Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:58 13.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано11.12.19 00:05



В Мала Преспа се събраха съвсем немалко подписи за признаване на българското малцинство преди 2г.

Редактирано от komitaO3 на 11.12.19 00:06.



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.12.19 00:03



За цяла Албания не бяха ли 3 хиляди?



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано11.12.19 00:09



Събирал ли си някога подписи?



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.12.19 00:14



Насочи си в друга посока деструктивната енергия.
Не съм аз причината българите да са един файтон хора оттатък Осогово.



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано11.12.19 00:18



Какво деструктивно видя в мненията ми по темата

?



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.12.19 06:30



Зависи за какво.Понякога е лесно, понякога - не, понякога влизаш в конфликт, понякога - не.В случая българи в Албания по-скоро биха били в конфликт със себеподобни с друго съзнание, а не с властта.



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано11.12.19 07:03



Преди две години случайно се запознах с две млади момичета. В едно кафене в България си говореха двете на албански. Заговорихме се. Били студентки, но едната вече завършила и си намерила работа тук и мислела да остава. Изненадата ми беше, че въпреки че си говорят на албански ми казаха че са българки. Едната беше от Тирана, но с родители от Мала Преспа, а другата от Корча и също каза, че родителите й са от села от Мала Преспа. Попитах ги защо като и двете са българки, говорят по между си на албански и те ми казаха, че така са свикнали. Иначе знаеха добър литературен български.

Редактирано от Dean Dimov на 11.12.19 07:05.



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.12.19 07:28



На мен ми прави впечатление, че най-активни и най-националистически и пробългарски са настроени в социалните мрежи хора с албански имена. Може би нямат комплекси, набивани им от македонистката пропаганда и българския си произход го разглеждат като привилегия, а не като някакво бреме. Не, че съм срещал много, но конкретно за два-трима ми идва наум.

А иначе това са българските поетеси от Албания, за които говорех:


https://www.youtube.com/watch?v=V28MX6PUKao&t=12s

В тази част Афродита Стерьо чете своя поезия на български език. Видеото е отпреди 13-14 години.

Според мен, няма никакъв смисъл да приемаме в наши университети младежи от
Албания и Косово, които остават за постоянно в София, а не се връщат, за да българизират населението там. Изкушението е голямо - знам, малцина биха се върнали в диви планински села и градчета. Все пак говорим за младежи от 21 век.

Редактирано от goga на 11.12.19 07:25.



Тема Един друг пример от Изт. Тракиянови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.12.19 07:43



"При една такова пътуване само преди дни бяха обиколени 23 села и градове, като се посетиха всички странджански села, както и част от одринските, узункюприйските, родостенските, кешанските, малгарските и визенските села. Оказа се, че привидно етнически хомогенната и турцизирана Източна Тракия всъщност е много разнородна по своя народностен състав. Под наложения върху областта тежък турски саван лесно се забелязват отделните етнически групи – българи, татари, бошнаци, сръбски санджаклии, албанци, цигани. Разбира се турците доминират, но всички останали малцинства са почти половината от общия брой, като само българите са около 30%. Невъзможно е да се определи точният им брой поради много причини. Турция не признава никакви малцинства на своя територия и това затруднява каквито и да е проучвания. На второ място сред самите българи има различни форми на самоопределение – от българи, през помаци до турко-славяни. Някои от тях дори твърдят, че произхождат от волжките българи. В Пехливанкьой (до 1913 г. Павлово), град, общински център и 100% населен с българи, срещнахме и твърдението, че първоначално всички българи били мюсюлмани, но впоследствие повечето се „изметнали“ към християнството. Само помаците останали верни на исляма и следователно те са най-чистите българи!"



https://kostadin.eu/2013/08/23/%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D1%89%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%D1%82%D1%83%D0%BA/comment-page-1/

Не знам доколко може да се вярва на написаното тук /от 2013 г/, но мога да потвърдя, че парадоксално - тези, които искаха да регистрират партия "Помак" - също твърдяха ,че са наследници на воложките българи: хем отричаха българския си произход, хем го използваха в пропагандата си, за да се почувстват горди с корените си.

Иначе, конкретно за линка - ясно е, че българизация в Източна Тракия, с оглед силното турско и нео-османско влияние, си е утопия по-невъзможна и от най-смелите ни мечти за Егейска Македония. Но пък е интересно как част от местните са разбрали, че са българи: чак като напуснали България го осъзнали.

Редактирано от goga на 11.12.19 07:44.



Тема Re: Бъдещето е в българите-мюсюлмани?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано11.12.19 09:16



Не разбрах за деструктивното. Аз ли навсякъде повтарям и потретвам, че всичко е загубено, нищо няма смисъл, да ги оставим сами да се оправят и т.н. и т.н.?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.