Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:50 03.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Малко за артилериятанови  
Автор Kpakpa ()
Публикувано19.06.22 12:59



С предварителната уговорка, че не съм завършвал артилерийска специалност, нито военни академии, все пак има съвсем прости, на практика азбучни истини, ясни на почти всеки общовойсковик.



Като цяло, с известно приближение, при равни други условия, сравнителна скорострелност, и до определен калибър, има едно известно правило за огневата мощ и въздействие при преминаването от един калибър в друг.

И то е, че промяната в калибъра се съотнася към промяна на огневата мощ в съотношение на кубическа функция, т.е. замяната на една пушка с калибър 10мм с оръдие от 100мм, има значимостта на повишаване на огневата мощ с фактор 1000. С други думи, огневата мощ на 1000 войници, въоръжени с въпросната пушка, е приблизително равносилна на въпросното оръдие. И тази зависимост в много голяма степен стана ясна дори на хора много далеч от военното дело с текущия конфликт в Украина.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Kpakpa]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано19.06.22 14:07



Артилерията наистина е солта в една война. Аз, като прост кашик, преквалифициран по-късно в свързочник, не осъзнавах това допреди години. Добре че беше брат ми, да ме разцъка. Той е бил изчислител (не знам как се казва точно) на гаубици, и според собствените му хвалби, е бил голям талант. На учения неговата рота винаги е била първа. От десет стрелби десет отлични попадения. Най-интересно ми беше, че с гаубици съветско производство (май 102 мм), които имат обсег 22 км (оптимално стреляли на 15), за отлична стрелба се счита попадение до 5 метра от зададените координати. А аз винаги съм си мислил, че пуцат наред, пък каквото стане.

***
Слава Україні!



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Amateur]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано19.06.22 14:58



Днес има толкова клипове, сайтове, статии и тренажори в нета, че за А и Б не ти трябва да си служил артилерист.
Както калашника и РПГто ги учихме в училище по военно.

Целите на артилерията се препокриват с ударната авиация, ръчно-преносими средства и дронове, управляеми джаджи разни.

Шведите имат колесна, модулна и напълно автоматизирана, скорострелна система за управление от двама души - шофьор и командир.
Стреляш на екранче с джойстик.
Обещават и нея да дадат на Украйна.

В момента щатите започват програма за нов, хибриден хеликоптер - да пренася артилерия и сам нанася удари. Състезават се три фирми, както при избора на лекото оръжие - Белл, Локхийд Мартин и Сикорски. Ще може да се управляват както ръчно, така и достанционно, като дроновете.
Белл имат вече пробен образец и можеш да видиш на клипове само как изглежда кабината - седалки на лукс автомобил, джойстик и таблото огромна плазма, като широк айфон. Основна цел е бързо и лесно да се научиш и пилотираш.

Диванните войски сме на мода, момци. Можем и ние, пенсиите да се запишем артилеристи скоро.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Amateur]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано19.06.22 14:58



Браво на брат ти. Може би става дума за "Карамфил" 122мм с действена далекобойност от 15км. Имаме ги в съветски и съветско-български вид. Попадение на снаряд от Карамфил до 5- 10 метра от целта си е жив ужас...а дивизион самоходни Карамфили, с добро ПВО и смяна на позиции, е ад под небето и може да съсипе настъплението на бригада или две.

При артилерията се получава отлична смес от достъпна цена на единица боеприпас, често много висока степен на подвижност, далекобойност и достатъчен калибър, при висока устойчивост на ствола. И отлични условия и възможности за производство на широка гама български боеприпаси.

Без преувеличение, сме номер едно на Балканите по артилерия и боеприпаси, и никой от съседите не може да си въобразява, че ще му се размине в случай на нападение.

.
.

Големият въпрос е как ще заменим след 20 години съветската ни артилерия, която преобладава. Здраво държавно финансиране в наши проектно-конструкторски бюра и в собствено производство.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Kpakpa]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано19.06.22 15:15



Сега го питах, да, 122 мм. Но няма спомен да са ги наричали "Карамфили".

***
Слава Україні!



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Amateur]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано19.06.22 15:24



Може би ги знае под руското име "Гвоздика"...както споменах, не съм артилерист, но от 30ина години с този калибър сме изцяло с Карамфили.

Никога не ни е бил проблем въоръжениего, а като цяло недостатъчната подготовка на личния състав.

Така че още веднъж, поздравления на брат ти.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Kpakpa]  
Автор nikolayds ()
Публикувано19.06.22 15:54



Артилерията в Украйна е царица, защото двете армии са равностойни.

При една армия с въздушно господарство, неоспоримо, артилерията на другата става само за цели.

А в бъдеще, С поевтиняването на умните снаряди и дронове, също се изменят нещата.
Ще поживеем ще видим.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано19.06.22 15:56



Сега го питах, да, 122 мм. Но няма спомен да са ги наричали "Карамфили".

122 мм. Гвоздика (Карамфил) е САУ:



Иначе 122 г. буксируемата е Д-30:



А аз съм служил на още по-старата (обр. 1938 г.):



Редактирано от cumanich126454 на 19.06.22 15:56.



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: cumanich126454]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано19.06.22 16:00



Аха, значи е втората. Не е бил на самоходна гаубица.

***
Слава Україні!



Тема Re: Малко за артилериятанови [re: nikolayds]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано19.06.22 16:39



Въпросът е сложен и зависи от условията. Смея да предвидя, че класическата артилерия, включително евтината реактивно-залпова, в условията на Балканите ще има огромно значение поне още 50 години при война.

Що се отнася до въздушно господство, затова има и закрити позиции, смяна на позиции след 2-3 изстрела, маскировка, да, и подземни тунели за движение на самоходките и т.н. Но в крайна сметка е и въпрос на цена-цел.

Мисля, че към днешна дата нямаме несамоходна артилерия на действителна служба, било реактивно-залпова, оръдейна или минометна. Единствено противотанковата е на буксир.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.