Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Цялото нещастие...  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.12.19 23:57



...тръгва от това, че Русия залага на сърбите, а не на българите. Уникалният късмет, че Шумадия е залепена за Хабсбургската империя, дава шанс да се вдигне масово въстание в Шумадия в 1813г. и свинарите да получат княжество при последвалата руско-турска война. 1833г., прилапват 6 българо-влашки околии в Тимошко и констатират, че не е толкова трудно да се асимилират българи. Апетита се отваря. Навлиза сръбската пропаганда в Моравско. 1878г., руснаците ги възнаграждават с Нишкия санджак, а няколко месеца по-късно и с Пирот и Враня. Пътят към Македония е открит. Руснаците много добре са го знаели това. Въпроса е, защо руснаците залагат на сърбите? Заради късмета им, че са се освободили първи или поради други причини?



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 00:02



Че нас въобще не са ни броили за етнос почти до Кримската война....



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 00:03



Това не отговаря на истината.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 00:04



Говоря за руската политика.
Като не те броят за жив, как да заложат на теб?

Минаваме в графата "християни".



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 00:09



Руската политика до Кримската война, води няколко войни в българското етническо землище и привлича първи заселници българи в Руската империя са още в 1762г., тъй че имперските канцеларии в Санкт-Петербург, са пределно наясно за наличиего на етноса българи в Османската империя.

Редактирано от komitaO3 на 05.12.19 00:18.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 00:13




https://www.youtube.com/watch?v=iq6Ra2GJTxc&list=PLRbaqkW1r4vJzC5L7pvE6MPNrNqdSyfE1&index=9

Те са наясно, но липсва сантимент. Разглеждат ни като нещо чуждо, а не като братско и славянско, както започват да ни третират във втората половина на 19-ти век.
Отнасят се с местното българско население като башибозуци - както през войната 1806-12, така и в тази от 1829 г.
Има няккави православни българи, нищо повече. Залагат първо на сърби, после на гърци, накаря на румънци. Но не и на българите.
Могли са още през 1829 г да ни извоюват автономия - това обяснява Пламен Митев, но просто не ни считат за фактор.

Примерно, малко известен факт е, че българите в Шумен се бият доста самоотвержено при отбраната на града срещу руските войски. Явно не са ги считали за "освободители".

Редактирано от goga на 05.12.19 00:16.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор bajganjo1-200904 (ентусиаст)
Публикувано05.12.19 00:33



Има и географски причини. По пътя към проливите не трябва да има силна независима държава. Това обяснява и парадокса, че Русия скача срещу Съединението повече от Турция.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор Buyer (член)
Публикувано05.12.19 06:16



Ако не се лъжа, руснаците мислят да заложат на България, но след смъртта на царя-освободител последва голямо охлаждане на отношенията (меко казано) и те се преориентират към Сърбия. Ами те награждават сърбите с територии през 1878 по същата причина като и румънците - като съюзници във войната. Не забравяй, че руснаците принуждават сърбите да се изтеглят от трънско и брезнишко след като са били окупирали тези наши земи за няколко месеца и дори развили доста широка пропаганда там.

Не знам дали сте осъзнали, че през 1878 наред с големите нещастия от разделянето на нашия народ на парчета, България получава и доста солиден бонус, който днес го приемаме за даденост. Говоря за повече от 300 км красив черноморски бряг. Казвам го, защото в най-източната третина от днешна България българският етнос е бил определено под 50%, в големи райони дори несъществуващ. Дори в някои земи, които смятаме сега за изконни, като южна Добруджа например, българите са били под 30%. Варна е имала 10 махали, от които само една българска. Ако турците бяха проявили далновидност, щяха да дадат българска автономия в западна и централна България, и да прогонят по-малобройните източни българи на запад.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано05.12.19 07:44



Сърбия поради разположението си е потенциален съюзник срещу Австро-Унгария, следователно е добре да е по-силна, България е на пътя и близо до Проливите, та е желателно да е слаба ако изобщо я има като самостоятелна държава. Чудесно би било двете да са смразени и да се съревновават за руското благоволение. Славянско братство, православие... те са за нуждите на пропагандата, както днес ни заливат с ценностите на демокрацията, правата на човека и колко са готини извратените.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 09:07



Моето мнение е че първоначално руснаците залагат на нас. Даже спомагат за конструирането ни като осъзнат етнос и нация. Идеята е да се конструира в източните Балкани нещо подобно на тях, което да е морално основание за техни войни срещу османците и завладяване на Проливите. Разглеждали са ни като сродно славянско население, което предстои да бъде погълнато от Руската империя и което предстои да бъде русифицирано. Сърбия и Черна гора са им далече. Тях ги разглеждат като противостоящи буферни славянски държавици на Австрия, респективно на Австроунгария. Нас ни разглеждат като бъдещ обект на анексия по пътя за проливите. Не закъснява и пропагандата, Юрий Венелин написва и разпространяват на два пъти в хиляден тираж по нашите земи книгата му " За древните и съвременните българи". В нея българите са разглеждани като част от руския етнос. Русите според книгата се делят на великоруси, малоруси и волгоруси /болгари/. Книгата обаче много спомага за еманципация на българския елит и интелигенция от елинизма. Отношението обаче се променя, когато виждат че духът е излязъл от бутилката и младата българска интелигенция тръгва да гради самостоятелно независима българска нация и е либерално и проевропейски настроена. Тактическото залитане по униатството през 60-те години на 19 в. е сигнална лампичка за Русия. Все още , през руско-турската война Русия иска голяма про-руска временна българска държава, която в бъдеще мисли че ще анексира. Доминацията на либералите в българската политика, наследници на българското революционно движение и на т.н. "млади" невъзможността да бъдат контролирани довежда до режима на пълномощията през 1881 г. и денонсиране на либералната Търновска конституция. Еманципацията на Александър Батенберг, закономерната предвид събитията от 1881 г. русофобия сред част от българския елит, и събитията от 1883 и 1885 г. и 1886 г. затвърждават разрива.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 09:47



Може би трябва да се уточни за кой период на кого залагат.

Съвсем в самото начало - края на 18 и началото на 19 век - българите въобще не съществуват като нещо отделно в руските имперски планове. Да, знае се, че има такива, но по-скоро се ползва конструкта "Русия да е защитник на християнското православно население на Балканите". Много по-голямо е гръко-византийското влияние - по династични и други идеологически причини.

Според мен, залагат на сърбите първоначално чисто ситуативно - просто те се надигат в Белградския пашалък, когато на руснаците им трябва подобно събитие, за да си гонят техните интереси.

Венелин и конструктът, че българите са братски славянски народ се появява сравнително късно. А и след като се появи, му трябва време, за да бъде пропагандиран и стане част от руската идеологическа нагласа спрямо България.

До 1829 г ние сме един сравнително чужд и непознат за руската имперска политика народ.

Още през 1829 г е имало идея за създаване на българска автономна област в Добруджа, но просто тя не среща руско разбиране.

После има един 20-годишен завой в руската политика, когато империята играе ролята на османски гарант и закрилник.

Може би в края на този период започва да се преобръща мнението за българите и България.

А иначе всичко друго, което си казал, е абсолютно точно.



Редактирано от goga на 05.12.19 09:48.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Buyer]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано05.12.19 10:56



мм дам и на мен са ми странни разни хора дето чертаят територията на екзархията или други карти с така нареченото "Българско землище", но дори до ден днешен има обширни области(Кърджалийско и Лудогорието), където труците са мнозинство. В новоосвободена България съотношението е 7:3, за източна България да не говорим.
Реално българското насление е концентрирано във Центъра на Балканския полусотров предимно във поплупланински/планински райони. В последните времена на турската империя много българи се ориентират и към плодородна, но отрносително слабо населена тракийска равнина. Но никъде по крайбрежието ......



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: osoitza-86326]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 11:08



Нормално е. Къде са били сърбите в Пирот или Зайчар? Но са си ги присъединили. Или власите - в Северна Добруджа?
Винаги има план-максимум. Пък, ако стане. Кой ни е виновен на нас, че се провалихме.

В Кърджали е имало точно 2 български семейства през 1912 г. Но без Кърджали, няма излаз на Бяло море.

Редактирано от goga на 05.12.19 11:09.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Buyer]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 11:11



Така е, на Русия и е трябвала черноморска България. На изток от Янтра не сме били мнозинство. Даже в Добруджа почти ни е нямало, но през 19 век мирно я заселваме без да станем мнозинство. В Добруджа са доминирали турци и татари, а в Делиормана турци. Дори в Русенско турците са били малко отгоре. На юг от Стара планина християните са стояли по-добре, но по крайбрежието почти е нямало българи. В Айтоско и Карнобатско са преобладавали турците, в Несебърско - Поморийско гърците и след тях турците, в Бургаско преобръщаме нещата към средата на 19 век в наша полза чрез механичен прираст от други краища, в Ахтополско гърците. Все пак близката Странджа е била почти изцяло българска.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 11:24



Власи в Северна Добруджа е имало и то съпоставимо с българите. Основно са били около р. Дунав. Според Иречек в Добруджа те са към 1878 г. отпреди освобождението около 33000 души. Някои румънски статистики ги изкарват повече, защото броят и около 10 000 мокани, които ежегодно също са там зимно време. Има етнографска група дичени или дичиени, които се опитват да ги изкарат автохтонни, но вероятно са там от Османско време. В по-ново време през 19 век, първата половина и края на 18 век. са прехвърчали преселници там от Влашко и особено от Молдова и Бесарабия. Южнодобруджанския Тутракан, също е бил предимно влашки градец. В Силистра частично са имали малцинство и в още едно две села са имали присъствие. Общо 3-4 хил души от горните са били в Южна Добруджа към 1878 г., а там и във Варненско също са слизали и мокани през зимата. Около 6 300 са заварените власи в Южна Добруджа към 1913 г. от румънските власти при анексията й. Толкова са и в българското преброяване там през 1910 г.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.12.19 11:29



Абе, всички останали съвсем естествено са си населявали районите, само ние мирно и подмолно заселваме, чрез механичен прираст от другаде.



***


Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: osoitza-86326]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано05.12.19 11:27





Това са днешните държави и етническите групи през 19 век.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 11:30



Това, което съм чел, е , че дори по румънски статистически данни от края на 19 век власите са малцинство по-малобройно от българите. Които също са малцинство, но най-голямото в Добруджа.

Що се отнася до аргумента за това кой къде преобладавал - по тази логика днес Ниш трябваше да е турски град. И Ниш, и Пирот са били с преобладаващо турско и мюсюлманско население.


И още нещо - за българското землище можем да съдим не толкова по Санстефанска България, а по границите на Екзархията и по територията, очертана от Цариградската конференция.

100% чиста етническа територия в една многонационална империя, съществувала стотици години - това е някаква утопия.

Редактирано от goga на 05.12.19 11:31.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 11:43



Румънските статистически данни ги има в тяхната Уикипедия за Добруджа. Не са ни смятали за повече. Пиши Dobrugea и виж. Всъщност някъде другаде са из румънската, но ги има в английската за Северна Добруджа, та според тях през 1878 г. има там 46 000 румъни, а българите са 30 000. Естествено прибавили са си моканите и сигурно и гагаузите.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 11:51.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 11:53



Да, де, ама е важното да четем писаното тогава, а не постфактум:

"Австроунгарския търговски консул в Тулча, също посочва, че "румънците в Северна Добруджа не са повече от 12 000 души”. Според бюлетин на Министерството на земеделието на Румъния през 1889 г. българите наброяват 38 992, а румънците 17 000 души."

Редактирано от goga на 05.12.19 11:53.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 12:04



Това са някакви патриотично фалшифицирани данни. Българите може и да са толкова през 1889 г. заради прираста, но румънците са много повече тогава, колонизацията е в разгара си. Може би има предвид 12 000 колонисти от Влашко примерно. Статистиките които ги има в английската уики са тогавашни и с източници. То даже Петко Славейков явно не смята района за баш български към средата на 19 век. Ето какво е написал тогава:

Каварнянки гагаузки ничтожни,
изедници, въгарци са подкожни

Манкалянки гагаузки ръбати,
и някак си в обходата зъбати

Балчиклийки - българките недвойни,
гагаузки, пъстри змии усойни

Баба - даг и там таквиз злосторни,
самосъдни саможиви, затворни

Пазарджички /добричлийки/ - българките пристойни,
гагаузки - с недостатки безбройни

Мачинки са българките ревниви,
влахкините повлекани бълшиви

Сакченки /Исакча/ - българките покорни,
влахкините сластолюбни, позорни

Хърсовчянки - влахините разблудни,
българките от питомност оскудни

Тутраканки - малко нещо муканки,
но добри са и работливи стопанки

За Силистра и Тулча говори без етническо определение, подразбирайки се че става дума за българки.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 12:14



Ама това е фалшифициран преразказ на това какво е писал австроунгарския консул относно броя на румънците. Относно броя на българите е верен. Те само моканите са били толкова там тогава през зимата. Между другото те се водят австроунгарски поданици и нищо чудно да е писал за 12000 румънци, австроунгарски поданици.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 12:17.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 12:21



Въпросното преброяване от румънското министерство на земеделието - и то ли е фалшифицирано?
Имаше и данни на френския консул в Галац от 1878 г. И той говори, че българите са поне два пъти повече от власите.

Вярно е, че румънските данни от 90-те години вече са различни. Но на тях тогава им хрумва да доказват изконно влашкия характер на С. Добруджа. Към 1878 г никой в Букурещ не е оспорвал българските претенции за тази област.

Редактирано от goga на 05.12.19 12:21.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 12:27



Не внимаваш, казах че българите вероятно са били толкова. Тук има механичен преразказ обединен в едно изречение на австроунгарски консул за румънци /може би австроунгарските поданици, което е пропуснато в преразказа/ и верни сведения за българите от румънското министерство на земеделието.

Според официалните преброявания през 1880 г. в Северна Добруджа и публикувани тогава румънците са 43 000 души, а българите 24 000 души. Разбира се тук има елемент на натиск, гагаузите се пишат румънци, през зимата е - моканите също са преброени. Някои българи са се изселили в България.

Това от 1899 г. дава 118 000 румънци, а българи -38 000 души. За българите е естествен прираст, а за румънците, естествен прираст, но най-вече колонизация.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 12:31



Ти си професионалистът в тази област, аз просто питам



А данните за броя на румънските земевладелци във въпросния бюлетин верни ли са?

"Според френския търговски консул в гр. Галац - дьо Лел, през 1880 г. населението на Северна Добруджа е 117 000 души. Той пише, че румънците преди анексията са били 12-13 000, а „българите представляват основният елемент: наброяват 40 000."

"Началото на манипулациите, на „игра на статистика” с данните за населението поставя руският губернатор в Тулча през 1878-1879 г. Иван Белоцерковец. Той намалява броя на българското население в Тулча, Бабадаг и други селища от 2 до 2,5 пъти, а увеличава броя на румънците. Това вероятно е направено с цел да изглежда оправдано предаването на областта на Румъния. Румънските историци започват да внушават, че придобиването на Северна Дбруджа не е в резултат на размяна, а по историческо право. Посочват няколко години през периода 1386-113 г., когато влашкият владетел Мирчо Стари владее Добруджа. Известни румънски историци съчиняват тезата, която се използва до наши дни, че Второто Българско дунавско царство е влахо-българска държава, а Асеневци, по специално Калоян, имат влашки произход. Още през първите години румънските власти извършват преброяване на населението, но не се публикуват резултатите. Много по-късно румънските автори се позовават на „Statistica din Romania. Bucuresti, 1879, според която трите основни етнически групи в Добруджа са: румънци, наброяващи 31 177, турци и татари 32 033 и българи - 28 715 души, при население общо от 106 943 души. Позовават се и на данните на Белоцерковец. В играта на статистика броят на населението се представя от 123 320 до 222 562 жители. Повечето от авторите румънци не публикуват данни за отделните националности, а броят на българите се представя от 40% до 2 пъти по-малко от действителните цифри. През 1900 г. за броя на румънците се посочва цифрата 119 562, а за българите 38 838 души. През 1904 г. френската академия на науките публикува книгата „La terre et la race Romaines” от румънския автор А. С. Стурдза, който се позовава на Дирекцията на статистиката в Румъния. В книгата се посочват данни, че в цяла Румъния през 1903 г. живеят всичко едва 7964 българи, в Молдова - 1001, в Мунтения - 4618, в Олтения - 1240 и в цяла Добруджа - 1105 души.
Местната румънска администрация в Северна Добруджа дава на властите в Букурещ сравнително точни данни. Според рапорт на префекта на окръг Тулча, Лука Йонеску, през 1904 г. в Бабадагска околия живеят 20 670 българи, а само в града Тулча - 4688.
Изопачените и откровено фалшифицирани данни на властите в Букурещ от този период се цитират до днес в Румъния и от редица чуждестранни изследователи като достоверни. „Обективността” на отделни румънски автори в наши дни при цитирането на румънската статистика е достигнала до коментар под линия, че „Докато румънските статистически данни твърдят доминация на румънски етнически елемент в Добруджа, българските статистики показват преимущество на българското население. Изучаването на тези изобилни, но противоречащи си данни относно Добруджа ще разкрие органическата връзка между развитието на статистиката като дисциплина и процеса на национално и държавно изграждане в региона
”."

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от goga на 05.12.19 12:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от goga на 05.12.19 12:43.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: jingiby]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 12:41



В детайлите има и някои грешки. Островчето в Пинд е влашко, а не българско, както е на картата. Българите в Дедеагачко и то непосредствено до Дедеагач са повече от гърците, но не са отразени. Източна Тракия е по-пъстра и българският елемент е подценен. За сметка на това ги няма някои гръцки малки анклави и гърците в Ивайловградско. В Южно Косово можеше да се сложи и българска боя, на мястото на сръбска,ако критерият за разделение е аналитичен или синалагматичен славянски език.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 12:52



Не знам. Мисълта ми беше, че румънците никога не са признавали българско числено превъзходство пред тях в което и да е преброяване, дори и изначалното, както български автори непрекъснато заблуждават в противното. Болтваното от 1879 г. е без моканите, с тях е бройката която посочих от официалното преброяване, където ни превъзхождат и тук умишлено е пропуснато. Турците и татарите са към 80-100 хил. но се разбягват в руско-турската война.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 12:57



Ясно. Те си защитават техните интереси и обосновки, ние - нашите.

Но пък интересно - защо първоначално не искат Северна Добруджа, ако беше вярно, че е била безспорно влашка? Просто като я в вземат, решават да я влахизират и румънизират, че дори и със задна дата. Все пак края на 19 век е пикът на дивия национализъм. В този смисъл, няма причина да се вярва безусловно на румънската статистика след 1878 г. Вероятно и нашите данни са преувеличени. Ако бяхме запазили Северна Долруджа през 1918, сега и ние щяхме да разправяме как румънците са били незначително малцинство и т.н.



Редактирано от goga на 05.12.19 12:58.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано05.12.19 12:57



то това островче не е никак малко, но пък това е високопланинска област, така че е била сравнително слабо населена.
явно източниците, които е ползвал кийперт не са били много прецизни. в северна македония пък доста здраво присъствие на албанците. а гледам и малко на север ги дават и в босилеградско.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 13:02



Смятали са я за турска, не за българска. Освен това са смятали, че размяната й с Южна Бесарабия ги отдалечава от стремежа им към Бесарабия като цяло, един вид търгуват с изконно тяхна земя за преобладаващо турска и то отвъд Дунав. На всичко отгоре за която има претенция България.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 13:05



Бе доста населено си е било като изключим зимата. Иначе албанците са стигали доста на север чак до Ниш, даже са преобладавали до 1878 г. в Топличкия край, но после бягат към Косово, а там се настаняват косовски сърби и черногорци.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 15:12



Ако приемем, че това митично румънско преброяване от 1879 г е достоверно - съотношение между турци/татари, власи и българи - е почти 1:1:1. Айде, да кажем българите са малцинство, с 3 хил по-малко от най-многобройната група на турци и татари

32 хил: 31 хил: 28-29 хил

Това, ако е липса на български елемент, здраве му кажи

Редактирано от goga на 05.12.19 15:36.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 15:45



Не става дума, че липсва, а че е съотносим с румънския. Това май е руско преброяване от година по-рано, след като са изгонили повечето турци и татари. Според официалното румънско румънците са 43 хил., но броят и моканите и някой друг гагаузин, а според тяхно военновременно даже 46 000. Но който и да е на тяхно място ще брои и моканите. Турците и татарите, пак да се повторя са били много повече преди войната, тройно или четворно са намаляли.

Според първото официално румънско преброяване от 1880 г. разпределението е следното:

1. Румънци - 43 671 /включва и моканите и някои гагаузи и евентуално няколко хиляди преселени набързо след войната/
2. Татари - 29 476 /това са останалите, повечето са изселени през войната/
3. Българи - 24 915 /вероятно няколко хиляди са се преселили в България, включва и гагаузите от голямото село Бейдаут, които са с българско самосъзнание/
4. Турци - 18 624 /остатъци, масово вече са се изселили, до преди войната преобладаващи/
5. Руси -липовани - 8250
6. Гърци - 4015 /част от тях гагаузи/
7. Немци - 2461
8. Цигани - 702 /вероятно има и много други скитащи и непреброени/
9. руси - 455 .....


Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 16:05.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 16:35



Така съм по-съгласен.
Но с уговорката, че най-голямото малцинство /между 25 и 40% от общия брой на населението/ са българите.

Като правим уговорката, че С. Добруджа е мултиетническа и сравнително слабо населена.

После, с масовата колонизация съотношението бързо се променя в полза на влашкия елемент.

В Южна Добруджа румънците си остават малцинство, въпреки близо 30-те години колонизация и напъни за порумънчване на провинцията.

Редактирано от goga на 05.12.19 16:37.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 16:50



Интересно е че се увеличаваме тройно там до 1940 г. за 60 г. такъв е естествения прираст.
Колко процента сме били преди войната и кой измежду българи и румънци е бил трети, след турци и татари преди руско-турската е спорен въпрос. Едва ли сме били повече от 30 000, а може би и 26-27 хил. Румънците даже без моканите е спорно дали не са били повече. Според Кънчов сме били към 40 000. Вероятно и той е бил прав, ако броим и гагаузите и някои от местните власи, признаващи екзархията до войната. Родените в Северна Добруджа и намиращи се в България през 1926 г. са малко над 3100 души. Но са минали 47-8 години от евентуална първа бежанска вълна, да кажем около 2-3 хиляди от пределите на С. Добруджа преди да бъдат през 1880 г. около 25 000 българи. Повечето вече тогава са били измряли. От тези 3100 души, повечето са по-късни преселници в България, не непосредствено след войната. Иначе знаеш, голямото преселение в България е на около 70 000 души през 1940 г.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 17:04.



Тема южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 17:14



Според преброяването от 1910 г., т.е. три години преди включването на Южна Добруджа в Румъния /1913-40 г./
българи - 134 355 /но и България е полагала усилия да заселва българи в района на мястото на изселващи се турци, преди руско-турската турците са първи и в южна Добруджа/
106 568 турци и татари /но има много изселили се и през руско-турската и след това/
6 348 румънци / повечето в Тутракан, където са преобладавали/

Нека се радваме, че южна Добруджа, Делиормана и Варненско-Шуменско са наши, че можеше и да са турски, а границата ни да е по река Янтра и на юг по Сливенския балкан ние от южната страна и после по Бакъджиците от западната.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 17:32.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 17:49



Това е пораженческо мислене. Да се радваме, че сме се разминали само със Западните покрайнини и Западна Тракия, че можело и граница по Струма, без градове като Видин, Перник и Кюстендил



Северна Добруджа безпроблемно щяхме да си я усвоим за 20-30 години. Изконна българска земя. Тогава сме раждали по много деца. Щяхме да я заселим.



Тема Re: южна Добруджанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 18:03



И от днешна гледна точка, какво щеше да представлява една българска Северна Добруджа? За нас тя нямаше да е стратегически важна, както е за Румъния. Днес щеше да е огледален образ на Северозапада-разбити пътища, застаряващо население. Опропастихме и това което имаме, а плачем за нещо отдавна загубено. И спорим дали българите там преди 140г., са били с 10 000 повече или по-малко...



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: bajganjo1-200904]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 18:04



Да, но след като са искали да ни оттласнат към централните и западните Балкани, би следвало там да ни засилят.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Buyer]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 18:09



Т.е. тук имаме исторически малшанс.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 18:11



Т.е. механично се търси увеличаване на буферните държави, а българите са възприемани за тор.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 18:12



Не мисля че са целяли да се скараме. Правят опити да ни сдобрят, но нещата няколко пъти излизат извън контрол.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.12.19 18:25



Румънците включват над 10 000 настанени след войната войници от Влашко и докараната администрация също от там.
А, част от турци и татари бежанци от Северна Добруджа остават в България. Щото по войната се изтеглят в Делиормана заради силното османско военно присъствие там. След определяне на границите остават в България с разрешение на българските власти.

Североизточна България източно от Русе-Попово е 2/3 турци на 1/3 българи. Но е двойно по-рядко населена от емите на Запад от тази линия. Османската империя също използва това турско население за засилване на турския елемент в Източна Тракия и изселване на българи от там.
Също Странджа и дял от Източна Тракия са дебългаризирани следствие изселванията в Русия по войните в началото на 19 век. Част от тези селища на българи в Странджата и Източна Тракия са заети от гърци.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.12.19 18:28



Хем се радваш на урбанизацията на българите...хем ревеш за демографския колапс и депопулацията...? И все пак щяхме да държим целия Западен бряг на Черно море, достъпа на Румъния до пристанища и т.н.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 18:29



Странджа никога не е била дебългаризирана и винаги е била доминиращо българска. Даже единствената кааза с абсолютно българско мнозинство в Одринска Тракия според османските преброявания е Малкотърновска. Тя е и единствена в Одринска Тракия без нито един грък. Изключвам някои родопски дето няма и българи.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 18:30.



Тема Re: южна Добруджанови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 18:33



Лично аз предпочитам Северна Добруджа да не беше наша, както е и станало. Непосредствена граница по Дунав с Русия и СССР е нещо много опасно, специално за България.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 18:38



Вероятно си прав. Но Сев. Добруджа е житница и има големи залежи на газ край бреговете й. Със Зап. Тракия и Кавала ставаме тотален регионален доминант със стратегическото положение.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 18:39



Даже и да са включили 10 000 войници и колко 1000 души администрация, колко да е, пак ще станат 43000-11000 т.е. 32 000, Иречек ги е казал 33 000, но за цяла Добруджа, т.е. около 29-30 хил стават или по-малко. Пак сме съпоставими сега на фотофиниш, кои а били повече.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.12.19 18:42



Южна Странджа - Малкосамоковско. И става въпрос за началото на 19 век...преди масовите преселения към Русия.

Редактирано от Superserb на 05.12.19 18:43.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.12.19 18:44



В същото време има стотици хиляди българи северно от Дунав във Влашко.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 18:46



Аз пък мисля, че Граматиково/Граматикос, Кондолово/Морху/Мързево и Сливарово/Кладара и Ликуди и Резвая/Резово, до 1828/9 г. са били гръцки, и са се българизирали след изселвания тогава и заселване на българско население там от по-вътрешни райони на Странджа. Същевремено и че Бродилово до тогава е било българско, но заселено от старо население от гореупоменатите села и от Кости, като точно по това време е станало гръцко.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 18:49



Десетки милиони даже. Практически румънец без славянобългарска кръв няма. На севе от Дунава сме и субстрат и надстрат за власите.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 18:54.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.12.19 18:54



5-6% от населението на Влашко са българи по румънските преброявания преди тяхното обединение. Няма никаква значителна разлика в начина живот и от там демографския прираст. Така че сметни колко е 5-6% от населението на Влашко 1878г.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 19:01



Може, не съм запознат с такива преброявания. Само знам, че има доклад на български екип, по време на окупацията когато влизаме в Букурещ заедно със съюзниците. Та има тогава екип от български учени етнографи. Описали са българите село по село с подробности, дали говорят български, дали само старите говорят, дали не говорят и са овлашени, но помнят български произход и пр. Някой го беше сканирал този доклад и го пуснал в този форум. Подробен и по окръзи е. И приблизителната им численост има в него, както и кои откъде от българските земи и от кога са се заселили там.



Тема Re: южна Добруджанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 19:27



Да, газовите находища променят всичко





Тема Re: южна Добруджанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 19:28



Да бе, чак да се радвам...



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 19:28



Днес щяхме да граничим с Украйна


А и това че не граничим, не им попречи да довтасат 1944г.

Редактирано от komitaO3 на 05.12.19 19:29.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 19:31



Проблемът за българите във Влашко е че са бъли доста разпръснати, в някаква степен и напълно или частично овлашени, изключение католиците. Нямали са и формално българско самосъзнание защото са пропуснали както българското възраждане /или поне късните му фази/, така и не са били в българската държава. Някои от тях са се самоназовавали даже, "сърби", както ги е наричало влашкото население през 18- 19 век. Дори отсамдунавските власи, които са преселенци оттам са наричали българите "сърби". Звучи като виц, че в едно видинско село, всички били власи, но се правели че са българи и казвали че са такива, имало само една истинска българка, която била снаха, но всички и викали "сърба".



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 19:37



Със сигурност ставахме 16-та република. Украйна си е Украйна, но днес една трета можеше и тук да са руснаци и да ни спретнат една Задунайская Приморская республика ако не слушаме, а ако слушаме щяхме да говорим повече по руски и ние и Борисов да се среща предимно с Лукашенко.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 19:38.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 19:40



Съжалявам само че не граничим с Унгария.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 19:46



Параноя...



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 19:49



Аматьора харесва това





Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 20:00



Южна Добруджа е добре. Северна щеше да е нещо подобно. С тая разлика, че щяхме да контролираме и делтата на Дунав.

При 09.09., каквато и да беше при нас, щеше да го забатачим.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 20:01



Нали знаеш оня виц дето една жена казала на мъжа си, който видял човек в гардероба "стига с твойте паранои...."





Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.12.19 20:10



И с Албания.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 20:12



Не, не го знам.



Тема 03.03.1918нови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 20:46



Има един друг момент - анексирането на Северна Добруджа от Царство България е било възможно само при германска победа през 1918 г. Другата хипотеза - за 1940 г, че Сталин ни я предлагал срещу бази, звучи повече като анекдот на маса. Макар, че може наистина да е имало и такава опция.

А при германска победа - перспективата е съвсем различна: държим ключов транспортен коридор за Кавказ и Средна Азия, на един хвърлей място е Бесарабия - можем спокойно да се домогваме и за граница по Днестър в някакъв момент и за присъединяване на сънородниците ни на север от делтата. Тогава Украйна щеше да е германски сателит, болшевиките нямаше да има къде да мърдат.

Редактирано от goga на 05.12.19 20:50.



Тема Re: южна Добруджанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 20:53



Това може и да го доживеем.



Тема Re: 03.03.1918нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 20:53



Добре, съгласен съм, но само ако Бесарабия и даже Одеса са румънски. Да има поне две прегради срещу братушките. За всеки случай.





Тема Re: 03.03.1918нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 20:59



Точно поради тези причини, Германия не е имала никакво намерение да ни дава Северна Добруджа.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.12.19 21:02



Най-добре щях да бъда, ако граничехме с Австрия.

Тогава обаче Будапеща щеше да е нашият Северозапад, и предполагам, че щях да се изнеса във Виена.

***


Тема Re: 03.03.1918нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.19 20:59



Накрая, макар и за два дена, Северна Добруджа е наша





Тема Силистренска епархиянови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 21:08



Показателно за рядкостта на християнското население в Северна Добруджа е било това, че в цялата територия няма нито един епархийски център по османско време. Цяла Северна Добруджа е била към Силистренската екзархийска епархия до руско-турската война, въпреки че гърците и повечето власи и гагаузи, не са й се подчинявали. Изключение, Мангалска кааза, която пък е била към Шуменската екзархийска /преди 1870 г. към Варненската патриаршистка/, иновирана в Шуменско-преславската /Варненско-преславска/, и само две-три мижави гагаузки села остават към Варненската патриаршистка официално и след фермана. Румънците правят през 1878 или 79 г. нова Тулчанска епархия.
За сравнение в Поморавието имаме две епархии - Нишка и Пиротска /Нишавска/, а Вранско е към Скопската. Сърбите правят във Вранско и трета епархия - Вранска.

Редактирано от Dean Dimov на 05.12.19 21:28.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 21:10



Е то щом ти е мерак и сега можеш да се изнесеш във Виена. Не знам кой вятър те е завял в Будапеща, но аз не бих избрал Унгария за емиграция.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 21:12



Вероятно някоя маджарка.





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.12.19 22:53



Русия има едно много кухо разбиране за славянско единство . За нея проблемите със сърбите са неразбираеми , щото и всички сме славяни. От там и идва готовността да преразпределя територии и население ; ние все някак ще се разберем и вместим в това единство. Коминтерна е нова идиотска форма на подобно разбиране, без да осъзнае че едининие има само при правилно разделение.





Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.12.19 22:55



Е, аз не съм класически емигрант. Не съм отишъл в маджарско по някакви икономически причини, а да уча на времето. 87-а не се виждаше още краха на системата, а аз имах договор и след следването трябваше да се върна. След 3 години, когато всичко се сгромоляса, спряха стипендията и ми казаха да се оправям. После е ясно - Луканови зими, Жанвиденови зими...Виена никога не ми е била цел, най-вече заради езика.

***



Тема Re: южна Добруджанови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 23:07



Ама то след унгарския, австрийския немски трябва да ти е като детска игра





Тема Re: южна Добруджанови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.12.19 23:13



По всичко личи че още учиш ...





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.12.19 23:13



А проблемите в Донбас, Крим как ги разбира, Русия. Нали са славяни, дали руски, дари украински, какво значение има? Пак нали е славянски и то близък слаянски, кво толкова. Лицемери и подлеци са.



Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.12.19 23:19



Унгарската граматика е изключително лесна. Едно минало, едно сегашно и едно бъдеще време, няма родове, почти няма изключения. Немската граматика е като атомна физика в сравнение с унгарската.

***



Тема Re: южна Добруджанови [re: torlakov-93629]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.12.19 23:23



На тебе мога да съм ти само професор.



***


Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.12.19 23:20



Ами голяма страна с опасно оръжие и успя да си пооправи някои дивотии от коминтерново време. Другите да се спасяват сами.
Пък и дереджето на съвременна СВ се формира извън нейната орбита след 1948.
Виж, англичаните много навътре вземат гръцката идея , имат това разбиране да я задигнат , поетапно и целенасочено . Но без руските щикове Турция не може да се сложи на колене през 1923 и възроди Византия.





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 23:26



Всички империи са лицемери и подлеци. Ненавиждах руснаците когато влязоха в Грузия, но Донбас и Крим, Екатерина Велика ги насели с великоруси. А хохлите зорлен ги набутаха в тази разправия, заради игричките на демократите. Хилъри и Барак носят директната вина за възпламеняването и гражданската война в Украйна, довела до масирана инвазия на зелени преоблечени чонечета.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.19 23:28



Страхотно единство си спретнахме със сърбите, благодарение на руското менторство.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.12.19 23:31



Сигурен съм За 30 години си подминал и Нобелов лауреат ...





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.12.19 23:41



До 1989 изглеждаше, че от играта само сърбите спечелиха, но хватката е по дългосрочна и не се решава за 50-100 години от малоумници....





Тема Re: южна Добруджанови [re: komitaO3]  
Автор Buyer (член)
Публикувано06.12.19 06:36



Такива минорни мисли са ми минавали и на мен през главата. Какви са тези закодирани в нашите глави копнежи по неща отдавна изгубени, като ние тотално оср@хме това, което имаме. Тревясали суперплодородни полета, опустeли села, градове пълни с посивели глави, стотици хиляди деца и внуци за постоянно в чужбина, а ние тук тръгнали да умуваме за Добруджа, Вардара и за Егея. Може и да са имали късмет тези земи, че са останали извън нашите граници.





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано06.12.19 07:19



Това че Донбас и Крим Екатерина Велика ги е населила с великоруси е мит. Виж някоя етническа карта от началото на 20 век дето даже на изток от Украйна са малоруси. И от едните и от другите са заселвани, даже и в северен Кавказ. И са се поомешали яко. Само че поомешаните са предимно с руско самосъзнание и говорят на руски или на суржик. Само че сега в Крим и Донбас голям процент от хората, извън тези поомешаните от по-рано са си чисти руснаци, запратени там по съветско време. Както и повечето руснаци от прибалтийските републики са си нови от съветско време. До сталиново време в Крим основно са си татари и омешани.



Тема Това са различни нещанови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.19 09:32



Смесваме излишно бирите.

Първо, никой няма териториални претенции днес, нито пък се вижда някаква дори хипотетична възможност за присъединяване на изгубените някогашни български земи. Говорим за история и пропуснати възможности. Нищо повече. Между другото ние, май, все сме по-големи католици от папата. Например, нашите съюзници - румънците, без свян си поддържат сайтове на български език, в които пропагандират изконно "румънския характер на Добруджа". Но ние не - сакън, ще ни обвинят в шовинизъм



Второ, това, че днес сме в окаяно положение е следствие на съвсем различни процеси, а не на някаква "българска специфика". Да, съгласен съм, че днес България има нужда от възраждане, от по-добра инфраструктура и по-добър живот,и, че тази липса не може да бъде компенсирана с мечти по двойно и тройно по-големи територии. Всеки, който е имал "щастието" да бъде под съветска опека, е имал подобно на нашето "процъфтяващо" наследство. Но затова е хубаво да се пътува: за да види и сравни човек. Например, вече го казах - в Северна Добруджа днес пътищата са с класи по-добри от българските, и това е направено наскоро, преди 2-3 години. Докато нашите бивши сънародници в Сърбия не са прокопсали особено под чуждо управление - същата мизерия, да не кажа и по-лоша от тази в българския Северо-запад.

Трето, в някои случаи по-голямата територия и население може да игрят стимулиращ ефект за по-бързо икономическо и социално развитие. Примери, днес Румъния, а в миналото - Югославия. Тъй че не са верни мантрите, че нищо не сме загубили и, че сега имаме много, но не го стопанисваме правилно. Или по-скоро това е наполовина вярно. България с излаз на Бяло море, с контрол над делтата на Дунав - едва ли щеше да е баш като днешната.

Четвърто, бих задал въпроса на Илия Минев: "Ти какво направи, за да я има България и днес?" Направи ли деца, възпита ли ги като българи, даваш ли всичко от себе си страната ти да просперира и да бъде уважавана .. Реторични въпроси. Ако всеки от нас отговаря на тях подобаващо, няма да има смисъл да си обясняваме очевидни работи.

Редактирано от goga на 06.12.19 09:34.



Тема Re: Това са различни нещанови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано06.12.19 10:04



Човек обаче трябва да е позитивен. Първо да се радва на това което има, а не да съжалява за това което е пропуснал да има. Нищо не е и не е било даденост, никога няма и да бъде. Не е пораженческо да не съжаляваш за изгубени или нереализирани територии, пораженческо е да се тюхкаш за тях. Така се изгражда комплекс, комплексът на вечно прецакания или на прее.бания от съседи и съдбата. А това е контрапродуктивно.Показването на точни по възможност статистики лекува от този комплекс. Вижда се че нещата не са точно такива, каквито са ни ги представяли в училище през детството. Нищо не е черно бяло. По - добре да се концентрираме в успехите, а те не са малко. Все още запазваме държавата си. Не допуснахме навремето да стане руска губерния. Сами се съединихме. Дадохме отпор на Сърбия. Еманципирахме се. В началото на 20 век имахме най-силната армия на Балканите. Бяхме водеща сила в балканската коалиция през първата балканска война. Увеличихме територията си /е не колкото ни се искаше/. Устояхме сами срещу всички през втората балканска война и запазихме частично увеличената си територия. Бяхме фактор в първата световна война, която за съжаление загубихме. След някои вътрешни сътресения и противопоставяния пак се изправихме. Прибрахме си без нито един изстрел Южна Добруджа. Куриозно в един момент през втората световна война бяхме в състояние на война с всички велики сили едновременно. Българи участваха и се биха за разгрома на хитлеризма. България не загуби територии след ВСВ. Попаднахме от източната страна на желязната завеса, което е малшанс, но е географски почти обусловено. Не се разпокъсахме, нямахме своето Косово. Най-голямата славянска държава сме на Балканите. Имаме море. Граничим с голяма плавателна река. Имаме красива природа, която трябва да пазим. Въпреки многото проблеми бързо станахме член на НАТО и на ЕС, нещо което в западните Балкани засега е само мечта.

Редактирано от Dean Dimov на 06.12.19 10:07.



Тема Re: Това са различни нещанови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.19 10:19



Така е.
Но за мен, примерно, разговорите "какво е можело да бъде" не ги приемам непременно като някаква драма, а просто като припомняне на историята.

Сегашна България е такава, каквато е. Трябва да си я ценим. Колкото, толкова.



Тема Re: Това са различни нещанови [re: Dean Dimov]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.12.19 10:54



1000+

***



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано06.12.19 11:06



Смятали са Добруджа за страна, която трябва да мине към България и че предаването й на Румъния противоречи на техните интереси, тъй като Кюстенджа ще унищожи Браила и Галац като черноморски пристанища. Тогава корабите спокойно си отиват до тези два процъфтяващи града. Смятат също с основание, че предаването на Добруджа ще влоши отношенията им с България по принцип. И изобщо, ама изобщо не смятат Добруджа за турска страна, а само за изостанала област с африканска икономика....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано06.12.19 11:08



Тогава щях да въздъхна с пълни гърди, свободно и да кажа най-сетне "Широка страна моя родная..."....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: южна Добруджанови [re: Shtrkot]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано06.12.19 12:52



Руското произношение е много трудно за шопите и торлаците.





Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.12.19 13:34



при падежите обаче е обратно. на северномакедонците и торлаците по-лесно им се отдават /това покрай други причини, де/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: южна Добруджанови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано06.12.19 13:38



Ну Заев, ну погоди!





Тема Re: Това са различни нещанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.12.19 15:53



Съгласен.



Тема Re: южна Добруджанови [re: Dean Dimov]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано06.12.19 18:46



Русия няма приятели, само интереси ... че имаше един дето се мислеше за приятел.





Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано07.12.19 13:22



Викаш шестте нахии с българско население, които присъединява Сърбия през 1833 г. били българо-влашки и били всичките в Тимошко. Да видим кои са те: Паракинска - има само в едно село власи, Лебина му е името и са малцинство; Алексинацка - тук власи няма; Крушевачка - тук също няма власи, но в западната й част има сърби (в Крушевачка Жупа); Зайчарска - власи има в Болевацко, в няколко села и са малцинство; Неготинска - тук власите са значително население, но около Неготин има ред села с невлашко население, което според сръбски източници е дошло най-вече от Косово и Стара Сърбия (в Стара Сърбия влиза и част от Македония в сръбските представи); само в няколко села от Неготинско има староседелци - Търняне, Сиколе и т.н.; Гургусовецка - тук власи също няма. Извод: пишеш неверни неща, освен това три от тези шест български околии се намират извън Тимошко.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: burdzan-93344]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.12.19 19:05



Власи има в много села от всички страни около Зайчар, примерно в Сливар, Грилян, Лубница, Освич, Гамзиград, Николичево, Метовница, Шарбановац, Брестовац, Валаконье, Мали Извор, Илино, Доброполье, Слатина , Ощрели, Чоконяр,Савинац, Оснич, Бачевица и др.

Не е верно, че в Парачинска има власи само в едно село. Власи там има власи изцяло мнозинство в Обре, Исаково, Беляйка, Влашка и др., по същото време, когато отбелязаното от теб Лебина се декларират за сърби, посочените от мен обаче се декларират за власи. В Неготинско власите преобладават. Между другото местните сърби от Парачинско са си сърби, а не торлаци, говорещи на косовско-ресавски диалект, който е с падежи. По-голямата част от Крушевацко, заедно с Крушевац също.И между другото Парачин е отначало в Сърбия, а не е присъединен тогава. Има и Кладовска нахия, която е присъединена 1833 г., почти изцяло с влашко население.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.19 19:17



Военните доклади от 1916г., са красноречиви, в Поморавието, власите са изключително сериозен елемент в областта, като в северните части, трудно се намира нещо различно от власи, като в Тимошко, изкл. Зайчарско, Княжевацко и Алексинацко(торлаци и тетевенци), в останалите околии славяните са сърби и черногорци. Където докладват за българи, те или са тетевенски преселници или по няколко къщи, сред небългарско множество. В Пожаревац имало някога си българска махала-преселници, но те са примерно 1/10 спрямо сърбите. Кюприя, Парачин, Куршумлия, Прокупле, са чисти сърби, с единични български преселения я от Македония, я от някъде другаде. Затова и когато се прави сборната еттическа карта на българските етнически земи, от най-изявените български учени, преди 100г., зелената боя с която са обозначени българите, не си позволява да излезе от българските държавни граници във Видинско, едва допирайки Неготин. За жалост, дори старото българско население в Косово е здраво омешано с черногорски преселници, ката в определени села на община Щръбце, черногорските преселници преобладават над местните.
Към 1916г., нашите в Кладово май даже и сърби не намират, само власи, сърби са само чиновниците и семействата им.

Редактирано от komitaO3 на 07.12.19 19:18.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.12.19 19:38



Така е, с една корекция. В Прокупленско по-скоро местните са били торлаци, но са малцинство. Били са малцинство и в миналото, но на албанци. Вместо албанци, на тяхно място са заселени косовски сърби и черногорци и пак са се размили като малцинство сред тях. В Куршумлийско и местните, които в миналото също са били малцинство на албанци, са си чисти сърби.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: burdzan-93344]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.19 20:54



Проф. Стоян Романски, 1916г.:
Неготински окръг, власи- 69%.
Пожаревски окръг, власи-35%.
Зайчарски окръг, власи-44%.
Кюприйски окръг, власи-23%.
Проф. Стоян Романски, 1916г.:
Неготински окръг, влашки села 57 от 84.
Пожаревски окръг, влашки села 60 от 103.
Зайчарски окръг, влашки села 21 от 48.
Кюприйски окръг, влашки села 13 от 70.

Доц. Иван Каросеров, 1916г.
"Друг един забележителен оазис от български поселища се намира в хубавата долина на р. Топлица, между Прокупле и Куршумли. Селата Шишмановец, Гоиновец, Прекадин, Долна Тополница, Малка Плана и др. са заселени с чисти българи от западните наши покрайнини." Да се обърне внимание на думата ОАЗИС.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано07.12.19 22:46



Представяш невярно нещата Деяне. Тези села, които цитираш повечето са в Болевацко, и аз съм го написал, че там има власи, така че не виждам какво ми опонираш.
Селата Искаково, Батинац, Влашка и т.н. са в Кюприйско, а не в Паракинско. В Паракинско как разбра, че са сърби ми е много интересно, то и в Неготинско го водят, че говорят косовско-ресавски говор, но от ВМРО и други невлашкото население го представят за българско на картите си. А това, че Паракин си е изначало в Сърбия се откровено невярно и лесно може да се провери, че не е. До 1833 г. си е в Османаката империя, както и Крушевацко.
През XVI – XVII век областта между Паракин и Ниш е била известна като Бугарски лес. Джон Бербери в 1671 г. пише: „от Ягодина по един хубав мост минахме реката Морава, която дели Сърбия от България. Следващия град беше Паракин“. В същия смисъл говорят и пътешествениците Курипешич в 1530 г., Шепер в 1533 г., Рамбери в 1584 г., Бацик и Вранчич в 1457 г., Пигафете в 1567 г., Владислав от Митцовица в 1591 г. В Паракин в 1616 г. според Веинер имало само няколко българ-ски колиби при около 200 турски къщи (Сбну, IV, стр. 475). Особено показателна е една бележка от редакцията на Периодическо списание на българското книжовно дружество от 1872 г., кн. 5 – 6, с. 240 – 241, която тук цитирам дословно: „И в днешна Сърбия има доста Българе, заселени тамо от ново време, както в г. 1840 – 1850 и особено в 1860 – 1861. Но има в Сърбия и цели окръжия български, откъснати от отечеството ни и присъединени към Сърбия в 1833 г., както окръжието Неготинско, Зайчарско, Алексиначко, Крушевачко, Ръжан, Паракин, Гургусовец и пр.“
Ето и инфорамция за произход на населенеито в някои паракински села:
Що се отнася до село Буляне, в долината на Пулянска река до Алексинац, в проломите Средак и Дебели луг е съществувало село Буляне, по чието име Пулянска река по-рано се е наричала Булянска. Населението му в края на XVII в. се разселило в Паракинска околия и основало село със същото име там. - Михаjло Костић. Алексиначка котлина. В: Зборник радова географског института Jован Цвијић, 1969 г., књ. 22, с. 530.
Смята се, че преселването на предците на сегашните жители на село Лебина е започнало в началото на XVIII в., като те са били предимно от Косово и Метохия. С косовски корен са родовете Добросавлевичи, Ристичи, Марияновичи, Петровичи. Обаче има и изключения. Цветковичи, Тошичи и Йовановичи водят произхода си от област, която днес граничи с България, а Янковичи и Иличи са от Западна Сърбия. Пауновичи са власи, а Манойловичи са дошли от района на Медведжа (Ябланишки окръг). Ячимовичи са най-старият род, а Ристичи най-многобройната фамилия. Има и нови преселници, шопи от Сурдулишко и Босилеградско.
В село Мириловац не са запазени предания сред староседелците откъде произхождат и най-големия брой родове се смятат за „местни“ без съзнание за предходно отечество. Фамилиите преселени в края на XIX и началото на XX в. помнят своите предходни местообиталища. Божиновичи произлизат от Косово, а Манойловичи по прякор Черкези в Мириловац са дошли също от Косово. Матичи са от Болевецка околия, а Костичи са от Ристовац при Враня. Преди това са живели в Македония. - Тања Добросављевић. Лебина – постанак и развоj. 2010 г., с. 6.
Жителите на Велика Трешневица „са в мнозинството си преселници и то най-вече от трънския край в България“, а има в селото и заселници от Косово, от Пиротска околия и от Скопско. Мала Трешневица е циганско селище, чието землище влиза в атара на Велика Трешневица. Село Сини Вир, което се намира в непосредствена близост на Велика Трешневица има най-голям брой родове с произход от Власотинско, Вранско, Пиротско и Нишко, а значително по-малко са преселниците от Косово. - Станоjе Миjатовић . Белица. Насеља и порекло становништво, књ. 30, 1948 г., с. 94 – 95.
Презимената на отделни семейства и родовите прякори често произхождат от старото отечество, така че се говори, че „голямата фамилия Шливичи в Д. Видово, Стрижа и Г. Видово произхожда от село Шливич при Вучитрън. Фамилията ‘Карамани‘ от Д. Видово е дошла от с. Карамани при Битоля. Радовановичи в Д. Видово са дошли от село Калуджерце при Лесковъц (затова цялата тази фамилия се нарича ‘калугери‘).
Някои родове в Шавац и Долно Видово биват наричани и днес Власи и Бугари. „Обаче, само въз основа на тези названия не може да се определи надеждно дали предците на тези фамилии са истински Власи и Българи или са само Сърби. - Софиjа Милорадовић. Употреба падежних облика у говору Параћинског Поморавља. Балканистички и етномиграциони аспект. Белград. 2003 г., с. 24. преселени от райони до Румъния и България“ – пише София Милорадович. -



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: burdzan-93344]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.12.19 23:46



Нямам време да те чета. Представям си те като някой, който като влезе в книжарница, от 1000 книга ще намери точно най-смотаната, ще я научи наизуст и ще я цитира като свиша инстанция. Вероятно и половината книги , които си чел са на издателство Тангра - Танакра.
Стигнах до третото ти изречение. Като ставаше дума за нахии, Болевац в коя нахия е бил?



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Dean Dimov]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано08.12.19 09:14



ей кавал смотан не ми се прави на много отворен, много си невеж и прост, и лъжеш доста, инфантилните ти глупости си ги пробутвай на такива слабоумници като тебе. Кой си ти бе гъз, някой ли си, аман от "капацитети" с голямо самомнение за себе си. Като курвите нещо като не ти изнася и няма как да го обориш, почваш с нападките и с усукванията. Доста повече съм прочел от теб, а не само Кънчов и Милетич и това, което го има в Интернет. Отдавна ми е ясно, че си гола вода.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: komitaO3]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано08.12.19 10:46



Това са села с преселници от Западните покрайини, Трънско и Кюстендилско, главно, за съжаление нашите, които изследват Поморавието през Първата световна война смятат за българи само тези, които произхождат от сегашните предели на България и евентуално от Македония. Изключенията са Гаврил Занетов и Беню Цонев. По-старото местно българско население, за Стефан Младенов, Иширков, Романски не е много ясно какво е, но те предпочитат да го наричат сърби. Българското късогледство е много показателно за нашата историческа съдба, отказваме се от своето в името някакви ефимерни и извън нашия национален интерес постановки - за салвянско братство със Сърбия нашите са готови на харизат български земи и население в Македония, Косово, Поморавието...послед след 1944 г. в името на пролетарския интернационализъм трябваше да се наведем на който ни казаха, без гък, сега в името на евроатлантическия космополитизъм направо вървим към изчезване като народ. Но на никой не му дреме, само си чешем езиците. Действия никакви, не само от политици, но и от гражданите.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: burdzan-93344]  
Автор mulcho ()
Публикувано08.12.19 11:41



Ако започна да споря с ядрен физик за работата на пети реактор в Козлодуй отстрани ще изглежда по подобен начин. Разбира се винаги мога да го напсувам.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: mulcho]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано08.12.19 11:53



Не те разбирам какво точно имаш предвид.



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: burdzan93344]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано08.12.19 15:54



Коя етнографска карта на Поморавието е най-точна, според теб? Или имаш ли своя направена, като познаваш региона подробно?



Тема Re: Цялото нещастие...нови [re: Superserb]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано08.12.19 18:16



Тук може ли директно във форума да се качват карти? Аз моя карта на етнографията на Поморавието нямам, но според мен, без да си натрапвам мнението етническата граница между българи и сърби е някъде около Кюприя, там я поставят и редица пътешественици минаващи района, по време на турското робство. Като правя уточненението, че български анклави има и на редица други места, особено около Пожаревац и Крагуевац. Относно диалектите, ето нещо на сръбски, върху, което си струва човек да помисли, нещата не са черни и бели, както ги представят някои хора тук: "Једино лингвистика би ту могла да да неке одговоре али не знам да ли има неких новијих истраживања. Читао сам нека новија истраживања где је крај око Параћина и Јагодине испитиван подробније. Стара теорија Павла Ивића је покаазивала да се утицај тзв.призренско-јужноморавског дијалекта простире до Сталаћа. Ова ауторка сматра да јеоткрила јак утицај тог дијалекта са карактеристичним ( ги, гу, ники, ене га иде, куј, мојим, ди знам, ки јуне итд.) простирањем у зони Параћина и чак преко Мораве у Јагодини. Мене то не чуди ако се узме она Цвијићева карта јер се у тој зони "све жути". Крушевац, Алексинац, Лесковац, Прокупље су биле зоне кулука и работе где је постојао до душе по Стојанчевићу и кнез бератлија али је он обезглављен од стране Ићитуглије а његов син је пребегао у побуњену Србију..."
Авторката е София Милорадович от Долна Мутница, Паракинско.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от burdzan93344 на 08.12.19 18:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от burdzan93344 на 08.12.19 18:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.