Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:26 10.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Отново на темата за прабългарите в Добруджа  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.20 22:55



Доста любопитен текст на Георги Атанасов – безспорен ерудит и от един малцината съвременни български учени детайлно познаващи стопанските и демографски процеси в Добруджа през Античността и Средновековието. Освен това е доста наясно с темата за прабългарите, техните некрополи, керамика, разселване и т.н...
Този текст оборва няколко мита:
1. Че прабългарите са били сравнително малобройни; и ,че са постоянна затворена величина като население;
2. Че прабългарите са номади;
3. Че населяват предимно територията между делтата на Дунав , Янтра и северните предпланини на Хемус;

Многобройното българско/прабългарско нааселение, след катаклизмите, предизвикани от варяжко-византийските инвазии и последвалите печенежки нахлувания през 11 век мигрира на юг – към Подбалкана и Източна Тракия, и на север – към южните склонове на Карпатите и делтата на Дунав. Това обяснява откъде идва силният български етнически елемент на юг от Стара планина, въпреки факта, че тези територии сравнително рядко попадат в границите на Втората българска държава.
Другото, което ми прави впечатление – огромната територия от делтата на Дунав до Камчия и Русенски Лом е почти пустиня между 11 и 15 век – много рядко населена територия – предимно покрай реката и морето. Обяснението не са толкова степните нашествия, а климатичните промени, настъпили тогава. И как тази демография контрастира на гъстата селищна система от 9-10 век. Демографският бум от 10-ти век е плод и на многобройни преселнически вълни прабългари от северо-изток, които със сигурност оставят значим протобългарски елемент сред морето от славяни и автохонни почти до края на Първата българска държава.


„Няколкото аваро-славянски вълни от 80-те години на VІ до началото на VІІ в. сриват напълно и крепостната система в Добруджа от първата половина на VІ в. Следва пълен демографски колапс. След началото на VІІ в. В Добруджа е регистрирано обитаване само в крайбрежните градове Томис, Одесос, Дуросторум и Истрия, но животът в тях едва мъждука около малките ромейски гарнизони в кастели с редуцирани размери.
Примерно укрепената територия на Дуросторум е редуцирана от 90 на 6 хектара. Вътрешността е напълно обезлюдена – „ЗЛАТНА ДОБРУДЖА”, или да бъдем в крак с времето „ЗЛАТНА СКИТИЯ”, е мираж от миналото – какво ще бъде бъдещето й? Този демографски вакуум обяснява и безпроблемното завладяване на Добруджа от кан Аспарух в края на VІІ в., който я превръща в базова, матерна територия на Българското ханство на Долен Дунав.
Вече е разколебан митът, че прабългарите на долни Дунав са номади и в края на VІІ – първата половина на VІІІ в. те развиват таборна номадска икономика. Прочее, за такава няма никакви условия – територията е сравнително малка (между Дунав - Балкана - Черно море и Янтра), а от всички страни ханството е заобиколено от агресивни и респектиращи съседи – империите на хазарите, аварите и ромеите (Византия). Липсват и характерните за номадите изолирани погребения в стари трако-римски могили. Напротив, регистрирани са над 60 сравнително големи некропола от VІІІ-ІХ в. с над 80 гроба – сигурен белег за уседнала икономика. Нещо повече, в тези некрополи регистрираме паритет на прабългарските трупополагания, сравнени със славянските трупоизгаряния. В повечето некрополи в Североизточна България и Добруджа се откриват ранни пастирски гърнета, известни от Пастирското градище край Днепър и други селища в неговия басейн през първата половина на VII век. В некрополите и населените места в близост до Балчик, Топола, Кюлевча, Девня 3, Ножарево и други на юг от Дунава са намерени пастирски обеци и коланни украси тип Коринт и други от края на 7-ми от началото на 8. век. Това са важни археологически маркери, чрез които може да се приеме ранно усядане (седиментация) на българи под влиянието на придружаващите ги от север СЕВЕРИ. Тази нова среда на юг от Дунав (славянските племена) и най-вече поради ограничения район, в който те са се заселили на Долния Дунав в края на VII в., българите усядат бързо.
Демографски бум в Добруджа предстои и той се реализира в началото на Х в., когато настъпва ускорено развитие, съпътствано с имиграция на старобългарско население, обитавало територии на север и североизток от Дунав в края на ІХ в. Само в Добруджа през Х в. регистрираме около 20 крепости край бреговете на Дунав и във вътрешността и над 200 неукрепени селища, десетки манастири – огромен за това време човешки потенциал . Условията Добруджа отново да стане Златна през Х в. са налице – една симфония между Златния век и Златна Добруджа! Имаме сигурни археологически маркери за високо продуктивно земеделие - появата на плужно рало с черясло, градинарство, скотовъдство. Друг важен репер за демографския бум в Добруджа през Х в. са 14 колективни находки, 8 единични находки със селскостопански сечива, чийто общ брой е над 120. Следва обаче рязко снижаване с първата демографска криза в Добруджа след 969 - 971 г. В резултат на руско-българско-византийската война от 968-971 г. почти всички неукрепени селища във вътрешността на Добруджа и част от селищата по Черноморието и Подунавието са напуснати и изоставени завинаги. Животът се съсредоточава основно в крепостите във вътрешността от типа Цар Асен – Руйно – Скала и най-вече в Подунавието и Южното добруджанско черноморие (обр. 1, 5). В резултат на печенежките нашествия от 1036 г. всички оцелели крепости във вътрешността са разрушени, животът секва напълно в една огромна територия между Черноморието и Ломовете в Русенско до началото на ХVI в. (обр. 1, 6). Все още се търси причината за този своеобразен демографски вакуум, продължил близо пет века и характеризиращ демографското състояние на Добруджа през целия ХIV в.
Има безспорни археологически доказателства, че оцелелите обитатели на Добруджа и част от Лудогорието емигрират към няколко големи и добре защитени крепости край Дунав - столицата Дръстър (обитаемата площ през ХІ в. се увеличава 4 пъти), Ветрен, Пъкуюл луй Соаре, Диногеция, Исакча и др. Други се установяват към Предбалкана, а голяма част слизат в Подбалкана в Източна Тракия. Без съмнение една от причините за липсата на стационарни поселения във вътрешността на Добруджа са периодичните варварски нашествия. Номадски вълни на печенеги (между 1036-1091 г.), узи (1064 г.), кумани (1078-1160 г.) и татари (от 1242 до 1399 г.) се разгръщат основно в този полустепен регион. Всички те, без изключение, практикуват номадска икономика, чието естество е трудно съвместимо с уседналото земеделско стопанство, установено от българските обитатели през IХ-Х в. Най-сетне, номадите по правило не създават свои дълготрайни стационарни поселения.“

(Георги Атанасов, 2020 г)

Редактирано от goga на 15.10.20 22:58.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.10.20 00:10



200 селища+20 крепости е около 30-40 000 души население.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 06:40



Само в Добруджа.

Говорим за открити и частично изследвани с находки. Колко реално са били - никой не знае. Като брой селища от този период - никъде другаде не са открити толкова! Може би само около Прут.

Сравнена гъстотата в тази област с другите - тази е била една от най-гъсто населените през 10-ти век. Затова Симеон предпочита да отстъпи част от богатите Панаония и Трансилвания, но да запази земите между Днестър и Стара планина. Те са жизнено-важни за съществуването на държавата. Както показват и събитията 70-100 години по-късно. Тук и в Кутмичевица е държавно-творческият витален елемент. Другото е пълнеж и периферия.

Другият масив е бил в Кутмичевица и малко на север от Дунав - около Прут и Днестър, и по поречието на Дунав в днешна Войводина и Тиса. Останалото е било демографска пустош.На юг е славянският масив. По планините са автохонните пастири. В малкото оцелели градове - ромеизирано население. Тракия е ромейска.

Редактирано от goga на 16.10.20 06:51.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 09:41



Демографски бум в Добруджа предстои и той се реализира в началото на Х в., когато настъпва ускорено развитие, съпътствано с имиграция на старобългарско население, обитавало територии на север и североизток от Дунав в края на ІХ в.
Интересно, аз бях чел, че тогава прабългарите вече са били изчезнали, претопени в завареното население. Така поне смятат всички сериозни учени. Не ми е ясно как християните през 10 век са идентифицирани като прабългари по погребенията и за какви прабългарски вълни от север говори този човек? Струва ми се доста квазинаучна тази теза...



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 10:08



На Георги Атанасов му вярвам. Любим ученик на Рашо Рашев, 40 години само с тази тематика се занимава. Основно разкопки около и в Дръстър, автор на единствената подробна история на средновековна Добруджа.
Това е издадено наскоро, от 2020 г е.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 10:49



Аз не вярвам на никого без доказателства. Рашо Рашев имаше съвсем различна теза. Явно фентъзито здраво се намества в главите на по-младите ученИ, заедно с чалгата, простотията и балканската грандомания...

Редактирано от jingiby на 16.10.20 10:43.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.10.20 10:59



Не бих бил толкова критичен, а по-скоро по възможност аналитичен.
Аз много пъти при споровете ми с теб тук на тези страници съм отбелязвал както
заселванията на древнобългарски вълни преди българите на Аспарух и Кубер, така и на тези след това. Мързи ме да рова за линкове, а и няма време сега, но ти си ерудиран човек и можеш при желание лесно да ги намериш. Повече от 200 годни след споменатите канове, заселническите вълни от североизток, т.е. от към Хазария, продължават. Ествестено древнобългарското население попада първо в малка Скития. Това е част от България и нищо по-естествено няма за това население да бяга насам. Черните българи на Батбаян или по-точно техните наследници, увлечените с тях кабари и други племена, недоволни от хазарската власт, няма къде другаде да идат, освен майката родина. Авария, където могат да срещнат единоплеменици и добро отношение (аварите го имат към българите), отслабва и от един момент нататък вече я няма. По на запад са непознатите европейски християни, на север, диви езичници. На юг през Кавказ - сложно и в крайна сметка там са ромеите. На североизток има единоплеменици при наследниците на Котраг, но и те са васали на хазарите, а и там щъкат онези високите с дългите руси коси, брадвите и дракарите. Виж наследниците на Аспарух вече са създали завидно силна държава. Не са далеч и очевидно се живее добре. Така поне ще съобщи варегът Светослав, когато ще се настани за кратко в Переславец, а това съвпада напълно с мнението на ученият, за ситуацията в Добруджа преди него и след това.

Редактирано от kuduger-96506 на 16.10.20 11:02.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: kuduger-96506]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 11:19



Интерсно ми е защо подобни писаници не се подкрепят от археолози и историци в Украйна, Молдова, Русия и Румъния. Не говоря за разни местни националисти, а за учени с европейско и световно признание от тези страни, като Флорин Курта например. Иначе местните националисти с титли и у нас пишат глупости.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 11:22



. Че прабългарите са били сравнително малобройни; и ,че са постоянна затворена величина като население;

Тук бих искал да уточня, че прабългарите не са били сравнитело, а направо малобройни и са били постоянно намаляваща, а не затворена величина.



Редактирано от jingiby на 16.10.20 11:23.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.10.20 11:18



Фрорин Курта отрича съществуването и на славяните





Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 11:22



Не знам, Джинги. Аз съм любител на историята, не съм професионален историк. Тук, май, само Щръкът и Торменторът си вадят хляба с история. Всеки от нас си има някакви свои субективни причини да харесва или не определена теза.
От това, което съм чел по темата "прабългари" и Добруджа, Георги Атанасов е един най-балансираните, без крайности в тезите. Но това си е мое лично мнение на лаик.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 11:45



ДА СЕ СМЕЕШ С ЦЯЛО ГЪРЛО: НЕДЕЛЧЕВ, РАННИТЕ СЛАВЯНИ И РУМЪНСКИЯТ ЗАГОВОР от Флорин Курта. Започва от стр. 417.

Когато се атакуват фалшиви идеи, онези, които ги правят достояние напо-широката публика, често пъти разпространяват лъжи за критикуваните.Рецензията на Неделчо Неделчев на моята книга за ранните славяни (Curta2001, с превод на български, публикуван през 2009 г. – вж. Курта 2009), напо-следък получи по-широко разпространение под формата на статия в Юбилеенсборник в чест на 60-годишнината на проф. Ангел Кръстев (Неделчев 2013).Макар и претенциите на Неделчев в тази статия да са свързани с поставянетона редица въпроси относно ранните славяни в България, тя всъщност изобщоне се занимава с такива проблеми. По-скоро е странна комбинация от прими-тивен национализъм, теория на конспирацията и чисто невежество, базиранина едно карикатурно представяне на идеите и заключенията в моята книга...





Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.10.20 12:09



Няма потребност. Имам книгата.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 12:09



Тука Курта кърти миФки...



Лицето на един подобен национализъм е винаги деформирано и грозно;човек инстинктивно сякаш страни от него, и то с отвращение. Когато обачеНеделчев твърди, че се наблюдава влияние на славянските диалекти върхуезика на протобългарите далеч преди тяхното преселение към днешна Бълга- рия, и че утигурите и кутригурите съвсем не са протобългари, а българи, чо-век няма как да не се разсмее с цяло гърло, най-малкото за да остане със здрав разсъдък. Идва ми на ум за една забележка на бай Ганьо по време на Светов-ното изложение през 1891 г. в Прага. Видимо раздразнен, че Ян Хус, кактои Кирил и Методий са споменавани твърде много пъти, бай Ганьо помолва водача на българската делегация да произнесе реч за Аспарух, така щото даима все пак някакъв баланс (Константинов 1999, 118).Смехът с цяло гърло при някакъв гаф прави безвредна отвратителнатагрозота.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 12:53



Евала ти за всичко, което правиш по македонската тема в уикито.
Но да наречеш "чалгаджия" един от малкото български учени, които правят разкопки и проучвания на терен и пишат по темата, като написаното бива отпечатано в англо-езични специализирани сборници - звучи доста самонадеяно и е проява на липса на елементарен респект.
Чакай, бре, майна, ти ли по-добре занеш какви са селищата и некрополите в Добруджа или човекът, който го е копал и продължава да ги копае???
Може да кажеш - едностранчив е, пресилва, има и друга гледна точка, но да кажеш иносказателно "да си е==е майката", е, това не го разбирам





Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано16.10.20 14:33



От тази критика на световно известния Курта към никому известния Неделчев проличава образа на едно злобно човече нетърпящо критики:

Като се спирам на някои от изкривяванията и на ненадминатите в погрешността си интерпретации на Неделчев, аз съвсем нямам намерение да полемизирам с неговите идеи относно праисторическия произход на славяните,които се основават, впрочем, на собствените му лингвистични конструкции.Не за пръв път моята теза за ранните славяни провокира раздразнение сред лингвистите (вж. например Darden 2004). Аз самият не съм езиковед; и като следствие от това никога не отговарям на такъв тип критика.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 14:39



Това, че прави разкопки не го прави обективен, безпристрастен или коректен учен. Твърденията му не се подкрепят от направените от него разкопки в етно-племенен аспект. Поне не е посочил нито едно доказателство за прабългарската принадлежност на преселванията в Добруджа през 10-ти век. Повтарям - нито едно. За съжаление каквато ни е държавата, такъв ни е и народа и каквито са ни учЕните, такива са им и откритията. Затова сме на последно място по всичко в ЕС и продължаваме да изоставаме от Румъния. Това е истината...



Редактирано от jingiby на 16.10.20 14:33.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 14:54



Знам, че за всичко ни е виновен Бойко Тиквата

, ама, айде, поне в историята на Добруджа да не го замесваме

ОК. Уважавам мнението ти. Не те кефи Г. Атанасов, разбрах.
Междувпрочем, той е един от най-уважаваните български медиевисти в Румъния. Именно заради проучванията му около Дръстър. Подозирам, че си говориш наизуст за него. Но както да е. Всеки си има право на гледна точка.

Редактирано от goga на 16.10.20 14:47.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано16.10.20 17:22



Добре, а ето и тезата на Рашев за сравнение. Прабългарите дошли у нас са не повече от 100 хил. Голямата част от тях са всъщност славяни и славянизирани ирански племена докарани от Северното Причерноморие. Елитът е без съмнение от тюрки, дошли от Централна Азия с хуните няколко века по-рано. Това са полуномади запазили азиатските си традиции. Погребенията през 8-9 век в Добруджа са на около 30% прабългарски. В останалата част от днешната ни територия такива като цяло липсват или са открити само на отделни места. Няма данни за нахлувания на последващи или предишни прабългарски заселници. Говоря за данни от археологически проучвания.

А новото поколение чалга-историци и всякакви други видове чалга-ици еба мамата на всички видове науки...



А, щях да забравя! Един такъв чалга-генетик ни обяви за чисти прабългари и ги изкара един милион души. Същият е Академик в БАН...

Редактирано от jingiby на 16.10.20 17:29.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 17:56



Науката не е нещо застинало. Още повече археологията. Нещо повече - в нея винаги говорим за вероятности, а не за 101% сигурни факти. Ако не беше така, нямаше да има толкова много различни и противоречащи си теории и тълкувания.

Мисля, че не си прав за Г. Атанасов. Написал е доста стойностни неща.

А и не виждам специално в този текст основание за лавината от негативизъм, с която го заливаш.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано16.10.20 20:36



Може ли да посочиш, от кой труд/статия на Георги Атанасов е поместения от теб откъс.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: burdzan93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.10.20 21:30



Абонирал съм се в ACADEMIA.



Преди 2 дни излезе сборникът "ЗЛАТНА ДОБРУДЖА – МИТ И РЕАЛНОСТ", в който една от статиите е на Г. Атанасов.

Редактирано от goga на 16.10.20 21:37.



Тема Re: Отново на темата за прабългарите в Добруджанови [re: goga]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано17.10.20 12:29



Благодаря за информацията!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.