Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Малцинствонови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 10:41



Тоа па...



Имаш чувството, че се чуди как да запази вълка сит и агнето - цяло.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 11:48



и нашия маринов се изтропал по въпроса:

https://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B2%D0%BE-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-55489156

аман от тъпи критики /единственото смислено беше това за броя на жертвите там след 1945/

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 11:55



в статията има линк "историци-балканисти" и от него излиза едно друго словоблудие, този път от българофоба брунбаер:

Прашањето дали „официјалната“ историографија во Македонија е добра или коректна не е релевантно, како што веќе реков, историчарите можат да објавуваат и лоша историја. Да се тврди дека Македонија продолжува со анти-бугарска пропаганда со начинот на кој ја пишува својата историја едноставно не е точно, и се чини дека луѓето во Софија не читаат што доаѓа од Скопје.

сори, камарат, наследник на нацисти /ето и аз пиша лоша история, за да създавам хейт/ ама твоето "разрешение", че всеки можел да си пише лошата история няма как да мине. знаем много добре, че историята, може да е най-доброто оръжие на пропагандата, когато се ползва с користни цели /добре известно от примера на тоталитарните държави, като сталинистка русия и хитлеристка австрия/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 12:04



Добре, де, какво целят Мариновци, Дечевци и Бечевци, като го обясняват това точно сега и точно пред външни слушатели?!


Виждат каква е реакцията - все по-голямо навиране в очите, че дори собствените интелектуалци им показаха среден пръст на българите, от страна на северните, и все по-голяма убеденост у останалите пО на запад и север, доколкото им пука, разбира се, че ние, българите, сме просто едни дебелоглави балкански шовинисти, които сега са решили, че му е времето да извиват ръце на горките македонци. Това е резултатът според мен, това ли е целта?

П.П. И Маринов, аз не съм специалистка по история, както е ясно, ама като чета нататък, все повече ми звучи като Улф Брунбауер в това интервю.

Практически той, без да казва нещо грубо невярно, плюе по България, формулира така нещата, че звучи, все едно България се е излагала през годините и продължава да се излага с националистични изцепки, тя е кривата, тя е тази, която трябва да отстъпи. Едностранчиво, тенденциозно, някъде завоалирано изразяване, така че звучи... ето как звучи, примерно тук: "Причина за тоа е испреплетениот карактер на историјата на бугарскиот национализам и на македонскиот идентитет во крајот на XIX и во првите децении на XX век"...
Тва е, щото и аз съм тъпа националистка с набити в главата живковски постулати, затова не разбирам.
Защо го прави? От любов към обективността?

П.П.П. И не, не искам да кажа, че ние трябва да си мълчим за неудобните за нас неща, че да ни съ излагаме пред чужденците. Не. Просто на мен, като на един истински, нали, продукт, на Живковите националистически времена, това неговото никак, ама никак, ама изобщо никак не ми прилича на обективност.

Да, бе, знам, то и на Сашо Тасевски и подобните му, примерно, моят най-доброжелателен и старателен стремеж към обективност никак не би им приличал на обективност, но...

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 05.11.20 12:32.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.11.20 12:40



Аз, честно казано, не се сещам гръцки интелектуалци да са подписвали такъв пасквил срещу собствената си държава през всичките 20 години, през които маляките правеха сечено на всички заради Македония.

А не е там да няма открай време силна опозиция, анархисти, левичари и т.н. паплач.

Излиза, че ние сме отгледали най-ревностните европеиди, демократи, католици, комунисти, еничари и т.н. Всичко, което е срещу нас самите, ни е "най".

Как пък все Ганьо излиза най-отпред, като получи някоя диплома на Запад и някой друг долар/евро в джоба - за полза "общо-човешките ценности".

Аз не съм националист. Но просто не проумявам подобно безгръбначие.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 12:45



не знам точно, явно искат и те да помогнат по някакъв техен начин.
примерно, обръщението срещу меморандума беше нещо добро макар и то да си имаше своите кусури. все пак като пращаме разни сериозни документи, трябва да знаем, че всичко е изпипано перфектно и откъм фактология и откъм модерни формулировки. друг е въпроса защо нашите кауни във външно я нямат тази връзка с по-широката историческа общественост у нас. другото добро е, че имаме някакви течения условно казано в тези исторически кръгове, вървят различни мнения в публичното пространство и то в един нормален, цивилизован тон /за разлика от 99%-ото единоумие в СМ/.
дечев например, въпреки някои откровено дразнещи /и по моему изсмукани от пръстите и направо манипулиращи/ постановки има много добри писания, особено тези които са за вътрешна употреба и повечето му по-стари неща /които са и към 80-90% сходни с "официалната доктрина"/.
отвореното писмо от оня ден обаче, както вече споменах, беше пълен тъпизъм. подписали 3-4мата обичайни заподозрени от наша страна и 3ма почти напълно неизвестни от севмакедонска /доколкото видях никой от тримата не е историк/ страна, може би с изключение на г-жа колозова. от цялата едноканална клика в СМ не можаха да намерят подне един "историчар", абсолютно смешна работа. другото - абсолютно неподходящ момент за едни подобни писъмца - дето се вика ние сме тръгнали на война, а някакви "пацифистки" гласчета долитат от ъгълчето. трето - основното послание в писмото беше /поне това което медиите фокусираха/, че всяка нация била "изкуствена". отново смях в залата. пишеш отворени писма и буташ някакви засукани философски формулировки, които широката публика ще приеме с насмешка и с реакцията към писачите че са "дървени философи". сега разбирам, че има някакви нови "течения" в т.нар. хуманитарни науки и има някакво пъчене да се стигматизират някакви по-стари националистически течения, само дето аз /а предполагам и по-широката публика/ няма как да видим как тази "нова истина" е по-правилна от старата. само защото някой й е лепнал етикета "модерна" и е лансирана по-широко в някои западни университети.
и последното и най-важното - досега не съм чул нито един от въпросните господинчовци да е направил една добра и сериозна критика към севмакедонското единоумие. ако са съгласни с писанията на брунбаер, че всеки може да си пише историята както иска /според "модерните" течения манипулацията на фактите вече се нарича "интерпретация"/ и че в нашия и севмак. случай това няма да ни вреди нито национално, нито културно, нито идентитетично, нито на ежедневно междучовешко ниво да станат и да го заявят ясно и гласно.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 13:00



Абе, не знам. Маринов нямаше май имидж на фурнаджийска лопата или непочтен човек. Но у нас наистина го има това, изразена тенденция на свръхкритикуване, презиране, не знам и аз как да го опиша, на своето, на българското, то все е нещо недо-, все не е достатъчно модерно и европейско, та някак в тая тенденция го разполагам и това. Не знам.



Аз пък съм националистка в някакъв смисъл (иначе ще си звуча на самата себе си като: "не съм расист, само не обичам негрите" ;)). Някаквият смисъл се състои в това, че си държа подчертано на народността и на всичко, което е изгодно за нея като народност, щото си е моя.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 13:02



"досега не съм чул нито един от въпросните господинчовци да е направил една добра и сериозна критика към севмакедонското единоумие"
Да, и мен това ме смущава най-много. Едностранчивостта. Най-много да смотолевят нещо от сорта на "македонската позиция също търпи някои критики".

основното послание в писмото беше /поне това което медиите фокусираха/, че всяка нация била "изкуствена". отново смях в залата. пишеш отворени писма и буташ някакви засукани философски формулировки, които широката публика ще приеме с насмешка и с реакцията към писачите че са "дървени философи".
Е ми да. И аз точно това си помислих - философщини, дървени философии, само дето с краен извод: ама не бива да им правим пречки на северните. Само че ако не им направим, няма да се схване от никой, че го правим по причина, че нали, нации в природата няма.

Редактирано от MupaM на 05.11.20 13:13.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 13:16



ами явно с "модерната методология" /не, че в т.нар. "хуманитарни" науки има някакви добре дефинирани методологии, всичко се свежда до политическо коректностен аксиоматизъм/, с която разполагат, севмакедонската националистическа историография е не по-лоша от българската такава. знак за равенство. няма фалшификации и манипулации, само интерпретации.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 18:00



какво е вдъхновило Оруел за темата за пренаписването на историята в 1984 или зловещата случка с несъществуващия хотел Бристол:

https://www.historyextra.com/period/historical-inspiration-george-orwell-nineteen-eighty-four/

и как съвременните фалшификатори вече описват действията си като напълно естествени "интерпретации" и "легитимни наративи"



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.