Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:07 14.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.05.21 11:30



Знам , че не си ходил на терен, но да, личното ми впечатление е, че до края на 90-те имаше някакви надежди, някакви, поне смътни намеци за нещо като нормалност,при Георгиевски и не само, с всичките уговорки... и през този век ойде коньо у реката.


Мнението ми е, че това, което правим през войната е било правилно, последна възможност да останем едно.



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.05.21 21:35



теоретично тогава все още е имало деца на илинденци - колкото и да са били промити мозъците им, помнели са какво са им разказвали техните родители.



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.21 00:23



Теоретично.
Чест и им и слава, но във Вардарско след окупирането път сърбите остават такива илинденци, които нямат дейност след въстанието.
Масовият жител там, когато някои там са наричали някой партизански отряд през 1943 ,
или улица или училище през 1945 например "Даме Груев" е знаел за Даме Груев толкова, колко и за Крали Марко например.За мен последните българи там 1:1 идентични с тези от България са родените до първите години на ХХ век.А след 1918 непрекъсваемо на паметта между поколенията е по-скоро изключение.
Аз знам имената на всичките си прадядовци и прабаби и по нещо за всеки, а и за повечето им родители.Не толкова много българи го могат.В Северна Македония определено още по-малко, колкото и да твърдят обратното.
Процесът на превръщането им в нещо различно от нас почва да става забележим след 1918.
Оттогава почва при тях и голямата дупка в приемствеността на паметта между поколенията.



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: tuzlija-179435]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано21.05.21 09:24



За мен големия въпрос е, може ли тази липса на приемственост в паметта на последните поколения, да води до нормално себеусещане в присъствието на българи и доколко би позволила общочовешки взаимоотношения, без хард политиката на Скопие?
Ти си напълно наясно с отговора, но при все, че тази изкуствена народност е създадена именно с цел конфронтация (най-вече с българите), а не самостоен живот, което го виждаме и до днес със зависимостта им, пък било то само мисловна и душевна от сърбите, доколко е възможно все пак?



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано21.05.21 13:44





Комита ме критикува, че не пускам бележки към някои линкове, подадени от мен, но за мен понякога е достатъчно да знам какво мислите и не държа на всяка цена да споделям винаги личното си мнение.



Тема И свързаната с нея:нови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано21.05.21 14:31







Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: kuduger96506]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.21 15:19



Мисля, че който е югославянин по манталитет, независимо дали го осъзнава или не, дали го признава пред себе си и пред другите не може да признае един българин за човек , същият като него.



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: tuzlija-179435]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано21.05.21 16:13



Мдаа, в този смисъл това може да се каже и за Заев и компания, както и за тези в МАНУ, по-голямата част от медиите, различните служби и силови ведомства и да не забравяме опозицията. Всичко това едва ли се нуждае от повече коментар...



Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: kuduger96506]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.05.21 16:19



Е, тоя верно прекали с оригиналниченето.

Те ако произхождат директно от маймуните, хубаво, ама те имат претенции да произхождат от хора, които са несъмнени българи, пък после - не, маймуни сме.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Аха ! Хванахме ве !нови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.21 22:12



Майка ми (1935-1986) като съвсем малка преди войната е възприемала думите" сърбите са през границата" като "маймуните са в клетката" заради впечатляващите телени мрежи и всякакви други съоръжения от югославската страна, почващи от самата бразда.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.