Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:38 02.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема Децата на изгубеното временови  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.20 10:38



Истанбулска арменка, с книга за истанбулските българи.


Пред “Труд” авторката сподели, че “Цариградските българи. Децата на изгубеното време” в момента е на полиците с най-продавани книги в големите вериги книжарници в Турция. В продължение на години Зифлиоглу изследва цариградските българи, техните предшественици и наследници.





Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.10.20 11:01



Това би било интересно, и за фиромите даже...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Децата на изгубеното време [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.20 11:04



Дано се преведе и у нас.



Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.10.20 13:07



Сигурно ще я преведат, представлява интерес.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.10.20 17:11



Интервюто. Уникален психологически разказ за кризата на идентичността, тъй характерна за всички клонки на бившия български народ:





Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано22.10.20 18:24



- Ако трябва да сравните старите цариградски българи и тези, които са останали
днес в съвременна Турция, какъв портрет би се получил?

- Един доста тъжен портрет. Не е останало нищо от духа на тези стари цариградски фамилии. Наблюдава се сериозна ерозия, а някои даже се срамуват да се нарекат българи. Други, които дори привидно се назовават българи, после уточняват, че са били с македонски корени. Трети, предпочитат да се самоопределят като гърци. Има много смесени семейства, в които майчиният език е забравен и се говори само на турски. Аз бях много изненадана от дълбоко закодираната им идентичност, защото самоличността и екзистенцията на един човек се изразяват предимно чрез неговия етнос. Според мен, човек трябва до край да отстоява културната си идентичност, вместо да я крие, като нещо срамно. Как мога например аз, която съм арменка да се прикривам с други идентичности. Някакъв особен вид феномен на отчуждение от собствената си същност, корени, предци. Изпитвах голяма дилема по този въпрос, защото ми беше много трудно да го разбера. Трябваше да проявя емпатия, иначе щях да се отдалеча от обективността, което за мен щеше да означава проектът да се провали.



Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.10.20 18:41



Да, видял съм го с очите си това, когато се запознах с председателя на българското сдружение Васил Лязе(в). Но съвсем не мисля, че влага този смисъл, който влагат по Вардарско.
Прелюбопитен е начина, по който авторката разкрива, защо се е стигнало до тук. Мисля аналогията между цариградските и вардарските ни еднокръвници е много приложима. Липсата на български училища, лошият имидж на комунистическа България и прочие.



Тема Re: Децата на изгубеното временови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.05.21 12:22








*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.