Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:23 14.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано31.05.20 20:59



много генерализираш за българите и македонците. даже и на ниво масови или преобладаващи нагласи сред населението.
а ако визираш политическите елити, това е друго.
и чисто лично как да имам доверие на някого, който използва думата "УЦЕНА". от кой македонски диалект идва това. добре, че като срещна непозната дума при вас, отварям сръбско-английския речник и разбирам отговора.
и кое точно от българските искания към северномакедонците е изнудване /превод на УЦЕНА/, че не разбрах.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: tormentor]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано31.05.20 21:17



Уцена е чист сърбизъм. Користи се од србоманите во Шкупи. На български, а и на македонските говори е изнудвне.



Редактирано от jingiby на 31.05.20 21:19.



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: jingiby]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано01.06.20 07:14



Го осакатия язикот мисиркин!





Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: tormentor]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано01.06.20 11:49



Нападателни сте...почти всички към македонците изразяващи македонистки тези. По-обяснително и по-малко агресивно трябва.
Инак...да! След 75 години градене на посебен македонски язик...във Вардарска Македония разбират сръбски без преводач, и все повече македонски зборови ги заменят със сръбски. На мен ми е интересно...каде се сите тие защитници на македонскиот язик во однос на масовата сърбизация?



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: sofijanec]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано01.06.20 11:51



Напротив...минават на по-горна степен...от мисирски на ...конярски. То нели за това е создаден....



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Superserb]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано01.06.20 12:30



къде пък видя тук нападателност и агресивност. мисля, че се спазва един достатъчно добър тон. за "обяснителния" тон, мога да го използвам само ако отстрещната страна е показала, че има желание да води смислена и аргументирана дискусия и да приема /или поне възприема/ всичко подплатено с документи и факти. такова нещо специално при протостратора не виждам /човек със северномакедонско потекло, живеещ в щатите/.
ако смяташ, че "обяснителния" тон е подходящ, предвид битуващия при нас мит, че северномакедонците са насъскани да са такива от някакъв сърбомакедонистки елит, а те са си добрички по природа, отново не мога да кажа, че съм сероизно убеден да го ползвам.
по въпроса за т.нар. УЦЕНИ - първо има един много сериозен контекст тук, няколко северномакедонски пасквила бяха пуснати и тук на форума - специално аз се сещам за поне два на дъртите ченгесари и брутални българомразци чепреганов и никовски. сега да ми се изтъпани някакъв пич тук и да ми ги цитира и аз да го гледам с мили очи няма как да стане.
и последно думата на протостратора беше за някакво доверие и ужким за приемане на "интерпретациите" /гледните точки/ на другите. и как да стане пък това с приказката за т.нар. УЦЕНИ /цитирана от дъртите ченгесари/. поантата на македонистите тук е, че те са добри и безгрешни и прави за абсолютно всичко, а лошите българи сега са решили да ги изнудват и да им крадат историята и рушат идентитета им. не виждам в тази дума и най-малък намек за някакво приемане или поне разбиране на българската позиция.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано01.06.20 13:11



Губиш си времето, Протостратора попадна тук, като част от платена антибългарска кохорта.



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Superserb]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано01.06.20 14:31



По-скоро от български на "конярски" директно, ама това е преминаване от по-горна в по-долна степен. Ама нали имат Институт Мисиркин...





Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Superserb]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано01.06.20 19:10



Нема вештачки доверби. Или постојат или не постојат. Тие се засновени на искуство (experience).
Кога ти лично имаш доверба во некој човек тоа трае се додека тој Човек не те излаже. Потоа таа доверба веќе не постои.
Довербата е многу значајна во сите пори на општеството и на сите нивоа. Таа е клучна во бракот, бизнис трансакции, секаде. Ако немаш доверба во државните институции, таа држава е слаба и корумпирана. Ако имаш доверба, имаш долгорични планови, каде сите бенефицираат (net positive game), ако немаш имаш краткорочни планови каде имаш поразен и победник (zero sum game). Можеби претерано е да се зборува за доверба помеѓу народите. Можеби попрецизно би било да се зборува за степен на недоверба?

Перцепцијата кај нас дека однесувањето на Бугарија е предаторско (со оглед дека уцена не ви се допаѓа). Перцепциата кај вас дека сме крадци на историјата. Тоа се перцепции - points of view. Може а и немора да биде точно, но додека недовербата трае , тоа нема да се мене.

На времето ми беше чудно опсесијата на Бугарите насекаде беа по македонски форуми и други дигитални медиуми каде зборуваат за една те иста работа. Тогаш мислев овие сигурно се платеници како што коита вели сега замене. Но со време стекнав разбирање и толеранциа кон нив и нивните ставови, иако си останав македонист.
Разбирањето и толеранцијата ја гледам како позитивна работа. Но ниту јас можам радикално да променам мислење на некому нити обратно по ова прашање. Мислам сите сме согласни околу тоа.
Јас сега гледам дека сум се регистрирал овде пред 15 години и сум напишал преку 600 поста. Иако има исклучоци, голем број на одговори на тие постови се агресивни. На пример 95% одговорите на мулчо кон моите постови се горе-доле идентични во злобата а и содржината. Чиста паталогија. Мене одамна веќе не ме интересира македон-бугарски спор како порано, бидејки сите контроверзни работи ми се јасни, така да навистина немам потреба да пишувам овде, а и не сум мазохист. Иако, ќе беше навистина убаво некој да ме платеше за тие пишувања.
Жив и здрав да бидеш!



Тема Re: Протостраторе, защо молчиш...нови [re: Protostrator]  
Автор mulcho ()
Публикувано01.06.20 20:30



Наскоро се сетих за теб, попаднах на гроба на най-видния от Главинчеви: грамада от полиран гранит, художествено направена петолъчка, социалистически лукс само на 20-ина метра от гроба на Тодор Живков. Заедно в масовите убийства, заедно и в смърта. Македонистите сте ми неприятни, във вас виждам комбинация от крадец, мошеник, родоотстъпник и гьонсурат. Това с дребни изключения, смятам че Сашето е почтен човек и съжалявам ако с нещо съм го огорчил. С голямо удоволствие ще наблюдавам края на експеримента във вардарско, или поне тази част от него за която Бог ми е дал дни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.