Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ВЕТО ДО ДУПКА!нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано08.12.20 20:34



Добре де, а можеше да му каже "Признайте дека бевте фашисти, окупатори овде и стрелавте партизани и младинци, кога ке се извините?"
Такива смели журналисти, творци (Сашко Тасевски) и други партизански внуци, всичките с убити дедовци и силувани баби, дума не обелват пред германците.



Тема УДБАнови [re: jingiby]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано24.01.21 20:36



Писах по-рано за Васко Латков, който живее в Щатите, но явно се е прибрал и е тормозен от службите заради изявите си- глобяван и заплашван, точно както в Югославия някога... това е прясно, от края на миналата и началото на тази година. Слагам целия пост, като работите са сериозни, но се смях с глас на определението за запустяло село- "село где вук пошту носи":



Дълго е, но си заслужава:

Еве на кој начин функционира УДБА денес во Македонија.Денес УДБА во пресудите нема да ви напише дека треба да платите пари затоа што тврдите дека сте член на МПО односно тврдите дека по националност сте македонски бугарин и дека македонците се бугари како што тоа го правеа во 1947 година во времето на Југославија, кога во пресудите против македонските бугари т.е. против ВМРО, јасно беше напишано дека човекот кој е осуден на казна затвор или треба да плати пари, осуден е само затоа што јавно се декларирал како бугарин со што го нарушил тогашниот "Закон за заштита на националната чест на македонската нација" според кој секој еден во Македонија кој ке се дрзне да се декларира како бугарин го прекршува овој закон затоа што според тој закон, бугарите се второ класна нација во однос на "античките македонци".Денес УДБА не практикува такво нешто затоа што се плашат од мегународната заедница затоа што уште во времето на Тито, како резултат на критиките на МПО, Југославија беше жестоко критикувана од председателите на САД Хари Труман и Линдон Џонсон поради непочитување на правата на бугарите во Македонија па како резултат на тоа, Југославија заврши така како што заврши, со воена интервенција на САД. Денес УДБА користи пософистицирани метод на заплашување на бугарите во Македонија. На пример, врши повикување на македонски бугари на распит во полција со цел да ги заплаши како што беше случајот со Јован Шикоски од Велгошти во 2010 во времето на ДПМНЕ , па потоа собирање на информации за македонски бугари од Велгошти како на пример за Ангеле Пумпалоски, Игор Ристески и тн. но исто така УДБА користи и методи како што е мојот случај. Имено, во мојот случај се работи за србскиот нокен клуб "Плажа Куба Либре" кој е во собственост на срби блиски на СДСМ , кој е дивоградба изградена во 2005 со амин на СДСМ, наспроти препораките на УНЕСКО да не се гради во заштитениот појас на езерото и од 2005 година овој србски клуб континуирано го нарушува јавниот ред и мир на граганите и туристите во Охрид со пуштање на гласна кубанска музика. Самото име на овој србски нокен клуб собственост на СДСМ, јасно говори за идеолигијата на СДСМ, а тоа е македонизам која е анти -западна идеологија која потекнува од поренешниот советски сојуз. Јас во 2020 година се јавив 2 пати во СВР - Охрид да пријавам нарушување на ЈРМ со пуштање на гласна музика од страна на овој србски нокен клуб и тоа првиот пат на 25.07.2020 и од страна на полицаецот Кирил Л. лице од србска националност кој со мене разговараше на телефон ми беше речено следново : "Вас бугарите ве ебевме 70 години и ке ве ебиме уште!!! Ако се јавиш уште еднаш ке пратам комбе да те исфрлат од дома како партал", при што рече дека нема да превземе мерки и нема да ја сопре гласната музика од "Куба Либре" која се слушаше дури до Велгошти и ке ми напишел пријава за лажно пријавување. Вториот пат беше на 4.08.2020 година, исто така од страна на Гоце Огненоски, полицаец од србска националност, дошлак (доселеник) во Охрид од некое планинско село во Кичево , "село где вук пошту носи" , оти поштарот таму не одел затоа што било многу далеку во планината, ми беше речено дека јас пријавувам лажно и дека тој мене ке ми поднесел пријава за лажно пријавување. Истото, веднаш го објавив овде на фб, тоа беше летото 2020 по што наредниот ден ми се јави инспекторот од УДБА , Владо Карадакоски , лице од србска националност од с. Скребатно, Охридско и усмено ми се закани дека ако не сум престанел да пишувам на фб дека македонците се бугари, тие веке ми имале напишано 200 прекршочни пријави за лажно пријаување на "Куба Либре" , секоја од нив по 100 евра, што значи 2 000 евра кои биле многу пари кои според нив МПО Цар Симеон Саксобурготски неможеле да ги плати па јас ке сум лежел во затвор.На 20.01.2021 пред неколку дена тука објавив една објава која сеуште стои, со дел оригиналните печати со кои се докажува дека црквите во Македонија од времето на Цар Самоил во 1014 г. до 1944 година беа бугарски цркви што докажува дека така наречената МПЦ - ОА е србска црква измислена од Белград во 1967 година, со цел да го уништи бугарскиот национален дух на славјанското население во Македонија и дека србите и власите од СДСМ и ДПМНЕ во коалиција со Муслиманите прават се да ги уништат бугарите во Македонија вклучително и изградба на минаре на Али Пашината џамија во Охрид , со цел да ги добијат гласовите на Муслиманите против бугарската кауза, кое во 1912 г. беше срушено од македонското ополчение на ВМРО затоа што оваа џамија е изградена врз темелите на древната бугарска црква Св.Тројство која беше до темел разрушена по исламската окупација на Македонија во 1371 и врз неа беше изградена сегашната џамија. Ова очигледно ги удри по срце србите на СДСМ па наредниот ден на 21.01.2021 година веднаш ми стигнаа две прекршочни пријави со глоба од по 100 евра , значи 200 евра за наводно лажно пријавување на гласна музика од србскиот клуб на СДСМ, Куба Либре во Охрид.Како што гледате на сликата, пријавата е напишана уште лани т.е. на 20.11.2020 година а датумот на која ја испратиле кај мене е 21.01.2021. Тоа значи дека УДБА како што и телефонски ми се заканија, навистина мене ми има напишано 200 прекршочни пријави за лажно пријавување,секоја од нив од по 100 евра, со цел да ме заплаши а кои ги чува во фиока и по потреба, според моите објави на фб, има намера да ги прати кај мене, со лажно самубдување дека МПО нема пари да ги плати овие пари. Во една од пријавите, УДБА лажно ме обвинува дека сум се јавил во СВР - Охрид на 17.07.2020 со цел лажно да пријавам нарушување на ЈРМ со гласна музика од страна на србскиот нокен клуб "Плажа Куба Либре" иако на тој датум воопшто не се имам јавено, а погоре напишав на кои датуми само 2 пати се јавив во СВР Охрид.Очигледно на УДБА - СДСМ не им е јасно против кого тргнале и кого се обидуваат да го заплашат, па според тоа немаме друг избор освен да ги уништиме овие србски свињи, со воена интервенција, без никаква милост, исто како што ги уништивме комунистите во Грција во 1949, па Северна Кореја 1952, Виетнам 1974, Кувајт 1990, Југославија 1999, Ирак 2003 , Либија 2011 и тн.

Редактирано от Darkages на 24.01.21 20:37.



Тема Re: УДБАнови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.01.21 21:58



Най-добре е да дойдат танковете

И без тва Света върви на развала, може и да не ни обърнат голямо внимание, че сме нахлули, пък е така ще решим ппоблема с Ветото



Тема Јас мислам дека приличнонови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.01.21 10:29



се помачил да го забележат. т.е. целонасочено и смислено 'работел' подолг период за да добие некакво внимание од некои си полицаец. Можел поне некаква бомба да сложи, а това пријавување на “српскиот“ клуб е за смешки.



Тема Re: Јас мислам дека приличнонови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано25.01.21 11:07



Тоест ти смяташ, че той си измисля цялата тази история, че е някакъв психопат, търсещ внимание?
Човекът прилага документи:



Виж му профила:





Тема Се намножиха напоследакнови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.01.21 11:46



герои които провокират полицијата с глупости и след реакцијата се оплакват че “УДБА“ ги гони заштото са балгари. Хајде да не грешам душа и всичките да ги слагаме в един кош но точно този случај ми прилича на такав. Писал упорито в ФБ че македонците се балгари и разбира се не е ставало ништо т.е. никој не го забелезва (вече стотици ако не и хилјади пишат подобни нешта от години) па се сетил да го пријави ноштниа клуб за гласна музика. Хелоу ? След 10 тата пријава успјал да изнерви некои дежурен полицај. Голјама работа.

Редактирано от SashetoBE на 25.01.21 12:24.



Тема Re: Се намножиха напоследакнови [re: SashetoBE]  
Автор TCNQ ()
Публикувано25.01.21 12:46



Не е точно така. В момента върви едно дело в Скопие за набеждаване македонския консул в София срещу Латас. Фразите са сходни като смисъл, в този случай "Редица македонци са със съществен дял в основаването и издигането на съвременната българска държава". И е набеден за предател и бугараш. А е цитирал неща, писани от/за Ляпчев и Симеон Радев... Апропо, по този повод е и получил заплахи от действащ полицай, македонски сърбин.
Ето и още нещо по темата:


Като това не са всички генерали от Македония, а като говорим за полковници и подполковници бройката е над 50!

Редактирано от TCNQ на 25.01.21 12:47.



Тема Re: Се нервираш ли,нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.21 13:47



Саше?



Тема Ами аз не видех ништо хубавонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано25.01.21 18:38



напротив. КГБ/ДАНС срешту УДБА. Естествено че се нервам, какво да правја? да се радвам ли ?

Редактирано от SashetoBE на 25.01.21 18:40.



Тема Re: Ами аз не видех ништо хубавонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.21 19:47



Странно ми е, че така реагираш. Може да си прав, но може и да не си. Все пак не познаваш конкретния казус.

Днес твой съгражданин, млад още, си е отишъл... Познаваше ли Данаил Татарчев от Битоля?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.