Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:16 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Севрняшка разгрявка за работата на комисията....  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано15.10.20 08:53



Оти, имено, како што е добро познато, а за што говорат и познати бугарски историчари и академици, Бугарите немаат словенска, туку татаромонголска генеза. Како моќно варварско племе, тие од Татаристан на Волга под водство на канот Аспарух доаѓаат на Балканот и ја основаат бугарската држава.

"Бугарската хиена" од Ефтим Клетников


Редактирано от jingiby на 15.10.20 09:07.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.10.20 09:08



Мухахаха

Това е добро



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано15.10.20 09:51



Ефтиме, Ефтимее, хитовете ти са неизброими, клети ми г-н Клетников!
Струва си да се разсмиваме с тях тук известно време...





Тема Македонија во мечтитенови [re: jingiby]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.10.20 11:23



Пишува: Бранко Тричковски

Да речеме дека Гоце бил Бугарин. И Јане. И Даме. И јазикот. И целата историја.
Што е многу веројатно во смисла на политичката, административна, културна и институционална стварност во која Бугарија е многу посилна во однос на софиското потстанарство на македонското револуционерно дело, на богатата фолклорност и на проникливоста на некои патеписци.
Од пред сто години!
Јас би одбрал да бидам поаристократичен.
Ќе го чекам денот кога Урсула ќе и го дава европското свидетелство на Македонија.
На свеченоста ќе се наредам до Ангела Меркел и во еден момент нема да пропуштам тивко да и речам:
“Ете, драга Ангела, гледате ли какви убави плодови растат на бугарска земја, во нашата култура и историја, Заев можеби не е, но татко му сигурно бил Бугарин!”
“Даааа?!”-ќе почне благо неутрално и незаинтересирано да се чуди германската канцеларка, на што јас би додал:
“Да, госпожо канцелар, до пред неполни сто години Македонците беа Бугари, но ние се радуваме дека израснаа во вака убава, пријатна, културна и напредна нација.”
“Многу се талентирани и културни”, ќе рече Меркел, “никогаш не би рекла дека некогаш биле Бугари, но океј, ме радува вашата радост и дискрецијата со која се радувате и внимавате на достоинството на луѓето од Северна Македонија.”
Потоа на свечената вечера ќе гледам да му пријдам на Бајден.
“Господине Џо, дали знаете дека Мис Стон, по планините ја шетале Македонци кои биле Бугари!?”
“Ха, можно е, Шерон обожава да се шета по планини и по кревети”, ќе рече Бајден сркајки од бурбонот.
Ете, тоа би бил тој, јас го викам, аристократски однос.
А не вака: Признајте дека сте биле Бугари, мјаку ви ебам македонска, или ќе ве задавиме!
Не е убаво така.
Па, тоа е елементарно непристојно.
И некултурно поведение.
Без стил.
Заканата со смрт избива пред фактите со кои располагаат Бугарите.
Зашто, ако се бугарските наоди за историјата точни, со моќните балвани на европскиот пат на Македонија, тие се закануваат дека ќе им ги скршат нозете на своите деца.
И главите.
Светот не е во состојба да поднесе толкаво и такво насилство.
Дури и во времето на короната.
Океј, Самоил бил бугарски цар, Гоце бил Бугарин, веројатно и баба му на Гоце, како и баничанката над која го примил смртоносниот куршум, ВМРО, но оставете ги децата да си ги побараат родителите, ако се богати, ако биле добри, ако не ги тепале кога биле мали, тие ќе ги пронајдат, никаде нема некој постар да бара од некоја помлада да признае дека му е вонбрачна ќерка.
Што ја скршил од мавање.
Вие, драга министерке, се однесувате кон Македонците како Харви Вајнштајн кон Салма Хаек: Или секс или нема филм!
Како богат спонзор кој донирал еден шлепер лего коцки во Домот за деца без родители и потоа секој ден оди да им вика дека тој им ги подарил тие коцки и дека може да им го затвори домот ако не признаат дека коцките се негови. Заедно со Универзалната сала што тој им ја дал за да пеат на “Златно славејче”.
Курац фини што ќе пеат ако не признаат дека салата е на Каракачанов.
Ало, Захариева, чуваме ли се.
Ние не можеме да признаеме ништо.
Да речеме дека Гоце бил Бугарин? Тоа е како да барате да признаеме дека филмот што не сме го гледале бил добар. Или лош! Освен тоа кој во Македонија треба да признае кој се бил Бугарин.
Односно дали сите и се било бугарско: Претседателот, премиерот, народот, граѓаните, револуциинерната ќелија од кафето “Корзо”, кој!?
Јас сум веројатно најпресретливиот човек по тоа прашање.
Јас би потпишал секаков список што ќе ми го доставите затоа што ви верувам. Јас знам дека имате сто шлепери материјали на кои ние (не)можеме да се спротивставиме со три писма и пет реплики. Уште повеќе, спремен сум да потпишам бланко список на бугарски личности, феномени и настани што Македонија и Македонците ги македонизирале.
Обаче, немам овластувања.
Ако ја блокирате, драга моја Захариева, Македонија ќе го загуби својот идентитет, а Бугарија ќе ја загуби Македонија. Трајно. Во Третата светска војна нема да има каде да влезете. А мислам дека ќе се загубите и себе си. Македонија е бугарска само во мечтите, на мала или малку поголема дистанца од стварноста.
Тоа не е малку.
Таков е вселенскиот ред на нештата.
Зошто инсистирате волшебниот свет на мечтите да го замените со вулгарноста на животот.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.10.20 16:29



Ама че гнусотия! Моисей е обикалял с юдеите 40 години из пустинята докато измрат родените като роби, ако се наложи и 10 по 40 трябва да им осигурив на северняците пред портите на съюза, но с тях в дома ни не трябва да влезне и един Клетников. Глад и множащи се албанци до пълно проглеждане или изчезване.

Редактирано от mulcho на 15.10.20 16:37.



Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано15.10.20 16:40



Бев шокиран на една дебата за Климент Охридски организирана од руското министерство за култура, на која од Москва добив покана и јас, кога една претставничка на Институтот за македонски јазик рече дека ние сме млада нација и нашиот јазик во неа го кодифицирал, задоцнето зад другите словенски нации (моја забелешка), Блаже Конески. Не знаев кај да погледнам од срам.
-----
Срам го е от фактите?



Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.10.20 19:38



Стара лисица е Тричко, всичко му е ясно, ама ръчка в мравуняка и гледа сеир.





Тема Re: Македонија во мечтитенови [re: Darkages]  
Автор TCNQ ()
Публикувано15.10.20 22:46



Това много ми хареса. И е вярно. Ако им сложим вето, Македония ще се изгуби напълно (до 30 г ще се албанизира), и реално България ще загуби Македония.
Да, така ще е. Но сега ние да не би да имаме Македония? Т.е. ние сега, и после нямаме нищо. Кой губи?



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.10.20 14:52



Е, то за тоя клет човечец и друг път беше писано тук, че номен ест омен (тва никой римлянин няма да го разчете, ама карай

).

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Малцинствонови [re: Darkages]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано04.11.20 21:20



Branko Trickovski
Статусот на Македонците во Бугарија е нивна работа и работа на бугарската држава.
Не на Северна Македонија
Дали ќе се борат за својата посебност, што, спород моето мислење, е особено глупав начин да ги потрошат своите животи или ќе се интегрираат односно, можеби, асимилираат, не е работа на Скопје. Сегашниот статус на тие луѓе, според сите параметри, нема капацитет да биде реален меѓудржавен проблем, тој е подолго време само извор на ситни провокации и мало дуќанче на изнасилена македонштина на мала група заебанти. Од друга страна, капацитетите на Македонија не се такви за да може реално да ја формулира и издржи класичната обврска да се грижи за нешто што мисли дека е национално малцинсто, ниту,пак, проблемот на малцинствата е тоа што беше. И добро е што е така. Ние не сме матична држава за тие луѓе. Поголем напор за нив е да ги достигнат идентитетските стандардите на Македонија отколку на Бугарија, односно, во однос на Бугарија немаат никакви проблеми освен во остварувањето на амбицијата политички да се организираат на национална основа. Што е глупаво. Можеме да трепериме над времињата на Димитров и старите пописи, но тоа е завршена работа. Нека да бидеме реални, нека да го направиме тоа што до скоро беше невозможмо: да им кажеме на луѓето и тука и таму дека е така. Така што Бугарија може да биде спокојна. А и Македонија може да биде спокојна по тоа прашање. Нема зошто да ја гризе совеста дека нешто изневерила или дека од нешто се откажала.



Тема Re: Малцинствонови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 10:41



Тоа па...



Имаш чувството, че се чуди как да запази вълка сит и агнето - цяло.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 11:48



и нашия маринов се изтропал по въпроса:

https://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B2%D0%BE-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-55489156

аман от тъпи критики /единственото смислено беше това за броя на жертвите там след 1945/

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 11:55



в статията има линк "историци-балканисти" и от него излиза едно друго словоблудие, този път от българофоба брунбаер:

Прашањето дали „официјалната“ историографија во Македонија е добра или коректна не е релевантно, како што веќе реков, историчарите можат да објавуваат и лоша историја. Да се тврди дека Македонија продолжува со анти-бугарска пропаганда со начинот на кој ја пишува својата историја едноставно не е точно, и се чини дека луѓето во Софија не читаат што доаѓа од Скопје.

сори, камарат, наследник на нацисти /ето и аз пиша лоша история, за да създавам хейт/ ама твоето "разрешение", че всеки можел да си пише лошата история няма как да мине. знаем много добре, че историята, може да е най-доброто оръжие на пропагандата, когато се ползва с користни цели /добре известно от примера на тоталитарните държави, като сталинистка русия и хитлеристка австрия/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 12:04



Добре, де, какво целят Мариновци, Дечевци и Бечевци, като го обясняват това точно сега и точно пред външни слушатели?!


Виждат каква е реакцията - все по-голямо навиране в очите, че дори собствените интелектуалци им показаха среден пръст на българите, от страна на северните, и все по-голяма убеденост у останалите пО на запад и север, доколкото им пука, разбира се, че ние, българите, сме просто едни дебелоглави балкански шовинисти, които сега са решили, че му е времето да извиват ръце на горките македонци. Това е резултатът според мен, това ли е целта?

П.П. И Маринов, аз не съм специалистка по история, както е ясно, ама като чета нататък, все повече ми звучи като Улф Брунбауер в това интервю.

Практически той, без да казва нещо грубо невярно, плюе по България, формулира така нещата, че звучи, все едно България се е излагала през годините и продължава да се излага с националистични изцепки, тя е кривата, тя е тази, която трябва да отстъпи. Едностранчиво, тенденциозно, някъде завоалирано изразяване, така че звучи... ето как звучи, примерно тук: "Причина за тоа е испреплетениот карактер на историјата на бугарскиот национализам и на македонскиот идентитет во крајот на XIX и во првите децении на XX век"...
Тва е, щото и аз съм тъпа националистка с набити в главата живковски постулати, затова не разбирам.
Защо го прави? От любов към обективността?

П.П.П. И не, не искам да кажа, че ние трябва да си мълчим за неудобните за нас неща, че да ни съ излагаме пред чужденците. Не. Просто на мен, като на един истински, нали, продукт, на Живковите националистически времена, това неговото никак, ама никак, ама изобщо никак не ми прилича на обективност.

Да, бе, знам, то и на Сашо Тасевски и подобните му, примерно, моят най-доброжелателен и старателен стремеж към обективност никак не би им приличал на обективност, но...

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 05.11.20 12:32.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.11.20 12:40



Аз, честно казано, не се сещам гръцки интелектуалци да са подписвали такъв пасквил срещу собствената си държава през всичките 20 години, през които маляките правеха сечено на всички заради Македония.

А не е там да няма открай време силна опозиция, анархисти, левичари и т.н. паплач.

Излиза, че ние сме отгледали най-ревностните европеиди, демократи, католици, комунисти, еничари и т.н. Всичко, което е срещу нас самите, ни е "най".

Как пък все Ганьо излиза най-отпред, като получи някоя диплома на Запад и някой друг долар/евро в джоба - за полза "общо-човешките ценности".

Аз не съм националист. Но просто не проумявам подобно безгръбначие.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 12:45



не знам точно, явно искат и те да помогнат по някакъв техен начин.
примерно, обръщението срещу меморандума беше нещо добро макар и то да си имаше своите кусури. все пак като пращаме разни сериозни документи, трябва да знаем, че всичко е изпипано перфектно и откъм фактология и откъм модерни формулировки. друг е въпроса защо нашите кауни във външно я нямат тази връзка с по-широката историческа общественост у нас. другото добро е, че имаме някакви течения условно казано в тези исторически кръгове, вървят различни мнения в публичното пространство и то в един нормален, цивилизован тон /за разлика от 99%-ото единоумие в СМ/.
дечев например, въпреки някои откровено дразнещи /и по моему изсмукани от пръстите и направо манипулиращи/ постановки има много добри писания, особено тези които са за вътрешна употреба и повечето му по-стари неща /които са и към 80-90% сходни с "официалната доктрина"/.
отвореното писмо от оня ден обаче, както вече споменах, беше пълен тъпизъм. подписали 3-4мата обичайни заподозрени от наша страна и 3ма почти напълно неизвестни от севмакедонска /доколкото видях никой от тримата не е историк/ страна, може би с изключение на г-жа колозова. от цялата едноканална клика в СМ не можаха да намерят подне един "историчар", абсолютно смешна работа. другото - абсолютно неподходящ момент за едни подобни писъмца - дето се вика ние сме тръгнали на война, а някакви "пацифистки" гласчета долитат от ъгълчето. трето - основното послание в писмото беше /поне това което медиите фокусираха/, че всяка нация била "изкуствена". отново смях в залата. пишеш отворени писма и буташ някакви засукани философски формулировки, които широката публика ще приеме с насмешка и с реакцията към писачите че са "дървени философи". сега разбирам, че има някакви нови "течения" в т.нар. хуманитарни науки и има някакво пъчене да се стигматизират някакви по-стари националистически течения, само дето аз /а предполагам и по-широката публика/ няма как да видим как тази "нова истина" е по-правилна от старата. само защото някой й е лепнал етикета "модерна" и е лансирана по-широко в някои западни университети.
и последното и най-важното - досега не съм чул нито един от въпросните господинчовци да е направил една добра и сериозна критика към севмакедонското единоумие. ако са съгласни с писанията на брунбаер, че всеки може да си пише историята както иска /според "модерните" течения манипулацията на фактите вече се нарича "интерпретация"/ и че в нашия и севмак. случай това няма да ни вреди нито национално, нито културно, нито идентитетично, нито на ежедневно междучовешко ниво да станат и да го заявят ясно и гласно.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 13:00



Абе, не знам. Маринов нямаше май имидж на фурнаджийска лопата или непочтен човек. Но у нас наистина го има това, изразена тенденция на свръхкритикуване, презиране, не знам и аз как да го опиша, на своето, на българското, то все е нещо недо-, все не е достатъчно модерно и европейско, та някак в тая тенденция го разполагам и това. Не знам.



Аз пък съм националистка в някакъв смисъл (иначе ще си звуча на самата себе си като: "не съм расист, само не обичам негрите" ;)). Някаквият смисъл се състои в това, че си държа подчертано на народността и на всичко, което е изгодно за нея като народност, щото си е моя.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.20 13:02



"досега не съм чул нито един от въпросните господинчовци да е направил една добра и сериозна критика към севмакедонското единоумие"
Да, и мен това ме смущава най-много. Едностранчивостта. Най-много да смотолевят нещо от сорта на "македонската позиция също търпи някои критики".

основното послание в писмото беше /поне това което медиите фокусираха/, че всяка нация била "изкуствена". отново смях в залата. пишеш отворени писма и буташ някакви засукани философски формулировки, които широката публика ще приеме с насмешка и с реакцията към писачите че са "дървени философи".
Е ми да. И аз точно това си помислих - философщини, дървени философии, само дето с краен извод: ама не бива да им правим пречки на северните. Само че ако не им направим, няма да се схване от никой, че го правим по причина, че нали, нации в природата няма.

Редактирано от MupaM на 05.11.20 13:13.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: MupaM]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 13:16



ами явно с "модерната методология" /не, че в т.нар. "хуманитарни" науки има някакви добре дефинирани методологии, всичко се свежда до политическо коректностен аксиоматизъм/, с която разполагат, севмакедонската националистическа историография е не по-лоша от българската такава. знак за равенство. няма фалшификации и манипулации, само интерпретации.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 18:00



какво е вдъхновило Оруел за темата за пренаписването на историята в 1984 или зловещата случка с несъществуващия хотел Бристол:

https://www.historyextra.com/period/historical-inspiration-george-orwell-nineteen-eighty-four/

и как съвременните фалшификатори вече описват действията си като напълно естествени "интерпретации" и "легитимни наративи"



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Не ни мразят...нови [re: MupaM]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано05.11.20 18:44



... просто по навик, така си е останало:





Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.11.20 21:25



Каквото се очакваше, това и се случи. Над 3 години Бойко Борисов и неговото правителство убеждаваха българската общественост, че с подписването на договора за добросъседство през 2017 г. е сложен край на конфронтацията със Северна Македония. Историците и езиковедите ще изгладят споровете помежду си, а политиците ще действат за материалния просперитет на своите народи – такава оптимистична картина рисуваше тогава Борисов. Неспирните дрязги със Скопие през последните месеци обаче показаха недвусмислено, че това е пълна заблуда.

Признаците, че нещата не вървят, се забелязваха още миналата година. В края на 2019-а смесената комисия, в която учени и дипломати от двета страни трябваше да разрешат спорните въпроси в областта на историята, спря да се събира. Назначените от Скопие членове на комисията изведнъж решиха, че първо трябва да минат предсрочните избори в тяхната страна през 2020 г. и едва тогава (евентуално) да се върнат към задачата си. Това съвсем явно демонстрира, че именно политическата конюнктура ще продължи да диктува дейността на комисията (или липсата на такава) – въпреки че политиците в София и Скопие се кълняха да оставят историята на професионалистите....





Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.11.20 22:54



ами трябввше да си направят сметката дали в скопие могат да се намерят историчари, пардон историци, които да подходят достатъчно безпристрастно и че скопските кукловоди няма да са зад тях да ги насъскват, че историята била във функция на т.нар. идентитет.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Не ни мразят...нови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.11.20 12:08



Аха. То език, бе.


Като във вица за Трайко и италианците.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 06.11.20 12:01.



Тема Re: Севрняшка разгрявка за работата на комисията....нови [re: tormentor]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.11.20 15:49



между другото за абсолютно същото трябва да си направи много ясна сметка и "дечевистката" група. преди да продължава да пробутва очевидно абсурдното и неработещо решение "историята да бъдела оставена на историците".
всички видяхме до къде доведе последното, особено когато от едната страна няма историци, а историчари.
да не говорим, че самите дечевисти не можаха да намерят поне двама-трима историчари да им подкрепят наивното писмо. забавна ирония на съдбата.
и изобщо всичките приказки за някъв нормален исторически дебат и оставянето за всякакви исторически въпроси на някакъв по-заден план за сметка на разни икономически и инфраструктурни проекти може да има някакъв смисъл само в един по-нормален европейски контекст. за балканите каквото и да си говорим това е пълна утопия /10% заради нас и 90% заради македонистите/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Цочо Билярски за Драги Георгиевнови [re: jingiby]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано09.11.20 13:52



"По мое мнение скопският учен спокойно би могъл да оглави българската част от смесената комисия, тъй като той най-добре познава историческите извори и най-много документи е публикувал от всичките заедно взети членове на комисията. Но той спокойно би могъл да оглави и Института за българска история към БАН, пак по тези причини.

В края на краищата би трябвало да си зададем въпроса – Професор Драги Горгиев дали е македонски историк, или е поредният югославски манипулатор!?"





Тема Re: Цочо Билярски за Драги Георгиевнови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.11.20 14:20



Ами колко му е да е написано "българи", пък да се чете "македонци". Да не е сефте, я, да не го е измислил Драги...

Няма съвсем пряка връзка, но се сещам, че тези дни намерих време да доизгледам "диспута" на Канзуров и Тодор Пендаров в тв предаването. Там се спомена, както може би на гледалите го им е направило впечатление, че Цариградската конференция 1876 г. предвиждала създаване на две автономни области - България и Македония, за двата народа, които иначе са под шапката на Бг екзархия, но са отделни народи и това е взето предвид от конференцията. По памет преразказвам, и това май го каза третият участник. Щях да падна от смях. За пръв път чувам западната област (проектообласт?), с все София, Видин и Враца вътре, да е била наричана Македония. Но то явно не е проблем да решим къде точно не пише "Македония" или "македонци", но трябва да се чете така, защото сега ще обясним защо.

П.П. Иначе за ерудираността на Гьоргиев Щъркот се е изказвал позитивно тук, помним всички, сигурно има защо. А пък в темата на Гогата за самобичуването, в текста от Стефан Ралчев, се споменаваше за друг мк учен, Жарко Траяноски, не го бях чувала, признавам си, не съм спец в областта аз, който бил преровил в Истанбул всички турски архиви за Македония - а ти, Каракачанов, отиде ли до Истанбул и щом не, можеш ли да стъпиш на малкия пръст на Жарко... ;) И сигурно ги е преровил наистина. Явно не е проблем за тях, че в архивите пишело нещо неудобно - обясняваме защо не пише това, което пише, и готово.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 09.11.20 14:22.



Тема Re: Цочо Билярски за Драги Георгиевнови [re: MupaM]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано09.11.20 15:21



Той няма как да напише друго (обясненията, де)- рискува не само титлите си, рискува да го разпънат, рискува и зачеркването на целия си смислен живот досега.
Предполагам, че е наясно (както и Щърка отбелязва неведнъж), дава сигнали недвусмислени, но за вътрешна употреба винаги трябва да пояснява, за успокоение на македонската душа.



Тема Re: Цочо Билярски за Драги Георгиевнови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.11.20 18:46



Отношенията между България и Северна Македония остават обтегнати дори по време на съвместното им председателство на Берлинския процес – германска инициатива, която цели да съдейства на евроинтеграцията на Западните Балкани.

Това пролича на пресконференцията, която дадоха външните министри на София и Скопие – Екатерина Захариева и Буяр Османи, съвместно с първия немски дипломат Хайко Маас. „Ако няма истинско помирение и честно, с дух на добра воля поставяне на масата и решаване на отворените въпроси, това помирение няма да бъде възможно”, заяви Захариева.

Тя посочи, че само в последните няколко месеца в Скопие е имало толкова много антибългарски публикации, че външното ни министерство дори не може да ги изброи. „Ние спряхме да ги броим след десет хиляди, меко казано, негативни публикации, по-скоро бих ги определила като език на омразата към България.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.