Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:39 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.05.22 11:50



За Сърбия го писах тук още преди 3 год, като споделих впечатленията си от там: по-зле са от нас. Без значение какви заводи открива Вучич.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.05.22 13:06



Не са билиони (имаш в предвид милиарди), а трилиони. С ‘Т’. С 12 нули след първата цифра.

* Ако позволиш малка забележка.

Редактирано от nikolayds на 10.05.22 13:08.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: nikolayds]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.05.22 14:36



Не са билиони (имаш в предвид милиарди), а трилиони.

Да, да... Ползвах стара комунистическа скала: Милиард, билион, трилион





Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: goga]  
Автор Hon Gil Donchevski (уфолог)
Публикувано10.05.22 15:17



Имам комшия-сърбин, който от 35 години живее тук. Стар шверцер, още от началото на 80-те, след това по време на ембаргото пак беше в играта.

Никога не е работил в България (подозирам, че му е под достойнството). Разчита на една военноинвалидна пенсия от времето, когато е бил войник в ЮНА, заплатата на жена му и ако някой нещо почерпи. Така се завъртяха нещата, че през последната година ни се налага да прекарваме повече време заедно и понеже той е свикнал да храни България и българите пред пияниците, с които общува, а те от своя страна да го аплодират, се опитва(ше) това да пробутва и на мен. Не му оставам длъжен и той се газира. Не пропускам да му напомням, че няма една прочетена книга и това много му личи. Не спори и не го отрича.

Всичко вижда, всичко чува, нищо не му убягва. Класически Андрешко! Най-редовно докато пътуваме разказва как българите уж нямали пари и само се оплакват от това, а гледай какви коли карат. Викам как да нямат пари, като в банките дремат 100 милиарда. Луд ли си - вика - къде са тия пари?! Виж - казвам - само строителните кранове по София - чистата печалба от една кооперация е между няколкостотин хиляди и няколко милиона. Заисли се колко са крановете и опитай да остойностиш цялото това строителство. Замисли се и колко съпътстващ бизнес има покрай това. В Белград не можеш да видиш един кран, а в дълбоката провинция, от където си ти, хептен – с трън да влачиш, нема кво да закачиш.

Сутринтна на един светофар до нас беше спряло ново Волво-камион за пренос на пясък, пръст и разни насипни товари. Цъка, чуди се, уведоми ме, че струва около 400-450 хил. лева и откъде ли са тия пари. Викам – гледай крановете – за да стигнеш до крана, трябва багер да копае и камиони да извозят изкопаното. Гледай крановте и смятай колко такива камиони са необходими за всичкото строителство в София. Проста математика е. Нищо не казва, вероятно смята.



Сутринта ме уведоми, че в Гърция дали по 150 евра на пенсионерите за Великден, в Сърбия по 25, а в България по 35. Както и че цените на колите втора употреба в Белград били същите като на Горубляне, но там почти нямало продажби. Викам - нормално, ние сме европейци и живеем по- на широко, а твойте сиромашки сърби гледат да покрият най-необходимото. Колата (била тя немска нафтова пвечка на десетина години) е лукс.

Сърбия няма на какво да стъпи, за да бъде по-добре или да тръгне да става по-добре. Печатат и разържавяват каквото остана. Освен това Вучич е класически популист, който говори това, което сръбският селянин иска да чуе.

Аз смятам, че ако при нас не се крадеше толкова много, за 15 години в ЕС + няколкото години наливане преди това, можеше да сме доста по-добре. Нямаше да станем Германия или Франция, но Белград щеше да изглежда като Лом. Щастливото според Данас десетилетие, според мен е пропиляно десетилетие, но иначе ДА - от сърбите сме по-добре.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: Hon Gil Donchevski]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано10.05.22 15:29



Корупцията у нас е башка. По-сериозния проблем е самата конструкция на приходи/разходи на обществените средства. Ние имаме десетки държавни агенции/общински фирми, които не вършат нищо, но генерират разходи. Имаме раздута и неефективна администрация, която също генерира разходи. Имаме несъбиране на данъци от множество големи данъкоплатци. Укриванено на ДДС (всъщност това е основният генератор на пари в държавния бюджет) е национален спорт. Множество от чуждестранните инвеститори, чрез счетоводни хватки, умело избягват плащането на данъци, изкл. осигуровки покрай заплатите. Това строителство за което говориш, масово е на тъмно, плаща се на ръка, под себестойност, крие се отново ДДС, а това са десетки милиарди последните 20г. И вече накрая стои корупцията като манталитет, за която няма партийна украска, тя е универсална.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано10.05.22 15:45



Сърбия я коментират колегите достатъчно. Бил съм и аз там и просто няма какво да добавя към техните констатации. Що се отнася до ЕС: мисля че си наясно, че това е най-социалното място за живот в буквалния смисъл на думата. Може да се каже с най-висок личен, на практика на повечето места масов стандарт на живот. Мога да го сравня със социална Канада барем и тук ние българите изоставаме, но много европейски страни изпреварват северноамериканската. За САЩ в това отношение няма да сравнявам. Поне двама-трима колеги пишещи тук се сещам, че живеят там. Зелената сделка щеше да дръпне старият континент много напред, въпреки трусове, които щеше да изживее в междинния период. Ако си гледаме тук и сега или само моето си положение без да ни е еня за бъдещето, може да критикуваме колкото си искаме... Войната поотложи тези планове, но ЕС ще излезе по сплотен, по-малко зависим и на практика по-силен. Това е рецепта за просперитет!



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: komitaO3]  
Автор Hon Gil Donchevski (уфолог)
Публикувано10.05.22 16:02



Да, така е. Сегашните управляващи дойдоха със заявка за съкращение на 30% от администрацията и не само, че нищо подобно не се случи, ами не бих се учудил, ако започнат да назначават нови администратори / гласоподаватели.

Плащането на данъци е възнаграждението за тоя държавен апарат. Трудно ще накараш човек, който ежедневно се бори за хляба си, да плаща за армия, полиция, митници, данъчни и всякакви други изгреблици, които чакат СМС-а за заплатата на 25-то число, а през другото време се чудят кой как да ощавят. Може би не е чак толкова драматично и за чуждестранните инвеститори, защото покрай тях се завърта бизнес, който все нещо плаща, а ако са наистина големи, то те са в Големи или Средни данъкоплатци, където работят значително по-подготвени служители от редовите бирници и ако на тях можеш да пробуташ счетоводни хватки, значи всичко е законно.



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: Hon Gil Donchevski]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.05.22 16:36



Извинявам се, че се намесвам в разговора, но мисля, че говорите малко наизуст.
Първо за раздутата държавна администрация. Първо, какво разбирате под държавна администрация. Аз лично разбирам служителите по министерствата, агенциите, областните администрации и някоя друга държавна служба ако пропускам. Тук е много аматьорско и откровено популистко да се каже - ще я съкратим с 30%. Първо като я съкратиш, как ще компенсираш работата, която трябва да се свърши? С дронове, с по-ефективни служители, компютри, роботи? Да започнем с по-ефективните кадри, ами отиди да намериш такива със 2-2500 лева заплата, това е заплата на начинаещ счетоводител в София... Ако наемеш кадърни служители с прилични заплати ще настане революция в държавата като се разбере. Същото е и положението с електронните решения. Първо те струват скъпо, второ, хората които ги разработват и внедряват струват скъпо, трето тези, които ще отговарят за сигурността струват скъпо. В България това нещо за да стане, трябва да дойде някое стабилно правителство и наистина с диктаторски методи да изоре из основи служба по служба, агенция по агенция, министерство по министерство. Това няма как да стане, затова принципа от 30 години е клъцни, срежи, напасни. Предвид използвания метод, мисля, че са постигнати чудеса.
Ще ви дам един конкретен пример. Предишното правителство (на ББ) се опита да внедри софтуер за следене на кешовите обороти. Имаше срок, избрано решение, всички компании имаха време да смятат и да решават да пригодят системите си към него. Една седмица преди да изтече срока беше такъв вой, беше такова чудо, че естествено Биби го отложи с месец, после с още един, после почнаха протестите и всичко отиде по дяволите. Въпреки това, според мен има големи успехи в събирането на данъците, но това е толкова дълга тема, че трябва да изкарам още час да пиша. Но една от причините, едрият бизнес толкова да се надигне срещу предишната власт беше точно това - "задушаването" на бизнеса, разбирай натискането да си плащат данъците.
Второ - общините. Тук пък е съвсем друга прича. Особено за малките населени места. При избран добър кмет с добър екип могат да се направят чудеса, от бюджета, от програми, от всякакви нициативи. Проблема тук, е че корупцията наистина е национален спорт, а контрола на практика е неприложим (поради горните причини) и се работи на принципа на омертата - ако някой се обади.
Не ми се пише повече, накратко казано, имайки наследството, обстановката, манталитета, материала, който имаме, аз лично мисля, че постигнахме много за тези 15 години откакто сме в ЕС. Че можеше още много, можеше, но ни трябваше наистина един такъв диктатор като Орбан, а не такава мека мария като ББ, на който само някой да му се креснеше и се извърташе. Отделно с неговия маниер на влизане в лични отношения пък допълнително замърсяваше обстановката.

А сега тези - помнете ми думата, след година народа ще си спомня само с добро и носталгия "годините на Бойко".

Редактирано от DannyDeVito на 10.05.22 16:38.



Тема И още нещо...нови [re: DannyDeVito]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.05.22 16:47



... тук непрекъснато ми хвалите Румъния, а случайно да знаете, че за бизнеса е пълно предизвикателство да си намери читави работници, тъй като държавните и общински служители са с поне 25% по-добре платени от тези в частният сектор? Особено в Букурещ. Не казвам, че е добро, просто ви давам тема на размисъл. Да са завършили някой свестен инфраструктурен обект последните години, освен хубавия стадион в Букурещ? Магистрала, инфраструктура?



Тема Re: На всички черногледци и евроскептицинови [re: kuduger965O6]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.05.22 17:03



Що се отнася до ЕС: мисля че си наясно, че това е най-социалното място за живот в буквалния смисъл на думата. Може да се каже с най-висок личен, на практика на повечето места масов стандарт на живот

Това е точно така. Но на европееца ако му се наложи да пробие една дупка за стягане на колана, ще настане кански вой. Докато руснакът стоически ще изтърпи пробиването и на три дупки. А такива времена идват. И на мен (и на всички) никак не ми харесва. И защо си го причинихме? (нали не смяташ, че това го дължим на Путин?)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.