Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:11 10.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ДНК  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 19:35



Някой пускал ли си е ДНК изследване за етнически произход? Аз си пуснах. Мнооого яки резултати





Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано22.07.20 20:04



Не смея да не изляза некой жолт татарин.


Я кажи как стават тия работи и най-паче колко струват?



Тема Re: ДНКнови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 20:31



Един приятел ме зариби. Поръчваш си кит през интернет, обикновено има на промоция за 49 евро. Дава ти онлайн проследяване през цялото време. Идва лесно, проблема е с изпращането обратно на пробата, повечето спедитори изпадат в ступор като им кажеш какво изпращаш, необразовани са и им звучи като биологично оръжие. Ако имаш късмет да приемат пратки и служителката в Български Пощи да е заспала, ще го изпратиш за 10.40лв. Ако не, през DHL, струва 66лв. Аз го направих в www.myheritage.com, Хюстън, Тексас. Имат огромен набор от извършени проби и ти посочват съвпадение на ДНК с други хора. Това е интересно, защото показва конкретни хора които са си правили проба при тях и от къде са, т.е. доказва региона от където имаш ДНК.Има допълнителна опция и за здравен статус, но не ти я препоръчвам, щото разбрах че има 35% вероятност да ме шибне Алцхаймер на дърти години

.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.07.20 20:37



Що хаби пари? То е ясно, чист татари!

Честито ти прераждане, брат!



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.07.20 20:40



Кажи стига ни мъчи!



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 20:53



Ми нищо татарско не излезе

. Обаче цъфнах с 13.8% викингски ген , много съвпадения ми излизат в Швеция, Дания и частично Германия и Норвегия. 60,5% балкански ген, най-много съвпадения ми излизат в България и Румъния, частично Албания, Хърватска, Сърбия и Босна. Излиза ми и 10,6% гръцко+южноиталиански, отделно 3,3% само италиански. Има и 2,9% източноевропейски, с най-много съвпадения в Полша и Украйна.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано22.07.20 20:57



Нещо като трако-латински гот с рода в Осло.
Завиждам ти!

Аз си седя отсам реката нейде по линията "плоската могила" до Филипово и Яса-тепе на Лаута.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 21:08



Пълна мешавица е работата. В интерес на истината, цъфнах и с 5% западна Мала Азия(показват го като Кавказ, Иран, Турция). Надявам се да е някой алан





Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано22.07.20 21:12



Гените ти май са заобиколили Северна Македония.

***


Тема Re: ДНКнови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 21:20



Напротив, при съвпаденията ми в ДНК, излизат страшно много македонци.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано22.07.20 21:41



FTDNA ли си си правил?



Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 21:56



Да, нещо такова.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.07.20 22:33



Зад реката





Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.07.20 04:45



Там, където брат на дядо ми беше зет, цветът е неутрален - на северния бряг на Марица, точно до моста.Това значи ли, че е застроено след Освобождението?
Писал съм - били са грънчари, дори по презиме Грънчарови.М.Арнаудов пише, че през 1893 Яворов и Нунков като ученици са били у тях на квартира, ама опипвали момиче на хазяите, та били принудени да се преместят.



Тема Картата на Пловдивнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.07.20 09:22



Тази карта въобще не е много вярна. От една страна тя отразява плана за улици и други неща от инфраструктурата от края на 19 в на архитекта Йосиф Шнитер. От друга с бои е насложено какво е било населението, там където е било населено, но половин век по-рано, към средата на 19в. или 40-те години. Но и това не е съвсем вярно. В източните покрайнини на картата има махала Кълтиян хиристян, неправилно записана и представена като циганска християнска. Всъщност махалата е КъПтиян хиристян и действително е имало цигани християни, около 100 души, но до средата на 19 век. След това такива няма в османските регистри за Пловдив и остава само името, а пространството практически е погълнато от Новата махала, населена с българи. Какво е станало с тези цигани, незнам.
Други неточности за към средата на 19 век.
- някои махали не са на мястото си, изцяло махала Юскюлюбеч не е на мястото си, тя реално заема част от пространството отбелязано като Кючук Хюсеин, до църквата св. Неделя /св. Кирик/, а не е както на картата между Хисар ичи и Пазар ичи.
- там където пише Чохаджи или Чохаджиян не е тази махала, а Тепалтъ или Тепе алтъ, Чохаджи махлеси е по на север и на хълма около св. Димитър
- на картата са разменени местата на Гюл бахче и на Керханата, които започват да се заселват от средата на 19 в.на празно пространство с българи
- това което е отбелязано като Кършияка и населено с българи, към средата на 19 в. се нарича Ново село, а Кършияка е цялото пространство северно от Марица.
- Русин махала реално е стигала доста по на северозапад
- пространството Нова махала, населено с православни българи се състои не само от Кючук и Боюк лаут, но и от Ине ходжа Румиян и от Къптиян хиристян.
- Турските махали не са стигали до булевард Руски, северно от Гюл бахче около Сахат тепе е било празно пространство между Гюл бахче и еврейската махала.
И най-важното почти всички махали, отбелязани като населени с турци/мюсюлмани по времето на плана на Шнитер, края на 19 век, вече са населени с българи.
- боите изобщо не съответстват на етническата ситуация в края на 19 в. а горе долу на тази от средата.
- празното пространство по двата бряга на Марица, около пространството с бои, но имащо улици, е отвоювано от реката, като към средата на 19в. е било в коритото й, а в края не.

Редактирано от Dean Dimov на 23.07.20 09:41.



Тема Re: Картата на Пловдивнови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.07.20 09:40



100 души цигани християни много вероятно да са се смесили с българите.В една такава махала в града ни, населена открай време с българи, цигани християни и евреи, след Ii cв.война евреите се изселват в Израел, а в 4-те цигански фамилии по това време вече никой не е говорил езика, а днес са напълно смесени с българите.



Тема Re: ДНКнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.07.20 09:51



Вероятно да, преди това може да е било място заливано от реката.



Тема Re: Картата на Пловдивнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.07.20 10:06



Незнам. Иначе през втората половина на 19в. там живее например Кочо /Николчо/Чистеменски, преселник от Пазарджишко, занаятчия ковач-железар /по други данни обущар/, за който някои твърдят че също е циганин. По време на Априлското въстание си запалва дюкяна, някъде в пространството Капана, прибира се в махалата си, взема семейството си и бяга от града, заедно с други съзаклятници и с цялото си семейство. Озовава се в контролираното от въстаници село Перущица. Впоследствие убива жена си и детето си, както направили и други въстаници /по други данни дъщеричката му оцелява защото той я помисил за мъртва/ и накрая себе си за да не попаднат в турски ръце при обсадата на църквата в Перущица.

Редактирано от Dean Dimov на 23.07.20 10:26.



Тема Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано23.07.20 12:27





СъКъНъ

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.20 12:51



Мен точно от тва за здравния статус ме е страх. Че здраво ме тресе хипохондрия и без това. Изобщо не се шегувам.
Даже да не ми дават самото инфо (тълкуване) за здравния статус, аз се знам, само ако ми напишат на коя мутация съм носител, и ще се юрна да търся от какъв рак и алцхаймер има повишена вероятност да се разболея (аз и децата ми) и цял живот няма да имам спокойствие.

Ако е само за етническо-регионални "маркери", бих си направила, наистина е интересно. Но не съм се засилила.
Иначе нали си знаете, че, първо, няма как да сте наследили всички гени на всичките си предци (от родител взимаш по половината, грубо казано, само Y-хромозомата се предава по чисто мъжка линия непроменена), така че това, че със сигурност имаш дядо от някъде си, а тестът не го засича, не е знак, че тестът е лош, нито пък може да ти засече всички "места", откъдето произхождаш; и второ, няма маркери, характерни само за една-единствена народност.
Пак е интересно, де. Но няма да си правя - заради онова здравното.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 23.07.20 14:06.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 14:09



Балканския ген, обхваща цяла бивша Югославия, България, Албания и други. Още не са го диверсифицирали, но е въпрос на време. Няма как да разбереш дали пра-пра-дядо ти е албанец или на албанеца пра-пра-дядо му е славянин. Като по-вероятно е второто. На мен ми излизат 2 албанци с по 0,2% съвпадение на гените.



Тема Re: ДНКнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 14:10



То здравното е само по-желание и ако си го доплатиш.



Тема Re: Картата на Пловдивнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 14:11



Вероятно е така, но някой се е хванал и с неговите познания е сътворил това.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.20 14:13



И в бъдеще няма да има как да разбереш дали дядо ти е албанец, смятам аз. ;)

Намират ти маркер, наличен при Х% от българите, У% от албанците, Z% от сърбите и пр. Примерно. Доколкото знам, сама по себе си народността не само се предава генетично (това ясно), но и даже за потомствен еди-какъв си там не може да се познае еднозначно с генетичен анализ. Няма български, сръбски, албански и т.н. гени - има варианти, различно разпространени сред тая или оная народност, сред едната - повече, сред другата - по-малко...

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 23.07.20 14:09.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.20 14:43



Понеже всеки си лафи, за каквото се сети - аз много нещо за Кършияка от 19 век не мога да кажа, но това синичкото поточе горе, което свършва в нищото, трябва да е река Рибница. От майка ми знам, че е имало такава, вървяла е горе-долу по протежението на бул. "Дунав", но по-късно е пресушена. Жалко, повече реки - по-добре. Вероятно едноименният парк се казва на нейно име.



П.П. Квадратчетата с номера какво са - някакви номера по кадастралния / регулационния план, или...?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 23.07.20 14:46.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано23.07.20 15:16





Balkans admixture in Europe

Редактирано от jingiby на 23.07.20 15:11.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 15:31



Значи всички сме албанци

.

Сега сериозно. Какво точно мога да разбирам под балкански ген? Специфичен южнославянски? Трако-илирски? Каквото и да е там?



Тема Re: ДНКнови [re: MupaM]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.07.20 15:31



Да, Рибница.



Тема Много си мургав, нјама какнови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано23.07.20 15:44



да си алабанец, но, аз пак те обичам, пљос това, като кажа Слави все ме потсешта на една моја голјама љобов...така и викаха нагалено

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 23.07.20 15:54.



Тема Re: Много си мургав, нјама какнови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 16:04



Славка някоя ще да е





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.07.20 16:52



Славянските гени са много скромни.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано23.07.20 18:54



Това ми звучи кото вицът:
- Докторе, нали здравето не се купува с пари!
- Абе, кой ви пълни главите с тия глупости?





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.07.20 21:04



То и руснаци няма (според Дойче Веле):

"Не съществува никакъв руски геном": откъде произлизат руснаците?





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.07.20 22:33



Индианците произлизат не от северозападната, а от североизточната част на Азия.

За да има 2% или колкото са там неандерталски гени в днешните европейци, би трябвало неандерталците и кроманьонците да са раси на един и същ биологичен вид, а не различни видове.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.07.20 23:24



Руснаците вероятно са микс от източноевропейци(славяни), фини, балти и скандинавци.
При тествалите се в тази лаборатория руснаци, най-много излизат с балтийски ген, след това източноевропейски, после балкански, фински, централноазиатски, ашкенази, скандинавски и т.н.



Тема Re: Много си мургав, нјама какнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.07.20 00:10



Някоя Славица





Тема Re: Много си мургав, нјама какнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.07.20 00:28







Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано24.07.20 11:13





Historical contritbution of donor source groups in European peoples according to Hellenthal et al, 2014. Polish was selected to represent Slavic-speaking donor groups. При българите слевянският примес тук излиза 60%.

Редактирано от jingiby на 24.07.20 11:22.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.07.20 11:44



Интересно, в Москва какво ще кажат по въпроса "polish-like"





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано24.07.20 11:50



Над българското стълбче стои усреднена година 1054. Демек тогава е забъркана в основни линии кашата в стълбчето.



Редактирано от jingiby на 24.07.20 11:49.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.07.20 13:10



Руснаци не знам дали има, ама руски ген, геном и квото там наистина няма.
Български - също. Древносеверномакедонски - също.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 24.07.20 13:05.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.07.20 13:13



Абе, вълкът и кучето май дават съвсем плодовито потомство, а се смятат за отделни видове.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.07.20 14:05



Руснаци не знам дали има, ама руски ген, геном и квото там наистина няма.

Исследования генов русских людей показали абсолютную генетическую идентичность русского населения на всем огромном пространстве России - между жителями Камчатки и Твери родства больше, чему немцев соседних земель. Но "русский ген" , оказывается, широко распространен и в Норвегии, Венгрии, Иране и даже во Франции...
...Генетики исследовали более восьми тысяч образцов ДНК из более чем полусотни балто-славянских популяций. Основные группы — это восточные славяне (белорусы, русские, украинцы), западные славяне (кашубы, поляки, словаки, сорбы, чехи), южные славяне (болгары, боснийцы, македонцы, сербы, словенцы, хорваты) и балтские народы (латыши, литовцы). Анализ проводили по трём генетическим системам: это Y-хромосома, передающаяся по отцовской линии, митохондриальная ДНК (мтДНК), передающаяся по материнской линии, и аутосомная ДНК, равно включающая геномы отца и матери (полногеномный анализ). По всем трём системам получились похожие картины.

Восточные славяне — русские центральных и южных областей, а также белорусы и украинцы — образуют чётко сформированную группу. Из западных славян поляки очень близки к восточным славянам, а чехи и в меньшей степени словаки несколько смещены в сторону немцев и других западноевропейских популяций. Южные славяне поделены на западный (словенцы, хорваты и боснийцы) и восточный (македонцы и болгары) регионы с сербами посередине. При этом они генетически сходны со своими неславянскими соседями по Балканам — румынами, венграми, греками.





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.07.20 14:04



И?!

П.П. Съмнява ме малко точно руснаците да са абсолютно генетично идентични по всей русской земле, предвид колко малки и големи племена (намиращи се на различни места, сравнително далече едно от друго) са асимилирали лека-полека, но дори така да е, какво следва от това?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 24.07.20 14:07.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.07.20 14:18



И?!

Ами нищо. Материалът не твърди, че има някакъв специфичен "руски геном". Напротив, казва, че е същият като и в Европа. Има едно изследване да се направи генетична карта на казаците, за които има различни теории за произхода им. Та ето до какво са достигнали:

Один из показательных примеров — изучение геномов казачества. Некоторые историки допускают, что раз казаки жили на границе Руси, охраняя ее от набегов тюркоязычных племен, то они могли в итоге вобрать в себя степной (подразумевается монголо-татарский) компонент.
Российские ученые вместе с украинскими коллегами решили это проверить и секвенировали геномы четырех казачьих групп. Выяснилось, что на девяносто процентов генофонд донских верхних и нижних, кубанских, запорожских аналогичен восточнославянскому, как у русских, украинцев, белорусов. А вот терские казаки — исключение, у них заметный вклад северокавказских генов.



Все пак по-важен (поне за мен) е извода на статията:

Исследование геномов русских и других этносов, проживающих в стране, — это мейнстрим мировой науки. Без этого невозможно установить происхождение современных популяций, древних миграций населения, уточнить и проверить исторические гипотезы. И это необходимо для того, чтобы изучить распространение наследственных заболеваний, обнаружить генетические маркеры, которые помогут сделать медицину адресной.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано24.07.20 14:50



Куманич, източника ти на рууски език, към който си дал връзка кърти МИФки, лепи плочки. На руски знаеш МИФ е мит. Дотук за това...





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано24.07.20 15:07



Руския ген най-якия ген!
От Ванкувър до Владивосток!
Скоро и в Африка!







[image]https://bloximages.chicago2.vip.townnews.com/madison.com/content/tncms/assets/v3/editorial/8/93/89335b7c-31ba-11e7-af4d-0fc7488c7219/590cba115bb7f.image.jpg?resize=500%2C664[/image]




Редактирано от ludo-mlado на 24.07.20 15:13.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.07.20 15:14



Ти кажи, как да тълкуваме балканския ген?



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано24.07.20 15:21



Ами не твърдя, че това е сериозен източник. Щом там се цитира основно един историк (а не генетик) с подозрителна българска фамилия -

.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.07.20 16:29



А в Киев и Новгород какво ще кажат по въпроса?

Както и да е.

И друг път сме го дискутирали - генетиката е нещо като алхимията за съвременните националисти. Възлагат й стойност на "философския камък". И всеки я употребява, както му угодно.

Естественият завършек на всяко едно такова проучване е човек да стане автохонист





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано24.07.20 16:40







Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.07.20 21:03



Тва ся цялото...ми то като гледам, Аспарух като е забил меча тука, моите хора, са били от другата страна на барикадата


Историята на обикновения човек, много се различава от историята на държавите.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано25.07.20 10:58



Обикновения славянин или трак в началото може и да е бил от другата страна на барикадата, като византийски поданик, но доста бързо сменя страните, някои дори веднага, още с влизането на острието на аспаруховия меч в бъдещата до скоро, а от този момент нататък, българска земя.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.07.20 14:12



Мисля че балканския ген е практически южнославянски, а не автохтонен. Автохтонния е в гръцко+южноиталианския.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.20 14:46



Не знам.

По принцип съм скептично настроен към всякакви тълкувания на тема "произход на основа генетика", не защото няма хляб в тях, а защото са пълни с изкривявания и спекулации.


Дядо ти и циганин да е бил - какво значение има? Или пък "ариец"? Реално никаква стойност към настоящето, освен помпане на някаква митология.

На Пушкин дядо му бил негроид, в жилката на Яворов има и силен цигански примес, Клинтън също е джипси. За него не е проблем, даже е повод за гордост.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.07.20 14:53



Да и аз мисля, че генениката е голяма спекулация. А и добър бизнес. Всъщност културата е определяща, а не дядо ти от кое село си е взел жена.
Ето и джингито, като върл автохтонец, натиска че балканския ген е автохтонен, защото най-често се срещал в Албания. Ама че в Албания допреди 100г., топонимията, хидронимията и оронимията са славянски...



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано25.07.20 20:12



Ето и джингито, като върл автохтонец, натиска че балканския ген е автохтонен, защото най-често се срещал в Албания. Ама че в Албания допреди 100г., топонимията, хидронимията и оронимията са славянски...
----
Ми те балканските албанци са мигрирали от Кавказка Албания





Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.07.20 20:22



Направо преко Черно море, със салове.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.07.20 21:51



Мигрирали са. Дардания не е била точно днешна Албания. Даже в южната й днешна част, включително и планините, може въобще да не е имало шиптъри чак до края на Първата българска държава.

Както и власите.

А и какви точно "автохонни" по нашите земи са се запазили около 7-9 век , мисля, че не е много ясно. Очевидно ги е имало и не са били незначително по брой малцинство, само горе в планините.

Факт е обаче, че кой какъвто е бил - в някакъв момент започва да се идентифицира като "българин".

Че и самите Аспарухови и Куберови българи вероятно не са били хомогенни етнически и генетично. Името, традицията и културата - това е важно, а не кръвта. Която се изменя.

Редактирано от goga на 25.07.20 21:45.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.07.20 21:56



Ами този балкански ген, е изключително силен и в...Словения. т.е. свързващото звено между нас и словенците са славянските племена, а не някакво оцеляло трако-илирско население. Не че от последното такова няма запазено.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано26.07.20 09:34



Балканският ген е най-силен вАлбания. И на генетичната карта на E-V13 и на генетичната карта за балканския автозомен примес. Със сигурност не са славяните.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: jingiby]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано26.07.20 10:17



Дай нещо по въпроса за Гегите и Тоските. Разликите са им фрапантни и със сигурност предците са им различни. Сашето много на място бъзна Слави-Комитата. Едните са адски светли и приличат в това отношение на нашите помаци.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.07.20 10:27



Би ли си написал и ти името?



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано26.07.20 11:00



Ванката-Кудугера.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.07.20 11:18







Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано26.07.20 11:25



Жалко, че не можахме да се засечем при сбирките на клуба в София, които останаха далеч назад, а нови за сега не се виждат. Моя е вината, че минавайки през Пловдив, не съм ти звънял. Но това ще ми е по-лесно да направя, отколкото да успея да организирам една сбирка в столицата, макар да съм склонен да опитам.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.07.20 11:31



Трудно се събират хора вече на едно място...живота много се промени...



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано26.07.20 21:22



Словенците имат също силен балкански субстрат - истри, либурни, които най-вероятно са някакви илироподобни, а и гледам там е по-слабо застъпено на картата.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано26.07.20 21:33



Истинските руснаци от Московията или Владимиро-Сулдалското княжество са си славянизирани угро-фини. Тези от северозапада са потомци на русифицирани след 15 в. новгородски славяни и псковски кривичи, по по-старому казано илменски славяни, те са били смес между фини, балти и славяни-колочинци /различни славяни от всички други, мигрирали рано на север и изолирани от останалия славянски свят няколко века/. Те единствени не произхождат от културата Прага-Корчак- Житомир. Южните руснаци са си русифицирани прото-белоруси, те са смес между славяни и балти, такива са и белорусите. Украинците са най-чист славянски елемент, но със степни примеси.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 00:08



Все пак е необясним слабият славянски ген на Балканите. Почти всички балкански държави, излизат с подавляващ балкански и гръкоиталиански ген. Не че няма и славянски, но в България, Сърбия, Румъния, Македония е чак на трето място.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 00:09



Така мисля и аз.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано27.07.20 08:38



И аз на MyHeritage
40 Балкански,
30 Гръцки (отскоро го преименуваха на Гръцки/Южно Италиански)
17 Скандинавски
4 Мала Азия
7 Ешкенази
Не са 100, щото закръгляват.
Ако натиснеш на страна — най—близо Българин, Македонец и Гърция.
България е с най—много % хора с частично Гръцки произход, след Гърция и Македония мисля. Или с един от най—високите.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: ludo-mlado]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.07.20 08:42



Брежнев е украинец....говореше даже с украински акцент руски език. Хороша страна Болхария...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: ДНКнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 10:25



Много странно ми е това, че не излизат славянски(източноевропейски) гени на Балканите.
А "прабългарски" гени, мисля че се крият в ашкенази, които са априори наследници на хазари.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.20 12:37



Какво правя тук не знам: само гърчоля и потомци на
попътни контакти между пияни нормани и шиптърки.





Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 12:39



Ми то това е сред всички българи бе сладур. Провери усреднените данни за цялата държава.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано27.07.20 13:25



Връзката ашкенази и хазари е мит. Страната Ашкеназ на еврейски е Германия. В поречието на Рейн във войната с германите са документирани между римските войски и еврейски полкове. Пак от тогава в римска Германия са открити и антични синагоги. По-късно за пръв път в град Майнц, днешен Райнланд - Пфалц, мисля че през 9 век има писменост с букви на иврит и с текстове на старонемски със заемки от иврит и арамейски. Няколко такива има открити и в околностите. Ашкеназите мисля, че би трябвало да имат най-вече смесица между германски и семитски гени, може и келтски и южноевропейски/италийски. Те тръгват векове по-късно на изток, заедно с германските колонисти в славянските,балтийските и унгарски земи. Намират добър прием в Полша и Литва и др. държави, ашкенази които са гонени от владетелите на отделни държавици в раздробена феодална Германия. Нищо хазарско не може да има в тях. На територията на Чехия асимилират друга по-малобройна еврейска група, говореща и пишеща преди това да славянски с ивритски букви. Може би чак тези от ашкеназите, достигнали до днешна Украйна и Крим евентуално да са асимилирали някаква малка група говореща на тюркски и евентуално наследници на хазари, но това е хипотетично и няма доказателства. В Крим има две такива малки групи - кримчаци и караими, и да се предполага че някакви подобни на тях наоколо евентуално да са асимилирани от ашкенази.

Редактирано от Dean Dimov на 27.07.20 13:28.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 13:33



А откъде са им рунтавите кожени шапки?



Тема албанцитенови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано27.07.20 13:37



Шиптърите може и да не са илири, а траки. Евентуално периферийни траки от североизтока - свободни даки, карпи, карподаки, костобоки. Оказали се някъде в Централните Балкани по време на великото преселение на народите, вероятно притиснати от славяни или други. Преди да идат в Албания те може и векове да са живяли някъде в съседство - в Косово/Дардания, в някои райони на Северна Македония , в Нишко или др. В Албания те заварват славяни, т.е славяните там им са субстратно население, а славяните там са заварили романоезично население което им е предсубстратно, то на своя ръка се е състояло от преди всичко романизирани илири, така че индиректно албанците имат и илирийско потекло. После като надстрат абсорбират и влашко население, също потомци на романизовано население, но от други райони, основно с тракийски субстрат /това от триъгълника/. Южните албанци асимилират и гръцкоезично население /също основно гърцизирани илири, които преди това са били славянизирани/с изключение на някои планински пастири евентуално/ и влашкият примес при тях е и по-голям. Гегите поради тази причина са по-чисти албанци, а тоските са албаноезични мелези със силна влашка и гръкоепирска примес. Славянски примес имат и едните и другите, мюсюлманите повече.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано27.07.20 13:40



Такива имат караимите и кримчаците, ашкеназите носят черни цилиндри.



Тема Re: албанцитенови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 14:07



Поздравления за доброто обяснение.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.20 14:34



Гъбаркам се.

За сетен път се убеждавам, че това е алхимична стъкмистика.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 14:54



За България се срещат следните гени, като 1 човек може да има 100% сбор от различни гени, но като честота на вариациите са следните: 39,9% източноевропейски ген(славяни), 81,7% балкански ген (траки, илири), 64,8% гръкоиталиански, 2,5% британски(келти), 14% северноевропейски(готи, саксонски рудари), 8,4% скандинавски, 16,5% италиански(римски ветерани и колонисти), 5,1% иберийски(каталанската дружина и прочие наемници вършали тук), 16% балтийски, 3,1% английски, 4,5% финландски, 1% сардински, 9,1% ашкенази, западноазиатски(турци, иранци, кавказци, арменци) 19,3%, мизрахи 1%, близкоизточен(араби) 7,4%,

Редактирано от komitaO3 на 27.07.20 14:55.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано27.07.20 15:33



Ако се напънем, може да изложим и други обяснения, северноевропейския ген например, носители могат да бъдат и дошли на балканите славяни, които преди това да са славянизирали на север някои готи, вандали, херули, гепиди и пр., преди да се появят на Балканите. А може и такива да са заварили тук, заселени век-два преди това. От същите хора може да е проникнал и скандинавския ген. Иберийския ген може и да е местен и да се е срещал навсякъде в Южна Европа, просто по-наситено на Иберийския полуостров, сардинския също. Това за ашкенази ала бала, мизрахи и араби са си близкоизточни гени, дошли или с неолитните земеделци или по -късно с дифузия на население в Източната Римска империя, заселване на балканите на близкоизточни групи християни, бягащи от арабите или персите преди тях.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 15:52



Да, в общи линии е така. От готските племена, специално тервингите се заселват в днешна Централна Северна България, стават ариани и доста трудно ги обръщат в православието.
Ако тази генетика е вярна, се налагат няколко извода:
1.Славяни и "прабългари", не заварват опразнени територии.
2.Славяни и "прабългари", не изтребват всичко което заварват.
2."Прабългарите", са били незначителна бройка, не оставила генетични следи в днешните българи или са носили гени, които не са били по-различни от настоящите установени.
3.Славяните се оказват по-малоборойни от завареното местно население.
4.Ако Борис Покръстител, не бе установил славянската писменост, днес всички щяхме да говорим гръцки.
5.Славянският е избран като официален, не защото е бил с най-много носители, а защото е бил с най-много носители, извън масово говоримия гръко-латински. Или пък първоначално носителите на гръко-латински, поетапно са преминавали на славянски и вече са били мнозинство към средата на 9в.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано27.07.20 16:55



Освен ако:

1. Няма "родоначалие", "праотечество" и подобни "славянски". Има може би "словени", както и сами изначално се наричаме, говорещи помежду си на разбираем език - словенски. Като сме прописали и вече видно се различаваме.
2. По същата логика няма и чисти латино, а сбор от къде ли не, говорещи и пишещи форми на латинския.
3. Няма и гърци, а всякакви пришълци говорещи и пишещи форми на гръцкия някога по някое си време.
4. Амалгама от транзитиращи по пътя на коприната, Виа милитарист, преселение на народите, кръстоносни походи, три-четири империи и... Те т'ва е общо взето.

Но, много по точен метод от който й да било, без възможности за датиране по поява, до колкото разбирам. Не разбирам как ще да е спряло някога, било то 5 века преди Христа, 5 след, 9, 12, 15, 19 век и кога ли ще спре. То е до последните ти поколения тука родители. А предните, живели тук, говорили и писали така, наричали се така, те може да са имали доста разлики, допускам, мислА, струва ми се


Трябва да изровим се що има закопано и го анализираме, плюс датиране по време тука за да отгатнем с някаква приблизителна вероятност формите на сношения.
Не ли?!



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.07.20 17:11



Алабаланица- турска паница....


Тези генетични изследвания са пълен ташак....

турски гени, славянски гени, гръцки гени...пълен ташак....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.07.20 17:23



Спекулациите започват не с видовете гени, а с етикецията и тълкуването им. Така се стига до парадокса "polish-like" при калмиките и контра-тълкуванието на руски учени.
Какви са били гените на древните българи? Кой ги е разкопал и категоризирал на 100%, че да имаме отправна точка за сравнение?
Същото е и със "славяните" . 100% славяни няма и не е имало. От тук тръгват и противоположните тълкувания.

Да, има някакви маркери. Но всякакви категоризации са си вид тенденциозно обслужване на идеологически цели.
.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 17:25



Всички сме еволюирари от едни и същи човекоподобни маймуни





Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 17:26



Джингито трябва да каже тук, той ги следи тези работи.



Тема Re: ДНКнови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.07.20 17:28



Не ми разваляй детските мечти, излизат ми над 200 "братовчеди" в САЩ, чакам някоя "леля", да остави наследство





Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано27.07.20 19:45



А бе в общи линии е така. Проблемът ни е, че сме приковани в едни 3 века между 700 и 100 година. Но както преди това, така и след това бъркоча е продължил и е допринесъл за това което сме днес. Триадата прабългари, славяни, траки е малко изсмукана от пръстите. Но така се прави нация. Създаваш мит и го повтаряш до откат. Само дето от време на време го разджуркваш и казваш кой е № 1, 2 и 3. След време ги разменяш съобразно геополитическата обстановка и така по ред на номерата...



Тема Re: ДНКнови [re: Shtrkot]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.07.20 11:26



Не е така за ташака. Просто едва ли може да се говори за турски, славянски, френски и не знам кви гени (самото говорене за такива вече обърква, струва ми се), иначе точно тези изследвания според мен дават доста информация, и то обективна, с достатъчно възможности да се правят изводи от нея.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 11:34



Тук сме да си обменяме мисли, относно твоите пет точки, мнението ми е следното:1.Славяни и "прабългари", не заварват опразнени територии.

Съгласен. Прабългарите заварват славяни. Славяните заварват всякакво население унифицирано или унифициращо се езиково на места на гръцки, на места на латински, което асимилират. Славяните не идват изведнъж, за периода 580-630 г. те имат много походи и много двупосочни движения, идват, връщат се пак идват... при тези движения те изсмукват население от Балканите с тях. Някои доброволно присъединили се, други пленници, отвлечени жени и т.н. Станала е шокова славянизация практически на целите Балкани за има няма две поколения. Явно другост не са търпяли, цялото население без някои изолирани планински овчари, всичко се е унифицирало за има няма две до три поколения, още преди да дойдат прабългарите. Възможно е и в "славянските походи" на границата между 6 и 7 век не всички да са били славяни, а да са се славянизирали тук на място, т.е. тогава още славяните да са били в процес на формиране. С тях ли си говориш този език. Точка. Или си с тях или умираш или бягаш някъде другаде, примерно в Мала Азия или на някой остров.

2.Славяни и "прабългари", не изтребват всичко което заварват.
Съгласен. Славяните по-скоро където са минали са унифицирали всичко в Централна, Източна Европа и Балканите. Те са като тълпа вървяща с аварите и гравитираща в началото около аварите. Аварите опустошават, плячкосват всичко, каквото остане славяните го унифицират и приобщават към себе си. Те също грабят и плячкосват, но са пропускливи, всеки е може да тръгне с тях, живее ли в тяхната мрежа, научи ли езикът им, става славянин, децата му пък съвсем. Така всякакви плячкосани от рейдовете на аварите бивши германски, балтийски, ирански и бог знае какви племена в Централна и Източна Европа или бягат или стават славяни. Протославяните са били много малко. Същото става и на Балканите и то по същото време. Славяните като идват на Балканите може и още езиково да не са напълно хомогенизирани, славянският може и да е бил лингва франка, но поне половината още са помнели други езици, защото кой по произход е бил гот, кой гепид, кой херул, кой син на забягнал преди едно поколение балканец, кой сармат или роксолан.... или поне дядовците или бащите са им били такива отвъд Дунав. Прабългарите пък изобщо не са имали намерение да унищожават каквото и да било. Те са гледали да се закачат някъде и да се снабдят с данъкоплатци.

3.Славяните се оказват по-малоборойни от завареното местно население.
В началото може би да. Но те са нахлували поетапно около половин век. Играели са си на иди ми дойди ми. Постепенно са изсмукали хората на Балканите и са ги полуобезлюдили. На финалния етап към 620 г. примерно са били повече, друг е въпросът че те са приобщили повечето балканци сред тях.

2."Прабългарите", са били незначителна бройка, не оставила генетични следи в днешните българи или са носили гени, които не са били по-различни от настоящите установени.
Съгласен. Може да се разсъждава кое е по-верно първото или второ твърдение.

4.Ако Борис Покръстител, не бе установил славянската писменост, днес всички щяхме да говорим гръцки.

Може, но не е сигурно.

5.Славянският е избран като официален, не защото е бил с най-много носители, а защото е бил с най-много носители, извън масово говоримия гръко-латински. Или пък първоначално носителите на гръко-латински, поетапно са преминавали на славянски и вече са били мнозинство към средата на 9в.

Мисля, че през 9 в. славянският е бил с най-много носители на Балканите. Със славянската инвазия края на 6 и началото на 7 век латинският е бил изхвърлен от Мизия и Западните балкани, останал е някъде сред планински овчари и в някоя друга далматинска крепост. Гръцкият е изхвърлен също, останал е в Мала Азия, на места някъде в Близкия изток, в Константинопол и малък хинтерланд около него в Тракия, в някои черноморски и средиземноморски крепости и малки околности до тях и по островите. Може някъде да има и някой овчар като екзотично изключение. Целите Балкани са били славянизирани. Към 9 век гръцкият си е възвърнал частично някои територии благодарение на инвазията на Византия към славиниите, разселване на славяни и заселване на малоазийски колонисти. Славянският обаче е доминирал на Балканите все още.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.07.20 11:36



Между другото, имаше един случай, в който са хванали извършителя на някакви стари убийства, сериен убиец, така. По инфото от подобен сайт и по неговата ДНК от някои местопрестъпления откриват негови роднини, които са си правили такива изследвания, и започват да ровят в техните роднини (по документи), така стигат до него. В Щатите това.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: ДНКнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.07.20 12:33



Така е, ДНК, си е ДНК. Названията вероятно предизвикват нежелани асоциации.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.07.20 13:16



Много добре обяснено. Би могъл да се замислиш да напишеш статия, а защо не и нещо повече. Малко ще те разберат, но това е добре да види светлина и по-голяма публика.
Трябва да се признае, че които и да са били тези прабългари, са били доста добри в това което правят, щом успяват да създадат алтернатива на византийската култура, да наложат етнонима си и да обединят в него, такава амалгама от етнически групи.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано28.07.20 15:15



2."Прабългарите", са били незначителна бройка, не оставила генетични следи в днешните българи или са носили гени, които не са били по-различни от настоящите установени.

Не съм съгласен с втората част по следните причини: не може хора идващи отдалеч, вероятно от Средна Азия, да нямат специфичен генетичен отпечатък, който да не може да се идентифицира. Следва да се има предвид, че както източноазиатски гени Q, L и N (2%), така и западноевразийски такива, но с подчертано средноазиатска специфика (3%) R1a - Z92-1.9%, Z93-0.7% и R1b - Z2103-0,5% са налични в днешните българи. Със сигурност част от тях са донесени от прабългарите. Останките от езика на прабългарите в чувашкия, несъмнено указват също на централноазиатски, вероятно тюркски произход. Същото е и с облеклото-кафтани и островърхи кожени шапки, юртите, шаманизма, тенгризма и т.н.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.07.20 15:40



Колкото и да са завличали и отвличали, 1500 г по-късно остава 40% автохтонен субстрат. Един славянин трябва да е-е по 5 местни и як лобут, че децата им и езика да забравят.



Твърде съмнително: 1. Славяните не са викинги 2. Те са съподчинени аварски федерати. А после козируват на господарите-българи.

И за малкото българи. Бах тея фантоми. Че и империя създават. И името си оставят.

Редактирано от goga на 28.07.20 15:47.



Тема Артефактинови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.07.20 18:25



Междувпрочем славянски находки и артефакти за периода 7-9 век липсват. Или са много редки. Говорим за линията северно от Родопите.
Не казвам, че не е имало славяни. Просто са предпочитали по на юг.

Редактирано от goga на 28.07.20 18:25.



Тема Re: Артефактинови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано28.07.20 18:34



Има находки на север от Стара планина, предимно около Дунава.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 19:03



Ами естествено, че остава. Първо език се забравя, представи си че към 590 г. в едно микрообщество от 50 човека някъде на север от Дунав, 28 са със славянски по рождение, 7 са отвлечени жени, 4 от които с домашен гръцки и 3 с домашен латински, 8 мъже са с други домашни езици на разни племена северно от лимеса, германски или сарматски и 6 са с домашен латински - ренегати или бивши пленници и 2 са с други езици от близкия изток, разселени преди отвличането им в Мизия, и 6 са билингуарни миксове първо поколение от разни разбити от аварите племена. Единицата е съседско-териториална, имат старейшина, който е от сарматски произход, но жена му е славянска, зависят от друг по-голям жупан, който като им нареди могат с други подобни да извървят стотици километри. На жупана нареждат аварите. 50 човека, десет езика, ама всички се разбират на славянски, даже е неприлично да говорят родните си езици тези дето славянският не им е роден. Може и забранено да е. След 10 години при следващо опустошаване на Тракия например тази комуна отвлича или приобщава още 11 човека, след още 10 години още 12. Вече и се е разтроила защото са станали много. Към 620 г. поколенията са се сменили, две от тези три комуни остават трайно в Мизия, там още привличат няколко местни. Славяните през 6 и 7 век не са мърдите от 9 и 10 век. Това е простолюдието на аварския хаганат, те са от всякакво потекло, предимно събрани и омесени остатъци от разбити от аварите племена, само някои от тях са изконни славяни. Славянският просто е лингва франка и културата е проста, като за простолюдие - култура Прага. На Балканите веднага я сменят с балканската византийска провинциална култура . В този смисъл славяните през 6 и 7 век са с пъти по-ефективни от викингите, те са просто унифицираща се амалгама, създала си механизми за бърза унификация.

Иначе няма нищо странно малцинства да създават империи. монголите са владяли Китай и Индия, мамелюците Египет, македонците близкия изток, норманите Англия, франките Галия, хуту тутсите или обратното не ги помня кой кой. При теб виждам подсъзнателната идея, въпреки че на съзнателно ниво да ти е все едно, да търсиш директна връзка с прабългарите, да търсиш величието на прабългарите, да търсиш приемственост между тях и себе си. Няма такава. за името се благодари на византийските хронисти, те са го популяризирали и те са кръстниците. Не е сигурно дори че прабългарите са се самоназовавали българи, не е и сигурно че зад тях стои определен етнос. Понятията ги създават писачите в Константинопол. не е ясно каква реалност стои зад това. Българи е по-лесно за писане и произнасяне например от Уногондури. Малък анонс за размисъл.



Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.07.20 19:12



Централноазиатският ген, се среща в България с 1,6%. Това в случай че въобще се докаже, че прабългарите идват от там.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.07.20 19:16



Дейба, можеше сега всички да сме ромеи, Романя да е от Дунав и Сава до Пелопонес и Босфора, Константинопол да е столица, през 14в. да сме нашокали османците и после плавна реконкиста в Мала Азия, след Наполеоновите войни, пълна победа над Венеция и Генуа, а през 19в., прилапване на Грузия, Армения и излаз на Каспийско море, през нефтените полета на Баку

.

П.п. В отвъдното Крум и Симеон ще ме пържат в казана



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.07.20 20:31



Ами, съжалявам, но се смятам за много повече потомък на Крум отколкото "славянин". Нищо, че съм светъл.



Ако беше тъй, както казваш, понятието "българин" отдавна щеше да е изчезнало. Но не би.

И друг път съм ти казвал - виж древните арменски хронисти как ни наричат и как според тях са се самонаричали българите Заеби само ромейски извори.

Моето лично мнение е, че българите са били много повече разнородна етническа смес, но със силно чувство за общност и традиция.

1000 облечени с кожи конници империя не могат да направят и задържат. Иска се много повече. Ясно е, че са били управленско малцинство, но не чак до там, че хептен да изкаряме, че са един катун хора.

И после, "българите" през 12-13 век са нещо съвсем различно. Но понятието и името остават.

Редактирано от goga на 28.07.20 20:28.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано28.07.20 21:16



Няма значение какъв се смяташ. Може и ескимос. Генетичните проучвания почти не откриват такива потомци на Крум сред днешните българи.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 21:57



Стига с тези арменци, древни древни колко да са древни, направи си справка откога имат писменост. И откъде си сигурен че те като наричат някакви хора с термина българи, последните имат нещо общо с тези дето византийските хронисти ги наричат със същия термин? И кой от кого е преписвал или взаимствал понятието. Ако по някаква причина след век два унгарците забравят маджарския и започнат да говорят на английски трябва ли да вярват, че техните предци са се самоназовавали hungarians?



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 22:02



А можеше и Македония с кладенците на Кувейт





Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.07.20 22:53



Няма такова проучване, което да е доказало какви са гените на Крум.

И въобще интерпретацията куца, както вече отбелязах.

Генетиката е едно, приказките за "гръцки", "славянски" и прочие гени - са пълен ташак.

Никога не е имало 100% хомогенна етническа смес в човешката история. Че да приписваме на определени етнически групи гени.

Редактирано от goga на 28.07.20 22:46.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.07.20 22:58



Ти си упорит. Но и аз съм. Няма причина, както сега във виртуалната епоха, някой да седне хептен хибридно да си измисля и да си смуче от пръстите произволно.

Щом са ги наричали "българи" или подобно, най-вероятно е, защото така са чули да се назовават, а не защото на някой в Константинопол му е било кеф да си играе на нови думички.

Виж, за после - след 10-ти век, паметта за българската идентичност е подпомогната неволно от самите ромеи, които са оставили тема "България" и така са ни циментирали като факт в историята.

Арменските извори са си доста уникални и говорят за събития, които известните ромейски премълчават или въобще не са регистрирали.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано28.07.20 23:25



В твоята теория за бройките, отвличанията, различните поколения как са се идентифицирали и т.н. всичко се връзва, ако заменим не много ясното "славяни" или според други "словени", с твърде ясното на всички народи от всички епохи та и до днес, поне що се касае до ималите допир с тях/нас - Българи.

При все, че българите са били в процес на славянизация на езика, картинката е едно към едно, но с народ, който е бил държавотворен, имал е силата и волята да твори нещата в желаната от него посока.

Междувпрочем, според историческите източници, българите започват да се подвизават и заселват по Балканския полуостров преди славяните (каквото пък и да значи този термин или другия склавини).



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано28.07.20 23:37



Да мислиш, че българите са били малобройни тъдява или не трябва да си запознат с историческите източници и археологически изследвания или трябва да си предубеден и умишлено да изкривяваш. Това с гените както винаги съм казвал, е ала-бала, поне що касае класификацията, защото ако заменим едно видимо неправилно (направо измислено) наименование с друго, се получават други тълкувания и друга картинка.

Но да поразсъждаваме над друго, което мисля не сме дискутирали тук, за разлика от останалото, което май е за ен-ти.

Историците чисто информативно са се интересували от евентуалната бройка на аварите например в Авария или хазарите в Хазария. На първите държавата съществува от средата на 6-ти век, до началото на 9-ти, т.е. вкупом малко повече от два века. Вторите от средата на 7-ми век, до началото на 11-ти, т.е. вкупом около три века и половина. При първите еволюция няма, едва след разгрома на държавата им част от елита им се християнизира. При вторите има приемане на официална религия на държавата, но до там. И в двата случая няма тази еволюция и консолидация, която има при българите. И за това не славяните, носят вина. Тях ги има освен в България, също и в Авария и Хазария. Допир с високо културна Византия и връзки с нея също имат и авари и хазари. Но държавите им не издържат изпитанията на времето, нито народите им. Не така е с българите и България. То много ясно, че българите от ВБЦ вече имат известна разлика с тези от ПБЦ, тези пък от ТБЦ с тези от ВБЦ и т.н. Разлика е щяло е да има и при авари и хазари, ако бяха оцелели във времето. Древните елини са различни от средновековните ромеи, а те на свой ред от съвременните гърци и така с всички останали народи, но и това сме си го писали тук.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 23:38



Арменските извори са пунта мара и още повече ако Петър Добрев ги преразказва и интерпретира. .

А кое е най -вероятно щом гърците са ги наричали така сигурно черногорците се самоназовават мавровуни, французите галии, арабите аравии, дойчовците германии, шведите сундии, а даже и съседите шкипетари векове арванити. Всички така се самоназовават сигурно.

Редактирано от Dean Dimov на 28.07.20 23:49.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано28.07.20 23:49



Разликата при българите от всички останали изброени и не изброени от теб е, че с незначителни поради езикови особености разлики, всички ни наричат по един и същи начин, като най-отдалечената (но логично), мисля беше арабското "бурджан".



Тема Re: ДНКнови [re: kuduger-96506]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.07.20 23:52



Не търси магия или някаква сакралност в това кой как ни нарича. Скучните хора нямат прякори, така е и с народите.

Редактирано от Dean Dimov на 28.07.20 23:54.



Тема Започна се с един случайнови [re: MupaM]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано29.07.20 00:52



Започна се с един случай, престъпник да бъде намерен чрез ДНК на негови роднини.
От тогава, няколко още престъпника бяха намерени по същия начин.
Вече методиката си е част от редовата следователска практика, за САЩ.

Но в САЩ кошмарът е някой да се мисли за "чист бял", и току чрез неговата ДНК да му се пръкнат катранено-църни роднини. До като в окупирана юго-западна България, кошмарът е някой античен самобитник да се окаже с български роднини...





Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 08:13



Добрев не говори арменски. Петър Голийски поне в това не можеш да го обвиниш - че не разбира от арменски извори. На човека това му е работата. Това му е специалността.

По същата логика бих те питал защо "власите" Асен, Петър и Йоан не тръгват да възстановяват Одриското царство, а точно държавата на старите български царе Симеон, Петър и Самуил?

При условие, че точно по същото време ромейските автори са направили рязък завой и упорито отказват да използват понятието "българи" и "България" за земите на днешна България - всякак другояче ги наричат, само не и "българи". Официално признатите "българи" тогава са днешните анти-българи около Скопие и Охрид

Редактирано от goga на 29.07.20 08:21.



Тема Re: ДНКнови [re: MupaM]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано29.07.20 08:20



Това имам предвид....иначе може да бъдат показани гени, които преобладават в даден регион, например средиземноморски, източнопонтийски и т. н., но те са в различни етнолингвистични групи, които се формират на базата на общ език, култура и т.н. Това с генетиката е валидно вероятно за най-изолираните и ранни популации, като например андаманците, индианците в Амазония и т.н. Тогава генетичното и етническото вероятно много си съвпадат.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: ДНКнови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 09:58



Относно отвличанията и грабенето на юг от Дунав - славяните са малко позакъснели. 200-300 години по-рано всякаква варварска паплач вилнее и прави каквото си иска с десетилетия. Ако след това са оцелели местни, защо да мислим, че славяните щели да ги отвлекат и претопят на 100% до 7 век?



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано29.07.20 09:58



Това не е съвсем точно. Византийските автори понякога ги наричат и българи и скити. В латинските извори почти навсякъде са власи. А в тема България не е само Македония, а и части от днешните западни български земи и част от Поморавието.

Иначе арменската писменосте от пети век, а изворите от средновековието и са пълни с всякакви небивалици, ако им се доверяваме самуил например е 100% арменец, не само от страна на майка му Хрипсиме, а и от страна на комит Никола, който бил от някаква област в Армения и бил византийски генерал и после ренегат на българска страна. това са арменските извори. Там половината събития в света са сътворени от арменци. Иначе яко приписват от византийски автори или си измислят.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 10:02



Защото археологията е категорична, че разпадането на лимеса е когато идват славяните, а не преди това. И защото каквото е идвало преди славяните е центрофугирано от тях.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано29.07.20 10:12



Очевидно славяните са изградили инструментариум и доктрина за асимилация, ако не бяха сега щяха да са по-малко от балтийците латвийци и литовци. Нещо май се съмняваш че към средата на 6 век Мизия и Тракия са били пълни с народ? След средата на 7 век друго освен славяните на Балканите няма. Или ако има то е в маргинално съществуване някъде по планините. Нищо не може да се сравнява по опустошителност със славяно-аварските набези. нищо не остава на Балканите, питай някой археолог, няма неопожарена крепост, може би преди тях са били към 800, няма неунищожен град. Готи, хуни, бастарни или каквито и да са не важат. В централна Европа пък изведнъж изчезват археологически култури, които са с векове по-напреднали от това което ги замества - културата Прага. Пораженията са колосални, промените също. Разбира се че славяните са заварили на балканите както местно население, предимно романизирано или елинизирано, така и осколки от всички краища на Римската империя, а също и наследници на предишни варвари, интегрирали се в късноримското общество. Нито в Северна България, нито в Тракия остава нещо. Само руини. Напъните да се измисли някакъв континуитет на Силистра са смешни и измислени. Има само две три малки градчета по южното черноморие, които оцеляват и толкова. Няма Варна, няма Сердика, няма Пловдив, и то век и половина. Една византийска монета от този период няма на територията на България, това го няма нито при хуни, нито при готи , нито при други. Мащабите на опустошенията са несъпоставими.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 10:27



Не се съмнявам. Просто славянският фактор е силно надценен. Поне до към 9 век славяните са доста незначителна и маргинална група в българската държава - пратени ся да охраняват аварската граница на северо-запад . Ползвани са епизодично като наемници срещу заплащане.
Плиска може да със славянски произход. Но славяни около Плиска няма през 7 век. Заминали са на юг. Няма находки, които да доказват масирано и уседнало славянско присъствие след края на 7 век. Всичко е в периферията.

За българите е било все едно кой ще им е поданик-данъкоплатец - авар, славянин, ромей-арабин или гот. Славяните стават много чак при и след Крум.

Аз съм склонен да мисля, че българите са ползвали словенския като втори език много преди 7 век. Самите българи са били смес от десетки етноси. Свързвал ги е престижът и традицията.

Редактирано от goga на 29.07.20 10:27.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 10:29



Във всички извори има плява. Това не означава, че не трябва да се вземат предвид. Точно арменските извори са ценни с това, че говорят за събития и региони, за които точно в този период ромейските са доста оскъдни или липсват.
Хониат говори за власи и скити. Като ситите са вероятно кумани. Почти никъде няма българи. Има "мизи". Кръстоносците говорят за овладяването от въстаниците на България и Тракия.

Редактирано от goga на 29.07.20 10:30.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано29.07.20 10:46



И аз съм на мнение, че за избистряне на картината основната роля е на археологията и употребата на нови научни открития при изследването на находките.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор Orphey (Liricus)
Публикувано29.07.20 10:46



Не успях да прочета всичко, но все пак доста, и не видях никъде да се споменава ДНК на траките в днешните българи. Все пак те са били основното население в Южна България и не може да не са останали някакви гени от тях.



Тема Re: ДНКнови [re: Orphey]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 11:04



Най-вероятно те се крият зад т.н. балкански ген, заедно с илирите. Но не само те.



Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.07.20 11:09



Аз не съм сигурна дали имат идея какви са гените на самия Крум и "сънародниците" му, та да търсят потомци.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 11:14



Постави се на мястото на някой "автохтонен", който е оцелял, без да бъде отвлечен, асимилирани и т.н.
Идват българите - в селото се възцарява мир. Преди това 300 г - който мине, ебе и граби, без да пита.
Българите не вземат големи данъци, като се сродиш с тях, те приемат като свой.
Защо този "автохтонен" след 50-100 г да не стане "българин"?
А виж, масата славяни са си били доста ромео-възприемчиви, подават се лесно на византийска асимилация и християнизация, далеч преди 9 век. Как може такава селска паплач да асимилира трайно. По-скоро нея я асимилират. Стават българи или ромеи. Средно, славянин, няма.



Редактирано от goga на 29.07.20 11:22.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.07.20 11:28



"Никога не е имало 100% хомогенна етническа смес в човешката история."
Точно, да. И както е писал Щъркът, само вековно изолирани общности като андаманците вероятно могат да бъдат отличени по гените си от всеки друг, останалите няма начин. Те и изолираните вътре в тяхната си общност по всяка вероятност пак не са "хомогенни", просто заради изолацията не са се смесвали с никой друг в течение на много години и ще има мутации, възникнали при тях на място и намиращи се само при тях. Всичко друго се смесва, отлива, прелива и разклонява.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 16:17



Копроним на кого кръщава Булгарофигон?
Защо казваш на друго място, че на българите не казвали българи? Освен славяни=българи и българи=славяни. Не съм чул за "славянофигон".

Не бяха ли и от копронимово време най-старите останали до нас хронографи, преписи на по-рано (за Велизарий се сещам), в това число точно и за епохите за които говориш, 3-4 века преди това? От къде да сме сигурни, след камара вътрешни за Изт.Римперия въстания и битки верски, какво ли не, точно пък славяните/българи "потрошили и обрали" всичко.
Даже Копроним канеше и заселваше от север славяни в Гърция, че била обезлюдена. Може и да бъркам императора, но сега ще проверя той ли беше.

Логиката да рушим старите градове каменни и устроени за да си построим свои (Преслав, Плиска, Дръстър и т.н.) не ми е шен.
Българите идват със славяните и строят, злато обработват, камъни, сребро, метали,керамика. Или го носят или местните го дават по тяхна заръка. Аз признавам, че повече допускам второто.

По-вероятно Рим-Виз прави мазалото, местните с БГ славяните си го строят наново. Поне последващите събития следват същата традиция.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 16:23



Я някой да посочи, аз не се сещам, признавам, един споменат от византийците град превзет и тотално опустошен от българите, много моля!

За обратното веднага се сещам - Плиска, Никифор!
Преслав също по-късно.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 16:27



В 813г., Крум превзема и опустошава Одрин и преселва 10 000 от жителите му отвъд Дунав.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 16:36



В латинските източници има ли подобни "обърквания" на българите с други названия от появата им?

Защо гръцките хронографи с най-ранни преписи от 8 и 11,12 век трябва да ги приемаме за по-истински?
Не е ли най-важното от всичко Как самите ние се самонаричаме щом сме на свой език прописали - блЪгари/слОвЕни?!



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 16:42



И 5 години след това Симеон кого обсажда и какво обсажда там?

На гърци да не вярваш!



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 16:43



Между Крум и Симеон има 83г. разлика, а перипетиите на одринчани са добре описани.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 16:54



Отмъстили сме за Плиска, значи!

Един град за колко века войни?
Ако до 6 век сме ги клали и грабили до "0", що не сме продължили пак така - грък и обол да не остане?



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 17:42



През 796 г. Кардам изпраща послание на Константин VI, в което заявява: „Или ми плати данъка, или ще дойда до Златните врата и ще опустоша цяла Тракия.“



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано29.07.20 18:00



Славяни 6 началото на 7 е едно, 9-10 век съвсем друго. не Подценявай славяните, те ако не можеха да асимилират нямаше да ги има на Балканите, нямаше да са толкова много в Източна и Централна Европа, нямаше Русия да е славянска. Западните славяни са преди всичко славянизирани германци през 6-7 век, а в Полша и западни балти подобни на прусите. Руснаците са славянизирани угрофини и балти преди всичко. Беларусите са асимилирали много балтийска кръв. Банланските славяни са повече асимилирани балканци отколкото славяни. разпростряли са се във всички посоки и са славянизирали де що мърда. Не ги гледай какви са били по-късно, времената се менят и хората също. Представата ти за това какви са били 6-7 век е много грешна. Това което са успяли тогава да направят никой друг не е успял. А през 9 век превземат реално отвътре България и я правят тяхна държава, нищо че за това спомага династическия двор и сигурно и някои боилски родове. Кой друг това го може, може би албанците ще го направят в северна македония някой ден. После наистина нещата се обръщат, християнизация, ромеовъзприемчивост, германизации на северозапада, това е по-късна тема.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 19:09



"За междуособната война, замислена тайно срещу нашия град(Солун) от българите Мавър и Кубер.
Както знаете, христолюбци, в предишните глави ние разказахме отчасти за славяните, т.е. за така наречения Хацон и за аварите. Разказахме и за това, че те опустошиха почти целия Илирик, именно провинциите му, двете Панонии, също и двете Дакии, Дардания, Мизия, Превалитана, Родопа и всички други провинции, а още и Тракия и земите при Дългата стена край Константинопол, както и останалите градове и селища. Те завлякоха цялото това население в отвъдната земя към Панония, до река Дунав. Главен град на тази провинция някога беше така нареченият Сирмиум. И тъй там, както се каза, споменатият хаган настани целият пленен народ, вече като подвластен нему. Именно оттогава те се смесиха с българи, авари и с останалите племена, родиха им се много деца от това смешение и станаха огромен и много голям народ. Всяко дете наследи от баща си вродените качества и влечението на рода към ромейските предели..."

Гръцки извори за българската история, том 3 Miracula Sancti Demetrii.

Редактирано от komitaO3 на 29.07.20 19:10.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 19:11



Не разбирам...

Значи до 7 век нямаме държава, но ги разоряваме до "0".
След това имаме силата и масата, тука сме, а не ги "зануляваме".
Щото сигурно много му се е изплашил някой на Кардам.

Големоте опустошения ги вършат империите. Не селяните с брадвите, еднодръвките, дето дишат под водата със сламки.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 19:19



Не правя коментари, цитирам извори. Колкото повече извори чета, толкова повече разбирам, че в голяма степен, историята която познаваме е роман.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано29.07.20 19:43



А, не бе...

Това, за което Деян говореше на мен ми прилича единствено на политиката или тактиката на разорената земя. Ползва се от защитаващия, не нападащия. Територия от която системно подхранва я претенденти за трона от времето на военните императори, лоно на ариани и всякакви други вероизповедания, с пришълци от севера и степите непрестанно, нападатели оставащи през зимата и търсещи база, пари, ядене.
На кого всъщност пречи?
Защо българите са като освободители тука?
Защо те строят, а не рушат?

Ако варварите сриваха до основи днес нямаше да има Рим. Империите рушат. По някога сменят доктрината и тотално затриват старото. Виж само християнството какво прави, дори и със своите.



Тема Re: ДНКнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 19:59



На мен ми прилича на гладни хора, търсещи по-добра земя за обработване, причинено преселение, поради несигурност и пренаселеност, както и военни ежби в собствените им земи, водени от амбициозни военни лидери, жадуващи за плячка.
В империята има ред, данъци, задължителна военна служба и повече разходи. Алтернативата е по-малко данъци, поради по-ниски обществени разходи, поради племенната организация, както и редовни рейдове с цел плячка в добре урбанизирани и по-богати земи, с по-развит начин на живот. Колкото повече се развива и уляга България и съответно византизира, толкова повече на всички възприели етнонима българи, спира да им пука дали са в България или Византия, като шока и нещо отдавна забравено като несигурността им идва чак при османците, изкл. спорадични преминавания на нормани, кръстоносци, узи, маджари.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.07.20 21:55



"От бога поставеният архонт на многото българи Пресиан изпрати кавхан Исбул, като му даде войска и ичиргубоила и боила колобър. Кавханът отиде при смоляните… Който търси истината – бог вижда и който лъже-бог вижда. Българите направиха много добрини на християните, а християните забравиха, но бог вижда."

Редактирано от goga на 29.07.20 21:56.



Тема Re: ДНКнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.07.20 22:04



...От България, който пръв дойде в този манастир, името му е Сондоке и жена му Анна, и баща му Йоан, и майка му Мария, и синът му Михаил, и другия му син Велегнев, и дъщеря му Богомила, и другата Каля, и третата Марта, и четвъртата Елена, и петата Мария, и другата му съпруга Собеслава. И другия знатен мъж Петър... и Георги. Петър и жена му София.



Тема Re: ДНКнови [re: Dean Dimov]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано30.07.20 08:57



Славяни, по принцип, няма



Пак лека-полека разликата между генетични групи и езикови групи се замъгли, както често е ставало и в предишни полемики.

Всички тия "балкански ген", "средиземноморски ген" и пр. са от преди 15 до 60 000 години формирани и е глупаво изобщо да се свързват с някакви по-съвременни народи...



Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано30.07.20 14:33



Не знам дали имам балкански ген, но балкански тен със сигурност.



***


Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано30.07.20 15:19



По принцип преди 60 хил. години е нямало хора в Европа. Сега генетиката картографира мутации на не повече от 1000 години, а улавя и систематизира вече и на по 100.



Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано30.07.20 21:52



Добре де, малко прекалих (макар, че не е речено генетичните мутации да са от Европа, нали хората после са дошли тук), но точно ти пусна линк за Е-V13, която е 5000 години стара, което е достатъчно.
Дай някакъв линк да прочетем за образуването на Balkan Admixture, не само картинки. Басирам се, че пак няма нищо общо със "славяни". То и т. нар. "славяни" са 3-4 вида генетично.



Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано30.07.20 21:55



Аз съм 10000% убеден, че в т.н. балкански ген, участват множество "славянски" гени.



Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано31.07.20 07:56



Нови предположения за произхода на E-V13 го свързват с територията на днешна Украйна и даже има вероятност някои от мутациите му да са докарани на Балканите от славяните, които вече са се били омешали на място с местните.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано01.08.20 19:35



Комита,

**без да съм прочел всичките мнения.
От ДНК-то излиза, че повече са спекулации и доста неща за историята ни са невалидни, непълни или повърхностни.

Обобщена карта за нас:
https://www.myheritage.com/ethnicities/bulgaria/country-ethnicity-distribution

Вие модежа да си свалите ДНК-то от МайХеритаге като файл.
DNA>Manage DNA Kits> натиснете на 3-те вертикални точки.

1. Пробвайте:
https://www.gedmatch.com/login1.php
Тук си ъплодвате ДНК-то и гледате - съпадения по архелогически находки, разпределение по епохи, по държави, различни алгоритми и проекти и разбира се 10 000 до пети братовчеди.
More:
https://www.familytreedna.com/

2. Проверете от къде (по епохи) произлиза вашата ДНК.
https://www.gedmatch.com/AdmixtureHeritage.php

За мен огромната част е Анатолийски Замеделци (т.е. автохтонен* от 6 хил. год поне) население на Балканите. Малко Западни Ловци-Събирачи (Скандинавци) и малко източни събирачи (Славяни и Българи?).
Горното се прави по екскумирани скелeти от тези епохи и от мутация на определени сегменти на ДНК-то.

3. Може да проверите на Исторически ДНК - за ваши 'прадеди'намерени в Курганани, Римски и други погребения и некрополи.
https://mytrueancestry.com/

Това е платено, но на безплатната част ми излиза - прародители в Скитката култура и в Рим (Италия) едните през 5 век Пр Христа, другите през 4-5 след. Има и още 20-тина резултата но са платени.

За моите прадеди от безплатната версия на горният сайт:

1. Bronze Age Szolad Hungary
1000 BC - Genetic Distance: 8.87
Top 99 % match vs all users

2. [Hidden] - upgrade to Footman+ 10.06
Top 96 % match vs all users

3. Byzantine Roman Warrior
605 AD - Genetic Distance: 10.85
Top 99 % match vs all users

4. [Hidden] - upgrade to Footman+ 13.01
Top 87 % match vs all users

5. Central Roman
590 AD - Genetic Distance: 13.59
Top 95 % match vs all users

6. [Hidden] - upgrade to Footman+ 13.87
Top 96 % match vs all users

7. Roman Villa Tarragona
350 AD - Genetic Distance: 14.01
Top 96 % match vs all users

8. [Hidden] - upgrade to Footman+ 14.51 ?
Top 94 % match vs all users

9. Tuscan Medieval Villa Magna Italy
905 AD - Genetic Distance: 15.27
Top 94 % match vs all users

10. [Hidden] - upgrade to Footman+ 15.44
Top 92 % match vs all users

11. Marseilles Plague Victim
1721 AD - Genetic Distance: 15.86 ?
Top 89 % match vs all users

12. [Hidden] - upgrade to Footman+ 16.22
Top 94 % match vs all users

13. Medieval Tyrolian
580 AD - Genetic Distance: 16.43
Top 55 % match vs all users

14. [Hidden] - upgrade to Footman+ 16.5 ?
Top 94 % match vs all users

15. Frankish-Gallic Lombard Grave
590 AD - Genetic Distance: 16.66
Top 63 % match vs all users

16. [Hidden] - upgrade to Footman+ 16.93
Top 73 % match vs all users

17. Thuringii Tribe
420 AD - Genetic Distance: 17.06
Top 55 % match vs all users

18. [Hidden] - upgrade to Footman+ 17.08
Top 61 % match vs all users

19. Byzantine Empire Troy
1200 AD - Genetic Distance: 17.15
Top 97 % match vs all users

20. [Hidden] - upgrade to Footman+ 17.27
Top 93 % match vs all users


От горното, поне за мен, а като типичен представител на БГ (освен скандинавската и ешкеназито), предполагам за голяма част от населението ни -> местен представител поне от временето на земеделската миграция.

*Благодаря на Аматьор.

Редактирано от nikolayds на 01.08.20 22:02.



Тема Re: ДНКнови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано01.08.20 19:45



Благодаря.



Тема Re: ДНКнови [re: nikolayds]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано01.08.20 20:13



Автохтонен, не авитохолен...

***



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано01.08.20 22:03



Добавих още няколко линка, където може да качите вашият ДНК кит и да получите доста информация.



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: tuzlija-179435]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано02.08.20 00:21



да, идентифицирани са много хибридни фосили /всякакви комбинации между кроманьонци, неандерталци и денисовци/. само да спомена, че по времето на тези контакти между неандери и "сапиенси", последните са били все още изключително чернокожи, а неандерите светлокожи и предполагамо рижи.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Аз много се страхувам че ште испаднам албанецнови [re: tormentor]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано02.08.20 08:16



В днешните монголоиди има идентифицирани гени и на четвърти хоминид, но зосега не са открити останки от него. Мисля, че гледах, че тибетците са наследили от него възможността да живеят в нискокислородна среда на 3 хил. м. надморска височина. Обикновен човек не вирее за постоянно в такива условия.



Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано03.08.20 00:08



Мда, колкото повече чета, мисля че става въпрос за 10-15 000г., назад. Всичко друго е ала-бала и гъдел. Пълна щуротия.



Тема Re: ДНКнови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано03.08.20 00:10



Да, но това не се прилага при масовите изследвания на ген. Недоказуемо е, кой народ от кои произлиза, на база такива щуротии. Просто добър бизнес.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано03.08.20 11:31



Мда, колкото повече чета, мисля че става въпрос за 10-15 000г., назад. Всичко друго е ала-бала и гъдел. Пълна щуротия.

А добро утро! Аз като ви разправям, вие ме оборвате...
Тоя процес го минах още преди десетина години с първите изследвания на хаплогрупи. И по баща и по майка излязох стари мутации (по тогавашните разбирания, но те не се промениха нещата кой знае колко), характерни за района. Затова и вече не участвам в дискусии за прабългари, тюрки и пр.





Тема Re: ДНКнови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано03.08.20 13:35



Човек трябва да премине през това, за да осъзнае. Ама като прочетеш за 20% скандинавски ген в Южна Корея....



Тема Еи гиди Ванчо,нови [re: Shtrkot]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано11.08.20 15:30



наш капетанчо.

Излезе ми некаде от потсвеста, не знахе че знам такава песен. Некаде бех прочел че след 45 тата година мозокот на човека започва да се суши и тои за да ги запази данните ги прехфрља во фронталниа кортекс.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано11.08.20 15:51



У бре, това е детска татарска песна





Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.08.20 17:28





Саше, ти от Македония ли го знаеш това за Ванчо и турската паница?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Ами,нови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано11.08.20 20:09



в Африка не сам живјал.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Запрвонови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано11.08.20 20:16



точно е че има нешта за които се случва да не сам сигурен дали ги знам от преди или след балгарскиа ми период (нешто като кај Пикасо пред или след сината фаза на пример ..хахаха). Се замислих малко и утврдих, сас сигурност, алабалница пеехме като деца по време на дејствието което ние наричахме “чинвање“ (от думата чинуве) . Това става в началото когато требва да се утврдат кој каква роља ште има в играта или да се поделат отборите, нешто такове....

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 11.08.20 20:17.



Тема И оште нешто, алабаланица... бешенови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано11.08.20 20:21



много ретко ползвана, при това в махалата кај баба ми. В нашата махала, панелките, чинувахме претежно сас српски или југославски попуљарни чинки.

Когато затворам очите така на вечер ми идиват и тези :

Сол макарон сол фередон, марион марион, лео лео тип тип тип, лео лео тип тип тип,
еден два три, маваш ти !

или

Падна бомба од небето, па удари баба меца, тече гној тече крв, кои излезе , тои е прв

или

Енци Менци на каменци.. итн

или

Ооооо мони мони ма, мони мони фести фа, фести фа фа фа ... играм ја ја ја

Надевам се не е ран Алцхајмер



Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 11.08.20 20:33.



Тема Ареса ли тинови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.08.20 23:03



во САД?





Тема Re: И оште нешто, алабаланица... бешенови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.08.20 08:08



"Падна бомба..." и тука го има...



Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.08.20 16:52



Това са подлите трикове на Егзархийата....некакви пластови оддамна заборавени изпливаат во мозокот на човекот, кой инаку си ужива безметежно....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.08.20 16:55



Кральо портальо, отвори порти, за да премине кральова войска...това требва да е српско с тия кралови....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано12.08.20 18:05



От Усури, до Мисури, всички са оногондури








Тема Не сам бил от доста временови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано12.08.20 20:12





Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Бог да ја прости баба минови [re: Shtrkot]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано12.08.20 20:38



Благуна, целата песен Тумба тумба, дивина, јавни коња пауна... ја знаеше а пак аз ја мрзех таз песен (пак ли бабо с тиа ?)...все некакви чудни несврзани думи...јагне, овца кожа....зајак, тирчин, чифут... това..онова

Ех, да може сега баба да се појави од некаде и да изрецитира неколко стиха ...








Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Бог да ја прости баба минови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.08.20 21:14



Моят дядо "дедо Боби", роден 1902 г. в град Цариброд, но иначе по потекло от село Долни Романци, Брезнишко, беше абсолютен оригинал. Любимият ми дядо, един ден ще ме посрещне Горе. Така ме е яд, че като бях петнайсет-шестнайсетгодишен акълът ми беше в древните цивилизации. А можеше такива неща да науча от него за 20-40те години, безценни. Почина за жалост през 1981 г., а аз се усетих след 1-2 години, ама къснооо....
Посведните си години пердашеше само на граовски, супер интересен диалект....
Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...

Редактирано от Shtrkot на 12.08.20 21:09.



Тема Re: Бог да ја прости баба минови [re: Shtrkot]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.08.20 22:07



Аз пък бях добро дете, което не е мислило, че старите говорят глупости и съм ги слушал с интерес.



Тема Re: И оште нешто, алабаланица... бешенови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.08.20 12:29



Аз за бомбата не съм го чувала, ама за Ванчо - още от баба ми.
Тя затова се среща рядко при Сашето - щото са се усетили, че е татарска.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Да, не знам доколко е било това ситематичнонови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.08.20 14:57



штото всепак се работи за детска игра и точно в тази не се внушава никаде нешто балгарско но тенденцијата е савсем јасна.

Между другото, две от песните спомнати погоре са на испански сефардски, от евреите в Битоља поточно техна интерпретација както са ги чували нашите прадеди.

Примерно..сол макарон е всашност от сои марикон итн

Можеби интересно е че влашки бројалки немахме..или поне аз не се сештам, а турски да , частично, зависно в која махала си пораснал.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 13.08.20 15:00.



Тема На снимкатанови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.08.20 15:03



баба ми Благуна (моминско Талевска или Бараковска) и дедо ми, Флоре Дончо Јосифовски на денот на нивното венчавање, с. Кукуречани, Октомври 1942 г.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: На снимкатанови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано13.08.20 17:56



Сватба по време на окупация?
Значи имаш документ за български произход - директно от Екзархията.





Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: SashetoBE]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано13.08.20 20:54



Еи гиди Ванчо, наш капетанчо


Пък аз си го спомням като "Ей гиди Ванчо, наш калпазанчо"





Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.20 09:17



Сефте чувам за "калпазанчо".
Обаче пък покрай децата в последните години чух в Тубата вариант със "счупена паница" вместо "турска".

Може би някой го е сметнал за потенциално обидно за турците, нямам представа. Както едно време Каналето пееха: "против съдбата да стоим насреща", вместо "противу турци". Айде, за това ясно, но какво и е на турската паница - каквото на турската керемида, нищо.
-----
От тия в статията в Уики сигурно над половината не съм ги чувала, като гледам. Обаче Ванчо и кюфтето, дето се пече в дерето, наред със "Само Локо, никой друг, всички други са боклук" сигурно са сред първите стихчета, на които са ме научили вкъщи. ;)

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано14.08.20 11:12



Турците са предпочитали керамика, глазирана със зелена глеч от меден окис, заради зеленото като емблематичен за исляма цвят.



Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано14.08.20 11:46



А турското синьо обида ли е?



В турските джамии навремето е имало множество лампи, които са стояли под куполите в ислямските храмове и са се пълнели със зехтин. От мазните изпарения и дима, обикновено на повърхността на купола се е образувал дебел няколко пръста слой черни сажди. Това е и едната съставка на боята, наречена турско синьо. Към тия сажди се прибавяла кръв от гугутки и борова смола. Оттук обаче започват особеностите по направата на тая боя. Предполагам знаете, че както християните са ходели на хаджилък в свещения за тях Йерусалим, така пък мюсюлманите са ходили на поклонение в свещения за мюсюлманите град Мека. Та когато тръгвали на такова поклонение, в кожени дисаги слагали тази трикомпонентна смес и от дългото клатене по пътя до Мека и обратно, се получавала хомогенната смес с интересен оттенък на синьото, наречена турско синьо. Това е историята на този специфичен цвят.



Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: Darkages]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано14.08.20 12:04



След реформите на турската армия и жандармерия по европейски образец през 60- те години на XIX век са въведени униформи с характерен син цвят, оцветени с анилинова боя, добивана от 20-те години на XIX век от вар и индиго.



Тема Re: Еи гиди Ванчо,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано14.08.20 12:13



Това всъщност са старите униформи на Севера от гражданската война в САЩ. Просто са ги изкупили.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.08.20 23:30



ДНК изследване на Великобритания. И тези имат проблем между официалната версия и това което всъщност се е случило.

Северните уелсци, тотално разрични от южните. Англичаните излизат 25% германци и 45% французи. Норвежки ген е останал само на о-вите Оркни. Не съществува единен келтски ген, корнуолците са различни от уелсците и шотландците. Северноирландците, най-близки със шотландците. Никаква следа сред англичаните от викингите и римляните.



Редактирано от komitaO3 на 25.08.20 23:31.



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.08.20 12:54



А па французите сами по себе си ако излязат примерно 55% германци - отиде, та се не видя.



Малко проблематични са сигурно тълкуванията, ми е мисълта. А като ги поемат медиите - съвсем. Какво точно значи например "45% френски" - 45% съвпадение с днешните французи? 45% от маркерите са доказано наследени от дошлите на острова през който век там беше французи? Как точно се доказва това, че са точно от тях, и има ли достатъчно матрял? (Може и да има, не знам.)

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 26.08.20 12:59.



Тема Re: ДНКнови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.08.20 13:42



Статията е доста подробна и добре обяснена...



Тема Re: ДНКнови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано27.08.20 23:51



Гледам, че родословното дърво на селото ми го качват в GENI.COM, това е прабаба ми:


Описани са доста назад. Един Камбарев е вложил къртовски усилия, издирил е над 5000 души. Сега разпитвам и допълвам каквото науча, за да помогна с нещо.

Ако искате и вие допълвайте в този сайт.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.