Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: kuduger965O6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 16:52



Победителят винаги в някаква степен определя интерпретацията на миналото, кое е добро и кое - зло, или по-скоро - кои са добрите и кои - лошите. ;)

В някаква степен, не абсолютно. Разбира се, че убиването или тормозенето на невинни е престъпление винаги и за всеки. Но пък наблягането и преувеличаването на лошите постъпки на "лошите" (например на българските фашисти) и прикриването на също такивата постъпки на "добрите" не е измислено вчера... ;)

-----

Ето го режисьора на филма. Ниту еден збор, вика, не е измислен. Кажи му северномакедонец и не го обиждай повече. ;)


На друго място в Тубата имаше извадка от негово интервю - за това, че са спасили евреите си.

И българските гласове зад кадър му пригласят - как България се опитвала да изкара филма антибългарски, защото целяла да излезе пред света, че е спасила евреите си. Пък той такъв почтен и обективен филм... на лошата България зорът изобщо не и е, че я изкарват както винаги държавата на злодеите и изродите, вечният македонски най-голям враг, зорът и е да скрие истината за македонските евреи.

От друга страна, според Уики , та... не е класическият северняк, определено.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 17:33.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: kuduger965O6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 17:49



Всъщност аз оставам с впечатление от описанията в Уикипедия, че във филма не се сочи конкретен реален мач. Или греша?

Сега остана, разбира се, да видим кой конкретен мач е вдъхновението, ако е възможно да се каже. Защото, нали, той имал документи за всичко и секой збор е истина. Пък вече май видяхме, че Дилев и компания не е като на всеки мач да са отказвали да вдигнат ръце. Да видим на кой конкретен мач са отказали и как е било на другите мачове.

За другите неща - внушенията, които според нашето Уики се правят, тези за името "Македония" по време на окупаторот и за свободната употреба на това име по време на сърбите преди това, за настроенията, за убежденията на собственика на клуба Димитрия, за нежеланието на българите да допуснат "небългари" да станат шампиони и т.н. - не мога да се произнеса, след като не съм гледала филма и не смятам да го гледам. Но напълно вярвам, че ги има тези внушения.

Някой гледал ли го е? Саше? Или друг? Обективно ли е

, или е пресилено?


Допълвам. Виктор Канзуров се е изказвал зле за филма, "Дойче веле", вкл. Александър Андреев - с похвала за филма и неразбиране за българските безпочвени претенции. Е ми... ясно на чие мнение вярвам. Но все пак ми е интересно мнението на други гледали филма, ако има.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 18:21.



Тема Re: Ама добор де, ама нели чунови [re: MupaM]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 18:40



Още за тоя Дарко:



----
"Интересното е, че по време на самата пресконференция Митревски се появи с папка с "документи, които потвърждават фактите", съдържащи се във филма, което означава, че "нежеланието му" да отговаря на въпроси, свързани с българската реакция е просто един блъф.
...
На пресконференцията режисьорът Дарко Митревски е показал купища документи, които „свидетелстват за българската окупация в Македония, а с цел да се прекратят коментарите, че филмът е антибългарски”.

„Казват, че съм слагал техни знамена, до знамената на Третия райх. Ето фотография, на която се вижда как знамето на България е до знамето на Третия райх.

Бях обвинен, че си измислям истории за публично разстрелване на деца. Ето списъка с имена на разстреляни деца”, заявил Митровски, като е прочел имената."

Кои са децата? Ваташките или други?




-----

Това не може да бъде единствено доказателство, че вдигащите ръце все пак са скопяни, но на снимката, която коментирахме, сега ми направи впечатление, че вратарят от "хитлеристката" , а на снимките, където се знае, че е той, също е с .
Сега, може да е съвпадение, но може и да не е.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 18:58.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.12.21 19:06



"41-ва дойдоа бугарите. Се растури фудбалот во Македония."

Нали? Българите го разтуриха, гадните окупатори ниедни!

Абе, нещо, гледам, вратарят на "Левски", дето на снимката правят хитлеристки поздрав, носи каскет, а в "Македония", вдясно, нали, дето не вдигат ръце,

, какъвто иначе Дилев носи на много други снимки.

----
Македония спасила треньора евреин от българите, ти да видиш!
Поробената от българите Македония в лицето на изобщо не българина Димитър Чкатров (ако се вярва на Уики, той бил факторът, който го издействал). "Нашият секретар, македонец" - по думите на дядката.

----

Обявили ги като "синове на Македония", ама да не си помисли някой, че това е значело синове на Македония от български произход - не, значи, че дори окупаторот от немай-къде се принудил да ги признае за посебни.
Обаче иначе окупаторот не признава македонците и забранява думата "Македония", да.

Редактирано от MupaM на 30.12.21 19:15.



Тема Re: Пак ли таа тема !?нови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.12.21 21:59



Бих казал, че си същински изследовател!
Силно пропагандния и коментиран тук не веднъж "Трето полувреме" (малко съм гледал и повече съм чел за него), по нищо не се различава от някогашните югословенски партизански бози в които титовата пропаганда си изсмукваше от пръстите някакви "героични" действия на шумадийските шумкари и където всъщност ядат як бой през цялата война от незначителни германски части.
Но нали е същата школа - лъжата трябва да изглежда като "истина", а на самата истина кой ти обръща внимание, нали стадото си живее у матрицата и и хич не му пука за нея...



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано31.12.21 11:35



И сори, че само пълня темата с какво ли не, но я зачесах, че ми стана интересно десет години постфактум. За прототипа на "Димитрия" (Чкатров) някъде пише, че се обадил на Александър Станишев, другаде - на някакъв Асен Богданов, който не го бях чувала. Та се разрових и за него и попаднах на това:

- мач от март 1942 между споменатите два отбора, на който станало ясно "противобългарското настроение всред местното население" и "мнението на по-сериозни граждани бе, че направеното в продължение на 11 месеца за приобщаване на местното население като че ли се разруши с един замах на тоя мач".
Сега, ясно, че запалянковците на един отбор не са представителна извадка на града, както и че не винаги обидите и омразата им към "врага" са мотивирани с нещо повече от футбол, въпросът е, че Богданов на място прави такива изводи за населението по принцип.

В нашето Уики не пише нищо за Богданов. В македонското, разбира се, пише само лоши неща в стил "български фашист" и са цитирани негови признания как в България били излъгани, че в Македония живеят българи, но на място установил, че са македонци. Мирише ми на "признания" пред Народния съд (тоест не пред Народния, сега видях, а пред скопския му аналог) това, но така или иначе за Скопие (Скопие все пак, не Битоля, не Щип, не Прилеп) и в писмото горе е правил такива констатации. Тук сме обсъждали нещо подобно, писано от български служител през ВСВ там, може пак негово да е било.

-----

Кудугер, той не се различава, ясно; ама, първо, е съвременен, второ, стигна до Холивуд, и трето, избрал е тема, интересна за света - евреите. ;)

Редактирано от MupaM на 31.12.21 11:49.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано02.01.22 18:22



Мда, еврейските теми, като Екзодуса, Холокоста и неколцина други са наистина интересни за Холивуд, което не пречи на американския конгрес да е признал отдавна ролята на Д. Пешев и българския народ в спасяването на домородните евреи. А искрено се надявам, че не гледаш на Дарко Митревски като пробил дори по периферията в елейската мека на киното. Освен това не знаем до къде ще стигнат наши даровити режисьори като Степан!



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 19:00



Намерете си “Последно Полувреме” на тубата и търпеливо го изгледайте. Там е обяснено какво точно е станало.


Редактирано от torlakov-93629 на 05.01.22 19:01.



Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: torlakov-93629]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.01.22 19:11



Аз съм го гледала, предполагам, Гогата и другите - също. Сверяваме и доизясняваме. ;-)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Истината: кой вдигна ръка за нацистки поздравнови [re: MupaM]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.01.22 19:26



Там е видеото с поздрава ; има и официален документ на протест , че Левски не са вдигнали ръка, от Скопяни. С цел да ги натопят. Спомените на играчите от РСМ са само дискредитиращи а самите тях, че лъжат и отново са в плен на луди идеологии.

Редактирано от torlakov-93629 на 05.01.22 19:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.