Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздрав  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.12.21 08:03



https://bgnes.bg/news/stepan-polakov-govoreiki-losho-za-b-lgaria-makedontcite-skachat-v-rkhu-sebe-si/

"Документалната лента разказва истинската история на футболния мач между „Левски“ и скопския „Македония“, който се е играл през март 1942 г. Мачът е спечелен с 3:0 от „сините“. Любопитна подробност е, че по онова време мачовете са започвали с нацистки поздрав, но единият от отборите отказва да направи това и остава с прилепени до тялото ръце.

Този морален подвиг в разгара на Втората световна война, когато нацистката машина е в апогея си, е извършен от играчите на „Левски“... Тази истина обаче е изопачена в съвременния македонски игрален филм „Трето полувреме“, в който българите са представени като нацистки изверги.

„Филмът ни се казва „Последно полувреме“, за да затвори всички полувремена между нас и РСМ. В него ние сме показали истински кадри. По онова време нашият клуб „Левски“ и нашият клуб „Скопие“ играят мач за вътрешното ни първенство, левскарите отказват да вдигнат ръка, а това правят момчетата от Македония. Вдигат ръка в нацистки поздрав в Берлин, Рим, Виена и дори в Лондон и само в София ръцете остават долу. България е чиста от фашизъм“, подчерта Степан Поляков."

Редактирано от goga на 30.12.21 08:01.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 08:38



Този случай сме бистрили преди години. Имаше твърдение че, разпространената снимка с фашистки поздрав е направена преди мача Левски - Рапид (Букурещ) и поздравът е сторен от румънците.
----
Е, фиромите също обичат да обръщат палачинката с алтернативен поглед към „мултиперспективността“ на историята:






Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 09:00



Добре, де, толкова ли не е съвсем ясно на кои какви са им екипите, най-малкото? Не на мен, аз не знам, но на познавачите на футбола.
Тези с поздрава са скопяни, така ли?

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 09:01





Какво ли означава буквата "М"?




Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 09:08



Тая снимка е друга, от друг мач, и аз я видях. Говоря за онази горе, където единият отбор отказва. На повечето снимки в нета и двата отбора вдигат ръце, окупираните сигурно по принуда, ама вдигат. ;)
Пусто е лошо качеството и трудно се разпознават характерните татарски физиономии, иначе грешка нямаше да има. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 09:21



Мачовете между "Левски" София и "Македония" Скопие са няколко. Крорайна е направил задълбочен преглед със сканове от тогавашни вестници:

http://macedonia.kroraina.com/lv_mk/index.htm



Нищо не пише за ритуала с фашисткия поздрав. Но като гледам лявата илюстрация и двата тима вдигат ръка за поздрав:






Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано30.12.21 09:33



Мисля, че това също е разказ манипулация. Друг мач.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: Dean Dimov]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 11:08



Крорайна има и линкове към две дискусии водени тук в клуба преди години. Май оттам имам спомен за един съвременник, който разказа следната версия:

Модата за вдигане на ръка (защото това наистина е мода) е въведена в България от румънския отбор при гостуването си на "Левски". Левскарите тогава са гледали озадачено, а началството на футболната ни федерация възприело челния румънски опит и наредило този поздрав да се изпълнява от всички отбори.




Тема Пак ли таа тема !?нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано30.12.21 11:50



да ти кажама право колку повеќе читам, слушам и гледам за ова се помалку ми е јасно.





Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.12.21 11:58



Има ли ФК Македония, преди 1941г.? Няма!
Насила ли някой ги накарал да играят в българското първенство? Не!
Кога за първи път е използван нацистки поздрав в Скопие? При посрещане на българските войски май 1941г. от местното население!



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 11:59



На мен пък не ми е ясно как досега някой не е отишъл в националната библиотека в София и не е изровил и публикувал факсимилета от всички вестници по темата - спортни или със спортни раздели. Те би трябвало да са си там, пази се архив. И за глобата на "Левски" ще пише, ако има такава, задето ТЕ били тези, които са отказали, и снимки с екипите на отборите ще има (сега губих ценно работно време да ровя как изглеждат старите екипи на Левски и на Рапид и до нищо не стигнах, май много малко материал има в нета).
Накрая земе съ окаже, че на снимката ги няма нито "Македония", нито "Левски", а някои други два отбора.



А темата е интересна, хубаво е да се прерови.

П.П. Саше, откакто видях във ваш филм няколко дъртаци, пак бивши футболисти, да разказват съвсем автентични лични спомени как дразнели окупаторот със снимки на Гоце Делчев, понеже знаели за неговата дейност против бугарите... нали. Ша ма извинява тоя Дилев. Не твърдя, че лъже съзнателно, просто не го изключвам.
Допълвам. И както се вижда от другите снимки, не е баш вярно, че винаги са отказвали да вдигнат ръка. ;) Най-малко това не е вярно.

Башка, като хванеш Левски и ЦСКА, или Ботев и Локо, или там ваши скопски някои, не ви ги знам как се казват, запалянковците на едните са искрено убедени как съдиите винаги поддържат другите, щото ония са близки на властта. Това леко пипнато по македонистки маниер, и става чудно.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 30.12.21 12:38.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.12.21 12:00



Авторът на филма твърди пред бгнес, че ги е изровил.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 12:05



Да ги покаже в цялост.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 12:09



На мен пък не ми е ясно как досега някой не е отишъл в националната библиотека в София и не е изровил и публикувал факсимилета от всички вестници по темата - спортни или със спортни раздели. Те би трябвало да са си там, пази се архив.

Ами Крорайна точно това е направил - снимал и е дигитализирал страници от спортните вестници. (само за 1943 г. няма нищо). А иначе екипа на Левски е черно-бели вертикални райета (нещо като Локо Пд) видно от архивния филм за срещата му с "Македония" Скопие през 1943 и завършила 2:0 за Левски:



https://www.youtube.com/watch?v=fPOvmXBY7Mg




Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 12:11



Няма го текста от снимката с отказващия да вдигне ръце отбор, където да пише кои са отборите, текст, съобщаващ за глобата на "Левски", че отказал - такива работи. Това имам предвид, като казвам "в цялост". Не че не му вярвам, но е важно да се видят тези неща.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Всичко е изровенонови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано30.12.21 12:11



но некак си аз пак нјамам вера. Когато става дума за футболни страсти и спорове за офф-сајд или дузпи, крај нема.



Тема Re: Всичко е изровенонови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.12.21 12:27



Поздрав Саше, от българската младеж, 1943г.





Тема Re: Всичко е изровенонови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.12.21 12:42



Красива подредена страна. Въпреки войната. Особено кадрите от пловдивското тепе. Само 2 години по-късно - мор и мизерия.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.12.21 12:53



Мача в София, 1943г. Екипите:





Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 13:00



сега губих ценно работно време да ровя как изглеждат старите екипи на Левски и на Рапид и до нищо не стигнах, май много малко материал има в нета

Ето кадри от срещата Рапид-Левски. Ако Левски е тук с раираните фланелки, то Рапид са с едноцветни (сини или червени с бяла яка):

https://www.youtube.com/watch?v=K_go0yQLZbI






Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 13:05



Да, видях го и аз. Снимката с поздравите явно не е от този мач. Дали е от друг мач между тези два отбора, Рапид и Левски (или си е от мач на Македония и Левски), не успях да разбера. :)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Всичко е изровенонови [re: SashetoBE]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 13:07



Снимка на отбора на "Македония" Скопие. Васил Дилев е на преден план :

http://www.mni.bg/2019/07/makedonski-klubove.html






Тема Re: Всичко е изровенонови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 13:10



Хехе, да, мерси; и на мен ми хрумна, че дори да го няма лично него сниман, не ще да е вярно това във видеото на Сашето, че целият отбор са отказвали, видно от снимките с М на фанелките.



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Ама добор де, ама нели чунови [re: cumanich126454]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано30.12.21 13:19



какво каза Васил. Нашите уж не искали да дигат, но власитите ги глобјават повече пати и на краја се наложи да в дигат за да не плаштат глоби.



Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 13:23



Саше, аз не съм сама и не мога да пусна звук, но в английския текст прочетох само, че ги глобявали.

Едит. Е ми... не казва да са почнали да дигат "рука". Удържали са пред окупаторот, предполага се.


Жалко, че Ютюб нещо не приема мнения с външни линкове.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 16:36.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.12.21 13:27



Да, видях го и аз. Снимката с поздравите явно не е от този мач.

Да, тази снимка е от неизвестен мач. Сигурно е, че е на стадион "Юнак" (видно от раковината над тунелите и тополите като фон). Помислих дали не е от 1935 г. когато България победила Германия, но екипите са други. Тогава само германците са вдигнали ръка за поздрав:



https://www.24chasa.bg/Article/2417786




Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано30.12.21 13:59



лъже. щял е да вдига ръка и без да е имало глоби.
а всъщност и това за глобите е лъжа. няма независим източник, който потвърждава наличието на такава разборедба.
друго нещо - въпросният лъжец казва, че това било разпоредба на властите, а от другаде се "твърди", че това идвало от футболния съюз, който няма нищо общо с властите. жалко, че не са могли да го подложат малко по-дълго на кръстосан разпит и да се оплете още повече в лъжите си.
и ако се замисли малко човек, за чий тоя ритнитопковец е ходил да рита изобщо и то в българското първенство. тогава е нямало професионален футбол та човек да си вади хляба с ритане. и ако на някой му се е гадело от нацистките поздрави е можел просто да не ходи и да играе.
само дето, на тая това не само, че не му е пречело вдигането на ръката, а го е правел и с пълно удоволствие /да отворя една голяма скоба тука и да оправдая донякъде тия лицемерни нацистки имитатори, като кажа, че голяма част от военните престъпления и геноцида извършен от нацистите не е бил известен на широката маса по това време/.
и друго нещо - тоя не само е вдигал ръка с удоволствие, а и лъже постфактум с удоволствие. в севмакедония, освен лъженето за собствено удоволствие го има и т.нар. лъжене по необходимост, т.е. всъкакъв тип лъжене, за което индивидът всъщност няма никакъв друг избор от страх мощния държавен репресивен апарт или също толкова фанатизираните му сънародници да не се обърнат срещу него и да го смелят /нещо характерно предимно за тоталитарните държави/.
та на тоя тип, по всичко личи, че лъженето му е точно от първия тип



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 14:11



"/да отворя една голяма скоба тука и да оправдая донякъде тия лицемерни нацистки имитатори, като кажа, че голяма част от военните престъпления и геноцида извършен от нацистите не е бил известен на широката маса по това време/"

Има си хас. Няма в природата толкова изперкали широки маси, колкото и да мразят евреи, цигани и пр., та да оправдаят поголовни убийства на явно обикновени хора.
Или се крие като факт, или се измислят "престъпления" на пострадалите, но в случая явно е първото.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 30.12.21 14:15.



Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.12.21 16:46



Всичко това, което знаем днес за нацистките престъпления и холокостта, търпи след ВСВ еволюция, като в началото инфото е оскъдно и е предизвиквало само и единствено шок. Широките народни маси в Европа разбират подробности доста късно, като след средата на 60-те, когато вече много неща са ясни, продължава не само осъждането и заклеймяването на престъпленията от всякакъв характер (да не говорим за извършителите, които или са увиснали на бесилото или търкат наровете по затворите), но и информацията в тази връзка започва от своя страна също да се поднася пропагандно на публиката от победителите. Паралелно върви и демонизирането на нацисткия фюрер, като двата процеса достигат известен апогей през 80-те и 90-те години. В този век започна частично освобождаване от пропагандните похвати на представяне основните военопрестъпници във ВСВ, особено на Хитлер, защото изглежда се разбра, че по този начин натоварват образа му с мистичен ореол, който по-скоро привлича, отколкото отвращава, но така е, когато режисьорите не работят в екип с психолози...



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: Dean Dimov]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.12.21 16:50



Познавам Поляков лично и силно се съмнявам да е имал каквото и да е намерение да манипулира...
Добър режисьор с който се работи прекрасно!



Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: kuduger965O6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 16:52



Победителят винаги в някаква степен определя интерпретацията на миналото, кое е добро и кое - зло, или по-скоро - кои са добрите и кои - лошите. ;)

В някаква степен, не абсолютно. Разбира се, че убиването или тормозенето на невинни е престъпление винаги и за всеки. Но пък наблягането и преувеличаването на лошите постъпки на "лошите" (например на българските фашисти) и прикриването на също такивата постъпки на "добрите" не е измислено вчера... ;)

-----

Ето го режисьора на филма. Ниту еден збор, вика, не е измислен. Кажи му северномакедонец и не го обиждай повече. ;)


На друго място в Тубата имаше извадка от негово интервю - за това, че са спасили евреите си.

И българските гласове зад кадър му пригласят - как България се опитвала да изкара филма антибългарски, защото целяла да излезе пред света, че е спасила евреите си. Пък той такъв почтен и обективен филм... на лошата България зорът изобщо не и е, че я изкарват както винаги държавата на злодеите и изродите, вечният македонски най-голям враг, зорът и е да скрие истината за македонските евреи.

От друга страна, според Уики , та... не е класическият северняк, определено.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 17:33.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: kuduger965O6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 17:49



Всъщност аз оставам с впечатление от описанията в Уикипедия, че във филма не се сочи конкретен реален мач. Или греша?

Сега остана, разбира се, да видим кой конкретен мач е вдъхновението, ако е възможно да се каже. Защото, нали, той имал документи за всичко и секой збор е истина. Пък вече май видяхме, че Дилев и компания не е като на всеки мач да са отказвали да вдигнат ръце. Да видим на кой конкретен мач са отказали и как е било на другите мачове.

За другите неща - внушенията, които според нашето Уики се правят, тези за името "Македония" по време на окупаторот и за свободната употреба на това име по време на сърбите преди това, за настроенията, за убежденията на собственика на клуба Димитрия, за нежеланието на българите да допуснат "небългари" да станат шампиони и т.н. - не мога да се произнеса, след като не съм гледала филма и не смятам да го гледам. Но напълно вярвам, че ги има тези внушения.

Някой гледал ли го е? Саше? Или друг? Обективно ли е

, или е пресилено?


Допълвам. Виктор Канзуров се е изказвал зле за филма, "Дойче веле", вкл. Александър Андреев - с похвала за филма и неразбиране за българските безпочвени претенции. Е ми... ясно на чие мнение вярвам. Но все пак ми е интересно мнението на други гледали филма, ако има.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 18:21.



Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: MupaM]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 18:40



Още за тоя Дарко:



----
"Интересното е, че по време на самата пресконференция Митревски се появи с папка с "документи, които потвърждават фактите", съдържащи се във филма, което означава, че "нежеланието му" да отговаря на въпроси, свързани с българската реакция е просто един блъф.
...
На пресконференцията режисьорът Дарко Митревски е показал купища документи, които „свидетелстват за българската окупация в Македония, а с цел да се прекратят коментарите, че филмът е антибългарски”.

„Казват, че съм слагал техни знамена, до знамената на Третия райх. Ето фотография, на която се вижда как знамето на България е до знамето на Третия райх.

Бях обвинен, че си измислям истории за публично разстрелване на деца. Ето списъка с имена на разстреляни деца”, заявил Митровски, като е прочел имената."

Кои са децата? Ваташките или други?




-----

Това не може да бъде единствено доказателство, че вдигащите ръце все пак са скопяни, но на снимката, която коментирахме, сега ми направи впечатление, че вратарят от "хитлеристката" , а на снимките, където се знае, че е той, също е с .
Сега, може да е съвпадение, но може и да не е.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 18:58.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 19:06



"41-ва дойдоа бугарите. Се растури фудбалот во Македония."

Нали? Българите го разтуриха, гадните окупатори ниедни!

Абе, нещо, гледам, вратарят на "Левски", дето на снимката правят хитлеристки поздрав, носи каскет, а в "Македония", вдясно, нали, дето не вдигат ръце,

, какъвто иначе Дилев носи на много други снимки.

----
Македония спасила треньора евреин от българите, ти да видиш!
Поробената от българите Македония в лицето на изобщо не българина Димитър Чкатров (ако се вярва на Уики, той бил факторът, който го издействал). "Нашият секретар, македонец" - по думите на дядката.

----

Обявили ги като "синове на Македония", ама да не си помисли някой, че това е значело синове на Македония от български произход - не, значи, че дори окупаторот от немай-къде се принудил да ги признае за посебни.
Обаче иначе окупаторот не признава македонците и забранява думата "Македония", да.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 19:15.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.12.21 21:59



Бих казал, че си същински изследовател!
Силно пропагандния и коментиран тук не веднъж "Трето полувреме" (малко съм гледал и повече съм чел за него), по нищо не се различава от някогашните югословенски партизански бози в които титовата пропаганда си изсмукваше от пръстите някакви "героични" действия на шумадийските шумкари и където всъщност ядат як бой през цялата война от незначителни германски части.
Но нали е същата школа - лъжата трябва да изглежда като "истина", а на самата истина кой ти обръща внимание, нали стадото си живее у матрицата и и хич не му пука за нея...



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано31.12.21 11:35



И сори, че само пълня темата с какво ли не, но я зачесах, че ми стана интересно десет години постфактум. За прототипа на "Димитрия" (Чкатров) някъде пише, че се обадил на Александър Станишев, другаде - на някакъв Асен Богданов, който не го бях чувала. Та се разрових и за него и попаднах на това:

- мач от март 1942 между споменатите два отбора, на който станало ясно "противобългарското настроение всред местното население" и "мнението на по-сериозни граждани бе, че направеното в продължение на 11 месеца за приобщаване на местното население като че ли се разруши с един замах на тоя мач".
Сега, ясно, че запалянковците на един отбор не са представителна извадка на града, както и че не винаги обидите и омразата им към "врага" са мотивирани с нещо повече от футбол, въпросът е, че Богданов на място прави такива изводи за населението по принцип.

В нашето Уики не пише нищо за Богданов. В македонското, разбира се, пише само лоши неща в стил "български фашист" и са цитирани негови признания как в България били излъгани, че в Македония живеят българи, но на място установил, че са македонци. Мирише ми на "признания" пред Народния съд (тоест не пред Народния, сега видях, а пред скопския му аналог) това, но така или иначе за Скопие (Скопие все пак, не Битоля, не Щип, не Прилеп) и в писмото горе е правил такива констатации. Тук сме обсъждали нещо подобно, писано от български служител през ВСВ там, може пак негово да е било.

-----

Кудугер, той не се различава, ясно; ама, първо, е съвременен, второ, стигна до Холивуд, и трето, избрал е тема, интересна за света - евреите. ;)

Редактирано от MupaM на 31.12.21 11:49.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано02.01.22 18:22



Мда, еврейските теми, като Екзодуса, Холокоста и неколцина други са наистина интересни за Холивуд, което не пречи на американския конгрес да е признал отдавна ролята на Д. Пешев и българския народ в спасяването на домородните евреи. А искрено се надявам, че не гледаш на Дарко Митревски като пробил дори по периферията в елейската мека на киното. Освен това не знаем до къде ще стигнат наши даровити режисьори като Степан!



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 19:00



Намерете си “Последно Полувреме” на тубата и търпеливо го изгледайте. Там е обяснено какво точно е станало.


Редактирано от torlakov-93629 на 05.01.22 19:01.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: torlakov-93629]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.01.22 19:11



Аз съм го гледала, предполагам, Гогата и другите - също. Сверяваме и доизясняваме. ;-)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 19:26



Там е видеото с поздрава ; има и официален документ на протест , че Левски не са вдигнали ръка, от Скопяни. С цел да ги натопят. Спомените на играчите от РСМ са само дискредитиращи а самите тях, че лъжат и отново са в плен на луди идеологии.

Редактирано от torlakov-93629 на 05.01.22 19:28.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: torlakov-93629]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.01.22 20:01



Намерете си “Последно Полувреме” на тубата и търпеливо го изгледайте.

Да, наистина е удар... и то точно в десятката. Този рапорт-протест от клуб "Македония" трябваше да бъде изкаран още по времето на анонсите за снимките на "Трето полувреме". Щеше да ги закове. Сега е някак си малко късно. За тези, които нямат време за целия филм да щракнат на 35:30




Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: torlakov-93629]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.01.22 20:31



таман изтече ново опровержение от вардарско - играчите на македония били наклепали левскарите, защото в противен случай щели да бъдат глобени /според друга наредба на БФС/. а трайче серафимоски нарочно излъгал в доноса, че го били нарекли "фащистко мекере". всъщност той така псувал всички левскари /бугари/ по време на мача. скопяни отново /и както винаги/ са невинни!



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: cumanich126454]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 23:35



Целият филм е стойностен, търпение не ми се наложи да имам. Много добре в вкарва събитието в епохата.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: tormentor]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 23:43



Бре , да видиш ти, писали доноса с нежелание, не искали да топят мръсните татари ….



Редактирано от torlakov-93629 на 05.01.22 23:55.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.01.22 00:54



сгоден случай да направим неколко извода и да си извадим некои поуки.
македонистите правят пропаганда. малки, слаби, са на лошата/неизправната страна, но ползват и са умели в пропагандата и вадят добри дивиденти от това /все пак са горди наследници на една 150 годишна традиция на сръбска и след това югославска пропаганда насочена изключително срещу нас и изобщо срещу всичко българско/.
освен пропагандата във всякакви други сфери са налазили чак и в игралното кино. преди 10 и кусур години изкараха това недоносче митрески /щото бил правил нещо си с уж някакъв успех в щатите/ и с 50% държавна субсидия направихя тоя гаден антибългарски бълвоч "трето полувреме". даже го лансираха и за оскар.
и сега въпросът е, къде е аджеба българската пропаганда. ако някой си въобразява, че пропаганда е мръсна дума и може да се ползва само за лоши цели, дълбоко се е излъгал. та, така или иначе, от нашата пропаганда и следа няма.
добър е тоя документален филм на степан, обаче ако не се пусне на няколко езика и не се завърти по чужди канали, файда никаква. другото е, че с епизодични прояви и едно филмче на петилетка пропаганда не се прави.
къде е например българския документален сериал за българските старини в македония. от поне 10 епизода, с поне три-четири епизода за съвременното състояние на нещата и за това как е тотално невъзможно човек да се чувства нормално и достойно като българин в северна македония при тамошните югославски репресии и фалшификации на историята. къде са нашите документални сериали с известни англоезични "наратори" от типа на кенет брана, морган фриймън или някой от техния ранг /дето озвучават десетки сериали по дискавъри и хистъри чанъл/. държавата не може да е толкова обедняла, че да не може да се бръкне с 5-10-15млн долара, докато севмаците дето са уж в пъти по-малки от нас вадят 30 милки само за една година и само за да ни очернят.
та такива ми ти работи, ама за некои работи явно се иска малко повече мозък.



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: torlakov-93629]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.01.22 07:26



Видях го, не ми беше направило впечатление. Показаният документ, доколкото разбрах, не е самото донесение, а някакъв полицейски документ от отдела на Никола Гешев. В него пише, че "по донесение" вие от "Левски" сте отказали да изпълните поздрава и сте нарекли Трайко "фашистко мекере". Не се уточнява чие е донесението.

Хубаво е да им ги навираме в муцуните тия неща, да. Подплатени с документи. Няма само Дарко да размахва документи, че българите доказано трепят македонски деца.
За навън - не знам дали на някого от публиката навън изобщо му пука за такива подробности и документални филми, иначе не го смятам за лошо.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 06.01.22 07:37.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.01.22 07:42



Прав си. Само, че когато тук някой честно каже, че ни куца именно пропагандата, веднага изскачат куп борци за всемирна справедливост и свободи, които реват: "Как, пропаганда? Това не е евро-атлантическо, не е демократично, това е съзнателна лъжа на общественото съзнание, това е фашизъм!"
А точно в такъв тип спорове и мисловни войни побеждава този, който е най-добър в триковете, а не този, който казва всемирната истина от устата на Бог.



Трябва да си избием от главата надменното предпоставяне, че истината е на наша страна. На наша е, е и? Това е борба на една общност за самосъхранение. Цената на тази борба е пълното унищожение на враждебната общност. Жестоко е, но така са поставени нещата.
Място за българи и македонисти в една лодка - няма. Някой трябва да бъде изхвърлен зад борда.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.