Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано10.05.22 17:24



"Държавна администрация"=всеки водещ се държавен служител, т.е. получаващ заплата от бюджета, вкл. детски учители, начални учители, гимназиални учители, армия, полиция, пожарна. И чак тогава идва чиновническата администрация. Не гореизброените са проблема. Десетки са структурите, които съществуват само на хартия или за да се превъртат пари през тях или за да се назначават партийни кадри на 5-10к заплата (контрольор на участък от магистрала/първокласен път). Повечето от тези структури са "невидими", тъй като никой не подозира за съществуването им, още по-малко какви разходи за бюджета генерират. Към всяко министерство има една камара такива служби. Пълния списък е 15 листа, виждал съм го. Именно заради гореизброените апендикси, нормално работещата администрация стои на ниски заплати (но пък полезните винаги са подплатени с граждански договор). В България в "администрацията" с пълна сила важи закона на Пайрето 1/5 работещи срещу лентяи, вкл. по частните фирми.
Общините е отделна тема. Може и да има малки общини, които с европроекти да станат китки. Големите общини са в хронично предфалитно състояние, защото издръжката им непрестанно расте, а нуждите се увеличават, било инфлация, било по-високи изисквания от населението. В същото време, местните данъци и такси, са практически много ниски, държани такива по чисто популистки причини. Т.е. и 0% корупция да имаш в дадена община и структурна реформа да направиш, пак няма да се освободи нещо мащабно като ресурс. Просто икономиката ни е слаба. Трябва да чакаш на бащицата от София. А когато бащицата реши да инвестира в спортна, а не обществена инфраструктура, става страшно.
ЕС има и плюсове има и минуси. Еврофондовете изкривиха икономиката, тъй като се усвояват от строго определени фирми. Капитал даже имаха проучване по темата. Т.е. те не изиграха ролята, която трябваше да изиграят.
Тъй че, колко да е наизуст, житейския опит от първа ръка.

Редактирано от komitaO3 на 10.05.22 17:25.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.05.22 18:27



"помнете ми думата, след година народа ще си спомня само с добро и носталгия "годините на Бойко"."

Числата и статистиката са безпристрастни. Още преди 3-4 години, като си говорихме
по подобни теми, беше видно колко и как е нарастнал БВП на глава от населението в Бг и околните страни. По памет помня, че имаше един чувствителен срив около предишната световна икономическа криза и през 2015 г, всички други години до 2020 бяха възход и растеж. Ти се дразниш, като сравняваме с Румъния, но цифрите сочеха и сочат, че до към 2006 г сме били почти наравно, след това те се рязко дръпват напред и до към 2019 г ни водеха с поне 30%. Това се потвърди и при трите ми ходения в Румъния като турист между 2018 и 2019 г. Че и те не са идеални, не са, но си личи повече напредъкът. Сега , дали при нас само размерите и броят на населението ни са минус или си има и други фактори - всеки сам може да прецени...

И с Б.Б., и без Б.Б., растеж щеше да има. С него или без него, щяхме да ядем пак дървото - нито ковид-пандемията, нито войната в Украйна зависят от нас. Но въпросът е, че новите дойдоха с големи заявки и претенции, а се оказват много боси и некомпетентни. При Б.Б. имаше стабилност, сега е пълен хаос. Относно кражбите - чакам присъди. Засега не се вижда нищо на хоризонта.

Не бива да си плюем държавата, колкото и да са ни дотегнали политическите опоненти. Б.Б. си идва и отива, България остава.

И пак казвам: забравете за СМ.


В момемнта се ражда нова нация - северомакедонската.

Редактирано от goga на 10.05.22 18:29.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.05.22 18:34



Комита, ти у САЩ, щеше да си завършен тръмпист републиканец.


Техните конгресмени повтарят 1:1 това което пишеш.
София е Вашингтон. ЕС е ФЕД правителство.
Раздутата админ, точно по този начин. Субсидиите и фондовете. 1:5 е различно. Хроничните недофинансирания, липсата на адекватна инфраструктура…

Майтап.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано10.05.22 18:39



Тръмп е практик. Аз харесвам практиците.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.05.22 18:41



Ще ни стигнат и още как. Не за друго, а защото ЕС рязко даде задна скорост. Европа се самоубива.
Изявлението ти не е правилно в много насоки.
Първата е, че твърдиш, че Европа се била самоубивала. Няма политически единна Европа. Поне не и все още. Как едно неясно какво пространство (може би географско?) или политически субект, може да се самоубие също не ми е много ясно. Освен това трудно се коментира изявление от такъв тип и защото не знам какво имаш предвид под самоубива се. Ако имаш предвид ЕС (но това си е моя догадка) - не той не се кани да умира, нито да се самоубива. А ако сравним Сърбия с ЕС - юридически и политически факт е, че от 2014 година Сърбия е кандидат за членство в ЕС (а не обратното

) и че към момента има отворени 18 преговорни глави и е затворила две.
Ще ме убедиш, че ЕС се е скапал и че Сърбия се е насочила към "светло" бъдеще, когато държавата официално се откаже от преговорите си за членство.
По въпроса за икономиката.
Много от нас сме в този форум от дълго време. Моя милост поне 18-19 години. Всички помним дългите теми, в които сравнявахме икономиката и заплатите в България, Македония и Сърбия. Ние ги надминахме едва в последните 10-на години. Нищо в Сърбия не се е променило, нито ще се промени, освен ако държавата не смени управлението си и не започне бързо да се интегрира в ЕС. Ние ще видим голяма полза от това, тъй като ще се озовем (и по-специално столицата ни) в центъра на регион със свободна търговия и обмен на стоки. България ще ускори развитието значително. (Вярвай ми това е също и една от причините да считам, че трябва да пуснем и Македония, колкото се може по-бързо в ЕС).
Както казах, много от нас пишат и четат тук от години, вероятно поради тази причина си дължим уважение. Моля те, следващият път, когато твърдиш нещо, нека не е с лозунги характерни напоследък за митингите на некои маргинални политически формации.
С уважение ...



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: tuzlija-179435]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.05.22 18:44



Според дядо ми сърбите твърдели, че до Искъра се говори сръбски - т.е. претендирали са за земите до там, а отвъд Искъра на развален сръбски.
Вярвам всичко за шовинизма на сърбите. Македония е ярка илюстрация до къде е стигало безочието им.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: goga]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.05.22 18:46



Това за Макрон го вярвам. За съжаление ние нямаме никоя голяма европейска държава като симпатизант. И все пак ЕС дава достатъчно механизми да защитим позициите си - независимо от двойните аршини.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.05.22 18:54



Което води до икономическо изоставане спрямо Азиатските тигри.
Не е вярно това твърдение - азиатски тигри в момента няма. Има Китай. Само неговата икономика расте експоненциално и може да продължи да прави ръстове от над 5% годишно. В другите високотехнологични и промишлени центрове в Азия има аналогични проблеми като в Европа - напр. застраяване на населението и забавяне на ръстовете. И за Китай демографията е проблем, но при тях все още половината население живее на село и тепърва има още много работна ръка, която може да се включи в производството и услугите.
Не знам какво имаш против руския или друг газ, ако може да се достави на приемлива цена? (Руския газ - най-православния газ на планетата???)


При инфлация от 50% (напълно постижимо) Сърбия ще ни бие по жизнен стандарт. - Мдааа. С това просто не мога да споря. Ако в България има инфлация породена от общ ръст на цената на суровините - в Сърбия няма да има?
Чакай.
Отивам ...
Да си скъсам дипломата по икономика.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.05.22 19:04



Преди 4 години DW констатира



Сега това в пълна сила важи за Германия (и за ядрото на ЕС). Зелена сделка, отказ от въглища, отказ от ядрена енергия води до неконкурентносбособност. Която се засили след отказа от руския нефт и газ. Е, това ако не е самоубийство, то какво ще да е? А ако локомотивът на Европа се повреди, какво остава за вагоните закачени за него? Нищо хубаво не я очаква Европата...



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.05.22 19:19



Сега това в пълна сила важи за Германия (и за ядрото на ЕС). Зелена сделка, отказ от въглища, отказ от ядрена енергия води до неконкурентносбособност. Която се засили след отказа от руския нефт и газ. Е, това ако не е самоубийство, то какво ще да е? А ако локомотивът на Европа се повреди, какво остава за вагоните закачени за него? Нищо хубаво не я очаква Европата...
По въпроса за енергоизточниците не се считам за толкова компетентен. Все пак ЕС съдържа в себе си парламентарни демокрации. За да може един политик (в ЕС) да спечели избори той следва да защити определена платформа. Мисля, че (особено в Германия) там където се говори за зелена сделка и зелена енергия - това е вследствие на избиране на партии със съответни платформи - т.е. това е като решение на народа (дори в ущърб на бизнеса). Все пак дори Германия показа, че е склонна да преразгледа тези си позиции с няколко неща и което на мен ми направи по-силно впечатление възстановяване на производство на електричество от АЕЦ“.
Сега ми е интересно да те питам - ти съгласен ли си (при условие, че не одобряваш (явно) зелени политики) в България да се добива газ? В Северозападна България има значителни залежи - не само шистов газ, в Добруджа и шелфа ни има знтачителни залежи на шистов газ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.