Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:57 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Претопяване по българскинови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.11.21 08:15



"Любен Каравелов
БЪЛГАРСКИТЕ ПРОЦЕНТИ В РУМЪНИЯ СЕ УМАЛЯВАТ
В българското отделение на "Левант Таймс" е изпечатана статия под заглавие "Българите в Молдово-Влахия и в Росия", из която се види, че нашите нещастни братия очакват от тия българи големи помощи, явно съчувствие и извънреден патриотизъм. "Българите из Росия и из Ромъния не тряба да заборавят, говори тоя вестник, че тия по-напред от сичко са българи и че имат известна длъжност към майките си и към бащите си." "Ние ги подканяме да земат деятелно и разумно участие в нашето възрождение и да помогнат, колкото им иде отръки, на вещественото и нравственото движение на своят народ." Тоя вестник се надее, че неговият глас ще бъде услишен и че ромънските и руските българи ще да направят сичко, щото зависи от тях. "Ние сме уверени — говори той, — че българските преселенци ще да разберат нашите съвети и че ще се постараят да ги приведат в действие."
Да видиме сега какво говори самата действителност. Българското отделение на "Левант Таймс" мисли, че в Ромъния живеят около 900 000 българи и че тия българи са образовани, богати и развити. "Но по-голямата част от тия добри, поромънчени на поглед българи се показва студена към народното движение и към оная цивилизация, които в последньото време са захванали да се разпространяват из отечеството ни" — говори българското отделение на "Левант Таймс". Освен това, тоя вестник ни уверява, че ако българите в Росия и да са изгубили своят език и своите народни особености, то българите в Ромъния са оцелели и съхранили са и своето име, и своята народност. "Българските преселенци в Росия са изгубени вече за българският народ — говори тоя вестник. — Това никак не можеме да кажем за българските преселенци в Ромъния. Тия българи са увардили своят майчин език и успели са да натрупат големи богатства."
Разбира се, че ни едно от гореприведени сведения не е вярно. Да се обясниме. Ние сме в състояние да докажеме фактически, че ни една народност не е успяла да претопи такова голямо количество българи, колкото ги е претопила Ромъния. Ние видиме пред очите си цели села и цели градове, които преди едно столетие са били населени само с българи и в които сега-засега не съществуват нито десет лица, които да познават своят език и които да се не отказват от своето българско произхождение. Да земем за пример Бъзоу, Александрия, Плоещ, Гюргево, Крайово и пр. Който мисли да намери в тия няколко града българи, той лъже и себе си, и другите. Между ромънските българи (из това правило се изключават само браилчани и бесарабските колонисти) съществува убеждение, че който се е родил в Ромъния, той няма вече право да бъде българин. Ние сме слушали подобни принципи не само от простите и от неразвитите сиромаси, но и от образованите личности, за които народността и националната гордост не са нищо друго освен личен интерес. Единствените личности, които се признават за българи и които се радват на българското възрождение, са ония български преселенци, които са дошли в Ромъния в последните десет години по своята търговия или които са побягнали из отечеството си по политически причини. Но щат ли и тия българи да увардят своята народност? — Ние не вярваме.
Един българин ни разказваше преди няколко години, че той счита за българи и за патриоти само ония личности, които не са оженени и които мислят да се върнат в отечеството си. "Който земе тукашна жена и който тури на главата си ромънски венец, той тряба тутакси да се откаже и от народността си, и от името си, и от отечеството си" — говореше той. Разбира се, че сичкото това е свещена истина. 3емете за пример Яна Касабяна, д-р Протича, Д-р Атанасовича, г-на Петреска и пр., и пр., и пр. Тука сме длъжни да кажеме, че тия личности се считат за най-първи български патриоти, които представляват народът ни и народността ни в Ромъния. А я попитайте тия български патриоти, знаят ли български, говорят ли в къщята си български и учат ли децата си български? Ние ви уверяваме, че техният патриотизъм не излазя из границата на тяхната собствена личност и че тяхното патриотическо сърце тупка само тогава, когато се наяде и напие на 11 майя и когато го похвалят в някой български вестник за неговите бъдъщи пожертвования и за неговото бъдъще духовно завещание.
Преди малко време един ромънски българин, който се е родил в Брашов и който се беше овлашил окончателно, ни разказваше следующето твърде печално произшествие. Тоя българин се срещнал преди няколко месеца с един от най-родолюбивите наши букурещки светила в едно публично място и пожелал да му направи малка услуга, т.е. поискал да преведе на ромънски език неговата просба, защото това светило — ако и да живее цели двайсет години в Букурещ — не знае ромънски. "А отде знаеш ти — попитал той, — че аз съм българин? Аз не ща нито да зная за българите. Още веднъж да ми не говориш български." Разбира се, че сичкото това зачудило брашовският българин и той замълчал. Когато се свършило заседанието и когато двата приятеля излезли на улицата, то брашовченинът се обърнал към светилото и рекъл му:

"Аз съм се родил в Брашов и не отказвам се от народността си; а вие сте дошли из Търново завчера и презирате и името си, и народността си! Това ви не прави чест."

"Аз се не отказвам от народът си и от народността си — отговорило светилото, — но аз не желая да знаят власите кой съм и какъв съм."
Разбира се, че подобни българи вие ще да намерите цели хиляди — от Кубей и до Турну Северин. Но както и да е, а българското отделение на "Левант Таймс" е излъгано, т.е. то още не познава ромънските българи и техните патриотически стремления. Нека говори кой що ще, а ние ще да кажеме, че тия българи са изгубени и че тяхното възрождение е немислимо.

Разбира се, че ние говориме тука не за колонистите в Бесарабия и не за ония български синове, които са дошли в последните няколко години в Ромъния да спасят главите си от турските преследования и от правителствените тиранства. Бесарабските българи ще да се държат още дълго време, а ако обстоятелствата на нашето отечество се изменят, то тяхното съществование ще бъде и съвсем обезпечено; а българските емигранти не са нищо друго освен привременни гости на Ромъния и бъдъщи отмъстители за сичките ония унижения, които са търпели досега и тия сами, и техните нещастни братия.
И така, освен емигрантите, освен колонистите и освен 50-60 български села в съседните княжества сичките други ромънски българи ще да се изгубят окончателно. Да видиме сега в какво положение се намират гореказаните 50-60 села. В тия села не съществуват ни български школи, ни славянско богослужение, ни народно усещание. Ето в какво положение се намират ония 900 000 българи, от които българското отделение на "Леват Таймс" очаква помощ, съчувствие и участие в българското народно движение.

Ние знаеме, че в България няма нито едно село, което да има какво-годе сходство с българските села в Ромъния. Тия села се намират в такова невежество и в такава нравствена бедност, които не може да си представи човек. А кой е крив? — Българското хладнокръвие към сяко общенародно дело и нашите народни предводители, които принимават участие в обществените предприятия само тогава, когато очакват от някого "аферим" и когато се надеят да извлекат из тях лична полза.
Из сичкото това секи може вече да види, че българските проценти в Ромъния се умаляват и че българската народност одавна вече би дошла до нула, ако в тая страна да не би се преселяли почти ежегодно от 5 до 10 хиляди нови лица. Разбира се, че тия сиромаси се преселяват не от добро и не по своята собствена воля, ако българското отделение на "Левант Таймс" да ни уверява, че подобни преселевания са невъзможни вече, защото турският фанатизъм е угаснал и защото Росия е станала безопасна страна(?). Тоя вестник ни разказва, че старите еничерски времена са преминали вече, че турският фанатизъм е изгубил вече своето значение и че европейската цивилизация е пуснала дълбоки корени в империята. "Благодарение на цивилизацията и на изменението на политиката — говори той — христиенските народности в Турция няма вече да се страхуват от мусюлманският фанатизъм и от руското нахлувание (нашествие)."
Както щете, а ние мислиме и за тия неща съвсем другояче. Освен това, ингелизо-българският вестник ни уверява, че после 1860 година българите не смеят вече да оставят своите земи и да се преселяват в чуждите държави, а ние знаеме, че даже и в 1873 година из Видинското окружие се преселиха в Сърбия цели две села заедно с добитъкът си и с покъщнините си. Ние се съглашаваме с "Левант Таймс", че в последните десет години не са станали важни и големи преселения; но в това също време ние имаме достатъчно факти да го увериме, че България губи почти ежегодно от 5 до 10 хиляди работника.
Единственото различие между по-напредните и между днешните преселения се заключава в това, че тогава се преселяваха цели села, а сега се преселяват само здрави и работни мъже. Преди няколко недели нашият видински дописник ни являваше, че в тамошните крайове се турчат голямо множество момичета и че никакви убеждавания и никаква сила не може да ги накара да се откажат от своите намерения. Едни мислят, че сичкото това произхожда от туй, че българите в тия крайове са деморализирани; други обвиняват турците и техните насилия; а трети ни уверяват, че главните виновници в тия произшествия са чорбаджиите и духовенството, които не мислят за нищо друго освен за своите лични интереси и за своят кеф. Разбира се, че ни едно от тия убеждения не е вярно.
Ако българският народ се не постарае да поправи колкото се може по-скоро своето економическо положение, то неговата участ е незавидна. А може ли да се поправи това положение? Нека говори кой що ще, а ние ще да кажеме, че само политическата независимост е в състояние да поправи работите и да ни даде гаранция за бъдъщето съществование на българският народ. Сичко друго е напразно."

Редактирано от goga на 23.11.21 08:15.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: goga]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано24.11.21 13:43



Това от Любен Каравелов по-скоро отива в графата доброволна асимилация.
Тук, както всички знаем, говорим за насилствена асимилация:





Тема Re: Претопяване по българскинови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.11.21 15:31



И Петко Славейков:

Наистина селянинът-румънин е далеч изостанал от селените на околните народи; и изобщо пак румъните нямат толкоз жива свяст за народност, каквото у гърдите и у сърбите в княжеството и масата не е развита ни толкоз, колкото у нас, българите, но и пак простият румънин има туй преимущество над българина, дето че яко и не помръдваш държи, старите си обичаи и язика си. От това и гледаме, че от четири векове насам повече от милион българи са, минали във Влашко и са ся изродили, и ся израждат еще и днес, а от влашките между българите селения ни един влах не ся е покътнал. От това прочее, както и от многото си плодяния власите едноман растат и ся разпространяват, и то все в ущерб и щета на съседите си, а най-вече на нас, които и в собствените си жилища ся стъписваме пред тях и в техните жилища гинем из ден в ден.



Редактирано от cumanich126454 на 24.11.21 15:32.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: cumanich126454]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано24.11.21 17:28



А бре, байно ле Петреско,
а бре, пиле румънеско!
Мозък няма в твойта тиква;
гарга ли си, или чавка,
та продаде твойта рода
зарад топла мамалига?


https://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=8492&Level=3





Тема Re: Претопяване по българскинови [re: goga]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано25.11.21 15:06



Ето и обратната страна на медала. Голямата влашка общност, която е имало в Северна България, е почти изцяло претопена. Намерих този текст в Уикипедия за власите в БГ. Методите ми напомнят на гръцките в Македония. Аз си падам малко любител антрополог и винаги ми е било интересно колко често се натъквам на хора с влашки черти на лицето в Северозапада.


През междувоенния период власите във Видинско често са кметове, бирници и особено полицаи, но рядко заемат по-високи административни или политически позиции. Полицаи от влашки произход във влашките села са особено активни в провеждането на правителствената политика, включително на дискриминационни мерки, като забрана да се говори влашки и да се носи традиционно облекло на обществени места.[3]



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.11.21 18:34



И как разбираш кои са власи антропологично?
Власи има и в Стара планина, и в Родопите и Пиринско.
Абсолютно неразличими са, ако не ти кажат, че са власи.

Редактирано от goga на 25.11.21 18:33.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: Buyer]  
Автор mulcho ()
Публикувано26.11.21 07:27



Генетично има почти пълно припокриване в България и Румъния, и на мен ми е чудно как успяваш да различиш нашите власи? Според Иширков към 1910 г. при население 4 035 000 с влашки матерен език са се преброили 88 109 или 2,18% от населението на царството, при последното преброяване са към 3700 или 0,04% от всички ни. Кой е с влашки произход обикновено съм узнавал от общи познати, самите те не го изтъкват.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: mulcho]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано26.11.21 14:30



Ами знам, че не е научно, но в живота ми съм се натъкнал по различно време на двама души, които по техни признания са 100% чистокръвни власи от пограничните Видински села. И двамата имаха някои специфични черти на лицето, които са супер трудни за обяснение, но се припокриваха. По-късно в лични контакти и по телевизията съм виждал доста българи от Северозапада със същите регионални особености на лицето, като тези власи. Дори и лелинчо ми, който е от Ломско го има, дори и Краси Радков има заченки на нещо такова, дори и този шофьор от Кнежа, който за малко да спечели Мастършеф миналата година го има.

Между другото нямам наблюдения за власите от североизтока, но знаете ли, че Лили Иванова има влашки корен? Бил съм в Русе само един път (в гимназията) и най-голямото ми впечатление беше колко красиви са жените там. Навсякъде накъдето се обърнех супер красавици, ченето ми падаше до пода най-редовно. Дългокраки ангелолики Глории в ученически престилки не ми даваха мира денем и нощем.

Не знам дали е станало яка смес с влашки гени, но ако е така, евалата, хубаво нещо е объркването на разнообразни гени.

Редактирано от Buyer на 26.11.21 15:15.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: Buyer]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано26.11.21 14:58



Мисля, че генотипа на румънците и българите като цяло еднакъв, мисля че са ни най-близки по кръв (ако изключим македонците). Доста добре познавам Румъния и може би в Трансилвания ще намерим някакви разлики и то ако се загледаш. Иначе като се замисля, някои от тях, особено сред жените имат доста специфични черти, особено изражението на очите и усмивката, типични за близкоизточните и африканските народи.
Но пък като цяло българите от Северозападна и Северна централна България са по-светли от тези в Южна, поне такива са моите наблюдения.



Тема Re: Претопяване по българскинови [re: Buyer]  
Автор mulcho ()
Публикувано26.11.21 16:18



Мен пък са ме впечатлямали пловдивчанките, но допускам по време на войниклъка да е имало известно занижаване на критериите :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.