Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:24 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано15.10.20 08:53



Оти, имено, како што е добро познато, а за што говорат и познати бугарски историчари и академици, Бугарите немаат словенска, туку татаромонголска генеза. Како моќно варварско племе, тие од Татаристан на Волга под водство на канот Аспарух доаѓаат на Балканот и ја основаат бугарската држава.

"Бугарската хиена" од Ефтим Клетников


Редактирано от jingiby на 15.10.20 09:07.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.20 09:08



Мухахаха

Това е добро



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано15.10.20 09:51



Ефтиме, Ефтимее, хитовете ти са неизброими, клети ми г-н Клетников!
Струва си да се разсмиваме с тях тук известно време...





Тема Македонија во мечтитенови [re: jingiby]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.10.20 11:23



Пишува: Бранко Тричковски

Да речеме дека Гоце бил Бугарин. И Јане. И Даме. И јазикот. И целата историја.
Што е многу веројатно во смисла на политичката, административна, културна и институционална стварност во која Бугарија е многу посилна во однос на софиското потстанарство на македонското револуционерно дело, на богатата фолклорност и на проникливоста на некои патеписци.
Од пред сто години!
Јас би одбрал да бидам поаристократичен.
Ќе го чекам денот кога Урсула ќе и го дава европското свидетелство на Македонија.
На свеченоста ќе се наредам до Ангела Меркел и во еден момент нема да пропуштам тивко да и речам:
“Ете, драга Ангела, гледате ли какви убави плодови растат на бугарска земја, во нашата култура и историја, Заев можеби не е, но татко му сигурно бил Бугарин!”
“Даааа?!”-ќе почне благо неутрално и незаинтересирано да се чуди германската канцеларка, на што јас би додал:
“Да, госпожо канцелар, до пред неполни сто години Македонците беа Бугари, но ние се радуваме дека израснаа во вака убава, пријатна, културна и напредна нација.”
“Многу се талентирани и културни”, ќе рече Меркел, “никогаш не би рекла дека некогаш биле Бугари, но океј, ме радува вашата радост и дискрецијата со која се радувате и внимавате на достоинството на луѓето од Северна Македонија.”
Потоа на свечената вечера ќе гледам да му пријдам на Бајден.
“Господине Џо, дали знаете дека Мис Стон, по планините ја шетале Македонци кои биле Бугари!?”
“Ха, можно е, Шерон обожава да се шета по планини и по кревети”, ќе рече Бајден сркајки од бурбонот.
Ете, тоа би бил тој, јас го викам, аристократски однос.
А не вака: Признајте дека сте биле Бугари, мјаку ви ебам македонска, или ќе ве задавиме!
Не е убаво така.
Па, тоа е елементарно непристојно.
И некултурно поведение.
Без стил.
Заканата со смрт избива пред фактите со кои располагаат Бугарите.
Зашто, ако се бугарските наоди за историјата точни, со моќните балвани на европскиот пат на Македонија, тие се закануваат дека ќе им ги скршат нозете на своите деца.
И главите.
Светот не е во состојба да поднесе толкаво и такво насилство.
Дури и во времето на короната.
Океј, Самоил бил бугарски цар, Гоце бил Бугарин, веројатно и баба му на Гоце, како и баничанката над која го примил смртоносниот куршум, ВМРО, но оставете ги децата да си ги побараат родителите, ако се богати, ако биле добри, ако не ги тепале кога биле мали, тие ќе ги пронајдат, никаде нема некој постар да бара од некоја помлада да признае дека му е вонбрачна ќерка.
Што ја скршил од мавање.
Вие, драга министерке, се однесувате кон Македонците како Харви Вајнштајн кон Салма Хаек: Или секс или нема филм!
Како богат спонзор кој донирал еден шлепер лего коцки во Домот за деца без родители и потоа секој ден оди да им вика дека тој им ги подарил тие коцки и дека може да им го затвори домот ако не признаат дека коцките се негови. Заедно со Универзалната сала што тој им ја дал за да пеат на “Златно славејче”.
Курац фини што ќе пеат ако не признаат дека салата е на Каракачанов.
Ало, Захариева, чуваме ли се.
Ние не можеме да признаеме ништо.
Да речеме дека Гоце бил Бугарин? Тоа е како да барате да признаеме дека филмот што не сме го гледале бил добар. Или лош! Освен тоа кој во Македонија треба да признае кој се бил Бугарин.
Односно дали сите и се било бугарско: Претседателот, премиерот, народот, граѓаните, револуциинерната ќелија од кафето “Корзо”, кој!?
Јас сум веројатно најпресретливиот човек по тоа прашање.
Јас би потпишал секаков список што ќе ми го доставите затоа што ви верувам. Јас знам дека имате сто шлепери материјали на кои ние (не)можеме да се спротивставиме со три писма и пет реплики. Уште повеќе, спремен сум да потпишам бланко список на бугарски личности, феномени и настани што Македонија и Македонците ги македонизирале.
Обаче, немам овластувања.
Ако ја блокирате, драга моја Захариева, Македонија ќе го загуби својот идентитет, а Бугарија ќе ја загуби Македонија. Трајно. Во Третата светска војна нема да има каде да влезете. А мислам дека ќе се загубите и себе си. Македонија е бугарска само во мечтите, на мала или малку поголема дистанца од стварноста.
Тоа не е малку.
Таков е вселенскиот ред на нештата.
Зошто инсистирате волшебниот свет на мечтите да го замените со вулгарноста на животот.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.10.20 16:29



Ама че гнусотия! Моисей е обикалял с юдеите 40 години из пустинята докато измрат родените като роби, ако се наложи и 10 по 40 трябва да им осигурив на северняците пред портите на съюза, но с тях в дома ни не трябва да влезне и един Клетников. Глад и множащи се албанци до пълно проглеждане или изчезване.

Редактирано от mulcho на 15.10.20 16:37.



Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано15.10.20 16:40



Бев шокиран на една дебата за Климент Охридски организирана од руското министерство за култура, на која од Москва добив покана и јас, кога една претставничка на Институтот за македонски јазик рече дека ние сме млада нација и нашиот јазик во неа го кодифицирал, задоцнето зад другите словенски нации (моја забелешка), Блаже Конески. Не знаев кај да погледнам од срам.
-----
Срам го е от фактите?



Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.10.20 19:38



Стара лисица е Тричко, всичко му е ясно, ама ръчка в мравуняка и гледа сеир.





Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: Darkages]  
Автор TCNQ ()
Публикувано15.10.20 22:46



Това много ми хареса. И е вярно. Ако им сложим вето, Македония ще се изгуби напълно (до 30 г ще се албанизира), и реално България ще загуби Македония.
Да, така ще е. Но сега ние да не би да имаме Македония? Т.е. ние сега, и после нямаме нищо. Кой губи?



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.10.20 14:52



Е, то за тоя клет човечец и друг път беше писано тук, че номен ест омен (тва никой римлянин няма да го разчете, ама карай

).

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Малцинство [re: Darkages]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано04.11.20 21:20



Branko Trickovski
Статусот на Македонците во Бугарија е нивна работа и работа на бугарската држава.
Не на Северна Македонија
Дали ќе се борат за својата посебност, што, спород моето мислење, е особено глупав начин да ги потрошат своите животи или ќе се интегрираат односно, можеби, асимилираат, не е работа на Скопје. Сегашниот статус на тие луѓе, според сите параметри, нема капацитет да биде реален меѓудржавен проблем, тој е подолго време само извор на ситни провокации и мало дуќанче на изнасилена македонштина на мала група заебанти. Од друга страна, капацитетите на Македонија не се такви за да може реално да ја формулира и издржи класичната обврска да се грижи за нешто што мисли дека е национално малцинсто, ниту,пак, проблемот на малцинствата е тоа што беше. И добро е што е така. Ние не сме матична држава за тие луѓе. Поголем напор за нив е да ги достигнат идентитетските стандардите на Македонија отколку на Бугарија, односно, во однос на Бугарија немаат никакви проблеми освен во остварувањето на амбицијата политички да се организираат на национална основа. Што е глупаво. Можеме да трепериме над времињата на Димитров и старите пописи, но тоа е завршена работа. Нека да бидеме реални, нека да го направиме тоа што до скоро беше невозможмо: да им кажеме на луѓето и тука и таму дека е така. Така што Бугарија може да биде спокојна. А и Македонија може да биде спокојна по тоа прашање. Нема зошто да ја гризе совеста дека нешто изневерила или дека од нешто се откажала.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.