Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:28 02.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Феноменалният Сашко Тасевскинови  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано17.01.21 11:29



За който няма архиви, няма спомени, не съществуват пътешественици и независими доказателства. Същия този, който се хвалеше как бугарките му целували нозете во Стара Загора. Дедо му кажал дека се македонци, а Тито е и началото, и вечността. Насладете се:

Сум растел во фамилија во која и мојот прадедо Апостол од Кичево се доживуваше како Македонец, а беше роден во 19 век. Значи македонска самосвест постоела далеку пред Коминтерната. Не дошол Тито или Коминтерната да ни кажат од денес 2 август 1944 вие сте Македонци!!! Да не постоела таа автохтона, ендемична македонска свест, немало да се случи АСНОМ.


Никогаш не ги слушнав ниту нив, ниту бабите да спомнат: Види внучко ние сме Македонци ама македонски Бугари. Никогаш. Тоа не постои. Таа кованица е измислица на некои ваши политичари од минатиот век. Или си Македонец или не си.





Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: Darkages]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано17.01.21 11:56



Малко е нескромно, особено със скромния интелектуален потенциал, с който разполага автора, да анонсира, че се обръща към цял един, чужд нему народ. Къде си тръгнал, обущарю!

***



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: Darkages]  
Автор mulcho ()
Публикувано17.01.21 14:37



Преди да се пише е добре да се чете.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: mulcho]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.01.21 16:28



Аз не знам дали имаш предвид Тасевски, или автора на темата, като казваш, че трябва първо да се чете; но се закачам за теб само за да кажа, че излиянията на тоя титан на мисълта, независимо дали плюе и споменава две червени, дънки и дъвки, или само миролюбиво обяснява на бугарскиот народ, че не си е избрал точните управници, са без голямо значение (освен, предполагам, за неговата собствена популярност).
Въпросът за заличаването и модифицирането на спомените с поколенията обаче според мен е наистина интересен и си струва да се разчепка.



Имам предвид, че абсолютно му вярвам на мисловния титан ако не за друго, за това, че дядо му сто процента се е заявявал като етнически македонец през абсолютно целия съзнателен живот на Сашко (и някое и друго десетилетие преди това, разбира се, също, той все пак е роден около 1970 г.).
И такива като него са масата, струва ми се - техните дядовци, прадядовци, докъдето и когото помнят през живота си сега живеещите там, също са били в последните доста десетки години убедени етнически северджани. Не са имали друга изява, не са казали пред децата и внуците си и дума, и буква да знаят да има нещо вярно в твърдението, че преди тях там са живели българи.

Виктор Канзуров в някакво интервю казваше, че баща му си спомня как в детството му в неговото село са били българи (по памет, сори, ако не съм започнила съвсем правилно думите му в интервюто). Такива като баща му, които помнят и не крият, че помнят, обаче очевидно са единици дори между родените в Беломорието, да не говорим за северджаните по местораждане. Една част може и да мълчат, защото не е прието да се казва - повечето живи днес обаче това и мислят. Сещате ли се в документалния филм за Любка Рондова (обиколката и по родните места и по роднини) как 90-годишната и към оня момент вуйна, родена в Беломорието също и живееща в Скопие, смотолеви нещо от сорта: "българите не ни признават за македонци"?

Аз не казвам, че дядото на Тасевски отразява истината - казвам, че Сашко, колкото и да е дървена югославска тиква, поне в това отношение 99 на сто е напълно искрен, и като него са повечето там. Те това са чули не само в училище и от медиите - от близките си също, и от старите в това число, родените преди ВСВ, не са чули никога нищо различно. Никой нищо, дори в семейна среда, дори с половин дума. Вярвам, че е така наистина. Няма причина да не вярваме на искреността на живеещите днес. Днес вече свобода на словото и самоопределението има - липсата им си е свършила отлично работата, когато е трябвало. Интересно е да се помисли, да се изследва, да се отговори някак и на този въпрос - как се формират спомените.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 17.01.21 16:37.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: MupaM]  
Автор mulcho ()
Публикувано17.01.21 16:47



Съгласен съм, че Тасевски не лъже за дядо си, но вместо първоситнално да обявява бугарите за шовинисти и мошеници щом твърдят нещо различно от представите му, би могъл (претендира да е интелектуалец) за всеки случай да провери дали това което казваме е вярно. Сашето го е сторил някога, Сашко не си е направил труда.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: mulcho]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.01.21 16:50



Е, единият от двамата Сашковци явно е доста по-умен от другия все пак.



А ако говорим сериозно: горното определено е фактор, но и не се проверява може би съвсем лесно. Изисква не само определено количество акъл и също така достатъчна добронамереност и обективност, но може би и някакви общи исторически знания ориентирането в източниците, които не винаги са ясни и еднопосочни, макар и в голяма степен да са.
А и емоциите, пристрастията и предразсъдъците, знаем, често влияят до някаква степен на оценката дори на иначе добронамерените. До някаква, казвам. И пак от акъла зависи.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 17.01.21 16:59.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.01.21 17:02



Един от щипските села преди време се мъчеше да ме убеди, че дедо му, който бил юго-войник през 1941 г и освободен от плен като бугарин, никога не се е имал за бугарин или не е казал подобно нещо пред тейко му. Става въпрос за селско неграмотно население. Възможно е към началото на 40-те да е имало и такива с полуизтрита или изтрита народностна памет. Но по-голямата част са си знаели какви са били на младини. Примери има много. Просто са се постарали да изтрият съзнателно всичко, свързано с българското. И по време на Тито са насърчавали децата си да плюят бугарските фашисти. Е, имало и немалък брой от поколението преди 1944 г, който до последно си запазват паметта относно българската идентичност, но тази памет не е удобна и просто предпочитат да не говорят за това.
Така се стига до днешните парадокси като Шекеринска. Просто следващите поколения, без никаква родова съпротива, са зомбирани от майчиното мляко с приказки за нисшите расово татари и т.н. То и шегите им са такива - "Тъп като българин", "крадлив като българин" и т.н.

Редактирано от goga на 17.01.21 17:03.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.01.21 17:13



Да, примери има много, не е само Сашкото. Аз наблягам на това, да се види, да се проследи, ако може, как се губят спомени, които на пръв поглед би трябвало да са нещо от само себе си знаещо се и подразбиращо се, макар и в известен период прикривано (понеже се преследва или пък, в по-лекия случай, се отрича и заклеймява). Процесът на губене ми е интересен.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 17.01.21 17:16.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.01.21 17:22



Не е толкова необяснимо. Спомни си как веднага след промените мнозина от новите опозиционери забравиха, че са били партийни и комсомолски номенклатурчици или, че са писали стихове в прослава на Партията и СССР.
Реално това не се забравя, но се изтласква от съзнанието като вид защитна психологическа реакция.



Тема Re: Феноменалният Сашко Тасевскинови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано17.01.21 17:27



Процесът на губене ми е интересен.

Снишаване. По абсолютно същия начин по който хиляди царски офицери (и фелдфебели), кметове, учители, администрация, съдии, прокурори и прочие, се снишава. Народния съд се разправя с около 3 000 души, като ги убива, а разселените със семействата има са към 15 000 от 7млн.население към 1946г.. Всички други се снишават и забравят, за да оцелеят. Надали толкова бързо са забравили любимия цар Борис III и висящите му навсякъде портрети.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.