Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема При ясна българска позициянови  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано18.01.21 13:43



защо се говорят глупости на тема идентичност?





Тема Re: При ясна българска позициянови [re: kuduger-96506]  
Автор TCNQ ()
Публикувано18.01.21 14:04



От една страна, за РСМ практически няма никакъв проблем с идентичността, която да започва да съзрява 20е години на 20и век, и да се официализира 1944.
Македонизмът обаче ще бъде убит тотално! И много хора там, възпитани в македонизма, че са най-най и по-, особено ще се касае до бугарите (ние сме много по-долна раса от тях), ще си кажат - а бе, защо ручахме жабетата? И може и самата държава РСМ да рухне.
Да се оправят. И за мен няма да го има това творение след 50 години...



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: TCNQ]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано18.01.21 14:11



Аз мисля, че македонизма ще си отиде много по-рано, защото той е заплаха за оцеляването на държавата, а както знаем тя е на всички, македонци (имащите се за българи + умерените по-скоро неутрални люде), албанци, власи и др.
Бързото осъзнаване там, че това е един баласт, влачещ ги към дъното всички, от "елит" до обикновен народ, би трябвало да генерира бързи промени.



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: TCNQ]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.01.21 14:20



Македонизмът (от наша гледна точка - за съжаление) едва ли ще рухне от това. Те вече си имат изградена нова етническа идентичност. Човек не принадлежи към дадена народност само ако тя е супериорна, пък иначе да си избира друга (или да се връща към по-старата, примерно шведи към викинги), нали така.

Пък ако някой се окаже разочарован, че българите не са чак толкова низша раса - проблемът си е негов.
За държавата, еле след 50 години, нищо не мога да кажа.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 18.01.21 14:20.



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: MupaM]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано18.01.21 14:36



Глобализма е на път да "реши" някои идентичностни проблеми, както сме разсъждавали преди години на форума.
Искам да кажа, че дори при малко по-отдавна от македонците изградени етноси, но далеч от културните стойности и достижения на някои стари народи, би се появил проблем с идентификацията.
За Европа има и допълнителен бонус: новата европейска идентичност, независимо кой, как си я представя! Тя ще има своите последователи, така както югославската имаше някога. Подобна не би била заплаха за доста богати култури и народи с огромно историческо наследство, както и със силна икономическа тежест, но много европейски държави остават извън изброеното...



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.01.21 15:13



Държава-джудже, без излаз към море, с население колкото София...

Какво ще се случи там в близките 50 год зависи от много фактори, включително и от жизнения стандарт в България.

Според мен, след 5-6 години в Скопие ще бъдат доста по-смирени от сега. Чудо няма как да стане. Развоят е ясен. Дали ще я има тази държава или не - не се наемам да прогнозирам. Да си гледаме нашето канче.



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: kuduger-96506]  
Автор mulcho ()
Публикувано18.01.21 20:35



Чувствата на мишока не са от голямо значение за котарака. Надяват се някой състрадателен гражданин да ни подгони с метлата, но като че края ще е различен.





Тема Re: При ясна българска позициянови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.01.21 20:47



Одеве прочетох нещо (макар иказано по друг повод):

...Оруел правилно отбеляза, „всички ние сме склонни да вярваме в твърдения, които знаем, че са неверни; и тогава, когато нашата грешка излезе наяве, ние сме склонни да изкривяваме и нагласяме вече настъпилите събития по такъв начин, че да покажем, че все пак сме били прави“. Познавайки човешката природа като никой друг, Оруел добавя: „В интелектуалните спорове този процес може да продължи безкрайно. Единственият ограничаващ фактор е фактът, че в реалния живот рано или късно грешните убеждения се сблъскват с реалността“.

Ако някога фашизмът дойде в Америка, той ще дойде под маската на либерализма


Тема Re: При ясна българска позициянови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано18.01.21 22:20



Така е.
Но Македония и народността "македонец" няма да изчезнат. Според мен. Вече си имат история, национална осъзнатост - както словаци, белоруси, черногорци, босненци, какво като им са на 100-200г. държавите и езика. Само Молдова има шанс - но там е заради натиска на Русия.

Ние да си гледаме нашият интерес.

И не желая, моето правителство да 'преговаря' за 'интендитета' на моята баба и дядо и родните им места. Мисля, те са знаели по-добре. Мисля, всеки от нас е чувал как говорят за градовете където са родени, ( Солун и Кавала ) и как се насъзяваха, като си спомнят, че са изгонени -
" или се пишеш грък и оставаш с имота или българин и заминаваш с дрехите на гърба си ". Ако мисли някой, че преувеличавам -> бабата на жена ми, на 8 години е изнесла малкото злато дето са имали, щото само нея гърците не се обискирали.

Затова, много ме дразни, как лесно некой казват, оставете ги, нема вето и т.н.
"Македония, без България, .... .. ...."

И да, на мен ми е хубаво да ходя до Сърбия и Македония и да се чуствам "богат", че там е евтино всичко :)

П.С. Не съм бил в България, Македония и Сърбия в последните 3 години, така че може да са се изменили нещата.



Тема Re: При ясна българска позициянови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.01.21 23:03



В Сърбия бях малко преди ковид-пандемията. Въпреки канските усилия на Вучич, който според мен прави и невъзможното сърбите да дърпат напред - се набива на очи беднотията и мизерията там. Нещо като България преди 15-20 години.
Не смея да кажа, че ние генерално сме кой знае колко напред, защото си имаме доста мизерстващи региони, но определено Сърбия не може да ми бъде еталон за успешна съвременна държава.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.