Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 28.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Австралиянови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.01.20 14:02



В момента пожарът в Австралия наистина е ада на земята. 5-6% от пожарите в Австралия са естествени, а всички останали са в резултат на инциденти или нарочно запалени.

Има пожарникари, които обичат да правят пожари, за да има какво да гасят. Правят се и контролирани пожари. Самата Австралия е изградена с помощта на пожарите, просто екосистемата им е такава, че ако не се правят контролирани пожари, храсталаците стават непроходими, натрупват се и ако се запалят, вече не могат да се овладеят.

Това коментира в предаването "Плюс минус" по Нова тв Боян Рашев, експерт по управление на околната среда.

https://www.marica.bg/balgariq/nash-ekspert-razkri-prichinite-za-ogneniq-ad-v-avstraliq-video





Тема Re: Австралиянови [re: cumanich126454]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано07.01.20 16:10



Абсолютно , освен това и горите боледуват като пожара действа като дезинфектант .



Тема Re: Австралиянови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано07.01.20 20:16



Има пожарникари, които обичат да правят пожари, за да има какво да гасят

Добре де, ама всички пожарникари там са доброволци, т.е. няма логика в горното.



Тема Re: Австралиянови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.01.20 20:22



То вече се опитват да хвърлят вината върху еколозите, защото не били позволили достатъчно санитарни пожари миналото лято. Та обвинението срещу пожарникарите е най-малкото...



Тема Re: Австралиянови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.01.20 21:50



Сигурно ставам досаден, но тази зима в Норвегия...няма зима. Сняг е валял 2 пъти. Температурата е +7°. Промяна в климата определено има. Дали тя е плод на човешка дейност или не, не се наемам да кажа. Но е редно да се готвим за катаклизми. Излишно е да припомням колко сняг валеше в България, допреди 10-12г. Да не говорим, когато бях дете. Сега вместо зима, караме по-студена есен.



Тема Re: Австралиянови [re: komitaO3]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано07.01.20 22:59



Ей така като тръгне... и избягахме от темата.
Но не мога да не попитам в духа на твоята бележка (а аз като по- голям помня доста по- тежки зими), дали си чул в околните балкански държави да имат воден режим след тези природни катаклизми, язовирите им празни ли са?



Тема Re: Австралиянови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.01.20 23:12



Другите балкански държави нямат 40% теч по мрежата и крадливи и алчни собственици на ВЕЦ-ове. Национализация си требе...



Тема Re: Австралиянови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.01.20 23:42



В името на плурализма. Мнение на българин от Австралия

Един българин в Сидни от вчера:

"Благодарение на псевдожурналистика и чудовищни неистини, сега няма ден, в който да не обясняваме на роднини и познати, че не, Сидни не е покрит с пепел и не, не се препъваме в овъглени коали, докато тичаме с противогази към танковете за евакуация. Горските пожари са сериозно нещо и аз не ги подценявам в никакъв случай, но в условия на такава целенасочена алармистика, някои уточнения просто трябва да бъдат направени. Първо, пожарите тук си горят от септември; второ, горят всяка година и трето, изобщо и въобще не са най-страшните, които Австралия е виждала. Следва суха пожарена статистика за тези, които не се плашат от букви:

• 85% от бушуващите в момента пожари се дължат на умишлен палеж. Според официалните данни, 50 са подведените под отговорност досега, а други 150 се разследват. Последно задържан вчера е 69-годишен мъж в Южна Австралия, а причинител на 7 от най-големите пожари в Ню Саут Уелс пък е 19-годишен младеж, самият той пожарникар-доброволец.
• От десетки хиляди години насам в Австралия се практикува тъй наречения back burning или контролирано горене, с цел регулиране на растителността в райони, застрашени от пожар. Това е практика, наследена и поддържана от аборигените, и следвана ревностно всяка зима, но отскоро зелените партии искат възбрана, щото природата, нали, та заради това в някои части на Австралия през 2019 превантивно горене не е правено и в резултат има избуяване на евкалипти и други нискорасли видове, които са на практика еволюирали факли.
• Евкалиптите се палят лесно (доста олио съдържат понеже), горят бавно и издържат на свръхвисоки температури. Те растат лесно, бързо и много нависоко, като изискват и стимулират пожари, защото така изстрелват шишарките си още по-надалече и пръскат семена над нови територии. Да речем, че са нещо като устойчив и господстващ плевел (700 различни вида). Удивителна гледка са овъглените тънки стволове, от които буйно покарва нова зеленина.
• Според данни на CSIRO, от всички смъртни случаи при горски пожари от 110 години насам, 50% са настъпили при отстояние 10 метра от гора, 78% са настъпили в радиус 30 метра от гора и 85% - в радиус от 100 метра. Повече от един милион къщи в Австралия са построени в рискова зона (в гора)
• Кадрите на деца с маски и хора, извозвани с камиони на фона на аленочервен плаж, са всъщност туристи и къмпингари, които дни наред пренебрегваха предупрежденията, че трябва са напуснат района веднага, защото близките пожари доближават единствения път от и до местността. Австралийската система за предупреждение и гражданска защита функционира безупречно. Когато най-накрая огънят затвори шосето и съответно възможността да се минава с кола, тези хора установиха, че няма как да добият храна или бензин, и взеха да викат за помощ. Та тях се наложи да спасяват с лодки и военни камиони.
• По днешни данни, бушуващите пожари са отнели живота на около 25 души и са унищожили около 1200 имота. Това, също като всяко друго природно бедствие във всяка друга държава, е ужасно и заслужава съчувствие и подкрепа. Австралийците - особено по-възрастните - говорят за периода около Нова година като за “времето на пожарите” и съответно се подготвят за него. През февруари 2009 само за 1 ден са загинали 173 човека и са изгорели 2000 къщи. През януари 1983 пожарите са отнели 75 живота и 1900 къщи. През февруари 1967 - 1900 къщи и 60 живота. Януари 1939 - 70 смъртни случая + 2000 изгорели къщи.
• Твърди се, че това е най-горещото лято в Австралия, защото климатът се е променил, което не е вярно. Лятото е по-меко от предишни и средните температури досега са по-ниски (вчера и днес е всъщност 19-20 градуса, в настоящия момент вали). Най-горещото австралийско лято е лятото на 1938/1939, следвано от лета̀та на 1983, 1997, 2012.
• Видях, че в световните медии циркулира информацията за половин милиард животни, пострадали в пожарите, и се поинтересувах по какъв начин е добита тази цифра. Викам си, то няма кой да гаси огъня, камо ли да брои трупове на папагали и гущери… Оказа се, че цифрата половин милиард се базира не на факти, а на предположението на един-единствен човек - проф. Крис Дикман от университета в Сидни - който използва доклад на WWF от 2007 , за да изчисли средноаритметичния брой животински видове (2/3 от които са инсекти и влечуги), хипотетично населяващи един хектар. Умножил броя изгорели хектари по броя потенциални обитатели и ето ти половин милиард, без да се вземе предвид вероятното желание на част от тези обитатели да излети, избяга или да се зарови под земята (която впрочем е идеален термоизолатор, който повечето горски обитатели използват при такива ситуации).

Има още много интересни детайли около тази загадъчна австралийска криза, подобна на разни други текущи кризи по света, но за това друг път. Сега ми стана студено и влизам да си обуя пантофите от овча вълна. Казах го миналата година и отново ще повторя - затворете вестниците, изключете телевизорите и излезте навън. Медиите отдавна не са това, което бяха и е нездравословно да се следят.

P.S. Прилагам снимки, направени на 01.01.2020 на мястото, отбелязано с червено кръгче на картата. Видяхме един от пожарите на нощен фон в далечината - изглежда много страшно за нас, но не впечатлява особено местните."

Редактирано от komitaO3 на 07.01.20 23:42.



Тема Re: Австралиянови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.01.20 00:04



++++++++++++++++++
Отговаря на въпросите ми.
Допада ми като начин на мислене.



Тема Re: Австралиянови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.01.20 00:07



Да, омекотява ситуацията. Все пак покрито с пепел има, макар и това да са заснежените върхове на планините в Нова Зеландия, а не Сидни. А пушека достигна и Чили.
Иначе има и статии на очевидци от Канбера, за 5 дневен гъст, задушлив въздух. Въпрос на гледна точка и преживяна ситуация.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.