Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.01.22 11:44



А това за кои населени места важеше, за ходенето?

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.01.22 13:00



Не си спомням много добре, бях малък, но за два дена къде може да отидеш с онези коли и онези регистрации навсякъде?



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: MupaM]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано19.01.22 13:21



не знам за Югославия..но баба и дядо ми са е родени в Гърция и нито тях нито нас пускаха! Едва 1991 ходих да им видя родните места.



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано19.01.22 13:33



Някои от махалата ги пускаха още в началото на 80-те. Тези от Серско-Драмско не, но до Гуменджа или кукушките села ходеха, при това при роднини.



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.01.22 13:38



Честно казано, не знам. Мисля, че важеше за Благоевградски окръг, ето Тузлия казва, че за Кюстендил не е било така. Най-често баща ми ходеше на пазар, но беше скъпо за нас там. Имаше смисъл само на съборите да се ходи, щото тогава всякакви разпродажби и покупки ставаха, особено за касетофони, дъвки, дънки, всякаква шарения дето тук имаше цената на златото.


Иначе за Гърция - за семействата като нашето шанса да отидем там беше точно нула. Още повече, ако имаш останали роднини там - забрави, още преди да си го помислил и от двете страни те шамаросват - и от гръцка и от българска. От българска страна всичко отпадна след 1990, но гърците докато не паднаха визите до 1999 не пускаха никого, който има дори и съребрена линия с бежанци.

P.S. А пък тай като на практика целият неврокопски край е населен с бежанци от района на Серес и Драма - гърците блокираха всякакво отваряне на граничният пункт чак докато не влезнахме в ЕС. Ицчакаха старите да измрат за да не покажат на наследниците си къде са им били къщите. Сега и да искаш - много рядко да намериш някой който знае нещо.

Редактирано от DannyDeVito на 19.01.22 13:42.



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.01.22 13:44



Сега проучих.
За ll гранична зона, десетина километра.Имали са специален печат отзад на зеления "паспорт" и възможност за пътуване да обменят левове за 100 $ .



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.01.22 13:53



Кюстендилско - за жителите на Гюешево е важало, за Гърляно, а за Ръсово например -не. Така излиза, че е свързано пред или зад съоръженията е, а не толкова разстоянието от границата.



Тема Re: Соня Колтуклиеванови [re: tuzlija-179435]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.01.22 13:59



Ама не ми се вярва на всеки до последната бабичка от тези села да са му менкали без коментар по 1200$ годишно.Някои от тях и родните им внуци биха пречукали и за по-малко.



Тема Радев е неадекватеннови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.22 16:57



"Вписването на гражданите с българско самосъзнание в конституцията на Република Северна Македония с гарантиране на необратимост при спазването на техните права ще даде основание на България по-бързо да отвори вратата на Скопие към членство в ЕС. Това подчерта президентът Румен Радев по време на срещата си с македонската делегация и със северомакедонския премиер Димитър Ковачевски."



Тема Просто Киро, виж Пендаровскинови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.01.22 05:48



Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на ОМО „Илинден“ – ПИРИН и претставници на неколку други здруженија на граѓани од Република Бугарија.

Претставниците на здруженијата го информираа претседателот Пендаровски за нивната работа и активности во областа на човековите права, промовирање на толеранција и градење на граѓанско општество.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.