Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:53 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Северномакедонците приеха  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.07.22 14:59



Френското предложение в парламента.



Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила!

Редактирано от jingiby на 16.07.22 14:58.



Тема Сашенови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.07.22 15:00



На хаирлия да е :)



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано16.07.22 15:46



Сега остава да включат и българите, наред с другите изброени държавнотворни народи, в Устава си. Иначе ЕС - на куково лято. Правят първа заседница со ЕС, и до там. Нужни са 80 гласа, 12 повече от днешното гласуване, т.е. от вальевци.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано16.07.22 16:51



Имал съм няколко запалки Зипп, щото пуша яко.
Как нито веднъж една поне не ми е отказала. Не се сещам за случай
То НЕ бе късане, рев, НЕ бе чудо.

Някой да пусне химна на Европа, после и Марсилезата. Зарята от мене.
Ще гърмя и с пищова.

Сипвам си.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.07.22 22:40



какво си сипа?

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: tormentor]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано17.07.22 06:57



Астика.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано17.07.22 08:31



Двустранен протокол между България и Република Северна Македония, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка, ще подпишат в София днес първите дипломати на двете държави Теодора Генчовска и Буяр Османи.

Това се случва ден след като парламентът в Скопие прие така нареченото "френско предложение", въпреки съпротивата на опозицията и протестите. Протоколът се подписва по силата на член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017-та година. В него ще се впишат нови ангажименти, свързани с решаване на историческите спорове.

Предвидено е министрите на външните работи Генчовска и Османи да дадат съвместни изявления след официалното подписване, които програма "Хоризонт" ще излъчи.

Днешният протокол конкретизира мерките, с които Скопие да влезе реално в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 г. и на предходния протокол от 2019 г. Разписват се конкретни мерки с конкретни срокове за изпълнение.

Те се отнасят до решаване на историческите спорове, включително промени в учебниците по история, ангажименти за премахване езика на омразата. От изпълнението им ще зависи колко бързо Скопие ще напредва към ЕС.

Брюксел ще следи дали това ще се случва.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.07.22 09:21



https://www.youtube.com/watch?v=CgCHc3K6I_M



Но репертоарът остава. фашаги сме



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано17.07.22 15:44



Д-р Бисер Банчев: Българското вето за РСМакедония беше се превърнало в една задънена улица





Тема Така, другари, синови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.07.22 18:00



продължаваме по старому:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Zadurzhaha-bulgarin-v-Skopie-i-go-obviniha-v-shpionazh-1308402



"49-годишен българин, развиващ бизнес в Северна Македония, е задържан и обвинен в шпионаж. След 10 часа в ареста, той си е платил гаранцията и е заставен да напусне страната до 3 часа, предаде Нова нюз."

Това тотално срива теориите, че ЕС ще очовечи северните.

Редактирано от goga на 17.07.22 18:02.



Тема Май, някой здраво лъженови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.07.22 13:29



С тези лъжци на глава няма да излезем:


https://www.youtube.com/watch?v=l0UuFwD75BI





Тема Нјама за каквонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано18.07.22 15:12



аз не сам приел ништо. Обмислјам сериозно да променам табора. За ДПМНЕ не мога да сам, но всчко което е сврзано с некакви уж преговори за не знам си кво, тврде сам против.



Тема Re: Нјама за каквонови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.07.22 15:15



Т.е. и ти си против бугаризацията, която аха да се излее от прилагането на "френското" предложение?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Да кажем че не сам за,нови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано18.07.22 15:25



това е една срамна фарса, и Европа е вече от доста време фарс, не ме убедиха в ништо.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.07.22 15:27



Проф. Любомир Кючуков: България загуби окончателно битката с македонизма:

Това, срещу което ние се борихме е идеологията на македонизма. За близо век те не успяха да убедят гражданите на РСМ, че нямат нищо общо с България. А за две години и половина ние постигнахме това, че голяма част от тях вече не искат да имат нищо общо с България





Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.07.22 15:48



Амакактака, нали за всичко ние сме виновни, ние лично, сами сме ги отвратили и отблъснали, каква пък изведнъж сега битка с македонизма!

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.07.22 15:49



Е в другая изява Л. Кючуков казва:

„България не е загубила битката за историята със Северна Македония, защото всичко, което ние искаме по един или друг начин е отразено в пакета документи на ЕС “, каза в интервю за Радио Благоевград Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.





Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.07.22 17:59



Пълни тъпотии. Македонизмът победи още в 1945, в 1991 затвърди победата си. Няма как да го победиш, като има негова държава. Винаги играеш на чужд терен.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.07.22 18:00



+1. Айде, да не е 1945 и да не е пълна и окончателна победа през 1991, а само частична (къде 80-90%), доколкото тогава все още е имало помнещи живи, но си победи. Какви две години и половина, какви пет лева и защо е нужно да се обвиняваме с наслада за всички грехове на света, не мога да разбера. Последиците от победата на македонизма в случая пак ги носим ние, де, независимо кой крив и кой прав.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 18.07.22 18:02.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.07.22 19:57



Победа можеше да има, ако държавата им беше срината. А ние я укрепихме. С илюзията, че удба сама ще се предаде. Илюзии. Сега там елитът пост-удбашки, деца на удбашите.



Тема Язикотнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.22 11:01



"ЕДНОСТРАННА ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Като се позовава на параграф 7 от Заключенията на Съвета по [Разширяване – Северна Македония и Албания] от [Юли 2022],

Като се позовава на параграф 22 от Преговорната рамка за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС и споменаването в него на официалния език на Република Северна Македония, съгласно нейната Конституция, като език за превод на законодателството на ЕС,

С настоящата декларация България потвърждава следното:

Българският книжовен език има шест регионални писмени норми (кодификации). Три от тях се основават на диалекти, а три на книжовния български език. Създаването на „македонски език“ през 1944-1945 г. в бивша Югославия беше акт на вторична кодификация (ре-кодификация), основаващ се на българския книжовен език, допълнително „обогатен“ с местни форми, като по този начин се симулира „естествен“ процес, базиран на диалектна форма.

Всякакво позоваване на официалния език на Република Северна Македония в официални/неофициални документи/позиции/изявления и други на ЕС и неговите институции, органи, служби и агенции трябва да бъде разбирано стриктно в съответствие с Конституцията на тази държава и по никакъв начин не трябва да се интерпретира като признаване от страна на Република България на „македонски език“.

България продължава да се придържа към езиковата клауза, залегнала в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан в Скопие на 1 август 2017 г. между Република България и Република Македония, за целите на двустранни договори/споразумения/ меморандуми и други между двете държави."



Тема Re: Язикотнови [re: goga]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано19.07.22 16:15



Сега трябва да е наред вписването на българите в конституцията.



Тема Re: Язикотнови [re: kuduger965O6]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано19.07.22 16:46



Всичко ще си дойде на мястото. Трябва да ги варим на бавен огън, като дърт петел, додето му изпада месото от кокалите. И по-малко внимание в обществото ни.



Тема Re: Язикотнови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано19.07.22 17:15



Ми тя декларацията ще си остане "ЕДНОСТРАННА"... Демек - никой няма да се съобразява с нея. Одеве по ТВ Урсула се обърна към Ковачевски: "Димитър, бъди сигурен, че всички документи ще бъдат преведени на македонски, и никъде няма да има забележка с черта под линията"
-----
Моето лично мнение, което съм го споделял и тука, че това заяждане от наша страна за езика е глупаво. Македонски език макар и млад вече го има и е тъпо да го наричаме все още диалект. Освен ако това ни изискване е нарочно поставено че да падне в определен момент. И македонците да имат повод да отпразнуват победа. От такава гледна точка ми е разбираемо.



Тема И отгледани от удбашинови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано19.07.22 20:21



стига с тоја елит !? Елитот и децата на удбашите се наиосведомени по вапроса штото и самите Удбаши не вјарваха че чак толкова ште им захване мајата , а техните деца от много малки шетоха по света, четоха всичко и имаха достап до раЗЛИЧНИ МНЕНИЈА И СВЕТОГЛЕДИ (виж Денко ?!) Но, “отгледаните“ в инкубатора т.е. народа , тези сме “тврдокорните“.






Но, това което каза за државата и македонизма мислам е суштината. Както на нас ни изиграја лош номер антиблгарското-македонистко децениско воспитание така за малко и вас штеше да ве изиграе вашето уж про-македонско. В началото вашата доктирна, поткрепена от постарите кадри беше “романтичарска“ водена от премисата че Балгарија не смее да “предаде“ повторно МАКедонија и е свештена должност да ја запази штото блгарите ватре са поробени и потиснати, но штом се освободат от јарема на Југославиа всичките те ште ни се хрвлјат в прегратки. След времето наратива се промени кам премисата „МАкедонија да, но македонизма НЕ“ за да на краја конечно некои се сети че нјама как МАКедонизма да се уништожи докато саштествува државата којато го крепи(т.е. каквото и да се прави македонизма в некаква форма ште влезе в ЕС ако државата влезе). Как да уништожиш држава, макар слаба, макар бедна, макар никаква, во 21 век ? Вапроса над вапросите !? 30 години Грција и албанците упорито работата ама много споро напредват нештата. Веројатно отговора е да почакаш да додје 22риа, та белким нешто се промени ! И така, во 90 минута се спретна некакво “Френско предложение“ което фактически го замрзава проблема. Точно е че за нас идва адско време, но не сам сигурен че Блгарија ште може да е савсем мирна. Нештата ште са ролер-коустер, ми се струва.

Редактирано от SashetoBE на 19.07.22 20:38.



Тема Re: Язикотнови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.22 20:38



И е така, и не е така.
ОМО веднага ще скочат, че в Пиринско се говори диалект на македонския.



Тема Re: Язикотнови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано19.07.22 20:43



През 2020 година, ако не помните, България предложи да признае ЯЗИКОТ и ПОСЕБНОСТТА на античките олигофрени, а те да признаят общите си корени с българския език и българите. Но ТВЪРДОКОРНИТЕ ЮГО-ЛАЙНА отказаха. Те не преговаряли за език и идентичноста, а историята им била ПОСЕБНА. Сатъррр... за северноюгославските измекяри от Вардарската бановина....

Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила!

Редактирано от jingiby на 19.07.22 20:46.



Тема Re: И отгледани от удбашинови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.22 20:45



Единствената възможност за такъв сценарий беше, ако бяхме приели сърбо-гръцкото предложение през 91-ва да ви делим. Но това нямаше как да стане. Първо, България беше разграден двор. Второ, по-старите - "романтиците" бяха още мнозинство и бяха във властта. Трето, голяма печалба нямаше да има - една-две общини около Струмица и Щип. Но..ако бяхме оставили Милошевич да ви окупира и млати здраво, без да се намесваме, вероятно щеше за нас да е по-добрият вариант - поне анти-българската фиксация нямаше да е толкова водеща при много силни такива анти-сръбски и анти-албански. Или гърците да ви задушат икономически. А ние ви спасихме. За да стане "храни куче да те лае".
Мен, ако питаш, ние сме ви загубили преди 100 години, и всички напъни да се обърне омлета в яйца са напразни.

Редактирано от goga на 19.07.22 20:45.



Тема Нјама значениенови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано19.07.22 20:55



уговорката е нашите да потпишат черно на бјало че македонските дијалекти не саштествуват т.е. ги нема изван државата РСМ

.



Тема Re: Нјама значениенови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.07.22 23:09



Па то си е така.

ОМО ли е от значение, или нормалните хора в Пиринско? ;)
Друг въпрос е, че вашите няма да го признаят, и надали има такава уговорка.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 19.07.22 23:16.



Тема Re: И отгледани от удбашинови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.07.22 23:10



.



Тема Re: И отгледани от удбашинови [re: DannyDeVito]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.07.22 23:15



Мисля, че излишно драматизирате случая. Всяко чудо за три дни. С приемането на българите в Конституцията македонизма изпада в будна кома



Тема Говориш все едно САШтнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 09:44



не саштествуват и вие сами тук нешто решавате.



Тема Re: И отгледани от удбашинови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.07.22 10:00



САЩ не са ни карали зорлем да пускаме танкерите с гориво в Бургас и после към вас, нито да ви харизаме танкове и гаубици, барабар със снарядите, нито пък да ви признаваме първи.

На САЩ толкова им дремеше за вас, че 28 години гърците ви правеха сандър.
Можеше да ви смачкаме като хлебарки, без нищо да правим. Но пусто облъчване, че сте ни братя.
Хубаво, че след 30 г прогледнахме.

Редактирано от goga на 20.07.22 10:08.



Тема Изгледах го и не ми харесeнови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 10:14



това че ние не се познаваме суштински и че това е голем проблем в клуба сме го констатирали преди 20 години и го повтарам поне еднош месечно.

Ама, ние затворихме реакторите !? Това ли е голјамиа аргумент !? Вие затворете државата ? Това ли е аналогијата ? Ами кои ште продолжи да прегоавара след това и за кое ? Претполагам Илирида ?

Редактирано от SashetoBE на 20.07.22 10:14.



Тема Re: Изгледах го и не ми харесeнови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 10:27



Аз изгледах първия половин час засега. И на мен тоя аргумент не ми се видя особено убедителен, макар че и нещо вярно има в тая част от казаното - не се държите прилично, меко казано. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Този които наистина го смјаташ за братнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 10:36



безралично какво говори, никога не би нарекал хлебарка. Тогава сте гледали на криво , и днес пак гледате на криво. Тези, срешту които испраштахте танкове, днес са ви наиверните соратници против МАКедонија. Можеби след 30 години прогледнахте ! ама само на едното око.
Милошевич не ве е питал вас какво да прави но се е плашил од американците. На тјах веројатно изопшто не им дреме за нас но Милошевиќ не посмја да влезе тук.



Тема Мира, не знам с какво се занимавашнови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 10:39



но да знаеш че за дипломатија и международни отношенија нјама да те баде. Првиа поврхносен аргумент които наврлих при това с леко спинувана теза , ти го прие !?



Тема Re: Изгледах го и не ми харесeнови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано20.07.22 10:43



Добре де, Саше, това да кажеш истината и да спазваш договор закриване на държава ли означава? В крайна сметка всички тук си го знаехме, че ще дойде тоя момент. Това че се забави 30 години - ами мина ни половината живот в чакане.



Тема Re: Този които наистина го смјаташ за братнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.07.22 10:52



Като хлебарки не е хлебарка, Саше. Щяхме, но не сме. Тънкости на езика. Но с отношението си към нас заслужавате да ви приемаме като вредители-хлебарки.



Тема Re: Мира, не знам с какво се занимавашнови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 10:54



Мене за много работи не ме бива, Саше, затова не се навирам. Не те разбрах за хвърления аргумент. БВ изброяваше как ние сме изпълнили не знам си колко изисквания, държали сме се прилично, как сме можели да говорим с омраза за Гърция, ама не сме, и всичкото това ми звучеше като: "няма търсене на компромис, съобразяваш се с тоя, който влязъл пръв, щото така". Което не мисля, че ни е главният аргумент срещу вас, имаме и по-добри. Това имах предвид, ти ако си говорел за нещо друго, не съм те разбрала.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Мира, не знам с какво се занимавашнови [re: MupaM]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 11:06



А ако си искал да кажеш(?), че няма решение, което хем да не ни остави с усещане за грубо прегазени, хем да не ви закрие държавата като реактор, не вярвам. Само си намирате оправдания.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 20.07.22 11:06.



Тема Много се задлаби в проблематикатанови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 11:48



аз го писах повече като за отдел хумор, но както се казва во всеки виц има и малко истина.
Все повече сам на мнение че Балгарија формално казва че “приемаме реалноста днес„ (но само искаме да се отбележи коректно историската истина и некои нешта които произлизат от това) но, фактически работи, (или поне се надева че) да собори и „тази реалност“.



Тема Не сам убеденнови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 11:52



на последак нешто ми се намножиха сомненија.



Тема Re: Не сам убеденнови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано20.07.22 12:47



30 години, айде да кажем най-вече първите 20 години след промените вие бяхте жестоки с нас. С надменността си в началото, с неглижиране, заобикаляне, поведение... сега ние по някакъв начин се показваме жестоки с твърдостта си да си искаме нашето. Аз не бих казал, че сме толкова твърди, но нейсе. Мисля, че българската политика иска да се отърве от проблема, но по някакъв начин и да ви натрие носа. Да ви унижи, да се покаете, което в крайна сметка според мен е заслужено и здравословно. Нашият наратив за Мизия, Тракия, Македония вече е наранен, но по никакъв начин не може и би било налудничаво да бъде убит. Това би означавало осакатяване на идентичността ни и няма да се случи, затова е и това единодушие при нас.
Тоя ужас в очите на протестиращите скопиани беше много показателен. Цяла "ценностна" система се срива, нормално. Аз повече се ядосвам на волското приемане на албанците, на промяната на името, но спомена ли се България - олеле мале, ужас...
Но аз съм оптимист, нещата ще се оправят, просто време трябва да мине.



Тема Re: Много се задлаби в проблематикатанови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 12:48



Ама чакай сега, България не и се кефи на тая сегашната реалност, само си дава сметка, че тя е реалност, в тоя смисъл я приема.

Нормално е ако се появи някаква възможност за "събаряне", или ако така изглежда, да има и надежди да бъде съборена, и работа в тая насока (ама де тоя късмет с толкова работлива държава при нас в днешно време, вътрешно- или външнополитически, и особено външно).

С оглед много здраво оформените вече настроения и пристрастия при вас в славянската ви част аз обаче не мисля, че има или че може да има в бъдеще реални шансове за каквото и да било "събаряне", което да е от полза за нас. Та откъм нас едва ли имате кой знае какви основания за притеснение.
Вече ако се притеснявате от самото представяне на историята по начин, близък до както я виждаме ние, там не знам.
Ако се притеснявате, че ще тръгнем да помагаме на събарянето ви, защото ще си мислим, че ни е от полза, също не знам, но не вярвам. Не сме толкова упорити и работливи като държава, най-малкото. ;) Отделно, дето би следвало да се прецени, че нямаме полза (според мен).

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 20.07.22 12:54.



Тема Протест в Лондон, риали?нови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано20.07.22 13:34







Тема Re: Не сам убеденнови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.07.22 13:49



Докато има и един останал българин, ще се знае, че цар Самуил е бил българин родом, а Охрид- българска столица.
Това е, Саше. Свиквайте. ;)



Тема Re: Не сам убеденнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 14:00



У Ж А С !



Тема Re: Този които наистина го смјаташ за братнови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано20.07.22 14:13



Люпчо Куртелов от Охрид има интервю, че през 90е е бил на среща с бившия премиер Димитър Попов, и че не страха от САЩ, а именно от Българската Армия спира Милошевич да инвазира в Македония:


„Двама (хърватски) офицери от ЮНА, изпратени от Франьо Туджман, дойдоха в София и ни информираха за плана на Милошевич да изпрати Трета (Нишка) армия и да влезе отново в Македония. Ние (българското правителство) веднага изпратихме ултиматум до Сърбия, че ако тяхната армия влезе в Македония, ние ще влезем в Ниш. Това ги възпря. “
Случаят е от 27/28 февруари 1992 година... Тогава все още имаше Горнобанската танкова бригада, която за 2 часа стигаше Македония/Сърбия!



Тема Епа така кажете като хоратанови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 14:14



да ве разберем. Пријателство, историја, европјски ценности , преговори за ЕС дрн мрн ... кажете, искаме отмаштение, око за око - заб за заб, и да свршим с тази драмолетка.



Тема Re: Много се задлаби в проблематикатанови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано20.07.22 14:16



Не! Пак ти казвам - не!

България иска само да участва в контрола по общия ни път с Македония наравно с всички останали, ако Македония иска да бъде в общите съюзи и участва в договорките между останалите.

И на нас ни се иска никой да не ни се пречка и бърка, на всеки му се иска, ама не става, не е полезно така.

Знае се, видно е колко ги боли някои, че България "си позволява" да прави и тя контрол, но без него за всички ще е по-зле, отколкото със него.

Както комшията ти не може и няма право да вдигне ограда и ти затвори улицата или коридора в апартамента, така и ние нямаме право да ви затворим към ЕС. Искаме само, като ще живеем в една кооперация, да имаме ключ към общите помещения или изби, дворове. Живея на горния етаж и ще ти ползвам коридора свободно, ще следя дали го чистиш и не ми стоварваш боклуци пред вратата, няма да вдигаш врява и ми нарушаваш спокойствието. Няма да си проскаш бельото на терасата и мърсиш фасадата. Няма да псуваш пред децата ми и ги обиждаш, щото играят под прозореца ти. Няма да пререждаш, ще чакаш на опашката да ти дойде реда. Няма да ми отнемаш предимството, аз не отнемам твоето.

Не иска никой да ти казва с кой да си лягаш нощем, да си пиеш ракията, на какъв език да си говориш с жената, каква телевизия да гледаш, да ти сменя фамилията на вратата. Не ти щем ключа за апартамента, макар да даваме ключ от нашия - ето ти БГ паспорт, влизай и прави каквото искаш у нас, ходи където щеш. Паспорта е само ключ, нищо повече.

Ти се съмняваш, че България иска да ви смени ключалката и не ви пуска у вас си ли, какво?
Как аз да казвам какво да става у вас, да променям реалности?



Тема Re: Този които наистина го смјаташ за братнови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 14:16



Ама Милошевич нищо не е казал по въпроса. ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Епа така кажете като хоратанови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 14:19



Да кажем, ама първо вие кажете онова, дето толкова време се надяваме да го кажете, за историята там.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Чел сам ги тези нешта в неколко варијантинови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 14:22



и сведенија на очевидци. Много трудно ми е да повјарвам че Блгарија би направила нешто такова.
Всашност има и уште един елемент, именно цврстото убеждение на Милошевич и саветниците му че рано или касно македонците сами ште поискаме да се врнем при Србија штото в дадените економически и политически обстојателства и државно опкржение , пљос силното про јогославско настроение , Македонија нјама никакав шанс да оцелее на долг срок. За сажаление се оказа савсем прав.

Редактирано от SashetoBE на 20.07.22 14:25.



Тема Ето казвам ти го, ОК ?нови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 14:28



ште ти ги доведа всичките 1.8 милиона при теб да ти го кажат, един по един, само не очаквај да го направи државата.



Тема Личи си че не си ходил от достанови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.07.22 14:38



време на бриффинг во ваншно. Ми излизаш тук со некви застарели опорни точки. Какво ти стан бе човек, ти едно време ходеше по света ?

“Ти се съмняваш, че България иска да ви смени ключалката и не ви пуска у вас си ли, какво?“

Много добре го каза, точно това иска.

Има обшта историја но нјама македонска т.е. да потпишете тук отдоле че когато говорите за историја ште забраните да се казва македонска. Има обшто герои но нјама македонски, да потпишете тук отдоле че когато им спомнете именната задолжително че казвата че са блгари (а имат ли БГ пасспорти те ?). Има обшти паметници но на плочките ште пишете че са блгарски паметници. Има обшти празници, исторически личности и традиции но ште ги честваме заедно а вие ште стоите отзад с наведнати глави и ште молчите.

Редактирано от SashetoBE на 20.07.22 14:47.



Тема Re: Чел сам ги тези нешта в неколко варијантинови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано20.07.22 15:00



Да, именно, за нова Югославия, то точно това бе и въпроса на референдума ви. По въпроса за това дали наистина сме щели да влезнем с войска 1992г - о, да. През всичките години югославската военна доктрина винаги е очаквала атака от България. А през 1991/1992 БА прави многобройни военни маневри близо до западната си граница. Тогава все още имахме бойна армия. За справка, 2001а година пак военно стреснахме УЧК. Защото даваме танкове, ама дали и войска няма да прехвърлим?



Тема Re: Личи си че не си ходил от достанови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 15:02



Вие* изразихте готовност за равноправно съвместно честване на личностите (при споменаване, че са българи по народност и една част дори са имали "паспорти", т.е. поданство) и дискутиране на историята според изворите, обаче ние тропаме с крак: още искаме, в ъгъла ви искаме унизени? И затова е цялата работа с обидите, плакатите, истерията, "фашистите" и бугаризацията?



____________
*Дори айде, не държавата - тия 1,8 милиона, дето можели да ми потвърдят това, което очаквам?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 20.07.22 15:04.



Тема Разберинови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.07.22 15:02



Не знам откъде ви се помпа самочувствието, но не мога да си го помисля дори - преди 20 години да бяхме правили 30-хиляден митинг в София, да обиждаме гърците на "убийци", да им горим знамето, да искаме да ни се извинят за младенците от Кукуш и за геноцида срещу българите в Беломорието - и да имаме наглостта да се питаме защо не ни приемат в ЕС

Уникални сте.

Редактирано от goga на 20.07.22 15:03.



Тема Re: Личи си че не си ходил от достанови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.07.22 15:05



Имате си Мисирков, Колишевски. Кой ви е крив, че избирате чужди герои





Тема Re: Личи си че не си ходил от достанови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.07.22 15:12



Айде,

от нас да мине, нека да са общи (питай Дечев за "сепаратизма" на ВМОРО ;)), ама при положение, че се знае и се обявява ЯСНО от коя народност са били и не се разправят дивотии как македонскиот народ се борел против бугарите и как от София предали Гоце Делчев на турците, и още, и още, и още 120 реда с "и още".
И да го пише на табелките. ;)
Ясно да се обяви, а не да се вика: "не е толкова важно какви са по народност, по-важно е какво са направили за Македония", щото докато са българи, не им е важно, вътре в РСМ обаче се оказва изведнъж важно народът, вкл. децата, които тепърва учат, да остава с едно друго впечатление.

Ама унизително ще се окаже сигурно дори и това. Е, кой го направи сегашното с лъжите, ние ли, кой ги би по главата?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 20.07.22 16:20.



Тема Re: Личи си че не си ходил от достанови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано20.07.22 16:37



Ти луд ли си, точно обратното:

Ще си преподавате и учите македонска история, на вашия си, македонски език. Българите си го имат за свой диалект заради македонските българи. Какво ти пречи, никой от нас не го говори "литературниот". Ние си говорим на "наши" си диалекти, но литературен си ни е българският.

Героите са си македонски, дори Гоце Делчев - който се тачи и обича в България, защото се е борил за свободата на Македония, като българин.

Паметника се пише "роден/умрял в Македония или България". Борил се за свободата на Македония.

Заради българите в Македония и тяхната борба за свободна и независима Македония, както за свободна и независима България, българите имат част от македонската история за част от историята на своя народ. Това, тази реалност не се "добавя", а се признава и край.

Има ли македонци борци за България - има, много. Пиши го и Самуил ако щеш. Носи корона на България.
Има ли българи борци за Македония - има, много. Даже родени в България, не българи от Македония.

Ти искаш мен да ме изтриеш, да ме няма ли, какво? На гости се ходи само с покана. Ако ме поканиш ще дойда и заедно празнуваме. Ако не - не.
Как насила да те накарам да ме каниш у вас да празнуваме каквото и да е?

Кога изтрещя толкова!?

От същите скопски, битолски или Охридски къщи сме излезли и ние, и вие, и гърци има, и сърби има. Има и албанци, турци, Власи. Кое не е така!?
Не сме ли всички македонци? Нямаме ли право да празнуваме ВАШАТА/нашата свобода.



Тема Сашето е наш...нови [re: leyte]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано20.07.22 17:30



... но югославското детство понякога надделява и затова така пише.
За радост, само понякога.
Иначе знае точка по точка всичко, което си написал.
Все пак 20 години дъвчем едни и същи теми тук (аз по- малко, 14).
Но вътрешната борба ще го трови, докато е жив.
В Скопие е бугараш, за тия, дето са му близки, шефа му е българомразец класически, как да оцелееш в такава среда?



Тема Re: Изгледах го и не ми харесeнови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано20.07.22 22:04



Пак си разглеждаме проблемите по балкански. Реакторите се затвориха, защото имаше аргумент , че са вехти. Ние скачаме , че било някакво “наказание”. Козлодуй и сега си функционира.
По същия начин се приема и френското предложение. Мислиш ли, че просто са рязали торта? Всеки от българските аргументи е бил претеглен и разучен. Минаха тези, които големите решиха, че предпазват България и в същото време СМ. Не дават предимство на никой. Просто СМ е назад с материала.
Гледайки мак общество , още много неща ще се променят , съвсем не свързани с България , а дори по важни и които не ще се харесат . Но идват с ЕУ.
За БГ голямата полза е, че вдигна достатъчно шум за да се осветли проблема. Под правилните прожектори. Оказа се , че исторически и малцинствени претенции към нея са без основание .
Колкото до “езика”; беше признат от ЕУ, но явно като съвременна реалност . България просто блокирва евентуални нови претенции към нея с нотата си.
Всичко това е съгласувано от всички страни , месеци преди френското предложение .
Дали решава проблемите ? Щом всички подписват значи ДА.
Дали ще останат тези за българите в СМ? Да , но се пак им се вижда светлина в тунела. Дали ще помогне на хората там? О да, много повече от натрапената измислена заплаха от България.

Редактирано от torlakov-93629 на 20.07.22 22:33.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.07.22 22:11



Одеве новия директор на КЕВР от ПППП се изтърва, че предстои изграждането на хъб в Албания и газови трасета, вкл. до България, за по-лесна доставка на американски втечнен газ. Една от възможните причини за натиска за вдигане на ветото.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано20.07.22 22:54



Следващия път, като станем като Швейцария, се надявам да сме по-резистентни на натиск. Много по-важен въпрос е, какъв келипир щяхме да имаме от продължаване на ветото.

***
Слава Україні!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано20.07.22 22:57



Келепир никакъв, но и никой нямаше да има! Имаше нужда от медиатор за тази лудница.

И съвсем не се дължи на Простокиро , който и обувките се ме може върже.

Редактирано от torlakov-93629 на 20.07.22 22:57.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: torlakov-93629]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано20.07.22 23:19



За Киро и аз имам подобни впечатления, но е възможно и да са погрешни. Виж "Кокорчо" е доста добър. Пак според мене, и пак може да съм се объркал. Но за ветото това наистина няма значение. Вето трябваше да има, и след постигане на някакви позитиви, трябваше да падне. За да не се натрупват само негативи...

***
Слава Україні!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано20.07.22 23:48



Другият , кокорчо , е компетентния, не знам дали и полезния. Киро е на чело с нахалство и дебелоочие. Тук бъка с такива “консултанти” - гларуси . Стоят на на високо, грачат ( вдигат шум) , всичко под себе си одрискват , после отлитат на следващия стълб.

Редактирано от torlakov-93629 на 20.07.22 23:54.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 00:28



Учителка на Кокори твърди на всеослушание на опашката за пенсии, че бил много умен. Личи си, че е хитряга, да не кажа нещо повече. Само ме притеснява заявлението му, че се отказал от жените заради министерстването

и че е много привързан към майка си.



Тема Саше, какнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 00:30



да не ви набием чумберите



Просто си го просите чрез Мицко. Особено, ако го изберете:

"Според Мицкоски България "отново е изолирана в намерението си да се фокусира върху протоколите и двустранния договор" и "все още не е европеизирала искането си", поради тази причина е и вероятността искането за промяна на Конституцията на Северна Македония да бъде оттеглено, за което той имал информация. За това и ВМРО ДПМНЕ има намерение да се фокусира върху преговорната рамка, в която е вписан протоколът между България и Република Северна Македония, а не върху Конституцията."



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.07.22 04:41



По добре , че се отказал , ще трЕбва да я делка с Кирчо ..





Тема Re: Сашето е наш...нови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 07:53



Кои шеф бе ?



Тема Re: Личи си че не си ходил от достанови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 10:08



Ти луд ли си ?
- Почти.

Кога изтрещя толкова!?
- От скоро.

[url=https://i.ibb.co/P4Dwpnn/Clipboard02.jpg]

Редактирано от SashetoBE на 21.07.22 10:26.



Тема Напоследакнови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 13:21



приемам засилени космически сигнали че нештата нјама да станат за државата МАКедонија генерално, не само по вапроса за присоединјаване кам ЕС. Некакви лоши вибрации ме полазват. Повече сам загрижен за отношението(или липсата на отношение) на голјамите батковци (Германија, Франција и пр а и САШт са много тихи) отколко това което го изисква конкретно Блгарија, поне до момента. Или ако штеш, некак си имам усештането че те дигнаха раце от нас (един вид им писна от нашите глупости, а си имат и много поголеми проблеми) и фактически сега ние си имаме работа само и единствено с Балгарија. Аз не сам убеден че вапреки Блгарија форомално е за нас лицето на Европа, ште постапите баш европејски. Примерно, кои сега ште показва на нас морковата ? Стапа знаем кои.
Тази далавера с историческите комисии спорет мен е наиголјамата грешка оште от самото начало но нарочито сега когато целиа процес на присоединјавана не Македонија кам ЕС един вид ште се састои само и иединствено от “резултатите“ които постигне комисијата, а знаем какво означавА всашност това и колкова долго и макотрпне може това да баде! Знаем си ги хората, това на практика означава пален СТОП на каквато и да “европеизација“, даже очаквам обратен процес. В крајна сметка, суштината на спора не е историчека а политическа и не историците требва да решат проблема а политиците да слушат а точно обратното. Даже и за Балгарија не сам сигурен че е подобре комисиска расправа, освен ако целта и на Блгарија не е никога да не се дојде до некакво споразумение.
Опасјавам се че до една година от сега , в македонската историческа комисија ште останат само математици.



Тема Re: Протест в Лондон, риали?нови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 13:27



М ка , М ка



Тема Аналогијата ти е типанови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 13:27



баби и жаби. Савсем несравними нешта.



Тема Re: Напоследакнови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано21.07.22 13:32



Как беше - Македония без българи огин да я гори!
И ние вдигнахме ръце от вас, Саше. Преди това обаче по макронски-пилатпонтийски си измихме ръцете.
Оправяйте се както знаете. Кой каквото сам си направи, и Господ не може да му направи!



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.07.22 13:35



Няма лошо в натиска, не е задължително и да е натиск. Можеше просто да е оферта-пичове, искаме ние да ви продаваме газ, вместо руснаците, искаме да ползвате американско оръжие вместо руско, искаме ние да ви доставяме ядрено гориво. Цените са такива и такива, изгодата ви е такава, ще ви развием региона по такъв и такъв начин, ще ви осигурим през ЕС пари за коридор N:8, ползите ще са ви такива. Пък то кво, вербуване на агенти сред политическата класа, създаване на партии, инсталиране на пишман-политици, заплахи, седенки. Егати съюзниците. Савецкия саюз, барем евтини суровини доставяше и ни изкупуваше продукцията (ма скапана била, ма за нищо не ставала, ама я купуваха). Тия само цицат от и без това сламената ни колиба.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Дали това означава че в следваштитенови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 13:43



30 години, в клуба ште се говори за Украина (или това което остане от Украина) ?
Кво казваш ? Живота не е фер ? А ?



Тема Казвал си ми...нови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано21.07.22 13:56



... няколко пъти, че македонския ти шеф на компанията, в която бачкаш, е отявлен българомразец.
Иначе откъде ще го знам?



Тема Re: Протест в Лондон, риали?нови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.07.22 14:09



Мъка, мъка ...МЪкедония !....





Тема Re: Напоследакнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 14:32



Може пък да не сте толкова важни и значими, както ви се струва. На практика, само за България значите нещо и вие точно нея плюете до посиняване.
Какво сте: територия с площ колкото две български области, с население под 1,8 млн - пазар колкото София или Букурещ, без излаз на море, с много мегаломански претенции, и с много проблеми със съседите: Гърция, България, частично Албания...
Истината боли, но такива са реалностите.

Редактирано от goga на 21.07.22 14:35.



Тема Re: Протест в Лондон, риали?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 14:36



Мока, мока.

Кафе



Тема Re: Дали това означава че в следваштитенови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано21.07.22 14:54



В Украйна има повече българи, отколкото в Македония, и те казват, че са българи, а не че са нещо друго. Така че е честно и повече от 30 г да се говори за тях.



Тема Re: Дали това означава че в следваштитенови [re: NAVYBG]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.07.22 15:54



В България има повече македонци, отколкото в Северна Македония и те казват, че са българи, а не нещо друго.



Тема Re: Дали това означава че в следваштитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано21.07.22 16:05



Учени от МАНУ, Филологическия факултет „Блаже Конески” към Университета "Св. Кирил и Методий" в Скопие, Института за македонски език, Институтите за македонска литература и фолклор и Департамента по македонски език и литература в университета в Щип поискаха правителството в Република Северна Македония незабавно да оттегли изпратената вчера в Брюксел едностранна декларация за македонския език, "защото тя не зачита установените научни познания и установените факти за македонската езикова, литературна и като цяло културна идентичност, зад които стои не само отечествената и чуждестранната македонистика, но и съвременната световна славистика, езикознание, литературознание и историография“.

В писмо до обществеността представители на тези институции твърдят, че декларацията противоречи на парламентарната резолюция за преговорите с България.

„Диалектното разпространение на македонския език преминава и извън държавните граници на нашата родина и е научно некоректно в декларацията да се твърди, че приемствеността на македонския език „се основава на специфичното развитие на диалектите, които са в неговата основа и са били разпространени на територията на днешна Република Северна Македония“, се казва в писмото.

Според авторите му езикът е съществувал много преди кодифицирането му през 1945 г. „Историята на македонската писменост започва със старославянския език и Кирило-Методиевия период, като трябва да се има предвид, че старославянското, Кирило-Методиевото и църковнославянското наследство са съществена част от културното наследство на всички славянски народи, включително македонския народ. Македонският език постига своята приемственост непрекъснато, както свидетелстват църковнославянската, апокрифната и народната литература и като цяло литературната и художествена традиция, а това не е обхванато от тази декларация”, пишат авторите, като призовават президента на държавата Стево Пендаровски и парламента на Република Северна Македония да застанат „в защита на македонския език и литература, македонистиката и държавните интереси и да използват всички налични механизми това срамно изявление да бъде оттеглено, защото атакува политически македонските основи, зад които стои науката”.



Тема Re: Дали това означава че в следваштитенови [re: cumanich126454]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано21.07.22 16:48



А бе, да си ебат майката тия от МАНУ. Като представят автентичен документ на ЕС, тогава. Сега то не е към нас, а към ЕС. Накрая ще стигнем до северомакедонски език, и до там.



Тема Господ знае какво сам ти лагалнови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 16:55



веројатно става дума за сопственика на компанијата т.е. бившиа сопственик. Не знам какав е бил контекста, но тои е обикновен македонец по денешните стандарди(значи по дифолт ненавижда блгарите и блгарија като држава) с лек уклон кам антична македонија

, не би можел да го квалификувам специјално като блгаромразец.

Компанијата е МАК-Сустем (скратено од Македонски - Системи, логото разбира се е главата на Александар Македонски) Номер Едно в света за софтуери за трансфузиологија и не само. Создадена во 1984 година, и построена от нула от македонскиа емигрант в Париж, Др. Симон Кисковски (родум от с.Дивјаци Демирхисраско со родено име Симеон, најмал от братјата Борис,Петар и Сеимеон ). Моментално, в Скопје от тази компанија живеат 150 семејства. Средната заплата е 1750 ЕУР НЕТ.

Моментално, компанијата е во мнозинска сопственост на Карлајл Групацијата итн. За повече тук:









[url=https://i.ibb.co/P4Dwpnn/Clipboard02.jpg]

Редактирано от SashetoBE на 21.07.22 17:05.



Тема Re: Господ знае какво сам ти лагалнови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано21.07.22 17:19



обикновен македонец по денешните стандарди(значи по дифолт ненавижда блгарите и блгарија като држава) с лек уклон кам антична македонија
Саше, аз бях преди 2 недели в Македония, защо един такъв не видях? И с такива съм говорил, средностатистически, никой не мрази/ненавижда българите и България! Иначе яко имена на семейството на основателя на компанията...
1 от моите доставчици също се води собственост на Карлайл Груп, PEF.



Тема Re: Дали това означава че в следваштитенови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.22 17:37



Знаех си :)



Тема Ама разбира се !?!?!?нови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.07.22 17:54



слушај ме сега хубаво, това го казвам поименично на всеки клубар рано или касно штото не ме четете редовно

. Денес е реда на теб.

От 20 години познавам и контактувам со историци от двете страни на Осогово. След некакви симпозиуми или историчеки конференции и пр евенти, питам ги:

“И ? Дали имаше сбалсаци, кавги, несогласици с балгарите/македонците на конференцијат по тази и тази тема“ ?

Отговора секогаш и од двете страни е саштиа и е следваштиа:

„Види Саше, на јавната говорница в секи си држеше страната но след това в ресторанта македонците/блгарите ми признаха че ние/вие сме/сте во право и казаха че такава е коњуктурата и морало така да говорат и пишат“.

Дали ме разбра ?

Та така и твојта работа, не си натиснал истинскиа бутон и са се држали деловно воздржано.

[url=https://i.ibb.co/P4Dwpnn/Clipboard02.jpg]

Редактирано от SashetoBE на 21.07.22 17:59.



Тема Re: Господ знае какво сам ти лагалнови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано21.07.22 20:22



веројатно става дума за сопственика на компанијата т.е. бившиа сопственик. Не знам какав е бил контекста, но тои е обикновен македонец по денешните стандарди(значи по дифолт ненавижда блгарите и блгарија като држава) с лек уклон кам антична македонија , не би можел да го квалификувам специјално като блгаромразец.


---
Кво каза, кво?



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано21.07.22 23:25



Брат, съжалявам, че трябва да го кажа, но стоиш поне на 100 години назад от цивилизования свят.
На всичко отгоре, струва ми се, на теб ти харесва да го играеш индианец. Ето, това вече е страшно. Астролозите на брахманите минаха далеч пред теб, честно ти казвам!





Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.07.22 23:45



Fuck of на вас и цивилизацията ви, ебахте майката на цялата планета и homo sapiens в частност.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 08:32



Не ги гледай така нещата.
Същото може да се каже за "твоя" лагер. Товари книги и материал има вече по тая тема.

Изхождам от входната ти теза и правя сравнение. Кой "натиска" най-старата, действаща до днес каста от древни учители, брахманите от времето на Гупта, с начало 5-6 век да адаптират ученията си в съвремието и имплементират модерни технологии в целия социален спектър.
Правили са го под мюсюлманско управление, британско, френски и португалски анклави разни, всяко влияние се пречупва през базисните им хиндуистки разбирания.
Те агенти на чужди влияния ли са?
На Джавахарлал Неру пречеше ли му да учи в Кеймбридж, да прати децата си да учат в Кеймбридж и същевременно се бори за независимост и социализъм?
Не присъедини ли Индия към Британската общност?
Обедняха ли Китай, Индия, Индонезия попивайки западни влияния или се издигнаха до равни сили с водещите?

Ти, дето така отричаш англо-саксите и умиляваш "враговете" им, вадиш постоянно исторически примери, ти ли не знаеш, че при всяка една световна криза са били съюзници?
Кое от това "е'а м'мта" на цивилизацията и пострада ли хомо сапиенса, или му предостави все повече и повече свободи за образование, работа, постижения, включително сред най-ниските слоеве?

Започваш да звучиш като сърдито старче с това постоянно мрънкане и критика на съвремието.





Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 09:14



Аве кви наши, кви ваши. Света се намира в най-наебаната си фаза от ВСВ насам, тоя се кефи ква свобода и прогрес било. Homo sapiens се намира в уникална дупка, с прогресиращо разпадащ се личностен идентитет, живеещ в илюзия и изкривена реалност. Деградация сравнима с разпада на Римската империя. Ценностна система подменена и променила цели народи до неузнаваемост. Брамини, брахмани, дрън-дрън та ярина.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 09:35



Добре де, нали ти и други с подобни на твоите разбирания говорихте за по-голямата част от човечеството, там Китай, Индия, Индонезия, по-голямата маса хора. Следвали някакъв друг път, търсили различни посоки.

Е, гледам - по 50/60 милиарда по отделно от САЩ и Япония инвестиции за Индия годишно в държавни книжа, в банкова сфера и технологични центрове. Китайска икономика и търговия ориентирана по западни потребителски модели. Най-големите пристанища и летища, инфраструктура в Индонезия продадена пак на запада. Арабски свят, кръвни наследници на Мохамед оборудвани и екипирани със западни технически средства в инфраструктура и производства. Това е половината популация, най-древните и устойчиви цивилизации.
Хиндуисти, будисти, даоисти, ислям, всички гледат в една посока, ти теглиш на друга.
Защо ти да си прав, а те да грешат?
Кое ти виждаш, а на целият свят убягва?



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.07.22 12:22



Едва ли най-старите цивилизации се хлъзгат на нивото на западащата ни цивилизация. Уви, либерастията завзема все повече територии, и това несъмнено ще я хвърли в пропастта на безвремието или на бунището на историята. Или ще се усети и ще прекъсне този позорен път, или чао.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: NAVYBG]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 13:56



Ти що се поддаваш на това "либерастийско хлъзгане"?
Това е риторика от времето на Ваймарската република и последвалите хитлеристи. Обратното на либерала е фашиста. Никой не те кара да избираш едното или другото. Те си се борят помежду си, ами да си се борят, кво ти пука.
Да, най-добре и двете да идат на бунището.

Вярвай в нормалното! То не дефилира нощем с факли или денем с голи гъзове, но това не означава, че не владее силата и правдата, не държи равновесието.

Нещо дребно ще ти дам. Нали англо-саксите били "знамето на либерастите". Е, Кевин Спейси осъдиха ли го в Америка? Съдят ли го в Англия? Плаща ли си за "либерастията"?
Доналд Тръмп не го ли съдят също?

Кога Путин на съд в Русия? Защо не осъдиха Жириновски за содомия, а Рогозин за фашизъм?
Кои са "либерастите" с оглед на посочените въпроси. Те не са въпроси, те са факти.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 14:15



Аз това ти обяснявам, че няма наши и ваши, щото живеем на 3км. един от друг, а не ти на Фарьорските острови, а аз в Зимбабве, ти пак се мяткаш по твоите си фрустрации. Кво ме боли кво инвестират в Индонезия? Тука що не инвестират, нали от тук те заболя и тръгна на кавга? Какви хубави хора са и видиш ли как оправяли дереджето на Индонезия и Малайзия. А тук? Къде ни е изгодата? Нали ти винаги говориш за взаимна изгода в съюзите? Ето, руснаците са скапани, не сме в съюз с тях от 33г. В съюз сме със Запада. Аз с Германия и ЕС си знам изгодата. Прибират ни шкартото от работна ръка, търгуваме с тях безмитно, дават ни пари по еврофондовете. Аз съм ок с тях. Ама с твоите хора, къде ми е изгодата? На кво отгоре Херо Мустафа ми реди правителство? Инвестирали са 100 милиарда долара в икономиката ни ли? Направили са ни БВП-то 30 000 долара на човек ли, кво? Само искат. Купете самолети, ама ние ще ви ги бавим, ама вие си ебете майката, неустойка няма. Спрете си руската газ, щото ония са враг. Ама бизнеса ви ревял, ми ебете си майката, нали сме съюзници, а ония са враг. Къде ми е изгодата да слушам американеца? Къде ми е безплатната техника или военна помощ в долари, каквато се раздава и на Гърция и на Египет и на Израел, а до скоро и на Филипините и Колумбия. Хайде холан, кога стана циганин, кога ти почерня гъза.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Редактирано от komitaO3 на 22.07.22 14:17.



Тема кое е по- добре..?!нови [re: komitaO3]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано22.07.22 14:29



БВП България 1989 г- 0коло 40 000 000 000 лева

==============================

БВП (ППС) ≈ 2022
• Общо 203 млрд. щ.д.[4] (73-то)
• На човек 27 890 щ.д.[4] (55-о)
БВП (ном.) ≈ 2022
• Общо 86 млрд. щ.д.[4] (68-о)
• На човек 12 340 щ.д.[4] (61-во)
ИЧР (2019) 0,816[5]
много висок · 56

ако бяхме с Русия колко щеше да ние БВП ....?!

Редактирано от o_megas на 22.07.22 14:31.



Тема Re: кое е по- добре..?!нови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 14:39



Аве ква Русия ви е подгонила, писна ми вече. Ние сме член на ЕС и говорим за намесата на САЩ, с действия, които се отразяват на икономиката ни в негативен план. Германия меси ли ти се нещо, да си спираш газа, а? Франция се чуди как да ни угоди за споразумение с Македония, Гърция с изкл. на 1-2 изявления и то последните 6 месеца, гък не са ни казали за спора с Македония, даже в парламента им имаше изказвания, че македонците са българи. Турците ни жалят и пренасочват бежанците към Гърция, всячески се чудят как да поощрят стокообмена.И ние тук говорим за взаимоотношенията България-САЩ и намесата им във вътрешните ни работи. И веднага се появява някакъв като теб с дежурната опорка, ама преди как било. Няма го преди вече, има сега. Има настоящи интереси на България, аз живея сега, не в 1989г. Ти нали си израснал, когато СССР ни се е месил и си бил против това, това ти е формирало политическите интереси. Сега що си ок, САЩ да ти се месят? За принципи става въпрос тук. Ама явно нямате принципи, а сляпа омраза.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 14:40



От уважение към теб го правя, търся и ти давам доводи. Искам да спреш с лошия си език и омраза. Не я разбирам. Нямаш право.

Нагло е да казваш - дайте ни всичко без да искате нищо и с предимство, само щото сме готини. Не си прав, грешни са ти примерите. Гръцкото правителство предостави цяла Гърция на САЩ само и само да я спаси от гражданска война и национално разцепление. Успя!
Филипините си получиха независимостта, но получиха и средствата за нейната защита заради ползите.
Израел без помощта на довчерашните си "подтисници" Великобритания и САЩ нямаше да съществува. Без САЩ нямаше мир между Израел и Египет. Днес има паритет, а не както със съветската помощ. Колумбия беше нарко-република вредна не само за САЩ. Едни други ги подкрепяха и ти знаеш кои са те.

Да, Комита. По-добре да заживея като бял човек с цигани, отколкото като циганин с белите хора.
Циганите живеят от помощи и фондове, пич! Циганите, а не белите хора!

С твоите доводи и дето сме го получили и получаваме от тях ни е много. САЩ има една максима - в една ръка морков, в другата гьостерица. Винаги дават първо моркова. Ти все го отказваш - яж тогава гьостерицата и не мрънкай, но недей да съдиш нас, дето обичаме морковите.
Всъщност... Мрънкай си, не пречиш чак толкова.



Тема Re: кое е по- добре..?!нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 14:45



Ти си дето мрази, не са другите.

Германия и Франция са Германия и Франция именно заради взаимодействието си със САЩ. Без САЩ си просто придатък към Франция и Германия, без никаква независимост. Това пък ти казвам аз.
Ти си реви за фондове и подаяния.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.07.22 14:49



Баце, не се поддавам, ама гледам, че ни го натрисат. Искаме- не искаме, никой не ни пита!
И фашизъм няма, не я употребявай тази дума, тя е в речника на комундетата.
Кевин Спейси никой нямаше и връв да му каже, ако бе обикновен педераст, точно обратното - щяха да скочат на защита. Ама има какво да му обелят от сметката.
Значи гей-парад може, Луков марш - не!? Защо, ако мога да попитам?



Тема Re: кое е по- добре..?!нови [re: komitaO3]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано22.07.22 14:50



И веднага се появява някакъв като теб с дежурната опорка, ама преди как било. Няма го преди вече, има сега


да де колкото и да е лошо сега е по-добре от предишното "хубаво"





Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: NAVYBG]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 14:59



Как няма да има! Аз съм за Луков марш. Докато има ком-соц паметници и червени + шарени байраци аз съм ЗА Луков марш, ЗА свастики в агитките.
Искам само да не се колят помежду си. Нищо не могат да ти наложат.

За Спейси също си прав. Няма да възразя. На нас, нормалните пари ни трябват, не идеологии. Ние парите им искаме така,както те искат нашите да преживяват някак. Да бачкат бе!



Тема Re: кое е по- добре..?!нови [re: o_megas]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 15:03



Как да му обясниш, че без САЩ и Запада след СССР и Русия нямаше да я има, ама нали трябва да си навираме идеологията навсякъде, щото няма какво друго да предложим.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 15:30



От 5-6 поста ти се задава конкретен въпрос, къде е моркова на САЩ спрямо България? Клинчиш, обвиняваш в омраза, т.е. отново биеш човека, а не тезата. Пък като се и познаваме, аз ако започна да те бия, ама пазя уважение. Нямаш отговор, знам, затова те боли. На подаяния никой не чака, ние нашата дан на ЕС сме си я дали, отворихме си икономиката за тях, усвоиха я, нямаме нищо наие вече, мълчим. Налагат регулации, мълчим, стискаме бузи. САЩ къде е питам? Не можете да ходите самостоятелно, без проходилка и една крачка не можете да направите. Ама проходилката ви е нужна на мозъка, не на краката. Не можете да мислите самостоятно, не можете да правите политика самостоятелно. Националния интерес го осмисляте спрямо интереса на Големия брат. Най-добрия продукт на комунизма сте, опитомени, послушни, страхливи
Кой е Господаря ви е естетическа подробност. Аз Русия НИКОГА не съм я превъзнасял, НИКОГА, много добре знам какво е Русия. Вие не осъзнавате какво е САЩ, забравили сте вече какво е свободата.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: кое е по- добре..?!нови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 15:32



Зо обикновения човек след 1878г. е било по-хубаво, спрямо преди това. За обикновения човек, към 1970-те е било по-хубаво, спрямо преди 1944г. За обикновения човек, сега, масово не се усещат добре. Добре е на определена класа, миниатюрна, останалия човек се мъчи, не се усеща сигурен и смята, че е излъган и ограбен. Няма да го приемеш, знам.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.07.22 16:03



Комитски, знаеш ли колко американски инвестиции комундетата им мамето ебаха? Не знаеш явно... Дай да ти кажа една, дето е известна - БАТ! Къде сега са БАТ - в Румъния! Dow Chemicals - не знаеш, ама 2008а искаха да правят огромен завод за латекс за 2 млрд $, тогава Серго сви ушаци... И Дау напали към... Турция!
Американците са адски чувствителни към корупцията, една йота и са набили камшици!



Тема Re: Заразният български пример:нови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано22.07.22 16:04



Исторически претенции към съседите: Как Хърватия последва българския пример



Слава кокаине! Героям сало!

Тема Михаел Мартенснови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.07.22 16:05



Един много обективен и коректен към България автор, който декември месец обясняваше на немските читатели как през ВСВ сме българизирали Македония безогледно и как не признаваме малцинството в Пиринско. Сега и за Хърватия ние сме му виновни.



П.П. "Дойче зеле" обича да го нарича познавач на България или нещо от сорта беше.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 22.07.22 16:04.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 16:34



Я да видим...

Коя държава е инвестирала свои средства в отбранителната система на България - летища, учебни бази, тренировъчни, комуникации?
Посочи!

В колко висши военни академии по света се отпускат места за обучение на наши военни специалисти?
Посочи!

Кой последно е заявил намерение да инвестира във военни средства, свои пари, не наши?
Посочи!

Коя е последната, ама току що отчетена чужда инвестиция сега, онзи ден?
Чий са тези 80 милиона?
Посочи!

Положителен търговски баланс знаеш ли какво значи?
С коя държава нетния положителен приход ни е най-висок?
Посочи!

С колко държави имаш договор за взаимна защита на инвестициите?
Как го спазваш ти, посочи!
*Едни дела се водят в САЩ в момента, а тук няма дори дело заведено, знаеш ли?

ЕС ти отпуска (планира, още не си ги видял даже)за 2022г 773 милиона евра


Преките инвестиции на САЩ в БГ само за 2019 са , в кризата са 756 милиона долара, а общо за 2020 и 2021 са 2,5 милиарда долара инвестиции в кризата и 25% увеличен стокообмен с положителен търговски баланс.

С Германия вече имаме отрицателни инвестиции. Те теглят пари от тук, а не изнасят.
Гледаш, че примерно Холандия инвестира тук, но това са холандски фирми. Парите на тези фирми чий са?
Посочи!
Кои фирми/инвеститори реинвестират печалбите си тук?
Провери, посочи!

Колко държави инвестират в българското образование и имат свой колеж, университет тук?
Посочи!

Кои държави и колко пари се отпускат за културни обекти да те питам, като последния е в Пловдив?
Посочи!

Какво искат те от теб - закони ли да синхронизираш, вноска ли да правиш, да им се отчиташ нещо?
Към кого ти нямаш задължения, освен по двустранен договор, който можеш и да прекъсне всяка от страните, когато си поиска?
Какво значи независимост и кой те кани на преговори лице в лице, а не на другарска спявка всеки да си дърпа чергата към него?
Кое ти запълва смисъла на понятието независимост?

Кое от това те могат да си го отнесат в къщи, би ли помислил по темата само. Не искам да ми отговаряш.

Жив и здрав да си!



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 19:12



Слънцето ли те напече, що ли...
Българската военна инфраструктура е жалко подобие на тази, която имахме до 1989г. Каквито и реконструкции да има на Графа и Крумово, са за наша сметка, не за американска, за да ги пригодим да кацат и техни самолети и хеликоптери. Каквито и подобрения да има на ползваните от тях бази, то е защото там български военен не стъпва, те се ползват ексклузивно от американците.
Военни академии България си има, с традиции при това, специализации могат да се карат навсякъде. Това даже е смешно, все едно сме Конго и трябва да се радваме, че ни учат как се прави флангова атака. Каквото изнесохме в Афганистан и Ирак, щото от специализирали в САЩ е било.
Тия Ф-ки кой ги плаща? Байдън сигурно. 1,67млрд.долара.
Къде ги видя тия американски пари в българска военна инфраструктура? Пак добре, че си нямаме някой Бондстийл тука, хептен на колония щяхме да заприличаме.
Пълно раболепие е твоето.
Колеж били отворили, голям праз. Нали някъде трябва да си люпят кадрите. Мис Стоун като шеташе, за чия кауза шеташе тука преди 120г. Нали трябва да си отглеждат още малки лейтчета.
И какъв стокообмен ми навираш? Изнасяме компютри и машини и внасяме компютри и машини. Основно покрай Дънди прешъс, за минното дело и Мариците. Голям смях.
И да, знам, че и ЕС ти е крив.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.07.22 19:33



Аааа, ама това ли ти е последната "американска" инвестиция?



Поредните игри на бай Ристю Ковачки.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано22.07.22 21:06



Такава ли е работата там?
Може!

Ето ти малко и в махалата:


В тия гладни години и това е нещо.

А, до скоро, ако ми кажеше, че ще се намери кой да даде за нещо наше (грубо казано наше, българско имам предвид) два милиарда и сто осемдесет милиона така, на куп, в това време, щях да се смея с дни.
А зад тези не ти ли е интересно кой стои:

Виж по адреса на кой е сградата на главната им квартира. Кой друг я ползва.
С подобни "хубавци" не е полезно да се шегуваш много.

Тия, последните кво правят тука в тва време, можеш ли да ми кажеш?
От цяла Европа що им трябваше тук да се навират?



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: jingiby]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано22.07.22 23:20



https://strumski.com/biblioteka/?id=3238
Дедовците (Магден Кръстев Стойков и Нанчо Настев Янев) презирани и репресирани от сърбите како българи, с пенсии от Цар Борис III и бугарските окупаторски власти во 1943 г., внукот Мариo Jанески - председател на Црвена Младина на Левица, глуми партизан, кине кошули и протестира против "бугаризацијата"....сите "Темпо-левичари" некогаш биле фашисти, ил' да? Важно е паре да има, брате, йебига...

"През 1912-1913 година Магден Кръстев Стойков е постъпил като доброволец в Македоно-одринското опълчение на 6 Охридска Дружина 2-ра бригада 3-та рота и взел участие във всичките боеве на дружината.
През 1915-1918 година е служил в 11-та пехотна Македонска дивизия, 63 пех. полк, 3-та позиционна картечна рота. Осъждан от чуждата власт не е бил, но е бил малтретиран като българин..."

"През 1912-1913 година Нанчо Настев Янев постъпил като доброволец в Македоно-одринското опълчение в 6-та Охридска дружина 3 рота. През 1915-1918 год. е бил Български войник в 11 дивизия 63 пех. полк. Осъждан не е бил... Ползва се с добро име между населението, а от властта (през време на сръбското робство) презиран като българин, служба не е заемал..."

***
Слава Україні!



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано24.07.22 13:51





На кратко:
От 2016 до 2021 - повече от 160 мил. Долара директно предоставени от САЩ за модернизация на БГ армията.
Отделно още 100 милиона долара дадени ни от САЩ по проекти съвместни за комуникации, морска защита и обучения.

Повече от 6500 наши военни обучени. 600 обучения спонсорирани от САЩ.


1,352 милиарда долара (без Ф16ките) е военния стокообмен с тях, като американската техника за нас в 2021 е оценена на 50 милиона долара.

От началото на войната в Украйна е засекретено, предполагам. Но вече обявиха нова програма от отбранителни средства за нас.

Разходите ни за отбрана обикалят около 1 милиард долара годишно. Изкарай парите за заплати и други социални дейности в армията и сравни с горните цифри.
Сравни бройките за прием във военната академия и авиационното, военноморски и ги сравни с горните

Да, не е достатъчно и аз също съм на това мнение.
Друг някой нещо подобно да ти предлага?


100% съм сигурен, че дори не си правил усилие да ги потърсиш цифрите, да сравниш, прецениш.
Ти пак няма да кажеш, извинявай, брат, може би бъркам, други места гледам.
Поне не бъди така предубеден, човешки те моля!
Загуба от работа с тях нямаш, имаш само полза.

Какво общо има лейте (Митака) тука?



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано24.07.22 18:26



Малко смешки:



***
Слава Україні!


Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: Amateur]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано24.07.22 18:56



Шегата настрана, за мен ги готвят много добре. Далеч по-добра позиция за интегриране в ЕС отколкото бяхме ние. Акцент в икономиката и контрол върху обществените средства, планирано и разпределено, наблюдатели от всякъде.

Нормално, по-малка държава, по-малко дертове и с по-малко пари повече резултат.
Имат шанс да се наредят и до балтийските. Ще видиш тогава, като почнем ние да им го учим "язикот" и им се редим за пасоши, да ни пишат тамошни "Бугари".



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.07.22 20:43



Тук вече малко пресоли манджата ;)



Тема Аааааааааааааааааанови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.07.22 09:14



хахахахахахахахахахахахахахахахахахаахахахахахахахаахахахахах



Тема Re: Напоследакнови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано25.07.22 19:23



Лека поправка ; дори в Източна България не казват “голЯмите батковци” , а “голЕмите”.


Големите обърнаха земята да бъде вдигнато ветото. Това е, което се случи. Освен това обърканата българска позиция, с кой проблем по напред да се почне , бе стриктно филтрирана от медиатора Франция, но консултирана и с останалите в ЕУ. То ест , останаха нещата, които според тях само “make sense “ и България да не може да злоупотребява с позицията си. Идеята е наистина тези комисии да бъдат разтоварени от политика и обществото да се успокои и приеме с вкарването на българи в устава .
Не разбирам защо разглеждате българите като натрапник при положение , че се засягат теми с доказан български характер. А ако България не държи на консенсус относно тях със СМ, утре те ще бъдат използвани от РСМ именно против нея. Те и сега са фалшифицирани с тази идея.
Защо мислите , че става въпрос само за български опити за доминация , а не виждате , че се навлиза в българското културно пространство . Много е лесно, с такава нагласа и ненаучни методи , да се навлезе и извън македонските , и към тракийските и мизийски етнографии за да се служи на ненаситния Югославски шовинизъм . Пример мога да дам с Ран Босилек.

Редактирано от torlakov-93629 на 25.07.22 19:28.



Тема Re: Северномакедонците приеханови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано25.07.22 19:58



Опитвам се да си го представя

. Какви ли ще дробят , как Ацо минал през Силистра като ловил мамути .
Албанците и географията са естествена пречка това да се случи. Въпреки , че бих се радвал българи и македонци да имат по два паспорта и на никой да не му пука от това.



Тема само българите са спорнинови [re: torlakov-93629]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано28.07.22 10:01



Траянов: Вписването на българите в Конституцията трябва да е на принципа на реципрочността
27.07.2022 г
Не се спори, че хърватите и черногорците трябва да бъдат включени в конституцията, само българите са спорни, защото го правят с изнудване и условия, подчерта президентът на Демократичния съюз Павле Траянов на днешната конференция в Скупщината.

- Нашата позиция е, че ако се подходи към промените, те трябва да са на принципа на реципрочност, тоест да се признаят правата и на македонските граждани в България, каза Траянов.

Той беше решен, че те няма да подкрепят промяна на конституцията без реципрочност.

- Сигурно целта на България е да покаже, че има българи в Македония. Не искам да използвам тази дума – побългаряване. Вероятно ще започнат конституционни промени. Този процес ще бъде труден и сложен, каза той.

Относно обявения от ВМРО-ДПМНЕ референдум за Преговорната рамка Траянов каза, че въпросът и датата на провеждането му все още не са определени и затова като партия имат "сериозни резерви".

- Има много дилеми и въпроси и затова имаме сериозни резерви към референдума, нашата позиция беше да се проведе референдум, ако парламентът вземе консенсусно решение за или против, но това не се случи. Това е индивидуално искане на ВМРО-ДПМНЕ, но все още не са уточнили някои въпроси, каза Траянов.





Тема Викторнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.22 09:30





Редактирано от goga на 29.07.22 11:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.