Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:36 27.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Наблюдение,Сашенови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.06.21 11:13



Прави ми впечатление, че мнозинството българи вече не подкрепят футболно Скопие, думата "северни" , "северняци," е натоварена с отчуждение и враждебност. Огромен контраст с доскорошното "македонци", които българското общество смяташе за свои, макар и заблудени, близки роднини.

От коментарите за мача снощи - от 10, 8 са за Австрия. А си спомням как беше обратното в еуфорията след подписването на договора със Скопие.

Мисълта ми е, че постепенно губите безвъзвратно най-важния си капитал в българското общество: чувството да общност и подкрепа. Ставате все по-чужди и в някаква степен, антипатични, за средния българин.

Редактирано от goga на 14.06.21 11:14.



Тема Нјама ништо нејасно нитонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано14.06.21 11:59



изненадвашто. При средностатистическиа човек от двете страни липсва задалбено познаване на проблемите и во двете посоки, така че нормално е медијните нагласи да предизвикват осцилации на расположението во екстреми. Казвали сме хилјада пати, требва едукација , запознаване и општуване в директни контакти. Настојаштите сентименти за или протива базират на погрешни претстави едни за други, вкљочително и положителните.

Редактирано от SashetoBE на 14.06.21 12:18.



Тема Напред ? Нема каде !нови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано14.06.21 12:24



назад ? Не се може !

Аз в последните години си промених мнението, даже сега мислја че не требваше да се направи договора С Грците. Всашност него така и не го потписахме ние а го потписаха САШт с раката на Заев и Димитров и поткрепа от албанците (които иначе никои не ги ползва като карта ? нали така ?)

Редактирано от SashetoBE на 14.06.21 12:27.



Тема Re: Нјама ништо нејасно нитонови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.06.21 12:37



"При средностатистическиа човек от двете страни липсва задалбено познаване на проблемите и во двете посоки..."
Абе, от вашата страна доста повече липсва. От нашата може да има изхвърляници (и има тук-там), може да има недостатъчно вярна представа за днешна СМк и жителите и (и има), ама такова чудо като при вас, такова живеене в измислени приказки и легенди няма как да е.

За запознаването е така, никой не би го отрекъл. Вярвам, че тоя смешен чичко с колата и плаката вероятно е искрен в патоса си. Ама колко да чакаме, бе, да си разиграват коня вашите хора? Колко още да чакаме бавно и постепенно запознаване, докато междувременно все така продължаваме да сме злодеите във вашите учебници, докато Гоце Делчев продължава да бъде предаден на турците "от София", племенниците му - отродници (без оная Катерина, де), а Самуил - да отхвърля българската власт? Писна ни от чакане и на нас, това около ЕС беше, ако не друго, поводът за разтърсване, може и ние да не сме го направили по най-сръчния начин, ама квото, такова.

Иначе това, дето го казва Гогата, ако го има, не знам дали е промяна, настъпила сега, или просто сега се насочва вниманието натам и се вижда, пък тя да си е настъпвала през последните 20-30 години постепенно. Вероятно веднага след 1991 е имало наистина по-други очаквания - не, не да се окажете българи, но да отхвърлите бързо онова, което сега се чудим с ЕС как да ви натиснем да го отхвърлите, обаче ни се изчака чакането вече, и то постепенно се изчака, не сега наведнъж. ;)

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 14.06.21 12:45.



Тема Re: Нјама ништо нејасно нитонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.06.21 12:40



Не е точно само до медийна среда. Поне в Бг. Има смяна на поколенията, на генерациите. Един вид внуците на вуйко ти от София вече не гледат с розови очила на държавата ви.
Това няма нищо общо с личното ниво на отношения. Говорим за асоциации и нагласи спрямо държавата СМ. Затова мисля, че сами си затваряте вратите, които преди 30 години ви помогнаха да станете независима държава.



Тема Така енови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано14.06.21 14:21



аз с братовчедите нјамам нати-даи ми, те на се “особено“(да не кажа хич не са) заинтересирани да обштуват с мен или било какво за МАкедонија. Моите контакти са с вујковци , вујни стрини и баби. Много е трудно да му објасниш на нашиа човек това което го казваш.



Тема Re: Наблюдение,Сашенови [re: goga]  
Автор TCNQ ()
Публикувано14.06.21 14:27



Ами логично е да е така. И на мен нищо не ми рипка за тях. Класират се за европското, коментаторите вместо да се радват, псуват България. Ние се израдвахме за тях, те ни псуват! Пуска се клипа на тяхната песен за евровизия, страшни псувни срещу България. И всичко това светкавично се разпространява по мрежите. Прав си. А като се изгуби напълно това нещо, да речем след 5 години такива "отношения" то ще е завинаги и безвъзвратно.



Тема Re: Наблюдение,Сашенови [re: TCNQ]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано14.06.21 14:43



Сантименти към осъзнаващите се като българи винаги ще има, но очевидно към държавата РСМ отдавна трябваше да ги няма. То вече не останаха и е твърде малко вероятно някога да се породят.



Тема Re: Наблюдение,Сашенови [re: TCNQ]  
Автор mulcho ()
Публикувано14.06.21 16:41



По моя обява за под наем се обади човек, усетих лек акцент, викам си този дали няма да се окаже арабин, а на чужденци отбягвам, но пристига човека, викам си, сбъркал съм, българин е . След малко в разговора пак хващам нещо, от къде сте, от Македония, Куманово. Стана ми неприятно за момент, не знам дали онзи нещо усети, но веднага се взех в ръце, викам си я се дръж човешки, с нищо не ти е крив. Бил женен за българка, дошъл преди 8 години и останал, строителен майстор всичколог. Останах с добри впечатления, доста точки събра с това колко години е живял в предишна квартира и щях да му го дам ако беше поискал. Смятам, че ако беше казал, че е от Сърбия, Румъния или където и да е по Балканите не би ме прерязало лошо чувство, а виж в кумановеца макар за секунда видях неприятел.



Тема Ами как да го кажанови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано14.06.21 18:24



ако човек е изрснал и е васпитан в стандарден макдонистичен дух (т.е. антибалгарски), какавто сам аз примерно, трјабва си много за да се “преобрати“, много четене , много обштуване, много размисал, убеждаване итн. И пак може да не стане. При това не говорам само за историја като гола фактографија в читанките. Да, требва си промјана задолжително и в читанките, но е далеч от достаточно.

Разбира се , отсрешта не е чак толкова сложно, но не е ни леко, но в друг, обратен, условно казано, позитивен смисал. Балгарските земји и поробените балгари в МАКедонија, поробените братја, жртвите в животи и крв, страданијата през војните итн. Тези нешта са записани в главите на балгарчетата от малка возраст.

Насрчването на малкото дете по такав начин е един вид индоктирнација , особено по денешните “джендерски“ аршини, и тја трудно се премахва покасно. в Балгарскиа случај можеби изглежда правична и вјарна т.е. позитивна , но е всепак един вид индоктирнација. В македонскиа случај , разбира се, е много позле заштото се внушава омраза но оште пострашно, хем се наблага на превазходство хем се митологизира македонеца като вечна жртва на злите сили. Следователно е много много потрудно да “преваспиташ“ македонеца отколко да го направиш балгарина безразличен.

Редактирано от SashetoBE на 14.06.21 18:26.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.