, за което вина има и българското ВМРО, но въпреки това, най-умните и предприемчивите измежду вас избраха България и дойдоха тук, защото бяха български националисти и патриоти.
След 1920 г маята на сепаратизма започна да набухва и с помощта на София станахте, което сте.
Под българско управление бехте 6 години. Под юго-сръбско-кралско 25. Но бугарите са ви най-черните изедници. С МАНУ до тук.



Тема Re: Сега грците ште ти кажат че нјама македонци коитонови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано26.07.22 07:44



Научи ги наизуст, после ще те изпитам.



За нас, не знам, ама тия няма да те оставят на мира. Виж колко са от Битоля.



Тема Молчи !нови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 08:54



това са ми родата



П.С. Но скарание сме, заради каштата и дуќаните.



Тема Горе доле можам да сенови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.07.22 09:17



соглсам. Имам само две забелешки.
1. За сажаление заплатат ми е 2 а не 3. Но ВНИМАВАИ:
2. Пропускам заплата от 4-7 в Германија или САШт и оставам тук, само и само да упортсвам срешту националисти като вас.

Между другото, никога не сам имал лоша дума за паспорташите, напротив. Но да знаеш те истински ве мразат, а аз ве обичам.

Редактирано от SashetoBE на 26.07.22 09:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.